Dragnea îl acuză pe ambasadorul Palestinei de dezinformare pe tema mutării ambasadei la Ierusalim: Am solicitat ambasadei să revină de urgență asupra celor prezentate public

de DG     HotNews.ro
Marţi, 14 mai 2019, 17:01 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Liviu Dragnea susține, marți, că declarațiile ambasadorului Palestinei potrivit cărora liderul PSD i-a dat asigurări că ambasada României nu va fi mutată la Ierusalim nu reflectă ”sub nicio formă” discuțiile pe care le-au avut cei doi. El cere ambasadei să revină asupra afirmațiilor.

”Am citit și eu declarațiile ambasadorului palestinian în urma întâlnirii pe care am avut-o ieri cu domnia sa. Sub nicio formă nu reflectă discuțiile purtate ieri. Am spus clar ce am afirmat și public de nenumărate ori: Ministerul Afacerilor Externe a finalizat analiza privind o eventuală relocare a Ambasadei României în Statul Israel. Ulterior, documentul a fost înaintat spre aprobare instituțiilor cu atribuții în domeniul politicii externe și securității naționale. Având în vedere cele mai recente evoluții din Procesul de Pace din Orientul Mijlociu, analiza se află într-un proces continuu de actualizare”, a precizat Liviu Dragnea pentru stiripesurse.ro.

Dragnea mai spune că este totuși nevoie de o soluție consensuală la nivel instituțional, bazată pe prevederile constituționale.

”Cu toate acestea, având în vedere că este de dorit o soluție consensuală la nivel instituțional, orice decizie va trebui să se bazeze atat pe prevederile constituționale, dar și pe respectarea prevederilor dreptului internațional. Am solicitat astăzi Ambasadei Palestinei prin intermediul cabinetului meu să revină de urgenţă asupra celor prezentate public pentru că nu au nicio legătură cu ceea ce s-a discutat", a precizat Liviu Dragnea.

Liviu Dragnea l-a chemat luni dimineață la cabinetul său de la Camera Deputaților pe ambasadorul Palestinei, Fouad Kokaly, pentru o întâlnire pe care, potrivit unor surse diplomatice, a refuzat-o de când a anunțat că decizia Guvernului PSD este de a muta Ambasada României în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim.

Liviu Dragnea i-ar fi dat asigurări ambasadorului Palestinei că Ambasada României nu va fi mutată și că nu dorește să strice relațiile istorice dintre România și lumea arabă. Surse diplomatice au explicat, pentru Digi24.ro, că Liviu Dragnea este interesat de susținerea Ligii arabe pentru ca România să obțină un mandat de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU.

În urma întâlnirii, Ambasada Palestinei a remis un comunicat pentru Digi24.ro, în care se arată că Ambasada României de la Tel Aviv nu va mai fi mutată.

”Ambasada Statului Palestina salută decizia domnului Liviu Dragnea potrivit căruia guvernul României nu va muta ambasada de la Tel Aviv, la Ierusalim ”, se arată în comunicatul citat de digi24.

Mutarea Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim a fost un subiect tensionat anul trecut între PSD și președintele Klaus Iohannis. Iniţial, anunţul a fost făcut de liderul PSD, Liviu Dragnea, care a spus într-o emisiune TV că Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.

”Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. Poate părea un lucru puţin important. Are valoare simbolică uriaşă acest gest al nostru, în primul rând o valoare simbolică pentru un stat care are o influenţă nemaipomenită în lume, un stat, Israelul, cu care noi avem relaţii speciale de foarte mulţi ani, un stat în care sunt peste 500.000 de români, are o valoare foarte mare pentru administraţia americană. Suntem practic a doua ţară care facem acest lucru. Mutarea ambasadei la Ierusalim poate şi cred că va aduce nişte beneficii pe termen scurt, mediu şi lung pentru România. Trebuie să folosim această şansă uriaşă”, a declarat Liviu Dragnea.

















