VIDEO Dăncilă anunță mutarea ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim, după „finalizarea analizei” și „în deplin consens”

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 24 martie 2019, 15:47 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, duminică, aflată într-o vizită în SUA, că după finalizarea analizei ”și în deplin consens”, România își va muta Ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim.

Anunțul a fost făcut într-un discurs susținut în Conferința Comitetului Americano-Israelian pentru Politici Publice (AIPAC).

„Sunt încântată să anunț astăzi, în fața audientei AIPAC că după finalizarea analizei de către toți actorii constituționali implicați în procesul decizional din țara mea și în deplin consens, eu, ca prim-ministru al României, și Guvernul pe care-l conduc vom muta ambasada României la Ierusalim, capitala Israelului”, a declarat Dăncilă, susținând că Guvernul României a „inițiat un proces de evaluare a oportunității” mutării ambasadei la Ierusalim, după ce SUA au făcut acest lucru.



Mutarea ambasadei, subiect de dispută între Iohanis și Guvernul PSD

Mutarea Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim a fost un subiect tensionat anul trecut între PSD și președintele Klaus Iohannis.

Iniţial, anunţul a fost făcut de liderul PSD, Liviu Dragnea, care a spus într-o emisiune TV că Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.

”Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim. Poate părea un lucru puţin important. Are valoare simbolică uriaşă acest gest al nostru, în primul rând o valoare simbolică pentru un stat care are o influenţă nemaipomenită în lume, un stat, Israelul, cu care noi avem relaţii speciale de foarte mulţi ani, un stat în care sunt peste 500.000 de români, are o valoare foarte mare pentru administraţia americană. Suntem practic a doua ţară care facem acest lucru. Mutarea ambasadei la Ierusalim poate şi cred că va aduce nişte beneficii pe termen şi scurs, şi mediu şi lung pentru România. Trebuie să folosim această şansă uriaşă”, a declarat Liviu Dragnea.

Preşedintele Klaus Iohannis a încercat să discute la telefon cu premierul Viorica Dăncilă, despre anunţul privind mutarea ambasadei României din Israel la Ierusalim, însă aceasta nu a răspuns la telefon.

"Da, iniţial nu am răspuns. Eram la Simfonia Lalelelor, nu am văzut apelul, apoi am sunat şi am discutat cu dumnealui. A fost o discuţie privată cu domnul preşedinte, pot să confirm că a avut loc această discuţie", a declarat premierul Viorica Dăncilă.

Şeful Executivului a spus că memorandumul va fi discutat cu toate instituţiile, inclusiv preşedinţia, dar numai după ce se ajunge la forma finală.

"A fost adoptat un memorandum în şedinţa de guvern, voi discuta cu preşedintele după adoptare, avem discernământ şi responsabilitate şi vom discuta cu toate instituţiile. Nu pot să vă spun ce conţine memorandumul, dar vă confirm că exista şi vom discuta cu toate instituţiile, inclusiv cu preşedintele. Emitentul stabileşte dacă este la documente clasificate sau nu", a mai spus premierul.

Întrebată când va avea loc discuţia cu celelalte instituţii, Dăncilă a precizat: "Vom purta discuţii cu toate instituţiile când ajungem la un numitor comun".

Chestionată cu privire la faptul că Liviu Dragnea avea detalii despre acest memorandum confidenţial, Dăncilă a spus: "s-a ştiut despre document, a apărut înainte de a fi votat în sedinţa de guvern. În rest nu vă pot spune".

Preşedinţia a reacţionat prompt: ”Preşedintele României reprezintă statul român, ceea ce înseamnă că în planul politicii externe conduce şi angajează statul. (...) Problema mutării Ambasadei României din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim nu este o problemă cu caracter tehnic, ci este o decizie de politică externă cu implicaţii importante”.

De asemenea, Klaus Iohannis menţiona că prevederile ONU solicită statelor membre să se abţină să stabilească misiuni diplomatice în Ierusalim şi să intensifice eforturile internaţionale pentru o pace durabilă, cuprinzătoare şi justă în Orientul Mijlociu. Prin urmare, în această etapă, „relocarea ambasadei României în Ierusalim ar reprezenta o încălcare a dreptului internaţional relevant”, amintea preşedintele chiar a doua zi după anunţul liderului PSD.

