Ambasadorul Palestinei: Premierul Dăncilă distruge speranţa ca România să devină membră a Consiliului de Securitate al ONU / Încearcă să joace un joc pe care nu îl poate juca

de MH     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2019, 14:06 Actualitate | Esenţial


ambasadorul Palestinei
Foto: Facebook
Prin declarația de mutare a Ambasadei Israelului de la Tel Aviv la Ierusalim, premierul Viorica Dăncilă va distruge speranțele ca România să fie votată de statele arabe în Consiliul de Securitate al ONU, spune Ambasadorul Palestinei în România, Fuad Kokaly. El consideră că Viorica Dăncilă "încearcă să joace un joc pe care nu il poate juca".

"Cred că efectele se simt de azi, dar nu este vorba numai de palestinieni, e vorba și de toți arabii. Nu vor accepta un astfel de pas. După cum știți, susținem România pentru că țara dumneavoastră este candidată la Consiliul ONU. Am promis României să o susținem pentru a obține un mandat. Cred că Dăncilă va distruge speranta ca România să devină membră a Consiliului de Securitate", a declarat oficialul arab, pentru Realitatea TV.

Potrivit acestuia, declarația Vioricăi Dăncilă nu reprezintă poziția României și, de asemenea, contravine normelor internaționale și dreptului internațional și este o problemă sensibilă pentru arabi, musulmani și creștini.

"Doamna Dăncilă încearcă să joace un joc pe care nu îl poate juca. Este vorba de campania electorală din Israel, vrea să îl susțină pe Netanyahu. România respectă încă dreptul internațional și soluția celor "două state" și susține poziția UE, mai ales că deține în prezent președinția Consiliului UE și va păstra promisiunile făcute anterior. România va continua să respecte poziția UE și dreptul international și crede în soluția celor două state, iar statutul Iersualimului este în curs de negociere. România încearcă să joace un rol pentru a duce israelienii la negocieri", a mai spus Fuad Kokaly, potrivit Realitatea TV.



Ulterior, premierul Viorica Dăncilă a susținut că anunțul pe care l-a făcut a fost „o opinie personală”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9802 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Romania presedentia UE? (Luni, 25 martie 2019, 14:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci premeriul tarii care detine presedentia in CE neaga pozitia EU privind capitala Israel. Ceva mai penibil e greu de conceput pentru aceasta tara si acest Guvern al Hotiei Nationale care reuseste sa distruga tot.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu s-a laudat Teodorovic ca a rezolvat el (Luni, 25 martie 2019, 15:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      intrarea in Consiliul de Securitate ???? Adica a incercat sa manareasca lista cu paradisurile fiscale si apoi sa nu o puna pe ordinea de zi ca sa nu fie afectat nu stiu ce emirat ???? Si sa ia un vot de la aia ???? (Adica tot coruptie, ca doar asa stie sa lucreze un P$D-ist). Aduce Teodorovici un vot, facand o porcarie si pierde madam He-He 20 de voturi facant tot o porcarie !!! Asta-i P$D !!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu vă puneți cu premera.... (Marţi, 26 martie 2019, 13:06)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ....c-are mintea odihnită!
      Care minte?
      Minte careva?
      PSD?
  • +26 (30 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 25 martie 2019, 14:12)

    DiDiRo [anonim]

  • +26 (30 voturi)    
    O palarie mai mare decat poate purta (Luni, 25 martie 2019, 14:17)

    bigbrother [utilizator]

    Asta este functia de PM pentru Dancila. Nu e de ajuns ca e la mana lui Dragnea, dar nici nu filtreaza informatiile pe care le spune.

    Daca are impresia ca Dragnea o tine acolo pentru ca e desteapta si de neinlocuit..o sa aiba o mare surpriza neplacuta cand toate i se vor sparge in cap, are deja un exemplul cu Sevil Shhaideh in dosarul Belina.

    Cumva cucoana asta trebuie demisa si PSD scos de la guvernare, este incredibil cat rau au facut astia Romaniei in ultimii doi ani si cat rau fac in continuare fara nicio remuscare, ba din contra, se erijeaza in salvatori si eroi nationali.
    • +19 (21 voturi)    
      Cand se va trezi din visul asta... (Luni, 25 martie 2019, 14:52)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Ma intreb ce soc va avea cand se va trezi din vizul asta maret si va realiza ca a fost pusa acolo fix din motivul opus celui pe care-l crede ea.
      Daca ar fi fost atat de desteapta (sau cat de cat, macar) dragnea n-ar fi avut curajul s-o plaseze in pozitia asta. A ales-o tocmai fiinca cu ea nu avea nicun risc de conflict. In prostia ei nemarginita...

