Viorica Dăncilă reafirmă angajamentul de a muta Ambasada la Ierusalim / Presa israeliană scrie, citând consilieri ai premierului, că Dăncilă a fost “șocată de anunțul trimisului palestinian”

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2019, 21:15 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: AGERPRES
Premierul Viorica Dăncilă a reiterat angajamentul său de a muta ambasada României de la Tel Aviv la Ierusalim, într-o discuție telefonică cu ambasadorul israelian la București David Saranga, după ce l-a acuzat pe ambasadorului Palestinei de „fake news”, scrie presa israeliană. Guvernul de la București nu a comunicat nimic despre această discuție dintre Dăncilă și Saranga.

“Cuvântul meu e cuvânt. Mențin ce am spus în trecut. Nu există nicio schimbare de politică”, a spus Dăncilă, citată de site-ul thetower.org.

Liviu Dragnea l-a chemat luni dimineață la cabinetul său de la Camera Deputaților pe ambasadorul Palestinei, Fouad Kokaly, care a „salutat”, după întâlnire, decizia șefului PSD potrivit căreia „guvernul României nu va muta ambasada de la Tel Aviv, la Ierusalim”.

A doua zi, marți, Dragnea a susținut că declarațiile ambasadorului Palestinei nu reflectă ”sub nicio formă” discuțiile pe care le-au avut.

Potrivit ziarului israelian citat, „premierul Dăncilă a respins afirmațiile lui Kokaly drept “fake news” și a negat că România și-a asumat oficial vreun angajament față de liderii palestinieni că nu va muta ambasada în capitala statului evreu”.

Afirmațiile oficialului palestinian, a subliniat premierul, “nu reflectă în niciun fel ceea ce s-a spus în discuție. Am cerut trimisului special să-și retragă [remarcile] deoarece nu au legătură cu realitatea”, adaugă thetower.org.

„Într-un mesaj transmis ministerului israelian de Externe, consilierii ei (ai premierului Dăncilă, n.r.) au precizat că Kokaly “ne-a înșelat grav. Am învățat o lecție de viață.” Ei au spus de asemenea că Dăncilă a fost “șocată de anunțul trimisului palestinian”, mai scrie thetower.org.

Mutarea Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim a fost un subiect tensionat anul trecut între PSD și președintele Klaus Iohannis. Iniţial, anunţul a fost făcut de liderul PSD, Liviu Dragnea, care a spus într-o emisiune TV că Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.

















8605 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Eu cred că Dragnea l-a mințit pe palestinian (Vineri, 17 mai 2019, 21:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Și-a urmat primul impuls cât a fost față-n față cu omul, apoi, când probabil israelienii l-au luat la întrebări, a ridicat din umeri și a zis că e fake news, că nu a vorbit despre acest lucru.
  • +20 (32 voturi)    
    Doamne, ce proasta !! (Vineri, 17 mai 2019, 21:25)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Analfabeta asta nu a inteles inca ca nu depinde de ia mutarea ambasadei ? Este strict o prerogativa a presedintelui si doar el poate decide ...cat de proasta sa fi ?
    • +14 (20 voturi)    
      iesiti la vot ! (Vineri, 17 mai 2019, 23:32)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      nu le mai trimiteti bani celor care voteaza anti Europa!!!
      Iesind la vot anulam riscul varsarii de sange si evitam riscul dezintegrarii acestei tari...
      Iesind la vot in numar mare, hotii vor da in retragere, in retragere...la puscarie!
    • +6 (8 voturi)    
      Viorica este plină de angajamente. (Sâmbătă, 18 mai 2019, 10:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Și dă la toată lumea.Nouă ne-a dat atâtea angajamente încât avem și pentru generațiile viitoare.Viorica Dăncilă ar putea să plece acasă,ne-a dat toate angajamentele posibile,spitale,școli moderne,autostrăzi,salarii marii,pensii îndestulătoare.Este cazul să vină cineva care să și facă nu numai să promită.Evreii ar trebui să înțeleagă că Viorica promite,dar nu face.
  • +18 (26 voturi)    
    1 EUR = 5 RON (Vineri, 17 mai 2019, 21:39)

    DihoricaVacila [utilizator]

    Multumim, PSD!
  • +14 (28 voturi)    
    halucinant (Vineri, 17 mai 2019, 21:49)

    Kosmos [utilizator]

    Cum Israelul a parazitat politica din Romania
    • +7 (17 voturi)    
      La fel ca și securiștii, milițienii sau apeviștii (Sâmbătă, 18 mai 2019, 0:05)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      parazitează bugetul din România.
  • +13 (23 voturi)    
    I s-a oferit scaparea pe tava (Vineri, 17 mai 2019, 21:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Proasta a refuzat. Si se ignroapa si pe ea si partidul si tara si zeci de ani de diplomatie externa.

    Dar sluga proasta tot sluga proasta ramane. Si nu realizeaza. Apoi are tupeu sa intrebe de ce e acuzata de furt pentru ca nu a furat nimic. Ne-a furat tara si a predat-o mafiotilor, cel mai pe fata cu eliberarea infractorilor de catre bubos.

    Felicitari, sluga incompetenta!
  • +14 (20 voturi)    
    mai bine s-ar apuca de gramatica (Vineri, 17 mai 2019, 22:44)

    rov [utilizator]

    si ar da bac-ul din nou...
  • +8 (14 voturi)    
    In topul coeficientului de inteligenta al (Vineri, 17 mai 2019, 23:19)

    ty [utilizator]

    personalitatilor mondiale se disting prim-ministrul Israelului, Benjamin Netanyahu, cu 180, Bil Gates, cu 160, Madonna si Shakira, cu 140 sau Bill Clinton, cu 137
    Saraca Dancila . . .
    • +5 (7 voturi)    
      Dăncila este supereroină (Sâmbătă, 18 mai 2019, 10:11)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ty

      În Mortal Kombat, numele ei? Sub-Zero!
  • +13 (21 voturi)    
    Asta-i complet retardată. (Sâmbătă, 18 mai 2019, 0:07)

    prec [utilizator]

    N-o trage nimeni de mânecă atunci când o văd că vrea să deschidă gura?
  • -8 (14 voturi)    
    Prostia se plateste (Sâmbătă, 18 mai 2019, 3:09)

    Lucian Ilea [utilizator]

    si la doamna prim ministru care tot imi voroveste in creier
    despre milioane miliarde etc de dolari si euro furate de la mine
    despre palate si alte cele din Agartha
    o sa ma duc pe 2 inie la locul unde se intalneau dragonii negri sa-i mance pe oameni
    sus pe campia libertatii de la Blaj
    sa proclam ca print al Ardealului independenta
  • +11 (15 voturi)    
    Coana Docila, (Sâmbătă, 18 mai 2019, 8:58)

    Rescator [utilizator]

    Văd că ai prins drag de Bibi.Mutarea ambasadei nu
    depinde de cocul tău și de agenții Mossad,pe post
    de consilieri, ai Dictatorului malefic și toxic Liv Jong
    UNU.Poți muta dacă vrei ambasada Republicii Videle
    la Ierusalim.Mai lasă-ne cu obsesia asta de țață de
    Obor.
  • +3 (3 voturi)    
    Promisiuni?! (Sâmbătă, 18 mai 2019, 21:41)

    Namaste [utilizator]

    "Daca a promite cate-n Luna si in stele e aristocrat, a indeplini promisiunile e doar burghez"
    Dna PM e la unison cu Dl. Dragnea...