Viorica Dăncilă a avut, pe 25 aprilie 2018, o întrevedere cu premierul israelian, Benjamin Netanyahu, în cadrul vizitei oficiale pe care o întreprinde în Statul Israel. La întrevederea cu Dăncilă, premierul israelian, Benjamin Netanyahu a salutat adoptarea de către Guvernul Romaniei a transferului Ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.

În contextul discuţiilor privind mutarea Ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim , premierul israelian, Benjamin Neranyahu şi-a anulat vizita în România de două ori.

Prima vizită a acestuia trebuia să aibă loc în luna august. Premierul Israelului a amânat însă vizita din cauza „altor angajamente”. Vizita fusese reprogramată, astfel, pentru data de 8 noiembrie, iar acesta ar fi urmat să participe la şedinţa comună a guvernelor României şi Israelului la Bucureşti. Ambasada Israelului în România a anunţat, atunci, că una dintre temele de discuţie ar fi fost şi mutarea ambasadei Romaniei de la Tel Aviv la Ierusalim, acesta fiind "un subiect deschis in continuare". Cu toate acestea, şi această vizită a fost amânată de către partea israeliană. Pe 15 octombrie, Ambasada Israelului a confirmat cea de-a doua amânare a vizitei premierului israelian în România.

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a anunţat în mai multe rânduri că România e pe ultima sută de metri în privinţa mutării Ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










16103 vizualizari

  • +30 (56 voturi)    
    dancila (Duminică, 24 martie 2019, 15:56)

    ------ [utilizator]

    Dancila iti atrag atentia ca esti in Europa si nu poti face dupa capul tau ce vrei!!Nu pot intelege de ce dracu urasti atat de mult tara asta.Mai gandestete si la consecinte.
    • +21 (29 voturi)    
      mă întreb (Duminică, 24 martie 2019, 17:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ------

      ce înțelege ea prin ”deplin consens”, că nu cred că Johannis e de acord cu mutarea ambasadei.
      În plus, treaba asta, fiind o problemă de politică externă, e atributul președintelui și nu a prim ministrului, că nu suntem republică parlamentară cum dorește cariatul ăla.
      • +9 (13 voturi)    
        Nu suntem republica parlamentara... (Duminică, 24 martie 2019, 18:59)

        Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ...suntem republica bananiera. Din pacate...
    • +14 (20 voturi)    
      crede ca a gasit o alta "inalta poarta" (Duminică, 24 martie 2019, 17:13)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui ------

      inalt templu / zid, ce-o fi, unde sa-si poata cumpara scaunul principatului dunarean.
    • +22 (28 voturi)    
      Prostia si hotia, conduc Romania! (Duminică, 24 martie 2019, 18:01)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Nu mai lasati cretinii Romaniei sa voteze in locul vostru, mergeti la vot, aveti ce sa alegeti acum. Oameni noi, USR-PLUS, partide vechi PNL, PMP. Nici voi nu sunteti perfecti, perfectiunea e in Ceruri. Doar Dumnezeu, Iisus Hristor si Maica Domnului sunt perfecti!!!
  • +35 (59 voturi)    
    .... (Duminică, 24 martie 2019, 15:56)

    T-Ora [utilizator]

    E o cretina. Habar nu are ce face. Trump nu va ramane presedinte definitiv si Romania se va face de cacao in ceea ce priveste politica externa.
    • -7 (17 voturi)    
      La faza asta știe ce face (Duminică, 24 martie 2019, 18:44)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      Legea de mutare a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim a fost votată în Camera reprezentanților cu peste 80% și în Senat cu 97% (!). Trump nu a făcut decât să o pună în aplicare.

      Niciunul din nenumărații candidați de stânga la prezidențialele din 2020 nu a anunțat că ar avea de gând să încerce măcar inițierea unie legi ce să ceară mutarea amabasadei SUA de la Ierusalim.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce uiti sa spui (Luni, 25 martie 2019, 6:09)

        baraka [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ambasada trebuia mutata doar in conditiile rezolvarii conflictului dintre palestinieni si israelieni.
  • +32 (52 voturi)    
    Ati rezolvat toate problemele Romaniei (Duminică, 24 martie 2019, 15:57)

    soundtrack [utilizator]

    si mai ramasese una!!
    Care e urgenta????Consilierii si Bibi trebuie rasplatiti????
  • +24 (42 voturi)    
    face sens: vrem in orientul mijlociu, ce ue (Duminică, 24 martie 2019, 15:57)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    in ue sa ramana fraierii aia din occident
  • +27 (45 voturi)    
    "deplin consens"? Si Presedintia Romaniei? (Duminică, 24 martie 2019, 15:58)

    V. Istina [utilizator]

    Conform Constitutiei, politica externa intra in atributiile Presedintelui Romaniei. Cum isi permite canalia asta teleghidata sa comita asa magarie, cu atata seninatate?

