Tudorel Toader, câștig cât Theresa May. Ministru+profesor+pensionar=65.000 de lei pe lună

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2019, 13:18 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Captura Digi 24
Tudorel Toader, fostul ministru al Justiției și actual rector al Universităţii „Al. I. Cuza“, a avut anul trecut câştiguri de aproape 800.000 de lei pe an. Surse importante de venit au fost: ministerul, CSM, universitatea şi pensia. Cam tot atât a câştigat şi Theresa May, premierul Marii Britanii: 150.000 de lire pe an. În această sumă sunt incluşi şi banii obţinuţi de Theresa May ca parlamentar, scrie Ziarul de Iași.

Conform declaraţiei de avere a lui Tudorel Toader, în perioada în care a fost ministru al Justiției actualul rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ ar fi câştigat, în medie, 65.000 de lei pe lună. De asemenea, fostul ministru are în proprietate mai multe autoturisme şi terenuri, dobândite fie prin cumpărare, fie prin moştenire, dar şi trei conturi pe numele său, în euro, dolari şi lei, rectorul reuşind „să pună deoparte“, cumulat, aproximativ 400.000 de lei.

Pentru compara­ţie, veniturile premierului Marii Britanii, Theresa May, au fost în ultimul an fiscal de aproximativ 153.000 de lire pe an, cu tot cu ce a primit ca parlamentar. Asta înseamnă că premierul UK a câştigat în jur de 12.750 de lire pe lună, adică aproximativ 67.000 de lei.

Tudorel Toader şi-a publicat recent declaraţia de avere, după ce, pus pe lista remanierii, a demisionat din Guvern.

Astfel, conform acestei declaraţii, Tudo­rel Toader a încasat de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ suma de 150.815 lei pe an, la care se adaugă 140.040 de lei pentru funcţia de ministru, dar şi 119.772 de lei de la Consiliul Superior al Magistra­turii. În total, din cele trei remuneraţii, fostul ministru ar fi încasat anual suma de 410.627 de lei, adică 34.218 de lei pe lună. De asemenea, la aceste venituri se adaugă şi 364.641 de lei din pensie, 3.422 de lei din drepturi de proprietate intelectuală, dar şi contravaloarea unei chirii de 3.600 de euro. Mai exact, la suma de 410.627 de lei obţinuţi anual se adaugă 384.063 de lei, rezultând un venit anual de 794.690, adică 66.224 de lei lunar (cu tot cu drep­turi de autor şi chirii).

La veniturile a­nu­ale de 794.690 de lei se adaugă şi cele obţinute de către soţia aces­tuia. Conform declaraţiei de avere, soţia lui Tudorel Toader a încasat anual, de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa“ din Iaşi, suma de 92.611 lei, de la Spitalul Clinic judeţean de Urgenţă „Sf. Spiridon“ din Iaşi - 105.755 de lei, iar din profesii liberale - 2.000 de lei. Practic, anual, în casa familiei intrau aproape 1 milion de lei, mai exact 995.056 de lei, adică 82.921 de lei lunar.

În ceea ce priveşte proprietă­ţile deţinute de către fostul mi­nistru al Justiţiei, în declaraţia de avere figurează mai multe terenuri și case în Vrancea şi în Iaşi, dar şi trei autoturisme - un Volkswagen Pasat achiziţionat în 2004, un Audi Q3 cumpărat în 2016, iar anul trecut a achiziţio­nat un Hyundai Tucson.

Tudorel Toader deţine, dintr-o moşternire, a patra parte dintr-un teren din Vrancea, în localitatea Vulturu, de 11.100 de metri pătraţi, dar şi 5400 de metri pătraţi în aceeaşi localitate. De asemenea, prin cumpărare, deţine patru proprietăţi, două terenuri agricole de 23.533 de metri pătraţi şi de 17.800 de metri pătraţi, o suprafaţă de 9.730 de metri pătraţi de pădure şi un teren care intră în categoria de terenuri extravilane de 8.506 metri pătraţi, terenuri achiziţionate în perioada 2000 - 2005.

