Trump: Un război cu Iranul nu ar dura foarte mult. Avem o poziție foarte puternică

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 26 iunie 2019, 16:33 Actualitate | Esenţial


Donald Trump, Memorial Day
Foto: White House
Președintele american Donald Trump a declarat, miercuri, că un război SUA-Iran nu ar dura prea mult, poziția americană fiind una foarte puternică, iar conflictul nu ar implica forțe tereste. Liderul de la Casa Albă a adăugat însă că el dorește să evite o confruntare militară.

”Sper că nu va fi cazul, dar dacă se va întâmpla vom fi pe o poziție foarte puternică" a spus Trump la Fox Business Network, întrebat dacă se pune problema unui război. ”Nu vorbesc despre trupe terestre ...Spun doar că, dacă va fi cazul, nu va dura foarte mult„, a afirmat Trump, potrivit Reuters.

Tensiunile dintre SUA și Iran s-au amplificat în ultimele săptămâni după doborârea unei drone americane, incident care l-a făcut pe președintele Trump să ordone un atac militar asupra Iranului, decizie asupra căreia a revenit în ultimul moment pentru a evita pierderea de vieți omenești.

















2734 vizualizari

  • +5 (25 voturi)    
    Trump a fost (Miercuri, 26 iunie 2019, 17:03)

    Incomod3 [utilizator]

    cea mai buna varianta dintre cele mai proaste, dar aici o da de gard rau de tot... americanii nu sunt in stare sa "termine" in Afganistan, care e o tara de ciobani si el abereaza despre Iran, ca "n-o sa dureze mult".... rad si curcanii aia de Thanksgiving de el, la faza asta...
  • +5 (29 voturi)    
    Acesta a fost planul all along (Miercuri, 26 iunie 2019, 17:12)

    rubberduck [utilizator]

    Cum vine un republican la putere cum se pune de un război. America a ajuns un golem retardat, un gun for hire. Singurii care câștigă din prostia asta sunt Harapia Saudită și Israelul. Ma intreb dacă vor plati pentru acest război? Saudiții probabil ii vor da bani indirect lui Trump prin sute de ocolisuri specifice crimei organizate. Israelul nu va da nimic, va plati in natura. Va ajuta cu hackuri informatice la alegerile de anul viitor sa il realeagă de Agentul Protocaliu. Bun gesheft: Dar sa nu uităm ca toate țările care inital au fost filoamericane din Orientul Mijlociu au devenit dușmanii Americii: Libia cu Gadaffi, Irak cu Hussein, care a luptat impotriva Iranului la indemnul americanilor, Iranul cu Reza Pahlavi. Sa nu va mire când în câțiva ani Arabia Saudită va deveni antiamericană în urma unei revoluții islamice. Roata se invarte. Pana atunci jmekeria yankeilor nu a depșit un IQ de 65. Foment o criză, gonfleaz-o, pune niște condiții inacceptabile, supăra-te, indignează-te si sari la bătaie. Vă mai amintiti cine rea cel mai indignat apărător al păcii prin 1939?
    • +4 (20 voturi)    
      @rubberduck (Miercuri, 26 iunie 2019, 20:26)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      Iaca un comentariu cu cap. Da’ sunt convins ca minusistii de serviciu nici macar nu l’au citit, daramite sa’l inteleaga :)
  • +6 (20 voturi)    
    Au uitat de Vietnam? (Miercuri, 26 iunie 2019, 20:28)

    george33 [utilizator]

    Sau mai recent de Afganistan?
  • +4 (6 voturi)    
    Da, sigur (Joi, 27 iunie 2019, 8:31)

    dasim [utilizator]

    El a a mai zis si ca razboaiele comerciale se castiga usor....intre timp deficitul comercial cu China e crescut :)
  • 0 (2 voturi)    
    comentatorii nostri - experti in toate. (Joi, 27 iunie 2019, 11:50)

    Lucky1 [utilizator]

    cum arata cat de bine cunosc ei dotarea militara americana si iraniana, chiar mai bine decat americanii, respectiv iranienii. Pe langa dotarea militara, mai cunosc si situatiile conflictuale, dar si relatiile si interesele internationale, globale, regionale sau locale, cauze si solutii pentru remediere.
    De unde si deductiile inteligente din aceste comentarii.
    Cum sa nu te mandresti cu asa genialitate...
    • +1 (1 vot)    
      E suficient sa te informezi putin (Joi, 27 iunie 2019, 13:44)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      si sa gandesti.... nu sa traiesti din amintirea filmelor cu Chuck Norris... :) :) :)... stiu e greu, dar mai ai o sansa... :)
      • 0 (0 voturi)    
        chiar as fi curios sa stiu... (Vineri, 28 iunie 2019, 4:09)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        ...ce simte un astfel de comentator care are toate solutiile, toate explicatiile si nici un dubiu cat de mic, fiind asa sigur pe infailibilitatea gandirii sale, si toate acestea gratie unei succinte informari.
        Ce mai ne trebuiesc expertii, de ce sa mai cheltuim atatia bani cand o mica informare rezolva tot...
        Sper ca Pentagonul si Casa Alba sa contientizeze aceasta sursa analitica valoroasa.

        Daca ar sti Descartes ce discutam noi acum cred ca ar reinvia si si-ar mai nuanta propozitia sa filozofica atat de faimoasa: "Cogito Ergo Sum".