Ambasadorul Palestinei după întâlnirea cu Dragnea: Ambasada din Israel nu se mută la Ierusalim

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2019, 23:53 Actualitate | Esenţial


Fouad Kokaly
Foto: mae.ro
Liviu Dragnea l-a chemat luni dimineață la cabinetul său de la Camera Deputaților pe ambasadorul Palestinei, Fouad Kokaly, pentru o întâlnire pe care, potrivit unor surse diplomatice, a refuzat-o de când a anunțat că decizia Guvernului PSD este de a muta ambasada României în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim.

Liviu Dragnea i-ar fi dat asigurări ambasadorului Palestinei că ambasada României nu va fi mutată și că nu dorește să strice relațiile istorice dintre România și lumea arabă. Surse diplomatice au explicat, pentru Digi24.ro, că Liviu Dragnea este interesat de susținerea Ligii arabe pentru ca România să obțină un mandat de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU.

În urma întâlnirii, Ambasada Palestinei a remis un comunicat pentru Digi24.ro, în care se arată că ambasada României de la Tel Aviv nu va mai fi mutată. „Ambasada Statului Palestina salută decizia domnului Liviu Dragnea potrivit căruia guvernul României nu va muta ambasada de la Tel Aviv, la Ierusalim ” (integral pe Digi 24)

Mutarea ambasadei, subiect de dispută între Iohannis și Guvernul PSD

Mutarea Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim a fost un subiect tensionat anul trecut între PSD și președintele Klaus Iohannis.

Iniţial, anunţul a fost făcut de liderul PSD, Liviu Dragnea, care a spus într-o emisiune TV că Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.

”Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. Poate părea un lucru puţin important. Are valoare simbolică uriaşă acest gest al nostru, în primul rând o valoare simbolică pentru un stat care are o influenţă nemaipomenită în lume, un stat, Israelul, cu care noi avem relaţii speciale de foarte mulţi ani, un stat în care sunt peste 500.000 de români, are o valoare foarte mare pentru administraţia americană. Suntem practic a doua ţară care facem acest lucru. Mutarea ambasadei la Ierusalim poate şi cred că va aduce nişte beneficii pe termen şi scurt, şi mediu şi lung pentru România. Trebuie să folosim această şansă uriaşă”, a declarat Liviu Dragnea.


















5589 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    ok (Marţi, 14 mai 2019, 0:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22192315-dragnea-romania-trebui-gandeasca-serios-mute-ambasada-din-israel-ierusalim.htm

    ... sau am visat?!

    Oricum prostituata asta mustacioasa isi schimba "deciziile" cum imi schimb eu sosetele. Problema este ca populatia asta amnezica nu retine nimic, decat "mariri" - culmea, nu retine nici maririle inflatiei, datoriei externe, deficitului etc. - in rest, UE, Soros, stat paralel, poezii jalnice si expirate.

    Am vazut mai nou ca incearca sa fure de la "maestrul" cizmar si in loc de "huligani" ne face "batausi".

    Si-au batut joc de centenar, de MCV, de stat de drept, de Colectiv, de rotatia Romaniei la UE, urmeaza 30 de ani de la Revolutie, ghiciti ce: isi vor bate joc si de asta.
  • +14 (22 voturi)    
    Lol (Marţi, 14 mai 2019, 0:36)

    Tony_K [utilizator]

    Da cine pana mea e dragnea asta? Nu avem institutii care se ocupa de diplomatie? Plus ca e apanajul presedintelui. Tractoristul asta decide tot?
    • +4 (8 voturi)    
      dragnea ăsta, e (Marţi, 14 mai 2019, 8:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      același hamster flaușat care a îndemnat-o în urmă cu 2 luni pe vasilica, să strige din toți bojocii cu mândrie pionierească, în vizita neoficială făcută la americani, că guvernul pe care-l conduce va muta ambasada României în Ierusalim, fapt ce s-a lăsat cu aplauze la scenă deschisă.
      vasilica mai avea un pic și plesnea de fericire în timp ce făcea anunțul. Acum, hamsterul a lăsat-o cu ochii în soare, așa cum a făcut și cu shaideh sau cu oricare dintre colaboratorii/acoliții lui, după ce nu a mai avut nevoie de respectivul.
    • +3 (7 voturi)    
      Daca ar fi tractorist,inca nu ar fi..... (Marţi, 14 mai 2019, 12:25)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      ...prea rau,dar este doar un simplu carciumar sfertodoct,care mai si toarna apa in vin!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Duplicitar (Marţi, 14 mai 2019, 0:39)

    CIP03 [utilizator]

    Asta e discurs dublu cum ii sta lui dragnea, el vorbeste pentru toata lumea, zice ce vrei sa auzi.
    dragnea e un om fals, duplicitar, antena un post de kakat care sta capra in fata acestui om, nicio intrebare de baraj nu i se pune, este pur si simplu un monolog unde un mincionos, un infractor spune numai prostii.
  • -10 (18 voturi)    
    --- (Marţi, 14 mai 2019, 1:00)

    Alor [utilizator]

