Șeful Secției pentru anchetarea magistraților, Gheorghe Stan, a fost eliberat din funcție și își preia mandatul de judecător al CCR, propus de PSD

de MH     HotNews.ro
Vineri, 14 iunie 2019, 11:58 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Stan
Foto: Agerpres
Procurorul șef al Secției pentru anchetarea magistraților, Gheorghe Stan, a fost eliberat din funcție, prin decret semnat de șeful statului, și urmează să își preia mandatul de judecător al Curții Constituționale, pentru un mandat de nouă ani. Gheorghe Stan a fost numit la CCR de către Camera Deputaților, la propunerea PSD.

Potrivit Administrației Prezidențiale, președintele Klaus Iohannis a semnat vineri, decretul privind eliberarea din funcția de procuror a lui Stan Gheorghe, procuror-șef al Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție, prin demisie, începând cu 15 iunie. Cu aceeași dată, 15 iunie, Gheorghe Stan își va prelua mandatul de judecător la Curtea Constituțională, în locul lui Ștefan Minea.

Joi, Iohannis a semnat decretul pentru eliberarea din funcția de judecător la Curtea de Apel Constanța a lui Cristian Deliorga, prin pensionare, începând cu 14 iunie. Și acesta urmează să își preia mandatul de la CCR.

Fostul șef al controversatei Secții de anchetare a magistraților a cerut să îi fie rezervat un post de procuror la secția specială, până la încetarea mandatului de la CCR. Solicitarea acestuia va fi discutată de plenul Consiliului Superior al Magistraturii.

În 7 mai, Gheorghe Stan a fost numit de Camera Deputaților - la propunerea PSD - în funcția de judecător la Curtea Constituțională, pentru un mandat de 9 ani. Procurorul Gheorghe Stan a condus, alături de adjuncta sa, Adina Florea, Secţia specială pentru investigarea magistraţilor, iar anterior a fost procuror-adjunct al Inspecţiei Judiciare.

Tot în 7 mai, Senatul a votat pentru numirea fostului vicepreşedinte al CSM Cristian Deliorga în funcţia de judecător al CCR, propus tot de PSD. El o va înlocui pe Simona-Maya Teodoroiu la Curtea Constituţională, al cărei mandat expiră tot pe 15 iunie.

Luna trecută, USR a depus la CCR o sesizare în care contestau numirea lui Gheorge Stan și a lui Cristian Deliorga în funcţia de judecători constituţional. USR arăta că Gheorghe Stan este incompatibil și nu are anvergură profesională. În cazul lui Deliorga, USR arăta că a identificat un motiv de incompatibilitate generat de faptul că acesta nu şi-a depus demisia înainte de publicarea în Monitorul Oficial a numirii sale la CCR din partea Senatului. CCR a respins ambele sesizări.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2337 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Deja a fost...eliberat ? (Vineri, 14 iunie 2019, 12:17)

    gigiN [utilizator]

    Atat de putin ......a luat ?!?!
    • +5 (5 voturi)    
      Maurul si-a facut treaba la Sectia Speciala, (Vineri, 14 iunie 2019, 13:45)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      In data de 13 iunie, anularea recursului in favoarea unui corrupt apropiat PSD,

      Acum, PSD il rasplateste cu scaun influent si bine platit, contand si pe viitor pe slugarnicia acestuia!

      Coruptia ucide!
  • +8 (12 voturi)    
    judecatorii de 2 lei la curte.. (Vineri, 14 iunie 2019, 12:38)

    rochiri [utilizator]

    aparatorii mafiei...
  • +11 (13 voturi)    
    mandru ca sunt roman! (Vineri, 14 iunie 2019, 12:44)

    levierul [utilizator]

    Romania = izvor nesecat de oameni de cacat
  • +13 (15 voturi)    
    Asta judecator la CCR! Ati vazut ce a facut CCR-ul in Moldova (Vineri, 14 iunie 2019, 12:44)

    V. Istina [utilizator]

    Cam ce credeti ca va produce acest CCR, cu asa oameni?

    Mi-e teama ca vom afla cat de curand! Romania nu a scapat de butoaiele de pulbere, adunate de pesedisti atatia ani la rand, cu fiecare furt!

    Cand CCR-ul e bolnav... tara intra in colaps. Sa nu ne prefacem ca nu stim!
    • +5 (5 voturi)    
      A dat cateva tunuri judiciare (Vineri, 14 iunie 2019, 13:14)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      L-a albit pe Ghita si gruparea Hrebenciu si cine stie pe cati alti si acum s-a refugiat dupa imunitatea speciala de judecator CC 9 ani. A dat tunul a servit PSD si a incasat functia platita din taxele romanilor.
  • +11 (15 voturi)    
    sinecuristi speciali (Vineri, 14 iunie 2019, 12:49)

    jorj_bv [utilizator]

    comunistilor astora le platim cate 30 mii de lei pe viata?
    s-au prostituat pentru Dragnea vreo cateva luni, iar acum au fost recompensati regeste
  • +13 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 iunie 2019, 12:50)

    [anonim]

  • +5 (9 voturi)    
    Pegra cade da' nu se preda ! (Vineri, 14 iunie 2019, 12:53)

    contributor.bis [utilizator]

    Porcaru' sef e la pârnaie da' Pesta Porcina a USLului se extinde...
    Înca 10 ani cu astia în functii va duce România într-un "paralelism" din care nu va mai scapa decât dupa 2-3 generatii.
    Daca or mai fii "generatii" pe aici.
  • +4 (10 voturi)    
    Asta n-o sa stea noua ani... (Vineri, 14 iunie 2019, 12:54)

    Intermezzo [utilizator]

    Fiindca CCR nu va fi lasata in pace noua ani. In noua ani daca fortele politice bine intentionate ale tarii cistiga consistent alegerile, modifica si Constitutia si trec atributiile CCR sub umbrela ICCJ. CCR ramine dar numai ca sa ascuta creioane.
    • +3 (3 voturi)    
      Ăsta.. (Vineri, 14 iunie 2019, 14:43)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Ăsta nu trebuia deloc să ajungă acolo!
  • +7 (7 voturi)    
    eliberat ? (Vineri, 14 iunie 2019, 13:00)

    sareta [utilizator]

    Pe cand din functia dela CCR,mai avem de asteptat ....
  • +3 (3 voturi)    
    Este timpul sa desfiintam CCR cu un referendum. (Vineri, 14 iunie 2019, 13:22)

    Marionette [utilizator]

    De preferinta la alegerile Parlamentare. De preferinta initiat de Presedinte.
  • +2 (2 voturi)    
    se intareste (Vineri, 14 iunie 2019, 13:30)

    nash pandelica [utilizator]

    cecereu' !
  • +7 (7 voturi)    
    CCR e anexa PSD ...... (Vineri, 14 iunie 2019, 13:43)

    viziru [utilizator]

    CCR e anexa PSD ...... in loc sa fie impartiala, cu oameni integri, a devenit extensia PSD, ce cauta de exemplu coada asta de topor pe nume Stan acolo ??? ce il recomanda ???? .....
  • +3 (3 voturi)    
    Stan? (Vineri, 14 iunie 2019, 15:00)

    Lake123 [utilizator]

    Un linge blide și un om periculos la CCR. Poate n-o mai avea nevoie de CCR, păcătoșii aștia din parlament(PSD & ALDE). Doame-ajută/
  • +3 (3 voturi)    
    Las' ca vine ea si vremea vostra ! (Vineri, 14 iunie 2019, 15:39)

    KTerinca [utilizator]

    .