    Pozitia Romaniei in interiorul EU este acum, oficial, de paria, la fel cum se simtea oricum, femeie asta, intelectual vorbind, prin Bruxelles.
  • +23 (41 voturi)    
    Veorika (Duminică, 24 martie 2019, 15:59)

    un domn [utilizator]

    A intrat pe Contrasens!
    Trebuie Judecata !
  • +27 (45 voturi)    
    Politica externa? (Duminică, 24 martie 2019, 16:05)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Parca Presedintele este seful politicii externe.
    Subminarea puterii statului (a unei puteri, poftim), este infractiune sau nu in Romania?
    Mai respectam si noi Constiutia sau nu?
    • +10 (12 voturi)    
      Cine sa respecte Constitutia?? (Duminică, 24 martie 2019, 19:04)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Aia care nu au citit-o sau aia care nu au auzit de ea?
  • +3 (21 voturi)    
    la cum negociaza astia iar am luat plasa (Duminică, 24 martie 2019, 16:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca aveam vreo 10 bucati F35 mai ziceam.
  • -8 (30 voturi)    
    o idee proasta 100%! (Duminică, 24 martie 2019, 16:06)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar ce va spune opozitia?
  • +20 (36 voturi)    
    Alta intrebare! (Duminică, 24 martie 2019, 16:15)

    somalezul [utilizator]

    De ce nu mutam guvernul asta de curve si borfasi la Ierusalim?
    • 0 (0 voturi)    
      Prea destul! (Luni, 25 martie 2019, 12:36)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui somalezul

      Ar fi inflatie...
  • +15 (31 voturi)    
    Analiza? Consens? (Duminică, 24 martie 2019, 16:17)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Felicitari, doamna prim-ministru, te-ai trezit vorbind. Am doar cateva intrebari apraute asa, in urma unei analize mai putin profunde si fara a aspira la vreun consens, desi cred ca multi au aceleasi intrebari.

    Despre ce fel de analiza profunda este vorba si cine a realizat-o?
    Ma intreb cu cine este realizat consensul deplin?

    Nu de alta, dar s-ar putea ca nici persoana responsabila cu privire la politica externa a tarii (este in continuare presedintele, ar trebui sa schimbati intai niste legi asa, pentru ca vreti voi si pentru ca puteti), nici organizatia din care Romania face parte (UE) sa nu fie de acord.

    Daca mi se spune ca analiza profunda a fost efectuata de posturile de televiziune pe care le folositi drept sursa exclusiva de informare, inteleg si despre ce fel de consens este vorba, anume cu persoanele care, ca si voi, lasa acele posturi sa gandeasca pentru ele.

    Macar spune-o drept.
  • +15 (31 voturi)    
    ...cred ca... (Duminică, 24 martie 2019, 16:21)

    mitocanu [utilizator]

    ....analfabeta noastra nationala nu a citit de pe hartie, ci a vorbit liber (spunand astfel numai prostii)....daca nu a aflat inca, ii spunem noi....mutarea ambasadei se face doar cu acordul scris al presedintelui johannis...
  • +11 (29 voturi)    
    cand ajungi dator la mossad (Duminică, 24 martie 2019, 16:22)

    selavitujurparshiv [utilizator]

    ... nu te asteapta nimic bun, oricum o dai. o sa fie mereu un junghi in coasta, suflandu-ti in ceafa si strangandu-te de partile moi. nu cred ca inteleg in ce se baga. adica sigur nu inteleg.
  • +1 (27 voturi)    
    Going with the flow (Duminică, 24 martie 2019, 16:29)

    Lovercraft [utilizator]

    Viorica simte trendul.
  • +10 (18 voturi)    
    Vasilica cea Incantata. (Duminică, 24 martie 2019, 16:44)

    Plagarus [utilizator]