    Din punct de vedere legal statul ,,Palestina " nu exista deci nu are cum sa aiba un ambasador. Acest stat pur si simplu nu exista , nu are granite proprii, nu are moneda proprie.
    iar capitala Israelului este Ierusalimul chiar daca Romania nu isi v-a muta ambasada.
    • +3 (11 voturi)    
      1948, "patria istorica", (Marţi, 14 mai 2019, 9:24)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Admiti ca Israelul exista doar din 1948, nicicand inainte si deci nu este "patria istorica" a Evreilor! Asadar nici Jerusalem Al Quds si nici muntele Templului, cu Moscheile Al Aqsa & Omar El Shariff etc., nu pot constitui patrimoniu Israelian, (si cu atat mai putin capitala "legala" a Statului Israel!), asa cum nici mormintele patriarhilor din Al Khalil-Hebron, nu au vocatie de patrimoniu al unui stat infiintat nou-noutz in 1948, pe urma votului de la ONU (infiintat in 1946!) a unor ageamii/naivi precum Palau, Nauru de prin Oceania etc., pe unde n-a trecut nicicand vreun personaj biblic, macar...
      Palestina exista chiar daca Israelul ocupa ilegal Palestina!
      • -1 (5 voturi)    
        Erata: (Marţi, 14 mai 2019, 14:08)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        "votului de la ONU...al unor" , multumesc.
      • -1 (1 vot)    
        Namaste draga (Marţi, 14 mai 2019, 16:59)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Poti sa ne spui de ce "palestinienii" nu si-au infiintat statul lor conform deciziei ONU in 1948/49?
        Ar fi beneficiat de toate acele magnifice moschei si de un teritoriu mult mai mare decat pot obtine acum.
        Intrebare suplimentara- poti sa ne spui de ce termenul "palestinian" apare in discutia publica doar in 1967 dupa ce Iordanul pierde West Bank. Din 1949 cand Iordanul a anexat de facto "palestina" , pana in 1967, nici-o vorbulita despre oprimatul popor palestinian care traia bine mersi sub stapanirea iordaniana.
        • +1 (1 vot)    
          De ce... (Miercuri, 15 mai 2019, 0:04)

          aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          ...sa accepte ca de la Washington sa se traga linii din nisip pe pamantul lor? Normal ca au luptat pentru pamantul stramosilor lor.

          Iordanul a anexat in scop de razboi impotriva Israelului si de partea palestinienilor.
  • +9 (15 voturi)    
    Paranoia (Marţi, 14 mai 2019, 1:13)

    independentu [utilizator]

    Liviu Dragnea se crede Presedinte si incearca sa dirijeze politica externa a Romaniei, dupa cum crede el de cuviinta.
    Nimic din ceea ce a incercat n-a dat rezultate si nu s-a pus problema niciun moment ca Romania sa-si mute ambasada, ffindca adevaratul Presedinte se opune,
    ca si UE, de altfel.
    Un biet amator!
  • +9 (15 voturi)    
    pe cuvantul lui de hotz (Marţi, 14 mai 2019, 1:40)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    parol !
    Credibilitatea, o fictiune pe meleagurile mioritice.
  • 0 (10 voturi)    
    era sa si uitam de fratii nostri (Marţi, 14 mai 2019, 8:34)

    JeanLuc [utilizator]

    FANATICI palestinieni. Poate ne ajuta ei .... doar de unul e nevoie.
  • +6 (10 voturi)    
    Acest ambadador este cel putin... (Marţi, 14 mai 2019, 10:25)

    gigiN [utilizator]

    ...naiv daca tine cont de elucubratiile unuia ca dragnea.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu se muta. (Marţi, 14 mai 2019, 12:37)

    John M. [utilizator]

    Pana si o tuta din Bolintinul din Vale si un baiat de militian din Gratia au inteles ca treaba asta ar putea declansa usor al treilea razboi mondial.
    • 0 (0 voturi)    
      Tocmai ca l-ati facut pe (Marţi, 14 mai 2019, 15:59)

      Verdier [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Presedintele USA, dl. Donald Trump in toate felurile, ori ca n-are asta o cohorta intreaga de consilieri militari in jurul sau?!
    • 0 (0 voturi)    
      al treilea razboi mondial? (Marţi, 14 mai 2019, 17:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Pot sa te intreb ce varsta ai? Fiindca folosesti termeni care in mod clar te depasesc.
  • 0 (6 voturi)    
    d-nule Ambasador, (Marţi, 14 mai 2019, 13:02)

    revo [utilizator]

    talica ce faci acum? Mai intai, constat ca il instaurasi pe Dragnea presedinte al Romaniei. Ce treaba are Dragnea cu politica externa? De ce discuti cu el despre treburi care nu-l privesc?
    In al doilea rand: cum poti sa fii atat de naiv incat sa crezi vreo vorbulita emisa de Dragnea?! Daca el iti zice "nu", atunci fii sigur ca va fi "da". Asa lucreaza mintea lui bolnava, in logica inversa.
    In al treilea rand: daca Dragnea obtine binecuvantarea Americii (si nu este exclus sa o obtina, pt ca America este grav bolnava) sa-si stearga cazierul si sa devina, legal si democratic, noul dictator al Romaniei, Ambasada se va muta, chiar daca Romania face parte din UE si NATO (cat o mai face parte...).
  • +1 (3 voturi)    
    Se putea repeta scenariul " Ambasador " ?! (Marţi, 14 mai 2019, 15:38)

    Plagarus [utilizator]

    Cred ca si condominiul din Alexandria al condamnatului DLN a fost oferit palestinienilor ca loc de instructie !!!