Tot în Vrancea, familia Toader deţine două locuinţe, de 86 de metri pătraţi cu teren de 1.600 de metri pătraţi, şi un apartament de 64 de metri pătraţi, dar şi o moştenire, un imobil, în Vrancea, o locuinţă de 191 de metri pătraţi cu teren de 2.300 de metri pătraţi.

În ceea ce priveşte proprietăţile de la Iaşi, familia Toader deţine două apartamente şi o casă de locuit. Astfel, în 1996 şi 1998 Tudorel Toader a cumpărat cele două apartamente, de 35 respectiv 75 de metri pătraţi, iar în 2001, 2002 şi 2007, pe cote părţi, rectorul a achiziţionat o casă de 136 de metri pătraţi cu teren de 1.074 de metri pătraţi.

Toader are însă şi dato­rii. Astfel, în 2008, acesta a îm­pru­mutat de la BRD suma de 43.827 de euro, dar şi suma de 35.000 de lei, bani pe care trebuie să îi achi­te până în 2023.

















7070 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    pensii speciale = ceausisti de lux (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:24)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    au valuare maree, mareee
  • +13 (13 voturi)    
    Porcul! (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:28)

    sfarleaza [utilizator]

    Ce javra de om!
  • +13 (13 voturi)    
    Mi-e scarba! (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:36)

    Habermas [utilizator]

    De Tudorel Toader, si de cei care l-au propulsat: Universitatea Alexandru Ioan Cuza si Romania.

    Cuvinte grele. Nu le-am scris usor. Si nu sunt adevarate decat atunci cand aud numele Tudorel Toader.
  • +17 (17 voturi)    
    Cat Todorel Toader este rector, n-am sa mai misc (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:44)

    Habermas [utilizator]

    un deget pentru Universitatea Alexandru Ioan Cuza.

    Cat am fost student in anii '90, desi aveam bursa pe merit (nu sociala), si am mai si muncit mici joburi cu ziua, am cam facut foamea.

    Mai tarziu, am sacrificat o parte din viata mea ca sa ajut cu diverse proiecte Universitatea, sau am promovat-o pe cont propriu peste tot in lume, fara sa cer nimic (si este bine asa) - din contra, tot eu am oferit cand am avut ocazia si am putut.

    Ca sa ce ... in final? Sa contribui la bunastarea acestei jigodi ?? !!

    Dar exista o limita la orice in viata.
  • +11 (11 voturi)    
    dreptate (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:55)

    DrIon [utilizator]

    Din pacate Romania a construit dupa 1989 o societate profund nedreapta!
    Ca procuror , TT a fost in situatia de a ancheta inante de 1989 , inclusiv delicte politice. Asta era meseria!
    Pentru aceasta activitate , Romania democratica a hotarit ca este corect sa primeasca 365000 lei/an! Adica 1000 de lei/zi!!
  • +11 (11 voturi)    
    Rusine Universitatii Alexandru Ioan Cuza! (Miercuri, 5 iunie 2019, 13:58)

    Habermas [utilizator]

    Rusine! Rusine! Rusine!
    Ca si absolvent al acestei universitati, mi-e scarba de ce va cand ma uit azi inspre voi cu Todorel Toader, sluga mafiei care distruge Romania, Rector!