14394 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    te-a batut (Marţi, 14 mai 2019, 17:04)

    zicsieu [utilizator]

    la jocul tau. minunat.
    • +2 (2 voturi)    
      ambasada se muta la Jilava pentru individ (Joi, 16 mai 2019, 0:04)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      rusii sunt si prosti, pai daca mizati pe un indivit prost si corupt ca draqnea cum vreti sa distrugeti Romania?!?!?
  • +15 (17 voturi)    
    ? (Marţi, 14 mai 2019, 17:05)

    anion [utilizator]

    Nu mai bine dati voi ''desecretizarea'' discutiei sa vedem care-i Popa Prostu'?
  • +14 (16 voturi)    
    Cum naiba.. (Marţi, 14 mai 2019, 17:05)

    gabone [utilizator]

    Nu cere premierul asa ceva.. si cere Dragnea in calitate de... ?!?!?
    • +10 (12 voturi)    
      ...in calitate de (Marţi, 14 mai 2019, 20:47)

      ValentinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui gabone

      ...in calitate de sef al premieruui!
  • +7 (9 voturi)    
    .... (Marţi, 14 mai 2019, 17:14)

    tirolez [utilizator]

    A crezut ca merge sa-l imbrobodeasca cum a facut pana acum cu toti europenii. Numai in pielea lui sa nu fii cand l-au sunat "ceilalti".
  • +13 (15 voturi)    
    asa e cand pui baza pe cuvantul unui infractor (Marţi, 14 mai 2019, 17:18)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Credibilitatea, reputatia, cuvantul dat, notiuni abstracte in Romania mioritica.
    Parol.
  • +16 (18 voturi)    
    Duplicitate (Marţi, 14 mai 2019, 17:19)

    Celbland [utilizator]

    Dragnea a promis evreilor că mută ambasada la Ierusalim, iar palestinienilor că nu o mută.

    S-ar putea ca șmecheria de Teleorman să nu cadă bine în politica internațională.
    • 0 (0 voturi)    
      100% corect! (Joi, 16 mai 2019, 16:57)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Daddy era convins ca ii merge la fel ca la electoratul dumnealui, care azi a uitat deja ce a promis ieri Dracnea!

      Dar se pare ca nu ii merge, reuseste sa supere si Israelul, si pe palestinieni!
  • +13 (15 voturi)    
    hopa.... (Marţi, 14 mai 2019, 17:20)

    Martha Logu [utilizator]

    Daddy a iesit repede la rampa sa lamureasca situatia ca sa nu-i supere pe consilierii evrei pe care-i are din Israel...
  • +20 (22 voturi)    
    ha, ha, politica externa facuta de Dragnea (Marţi, 14 mai 2019, 17:20)

    AliKimiku [utilizator]

    Tipic. Radio Erevan in zilele lui cele mai bune.
    Cretinul de Dragnea nu are nici cel mai mic atribut in politica externa dar lanseaza o tema foarte dificila( de fapt o limba imensa pentru americani si israelieni) si dupa aia se trezeste ca rahatul a lovit ventilatorul si l-a pocnit in fata.
    Cam asta se intampla cand un condamnat penal ajunge al treilea om in stat(de fapt primul ca putere nemijlocita)
  • +11 (13 voturi)    
    Si ala-i soroshist! (Marţi, 14 mai 2019, 17:23)

    complet_ret [utilizator]

    Si ambsadorul Palestinei este un alogen soroshist, dar cu Daddy, nu le merge!
  • +10 (12 voturi)    
    Ha ha ha (Marţi, 14 mai 2019, 17:29)

    Maspp [utilizator]

    A primit instant telefon din Israel dupa declaratia ambasadorului.
  • +9 (11 voturi)    
    e clar (Marţi, 14 mai 2019, 17:33)

    un oarecare [utilizator]

    un sorosist de la statu paralel si ambasadorul palestinei.
    toti mint... toti dezinformeaza...
    numai PSD-ul adevar graieste...
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru electoratul lui asa este! (Joi, 16 mai 2019, 16:59)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      "toti mint... toti dezinformeaza...
      numai PSD-ul adevar graieste."