      Dar probabil ca nu se va trezi niciodata, nici macar cand dintr-un motiv sau altul va trebui sa paraseasca acest post; foarte rar dementa senila lasa loc la momente de luciditate.
    • +1 (1 vot)    
      Somnul ratiunii... (Joi, 28 martie 2019, 6:57)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      ... naste monstrii! Asa e cand nu mergi sa votezi si vezi apoi cum se suie scroafa in copac.
  • -13 (33 voturi)    
    ocazie buna sa vedem cu cine se aliaza unii (Luni, 25 martie 2019, 14:17)

    Razvan_M [utilizator]

    Palestina nu exista ca stat. Este doar o enclava formata artificial de mai multe state musulmane pentru a putea sa atace Israelul fara a fi trasi la raspundere.
    • +4 (10 voturi)    
      Habar n-ai de istorie! (Luni, 25 martie 2019, 15:20)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      .
    • +9 (11 voturi)    
      e mult mai complicat (Luni, 25 martie 2019, 15:34)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nu este vorba de pozitia Palestinei ci de a intregii Uniuni Europene. Nici nu mai amintesc toate celelalte state din afara Europei care nu se grabesc sa mute ambasadele de la Tel Aviv.
  • -2 (18 voturi)    
    Pierdere calculata (Luni, 25 martie 2019, 14:28)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Avem ocazia sa aratam UE si lumii intregi cine suntem! Sa nu vina altii sa ne spuna noua cum sa facem, nici macar altii din tara noastra.

    Cand prim-ministrul are ocazia sa se impauneze prin SUA, ce mai conteaza costurile?
    • +6 (6 voturi)    
      am aratat (Luni, 25 martie 2019, 15:36)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Pai am aratat cine suntem prin alegerea si tolerarea cocoanei Veorica, prim ministru. Ce vrei mai mult? Au aflat toti care este nivelul intelectual al romanilor.
      • +1 (5 voturi)    
        Era o remarca sarcastica... (Luni, 25 martie 2019, 18:37)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

        Nu m-am invatat sa folosesc /s

        Evident ca mi-e rusine mie, ca si simplu cetatean, de modul in care tara este reprezentata in exterior de catre prim ministru.

        Refuz sa cred ca nivelul ei intelectual este caracteristic romanilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Scuza-ma (Marţi, 26 martie 2019, 13:32)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Ai wi-fi si la WC-ul din fundul curtii?
  • +6 (14 voturi)    
    IN primul rand.. (Luni, 25 martie 2019, 14:56)

    Martha Logu [utilizator]

    .. in primul si in primul rand, nu veniti cu amenintari din astea, arabesti pe la noi.

    in al doilea rand, Romania nu poate avea alta pozitie decat cea a UE.
  • +19 (21 voturi)    
    Parcă acum vreo două săptămâni... (Luni, 25 martie 2019, 15:04)

    modream [utilizator]

    ...Veorica spunea că decât să spună prostii din capul ei, mai bine citește de pe hârtiuță...A pierdut hârtiuța acum, sau ce s-a întâmplat? Bine, și citind de pe aia spunea prostiile altora...
  • +10 (10 voturi)    
    GAFA cu urmari majore... (Luni, 25 martie 2019, 15:45)

    Olyx [utilizator]

    pentru diplomatia Romaniei...Voraba aia, unul da cu piatra in balta si altii se vor chinui multa vreme sa o scoata de acolo...Amatorism in economie, amatorism in diplomatie, populism in latura sociala...Ca doar conduc social-democratiii !...DEZASTRUOS ! Oricine va veni dupa ei la guvernare, va trebui sa indrepte tot ceea ce a fost stricat. Si sunt atat de multe stricaciuni...!!!
  • -9 (11 voturi)    
    Nu ma prea pricep (Luni, 25 martie 2019, 15:57)

    doz2018 [utilizator]