    Incantatii de rau augur. SRIul va avea nopti grele,dupa incantatia tutei.
  • +9 (17 voturi)    
    . (Duminică, 24 martie 2019, 16:54)

    tirolez [utilizator]

    Bine ca le zice alora, prostimii de acasa, din taxele careia e platita nu-i spune nimic.
  • -4 (14 voturi)    
    Doamna premier , (Duminică, 24 martie 2019, 17:20)

    A310 [utilizator]

    trebuia sa anunte despre mutarea ambasadei dupa ce ambasada era mutata la Ierusalim .
    Asa trebuie procedat .
  • +7 (11 voturi)    
    Doamna Dancila (Duminică, 24 martie 2019, 17:38)

    Casargoz [utilizator]

    E asteptata in palestrina sa ajute la mutat. E de treaba sint tablouri de mutat. Curate ie de Facit. Trebuie mutate mobile si aranjate mese. E greu.
    Pe mine nu ma impresionează Trump. Nu am gatul rosu de la soare.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, la asta s-a angajat, de fapt (Luni, 25 martie 2019, 8:18)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      "...eu, ca prim-ministru al României, și Guvernul pe care-l conduc vom muta ambasada României la Ierusalim,..."
      Nu poate sa insemne altceva. Asa ca a si revenit la A3 sa zica ca e de fapt vorba de parerea ei personala.

      In final vor mai salva niste cheltuieli cu firmele de mutari ... ca, nenorocitii aia iti iau bani si nu poti sa ai incredere ca nu zgarie mobila sau parchetu
  • -8 (20 voturi)    
    Decizie bună a unui guvern prost (Duminică, 24 martie 2019, 17:48)

    Amerlocu [utilizator]

    Conflictul din Orientul Mijlociu e fără miză pentru România. Însă pare să aibă o miză foarte importantă pentru princioalul aliat și protector al României, care e SUA. Decizia României nu încalcă niciun acord formal al UE. De altflel Cehia și Slovacia și-au mutat deja ambasadele. Austria și Ungaria au anunțat că o vor face.

    Atunci când n-ai nimic de pierdut e firesc că iei partea principalului tău aliat într-un mod cât mai vizibil. Mai ales atunci când toată lumea pare a fi împotriva sa.
    • -5 (11 voturi)    
      Experiența istorică ne-a dovedit că numai . . . (Duminică, 24 martie 2019, 19:00)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      guvernele competente adoptă decizii bune, așa cum este decizia privind mutarea ambasadei române de la Tel Aviv la Ierusalim, capitala stabilită de statul israelian, nu de către Germania, care ar vrea ca Israelul să acționeze EXCLUSIV potrivit intereselor + dorințelor germane !? Când va înceta Germania să ne mai impună ce și cum să procedăm în relațiile externe, inclusiv în raporturile cu Israelul ? Am scăpat de ruși și am dat peste germani ! Nu vom putea uita că ori de câte ori rușii s-au aliat cu germanii au apărut pericole mari pentru România !? Acum rușii și nemții se află în mare amor. Va urma - cumva - vreun nou Tratat Molotov-Ribbentrop ?!
    • +4 (4 voturi)    
      2 state si-au mutat ambasadele (Luni, 25 martie 2019, 6:23)

      baraka [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      SUA si Guatemala. Cehia si Slovacia nu si-au mutat ambasadele la Ierusalim. au deschis niste centre culturale fara statut de ambasada.
      https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_diplomatic_missions_in_Israel
  • +5 (7 voturi)    
    De la ceaska citire, (Duminică, 24 martie 2019, 17:51)

    Verdier [utilizator]

    Jmecheri, dom'le, jmecheri... :-(
  • +8 (12 voturi)    
    parca era o lege a lui murphy... (Duminică, 24 martie 2019, 18:00)

    alex562 [utilizator]

    ... feriti-va de prosti pt ca sunt ff inventivi :DDD
  • -3 (15 voturi)    
    Breaking News (Duminică, 24 martie 2019, 18:03)

    DanTeo [utilizator]

    Orban s-a dus la DNA sa depuna o plângere penala. I s-a spus ca e închis.
  • -6 (12 voturi)    
    Iată că acum Petre Țuțea se va bucura ! (Duminică, 24 martie 2019, 18:48)