      Pentru electoratul dumnealui chiar asa este!
  • +13 (15 voturi)    
    Pinocchio de Teleorman (Marţi, 14 mai 2019, 17:37)

    un domn [utilizator]

    Pe scena Parlamentului Romaniei
  • +12 (14 voturi)    
    Petrica si lupul (Marţi, 14 mai 2019, 17:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Petrica si lupul, Dragnea si abureala.

    Cam asta-i una dintre problemele lui Dragnea: atunci cand minti precum respiri nu mai esti crezut.
  • +10 (12 voturi)    
    haha (Marţi, 14 mai 2019, 17:40)

    levierul [utilizator]

    Cam cine credeti voi ca minte? Ar fi misto sa vina arabetele cu o inregistrare. Sa vezi belea.
  • +10 (12 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 14 mai 2019, 17:44)

    Werwolf1 [utilizator]

    In ce calitate vorbeste vietatea despre mutarea ambasadei ? Poate nu ma pricep eu dar am senzatia ca are alte atributii .
  • -13 (17 voturi)    
    Ambasadorul Palestinei? (Marţi, 14 mai 2019, 17:51)

    doz2018 [utilizator]

    Dar ambasasorul Mesopotamiei ce-o mai fi facand? Sau al Carului Mare?
  • +10 (12 voturi)    
    dragneo,la tine sunt.... (Marţi, 14 mai 2019, 17:51)

    gigiN [utilizator]

    ...doar doua variante atunci cand spui ceva :fie minti,fie mananci.....!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Ce de promisiuni (Marţi, 14 mai 2019, 18:12)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Dragnea nu mai stie cum sa isi asigure spatele, da cu promisiuni in stanga si dreapta, nu conteaza efectele, important e sa ii iasa lui ceva, fie si pe termen scurt si cu efecte dramatice asupra tarii.
  • +12 (14 voturi)    
    curat (Marţi, 14 mai 2019, 18:18)

    nahir [utilizator]

    murdar, coane liviule.
    Păi puteai să ai tu vreo poziție tranșantă (așa cum reieșea din declarația ambasadorului), bărbătească? De unde atâta bărbăție? Te puneai rău cu Bibi Netanyahu și ai fi fost în consens cu Europa.
  • +13 (15 voturi)    
    Eu nu mai inteleg (Marţi, 14 mai 2019, 18:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ce au toti cu PSD-ul? Toti dezinformeaza, toti mint, toti au protocoale... vor si ei sa faca o simpla campanie electorala dar huliganii lui Ceasca, batausii cu joint-uri huiduiesc fiecare membru pesedist - un simbol al integritatii, profesionalismului si eficientei. Toti au ceva cu PSD si nu ii lasa sa guverneze. PSD vrea sa faca multe, dar noi nu ii lasam.

    Si tarile astea rautacioase mai si baga soparle...

    Ce grea e viata asta de pesedist.

    Eu propun sa mai dea o ordonanta ca de obicei sunt mai veseli dupa asta. Eu propun o ordonanta prin care sa oblige poporul sa nu mai huiduiasca oamenii de top din pesede - gen Codrin, Nicolicea, Valcov, Dracnev si sa nu uitam de saraca femeie persecutata ca nimeni altcienva: Veo.
  • +6 (8 voturi)    
    Dragnea (Marţi, 14 mai 2019, 18:24)

    sile1 [utilizator]

    Ce se intampla cu individul asta ?

    Care dintre cei doi,el s-au Ambasadorul Palestinei,este mincinosul ?

    S-ar putea sa fie Dragnea care dupa ce a spus ambasadorului ca nu muta ambasada a fost certat de consilierii israeliti si acum o da cotita .