    astfel incat nu o sa comentez lucruri "sensibile" cum ar fi relatiile arabo-israeliene, pozitia UE, interesele Romaniei, etc. Pentru asta exista oameni a caror expertiza e incontestabila si care comenteaza pe HN. Eu vreau doar sa readuc in memorie un tablou ale carei culori s-au mai estompat de-a lungul timpului, la care sa reflecteze cine vrea dupa constiinta lui si anume:
    Lasand la o parte adevarul istoric incontestabil asupra acelui petec de pamant, omitand chiar si etimologia cuvantului "Palestinian" din pacate total necunoscuta de catre majoritatea populatiei, va rog sa va imaginati urmatorul tablou : Aproape 400.000 de oameni, femei, fetite, baietei, batrani, tineri omoraitri de noi, romanii. De ce ? Doar pentru ca apartineau unui alt neam. Adica erau evrei. Asta era singurul criteriu. Oameni nevinovati! Fiecare cu frica lui, cu suferinta lui, cu durerea lui, cu temerile lui. 400.000 Imaginati-va acest numar imens de oameni aliniati pentru a fi ucisi. Poate cuprinde mintea dumneavoastra numarul asta? Nu al-III-lea Reich, nu Hitler, nu nemtii, ci noi romanii. Imaginati-va crime care au depasit in cruzime pe cele din lagarele germane comise de soldatii nostri. Ofiterii germani nu omorau decat foarter rar. Soldatii nostri, da. Si nu erau somati de cineva , nu erau obligati! O faceau asa pur si simplu pentru ca vroiau. Atrocitatea crimelor o depasea pe cea din lagarele din Polonia si Germania. Nu se pot da exemple aici.. Nemtii nu faceau asta, noi da. Erau doar niste soldati dementi? Nu. Aveau sustinerea poporului. Va puteti imagina asta , va rog? Oameni maturi iesind la plimbare cu copii lor de mana, cumparande-le o inghetata si admirand cadavrele intinse pe strazi. Nu vreau sa tulbur pe nimeni . Nu sunt nici evreu nici arab, ci roman, dar ORICE am face pentru evrei sau pentru Israel noi romanii, ar fi infim si nu ar putea constitui o reparatie morala pentru sangele nevinovat varsat. Mai conteaza unde e ambasada cand noi avem mainile patate?
    • +2 (4 voturi)    
      of (Luni, 25 martie 2019, 20:33)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      conteaza,tocmai ca noi romanii sa nu repetam ce am facut cu evreii atunci. Sa nu facem acelasi lucru cu palestinienii. Evreii ar trebui sa fie primi la toleranta. au vazut pe piela lor unde duce lipsa de toleranta. Le place sau nu, exista un popor palestinian si nu cred ca vor saracii daca ii vor lasa sa-si faca tara lor acolo unde i-a plasat tatucul planetei. Dar itic si strul sunt prea smecheri sa accepte .
      Si apropo de viorica si guvernul de "hoti si prosti " cum bine zicea o tuta psd-ista ,le-as sugera sa nu scape din vedere ca plaestinieni se pricep al naibi de bine la aplasat bombe pe la cei care-i musca de fund.
  • -5 (5 voturi)    
    Interesul Romaniei (Luni, 25 martie 2019, 16:45)

    vodatepes [utilizator]

    Interesul Romaniei primeaza in orice situatie. Rusia in fiecare zi ne ameninta. Intram in consiliul ONU si ??? Daca ne ataca rusii ce face ONU??? Ce a facut in cazul Ucrainei? Niste sactiuni minore si atat. Mai bine cititi ce spune un arab crescut in Germania poate o lasati mai moale cu coeziunea UE https://evz.ro/pana-si-musulmanii-denunta-islamofascismul-cand-o-tara-face.html
  • +2 (6 voturi)    
    Stimate Domnule Ambasador. (Luni, 25 martie 2019, 18:21)

    Ion B [utilizator]

    Ne pare foarte rău dar aceasta persoana (PM) nu poate juca nimic - din cauza de prostie.
    Poate, (spun poate, cu nețărmurita speranță), este in stare doar sa joace o sârba (și aia pe loc, sa nu se împiedice...)
    Vreau sa cred ca ceea ce se întâmplă acum in viata politică a Romania este ceva trecător.
    Speranța multora dintre noi este că următoarele alegeri vor aduce, in sfârșit, oameni tineri și capabili și incoruptibili.