    Cremenarul [utilizator]

    constat cu satisfacție că abia acum s-a luat în considerare înțeleapta povață dată românilor de către regretatul petre țuțea: „ar fi bine sa mergem de la început cu evreii, că ori de câte ori am mers împotriva lor, ne-am ars !”.
    • +3 (9 voturi)    
      Si tu Cremenatule... (Duminică, 24 martie 2019, 19:09)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

      Tu cu cine tii? Ia sa te vedem...
      • -3 (5 voturi)    
        Tin ferm cu marele învâțat Petre TUȚEA, (Duminică, 24 martie 2019, 22:21)

        Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

        care - sunt singur - s-ar bucura enorm A C U M când ar putea constata că doamna Viorica DĂNCILĂ a ținut seama de înțeleapta sa povață privind colaborarea cu evreii. Noi amicii - admiratorii lui Petre TUȚEA - vom celebra cu satisfacție împlinirea visului unui român adevărat !
    • +3 (5 voturi)    
      Aia din Israel nu sunt aceiasi (Duminică, 24 martie 2019, 21:05)

      Verdier [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

      despre care zicea PT, punct!
      • -4 (6 voturi)    
        Regret că vă dezamăgesc . . . (Duminică, 24 martie 2019, 22:36)

        Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui Verdier

        dar evreii sunt aceiași de vreo 3000 de ani, respectiv învățatul Petre ȚUTEA îi avea în vedere pe eternii - actualii evrei. Printre puținele, foarte puținele cuvinte bune pe care le-a avut Petre TUȚEA despre Nicolae Ceușescu s-au referit la demersul acestuia de a întreține relații amicale cu evreii, acționând - în fapt - contrar intereselor de atunci ale sovieticilor. Acum ne aflăm - în fapt - într-o poziție similară, respectiv la opoziția Rusiei de a recunoaște Ierusalimul drept capitală a Israelului., poziție - din păcate - similară cu cea a Germaniei, stat care dorește acum să controleze UE, inclusiv prin impunerea poziției sale și a bunului ei prieten Rusia drept politică a UE, poziție pe care - spre regretul ,majorității covârșitoare a românilor - se situează și domnul Kalus Werner IOHANNIS. Păcat - mare păcat !
        • 0 (2 voturi)    
          Rusia a recunoscut prima (Luni, 25 martie 2019, 21:13)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

          Israelul in '48, Rusia a recunoscut de cativa ani buni ca Ierusalimul de Vest! este Capitala a Israelului. Chestiunea este a Ierusalimului de Est, care nu este Israelian ci Palestinian, ocupat de entitatea Zionista in 1967, reglementarea acestui obiectiv Palestinian este prin jurisprudenta internationala, nu prin hotararile ilegale ale agresorului & sponsorilor sai de la Washington DC!
          Sa va mai interesati: evreii sunt o Religie, nu o cetatenie, nici politica si nici ideologie, deci nici diplomatia nu-i atinge si nu-i intereseaza, oricat v-ar place sa-l laudati pe NC...
          Diplomatia e cu Statul Israel, membru in ONU din 1948, apartinand cetatenilor si natiunii Israeliane care este laica, seculara, antireligioasa, diametral opusa Evreilor ce constituie o minoritate religioasa problematica si incomoda pentru Israelul sionist fiindca ei refuza total serviciul militar si resping complet Sionismul, pledand la ONU contra Statului Israel si sustinand cauza Palestiniana, Inchallah!
  • +7 (13 voturi)    
    catre teroristii arabi (Duminică, 24 martie 2019, 19:00)

    tzopa [utilizator]

    Dragi teroristi arabi,

    Inainte de a lua decizia sa organizati atacuri teroriste la Bucuresti, va rugam sa intelegeti ca decizia este a unei marionete politice pusa in fata de o grupare ce nu reprezinta poporul roman. Asadar daca totusi nu va puteti stapani intrebati de sediul PSD !
    • +5 (7 voturi)    
      Grupare? (Duminică, 24 martie 2019, 21:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tzopa

      Nu doar = o grup infractional organizat.
  • +6 (10 voturi)    
    asta care-i (Duminică, 24 martie 2019, 19:07)

