Dragnea, numarul 3 in stat: Romania ar trebui sa se gandeasca serios sa-si mute ambasada din Israel in Ierusalim

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 14:05 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat vineri ca Romania ar trebui sa-si mute ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim, asa cum au facut si Statele Unite ale Americii, sustinand ca toate institutiile centrale ale Israelului sunt in Ierusalim si ambasadorii si personalul ambasadei fac naveta de la Tel Aviv la Ierusalim, transmite news.ro.

"Eu va spun care este punctul meu de vedere. Eu cred ca Romania ar trebui sa se gandeasca serios sa mute ambasada Romaniei din Israel in Ierusalim. Ar trebui sa ne gandim foarte serios. Sunt si chestiuni practice. Toate institutiile centrale ale Israelului sunt in Ierusalim si ambasadorii si personalul ambasadei fac naveta de la Tel Aviv la Ierusalim. Cred ca ar trebui sa ne gandim serios ca ambasada Romaniei in Israel sa fie mutata la Ierusalim", a declarat Liviu Dragnea.

Amintim ca Romania s-a abtinut la votul pe rezolutia din cadrul Adunarii Generale a ONU prin care s-a condamnat decizia Administratiei Trump de a muta ambasada SUA la Ierusalim.

Adunarea Generala a ONU a adoptat joi - cu o larga majoritate - o rezolutie prin care condamna recunoasterea de catre Washingon a Ierusalimului drept capitala a Israelului, dupa ce Statele Unite si-au multiplicat amenintarile financiare la adresa tarilor care se opun pozitei lor, relateaza AFP.  

Dintre cele 193 de tari membre ONU, 128 au votat rezolutia care condamna decizia anuntata pe 6 decembrie de catre Donald Trump cu privire la Ierusalim, contrara pozitiei traditionale americane si consensului comunitatii internationale.

Liviu Dragnea a facut mai multe vizite in Israel in ultimii ani. Seful PSD a fost in Israel in iulie - cand s-a intalnit cu Benjamin Netanyahu - si in martie anul acesta. 

Dragnea a mers in Israel si in 2016, in an electoral. In ianuarie, timp de patru zile, a mers la invitatia liderului opozitiei din Knesset, Isaac Herzog, timp in care s-a intalnit cu lideri politici si ministri ai Cabinetului Netanyahu. Cu Dragnea a mers atunci si Gabriela Firea, vicepresedinte PSD.

De altfel, Dragnea, Firea si PSD au lucrat cu strategi israelieni in campania electorala din 2016, asa cum relata si presa israeliana la sfarsitul anului 2016. 




















4255 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Fiecare cu treaba lui (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:15)

    Koczka [utilizator]

    Pai de politica externa parca Presedintele avea atributii !
    Mai bine ar trebui sa se gandeasca cum isi va muta sediul la Rahova sau la Jilava, domnu' presedinte al Camerei .
    • -1 (3 voturi)    
      Înseamnă ca Dragnea este evreu. (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:04)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Cu asemenea declarație Liviu Dragnea s-a descalificat. Si-a dat arama pe fata. Înseamnă ca este evreu. Nu îl mai votează nimeni.

      Citat:
      "Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat vineri ca Romania ar trebui sa-si mute ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim, asa cum au facut si Statele Unite ale Americii"
      • 0 (0 voturi)    
        Aproape ... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 0:26)

        SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Nu e evreu dar are consultanti evrei. Mai tii minte firma din Israel angajata sa o spioneze pe Kovesi? 1 + 1 = 2
    • +5 (5 voturi)    
      Ce logica... (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      "Sunt si chestiuni practice. Toate institutiile centrale ale Israelului sunt in Ierusalim si ambasadorii si personalul ambasadei fac naveta de la Tel Aviv la Ierusalim. "

      Si apan acum cum era? Nu era la fel? Dar acum brusc, l-a pocnit revelatia. Omul asta arunca tot felul de soparle sa ddistraga atentia de la problemele reale.