    Boicotati Universitatea Alexandru Ioan Cuza!
    Nu pot sa fiu onest cu mine insumi si sa nu-mi vina sa vomit cand vad ce vad cand ma uit azi la Universitatea Alexandru Ioan Cuza.
  • +13 (13 voturi)    
    Un roman castiga net 3000 lei / luna... (Miercuri, 5 iunie 2019, 14:14)

    Olyx [utilizator]

    iar un britanic mediu castiga circa 10.000 lei / luna deci proportia a fi de 3:10. Insa ministru nostru cel "potent" castiga mai mult decat premierul britanic in conditiile in care sistemul romanesc, DACA AR FI ECHITABIL ( ca doar a fost "mosit" de social-democrati...) i-ar permite fostului ministru, de trista amintire, sa castige NU MAI MULT DE 20.000 lei/luna...Si asta fi o suma, sa recunoastem, foarte buna pentru a remunera o capacitate(!) de om...Intrebarea este de ce sistemul romanesc, CLIENTELAR, permite si cumul de pensie, si salariu de ministru, si de profesor si de participant la sedintele CSM ?! Plus activitate remunerata cu drepturi de autor...Te crucesti, nu alta...Pai cand a mai "mosit" omul Legile Justitiei, domnilor ? Cand a reusit omul sa puna capul pe perna ? A lucrat 25 ore din 24 ?!!!...
    • +6 (6 voturi)    
      Care 25, 145 de ore din 24! (Miercuri, 5 iunie 2019, 14:54)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Ca asa lucreaza "capacitatile" din PSD, ALDE si compania.
  • +8 (8 voturi)    
    Doar atat? (Miercuri, 5 iunie 2019, 14:44)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    La valoarea lui, il compari cu Theresa May? Ea ce a facut, a condus o amarata de tara care er, oricum, la un nivel de trai inalt, deci nu prea avea ce sa faca. si s-a mai zbatut sa plece decent din UE, ceea ce nu i-a prea reusit.

    Tudorelul s-a luat in piept cu ditamai justitia, iar daca mai statea putin in functie nu doar ca o infrangea, ci, cu un drum reusea ceea ce nu prea i-a iesit lui May, anume sa scoata tara din UE (e drept, pe motive de independenta a justitiei). Doar poutin i-a lipsit sa o implementeze pe Adina Florea unde trebuie si om era.

    Lasand sarcasmul la o parte, sunt peprplex de uimire cum poate omul sa aiba atatea venituri. e pensionar sau nu? Daca da, cum putea fi activ? E normal sa cumulezi pensia cu un serviciu 100% (nu ma refer la treburi de pana in, sa zicem, 20% din norma de lucru, adica o zi pe saptamana. Mai mult, la pensia de 30 de mii pe luna, de cae ii mai trebuie alte venituri (ca sa nu intreb cum poti justifica o astfel de pensie in general, e fabuloasa chiar si pentru orice tara din UE!).

    Apoi, daca era ministru (un job full time, presupun, desi in cazul de fata era mai bine sa fi cuprins cat mai putin, poate chiar 0%), pentru care era platit corespunzator, cum se justifica veniturile de la universitate si de la CSM? Inteleg ca, om gospodar fiind cu proprii bani (si cu puscariasii, dar nu se pune), omul si-a pus la pastrare functiile avute, dar sa fii platiti pentru ceva ce nu faci mi se pare aberant. Drepturile de autor si chiriile sunt alta mancare de peste, pe mine ma surprinde cumulul de trei job-uri platite plus pensia. O fi Tudorelul un supraom si PSD-ALDE tocmai l-au mazilit?

    Cred ca nu e un caz unic, daca tot vrem sa asanam bugetul, sistemul ar trebuie sa fie unitar pentru toti: pensiile legate de contributii, job-uri in suma totala de max 120% (pensia fiind asimilata cu un job 100%). Nu cer limitarea salariului ori a venitorilor in general ci eliminarea minciunii de gen am avut trei job-uri full time, sunt pensionar.
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:15)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    un capcaun ... inghite cu sapte guri ... nu-i mai ajunge niciodata ...
  • +3 (3 voturi)    
    Aristocratria Rosie. (Miercuri, 5 iunie 2019, 20:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Furt legal PSD ist (Joi, 6 iunie 2019, 10:00)

    Martinezu [utilizator]

    Asta s-ar putea incadra cu ceva bunavointa la abuz in serviciu si condamnat ca atare. Cu puscarie si confiscari de sume si dobanzi.