    DiDiRo [utilizator]

    mai proasta si decat umbra ei vobeste de schimbat locul ambasadelor Romaniei in lume. Este ca-I cool? Sa mori tu ANALFABETO?
  • +7 (11 voturi)    
    Categoric (Duminică, 24 martie 2019, 19:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu mai e prostia, ci TICÂLOȘIA acestei slugi a trădătorilor de țară.
  • +7 (11 voturi)    
    Ce faci Fadoino,ati luat geanta neagra de la Soros (Duminică, 24 martie 2019, 19:29)

    deval [utilizator]

    ?????????!!
    Locul unde a facut anuntul este un ong (Comitetul de Afaceri Publice Americano-Israeliene), adica ZERO, si cel mai flagrant a fost aceea ca a zis ca obtinut consens pe aceasta decizie !!! Ca poporul EI, Guvernul Ei, a luat acesta decizie !! Asta in timp ce Iohannis, noi am crezut evident ca si-au dat seama ca bat campii ....
    Eu va spun ca Noaptea Mintii , dupa Sultan , e cea mai periculoasa caci nu proceseaza absolut nimic !!
    Fa Doino, ai impresia ca nu tu o sa raspunzi ?! Si Coana Leana a crezut ca daca da 10% din ce fura la partid, nu se pune !! Tot Coana Leana a crezut ca daca semneaza un prost delegat in locul ei, nu se pune ! Se pune Fa !
    • +3 (3 voturi)    
      c'mon (Duminică, 24 martie 2019, 22:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui deval

      oenge e putin spus. aipac este de baza in meddling si-n cumparat politicieni la kg, atat democrati cat si republicani. Au cel mai tare roi posibil per dolar investit :D
      • 0 (0 voturi)    
        E ceva ce ei acasa hulesc ! Asta am vrut sa (Luni, 25 martie 2019, 14:25)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        spun : Ca nu e un organism statal ci unul.... Sorosist!!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          oarecum (Luni, 25 martie 2019, 17:51)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Principiul e acelasi, dar soros e la grupa mica fata de astia ;)
  • +6 (10 voturi)    
    Asta... (Duminică, 24 martie 2019, 19:43)

    iaurtica [utilizator]

    e tută rău, e tuta absolută dacă reia acest subiect pe care nu are nici o competenţă ca PM (altfel, oricum nu are nicio competenţă). Nu s-a consultat cu nimeni şi s-a trezit iar vorbind aceeaşi prostie pentru a doua oară. Mai există chestia aia cu subminarea economiei naţionale? Văd că şi-o caută asiduu! Luaţi-o de acolo cu maximă urgenţă că ne bagă în toate belele!
  • +5 (13 voturi)    
    Dictatura (Duminică, 24 martie 2019, 20:11)

    Dyonisos [utilizator]

    Infractorii aflati la putere au suportul Mosadului prin intermediul firmelor de consultanta. Grupul infractional PSD , condus de cel ce se crede un Dictator modern, crede ca poate ceda o parte din suveranitatea (si bugetul) tarii celor care le asigura sprijinul.
  • +5 (9 voturi)    
    Veorica stie ce-i ala consensul (Duminică, 24 martie 2019, 20:21)

    John_english [utilizator]

    deoarece spune tot timpul "sa trăiți șefu' sunt de acord".
  • +2 (10 voturi)    
    Tel Aviv, Ierusalim, tot un dreack.. (Duminică, 24 martie 2019, 21:26)

    Namaste [utilizator]

    haidem, bre, bre, bre, haidem si noi sa nu ne pierdem de kamarazi...
    • 0 (10 voturi)    
      Tot ceea ce a afirmat la AIPAC (Duminică, 24 martie 2019, 23:28)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      trebuie indeplinit; nu atat chestia cu Ambasada.
      Cat despre despagubiri, au tot tras de timp cat sa nu mai fie supravietuitorii, sa fie "prea tarziu", cum le place sa se intample si celor din conducerea Federatiei, notorii colaborationisti cu Ceausescu & Co.!
  • +5 (7 voturi)    
    Sa retina palestinienii ca dna Dancila se face ca (Luni, 25 martie 2019, 4:15)

    deval [utilizator]

    lucreaza la Victoria, ca SRI abia a primit bani de salarii anul asta si ca nu noi , cetatenii romani am decis asa ceva !
    • 0 (2 voturi)    
      Manifestatii, Referendum! (Luni, 25 martie 2019, 12:41)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Vointa poporului, din strada!