    S-ar putea sa fie ambasadorul care n-o fi inteles "engleza " lui Dragnea !
  • +9 (11 voturi)    
    S-a incurcat in minciuni (Marţi, 14 mai 2019, 18:25)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Cineva trebuie sa-l opreasca.
    Macar medicii.
    Mai am o speranta la aia patru de la Athenee Palace, dar daca au fost reali, nu o halucinatie a lui livache, sunt vai de cappul lor, niste incompetenti...
    Poate, totusi niste brancardieri mai voinici ar fi solutia.
  • +9 (11 voturi)    
    Care-i rolul Presedintelui Romaniei, al (Marţi, 14 mai 2019, 18:35)

    ty [utilizator]

    ministrului de externe daca trateaza cu ambasadorii presedintele Camerei Deputatilor?
    Acelasi presedinte al Camerei Deputatilor s-a intalnit cu sefii companiilor energetice interesate de gazele din Marea Neagra. S-au intalnit, au stabibilit ce au stabilit, iar companiile au oprit investitiiile pentru acest an.
    Implicarea lui Dragnea in problemele de politica externa a Romaniei submineaza posibilitatea tarii noastre pentru ocuparea unui loc de membru nepermanent al consiliului de securitate ONU.
    România și-a depus, în 2006, candidatura pentru un nou mandat de membru nepermanent al Consiliului de Securitate al ONU, pentru locul alocat Grupului Est-European, în intervalul 2020-2021. Alegerile vor avea loc în iunie 2019.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa lasam asta! (Joi, 16 mai 2019, 17:05)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Sa lasam un pic deoparte acest detaliu, ca mutarea ambasadei este in sarcina Presedintelui, a Ministrului de Externe!

      Ambasdorul nu i-a reprosat lui Dracnea ca nu este consecvent cu Johannis sau cu Docila, ci ca nu este consecent cu sine insusi!
  • +12 (14 voturi)    
    I-a stricat șmenurile (Marţi, 14 mai 2019, 18:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Borfasul minte evident, dar nu vrea sa se stie ce a declarat, pentru k asta i-ar strica șmenurile cu cei in solda carora este si pentru care distruge RO si vrea sa o scoata din UE;
  • +5 (7 voturi)    
    Ahh (Marţi, 14 mai 2019, 20:38)

    Remarque [utilizator]

    Ce domeniu sensibil si ce bocanci de teleorman isi baga dragnea...cat rau de face pe termen lung!!
  • +4 (6 voturi)    
    Se baga (Marţi, 14 mai 2019, 21:32)

    Arkantas [utilizator]

    Dar de ce sa baga , unde nu-i fierbe oala .... ca musca-n ......
  • +2 (4 voturi)    
    o sa-si ia Netanyahu la suturi (Marţi, 14 mai 2019, 22:14)

    __alex__ [utilizator]

    sluga de o sa-i rareasca dintii si mustata.
  • +3 (5 voturi)    
    Apreciez ambasadorul (Marţi, 14 mai 2019, 22:54)

    n.dumiritu [utilizator]

    pt. ca "are nas". A inteles unde e autoritatea in Ro. S-a dus la cel de la care putea obtine o pozitie de angajament a Ro.: "Statul Palestina salută decizia domnului Liviu Dragnea potrivit căruia guvernul României...." Ce prim-ministru!? Ce ministru de externe!? Ce presedinte!? Guv. Ro. e in "decizia domnului Liviu Dragnea". Acum a inteles, cu tristete, ca in "decizia domnului Liviu Dragnea" care angajeaza guvernul nu poti pune nici o baza. Formidabila fotografie a "autoritatii politice" a tarii.
  • +1 (3 voturi)    
    Controverse (Miercuri, 15 mai 2019, 2:35)

    Namaste [utilizator]

    cu talc, Ramadan Kareem!
  • +1 (3 voturi)    
    Da din coate (Miercuri, 15 mai 2019, 8:53)

    sim18 [utilizator]

    Vrea si flausatul sa iasa in fata......este atat de frustrat!