Un preot a găsit 5.000 de euro în toaleta pentru VIP-uri de pe Câmpia Libertății din Blaj, în timpul vizitei Papei Francisc

de MH     HotNews.ro
Joi, 6 iunie 2019, 10:05 Actualitate | Esenţial


ceremonii Blaj
Foto: Alba 24
Un preot care s-a aflat printre invitații speciali la ceremoniile oficiate duminică de Papa Francisc pe Câmpia Libertății din Blaj a găsit în toaleta pentru VIP-uri un plic în care erau 5.000 de euro. Preotul a predat banii Poliției, iar până joi aceștia nu fuseseră revendicați.

Văzând că în plic se afla o sumă importantă, mai exact 5.000 de euro, preotul l-a predat imediat polițiștilor care asigurau ordinea, iar aceștia au început cercetările pentru a afla cine a pierdut banii, scrie Mediafax.

Poliția Alba a confirmat că o persoană din rândul pelerinilor prezenți la ceremonie a găsit și a predat polițiștilor respectivul plic cu bani, iar suma nu a fost încă revendicată.

”A fost, duminică, într-un anumit loc de pe Câmpia Libertății din Blaj, în timpul vizitei Papei Francisc, un plic care conținea o sumă de bani. Nu putem da mai multe detalii deoarece există o procedură prin care persoana care revendică un bun pierdut trebuie să ofere mai multe informații despre acesta. Potrivit procedurilor legale, dacă într-o anumită perioadă nu apare nicio persoană care să poată dovedi că este posesorul bunului pierdut, acesta intră în posesia statului”, a declarat Luminița Prodan, purtătorul de cuvânt al Poliției Alba.

















17144 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    Daca erau Ofitzerii BORului (Joi, 6 iunie 2019, 10:09)

    un domn [utilizator]

    I ar fi luat pe principiul Domnul A Dat, Ofitzeruu BOR a Luat
    • 0 (0 voturi)    
      Vreo tranzactie de droguri ratata (Joi, 6 iunie 2019, 18:23)

      Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De obicei banii se lasa la un loc prestabilit.
      Asta e, a fost popa mai atent.
      Sau poate era Dragnea care venise sa-l mituiasca pe Papa, sa-i dea niste acatiste sa scape de parnaie.
  • +10 (22 voturi)    
    S-a dat o spaga (Joi, 6 iunie 2019, 10:25)

    Frank777 [utilizator]

    dar ori a pierdut-o fiind neatent ori s-a lepadat de ea fiind in pericol de flagrant. E lucrarea lui Uciga-l toaca caci se stie ca banul e ochiul dracului. Interesant de ce popii nostrii au asa lipici la bani ,la ochiul dracului, in loc sa fie saraci ca si Jesus. Deobicei spun ca aduna bani pentru opera de binefacere a bisericii care este fata de propria persoana si daca mai ramane mai dau si la saraci....cojile.
  • +3 (19 voturi)    
    ! (Joi, 6 iunie 2019, 10:52)

    tudorr [utilizator]

    5000 de euro e spaga anuala pentru parohie :)
  • +1 (17 voturi)    
    daca gasea 500 de mii (Joi, 6 iunie 2019, 10:58)

    Antenistontel [utilizator]

    erau ai lui ciobotea!
  • +4 (14 voturi)    
    !!!!!!!!!! (Joi, 6 iunie 2019, 12:19)

    CrisAla [utilizator]

    Inca o data se demonstreaza ca preotii bisericii catolice sunt mult mai cinstiti ca cei ai bisericii ortodoxe
  • +8 (12 voturi)    
    E amuzant (Joi, 6 iunie 2019, 12:22)

    Altiro [utilizator]

    sa vezi in postarile de mai sus cum se chinuie unii sa desfiinteze un gest de normalitate .
    • +5 (9 voturi)    
      asta fiindca multi nu pot concepe asa ceva (Joi, 6 iunie 2019, 12:44)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Am vazut si eu comentariile de mai sus, dar nu cred ca sunt rauvoitoare. Cred ca multi oameni in Romania nu pot concepe, in mintea lor, ca astfel de gesturi pot avea loc, ca astfel de oameni pot exista! Avem nevoie de decenii ca sa ne mai "curatam" sufletele murdarite de o tranzitie infectata de oameni de nimic.
    • +1 (5 voturi)    
      pana astazi se Spune Adevarat Ai Inviat (Joi, 6 iunie 2019, 14:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      @altiro
      la voi BOR ul este cu Luat NU cu dat !
  • +10 (10 voturi)    
    intamplare cu un preot catolic din RO (Joi, 6 iunie 2019, 12:40)

    Crup [utilizator]

    Intamplarea de mai jos s-a petrecut sub ochii mei acum vreo 2 ani, nu mint si nici nu exagerez cu nimic! O parohie greco-catolica relativ modesta, dintr-un orasel din Romania. Dupa slujba, un enorias ce participase la slujba, om de afaceri de felul lui, vine la preot si ii spune ca vrea sa faca o donatie pentru biserica in valoare de 2000 de lei. Scoate banii din buzunar si da sa-i dea preotului. Preotul in prima faza se bucura, pe urma devine ganditor si ii spune enoriasului ca nu poate primi in ziua respectiva donatia, fiindca... nu avea chitantierul in biserica, dar incepand cu urmatoatea slujba o sa-l aduca la biserica. Enoriasul ii replica ca n-are nevoie de nicio chitanta, ca are incredere in preot. Preotul o tine pe-a lui ca nu, nu poate primi banii daca nu da chitanta imediat pentru bani si ca sa revina cu donatia la alta slujba, ca o sa aduca chitantierul la biserica. Enoriasul contrariat il intreaba pe preot ca nu se teme ca n-o sa mai vina cu banii alta data? Preotul ca nu, ca are incredere ca o sa vina alta data sa faca donatia aia, dar el fara chitanta nu poate primi banii si gata! Iar enoriasul a plecat acasa cu banii in buzunar. Va jur ca nu mint cu nimic! Mi-am amintit de intamplarea asta cand am citit articolul asta.
  • +1 (3 voturi)    
    Religia crestina (Joi, 6 iunie 2019, 22:08)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    ortodoxa sau catolica, nu conteaza, este una din marile bogatii ale acestui popor. Sa o aparam cu fermitate!