      Oare nu vrea sa fie mai aproape de prietenii lui sclavi PSD care trimit dezinformari in Romania? Cum ar fi firma lui platita sa ii faca discursurile?
    • +3 (3 voturi)    
      Sfatuitorii lui (Vineri, 22 decembrie 2017, 19:15)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Din ce s-a scris, Dragnea este consiliat de o echipa straina ghici de unde? Da, din Israel :)

      Asta poate e o parte din plata pe care o datoreaza alora...
  • +13 (17 voturi)    
    Pai daca zice seriful Dragnea sa mutam o (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:19)

    A_n_c_a [utilizator]

    ambasada, o mutam, cum sa nu !
    Ce urmeaza tatucule ?! sa mutam granitele ?
    • +4 (4 voturi)    
      aminteste-ti (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      Dragnea a fost foarte rapid sa-i pupe poala lui Tramp dupa castigarea alegerilor
      Acum cu Ierusalimul
      Poate pune o vorba buna Tramp catre ambasadorul sau de pe la noi . . .
      • 0 (0 voturi)    
        In afara tarii, Dragnea e un nimeni, (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 7:39)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui ty

        cu toti banii lui, aici are glas.
  • +6 (12 voturi)    
    Ce-mi plac (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:24)

    HChifteluta [utilizator]

    chestiile de genul - Romania ar trebui sa se gandeasca serios sa-si mute ambasada din Israel in Ierusalim - adica, Romanieeeee! Esti cam proasta fa!
  • +16 (20 voturi)    
    Au tras de sfoara (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:25)

    Frank777 [utilizator]

    si s-a miscat marioneta.
  • +15 (23 voturi)    
    I-au promis ca-i dau o masa in hotelul lui Trump (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:26)

    CezarN [utilizator]

    Dle Dragnea, asemenea decizii nu se iau de azi pe maine si in nici un caz in functie de afinitatile si interesele tale personale. Daca vei observa ultmmul vot de la ONU, in afara de SUA si Israel, nici un alt stat care conteaza pe plan international nu a fost favorabil mutarii ambasadei in Ierusalim. Stai in banca ta, ca nici macar nu stii despre ce vorbesti. Vezi ce greu este la Bucuresti pe langa Alexandria, ia imagineaza-ti ce greu este sa te lansezi in politica si geopolitica globala.
    Daca te-au sfatuit consilierii evrei sa muti ambasada la Ierusalim ca iti aranjeaza ei o masa in acelasi hotel cu Trump, asta nu inseamna ca acesta este si interesul FUNDAMENTAL al Romaniei. Acest interes nu se judeca dupa consumul de benzina al ambasadei de la Tel Aviv.
    Mai stiu ca in Constitutie scrie ca politica externa este apanajul presedintelui Romaniei. Cu ce drept te bagi tu in seama? Daca ar fi facut presedintele ceva asemanator, imediat ati fi sarit de fund in sus ca incalca Constitutia si ar trebui suspendat.
    In plus, in nimicnicia ta, nici macar nu sesizezi ca acest lucru nu te poate scapa parnaie. Cel mult iti vor pune dintii in Israel, cum si-i punea si Radu Vasile, si nu iti vor pune pe nota de plata si microfoanele.
  • +8 (12 voturi)    
    e clar ca nu intelege nimic! (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:27)

    airamerica [utilizator]

    Asta chiar crede ca poate santaja pe toata lumea?
  • +16 (24 voturi)    
    Cine l-a sfătuit (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:28)

    vasiledorobantu [utilizator]

    Cine te-a sfătuit aşa, mister Dragnea, consilierii tăi din Israel? Sau nu cumva crezi că Trump va fi flatat de propunerea ta şi te va lăsa să treci legile justiţiei?
  • +13 (17 voturi)    
    A scos Dragnea limbuta (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:29)

    Cataleya [utilizator]

    ...ca sa-l mangaie putin pe Trump, dupa ce americanii le-au dat cu flit pe toata linia si lui Dragnea si lui Tariceanu.
  • +9 (19 voturi)    
    da si nu.... (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:30)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Argumentele sunt practice si factuale (de facto institutiile centrale din Israel sunt in Ierusalim). Bine, Dragnea emite aceasta recomandare din alte ratiuni decat acestea, o stim cu totii, ca are consultanti israelieni si anumite interese cu aceasta tara.

    Printr-o astfel de masura ne-am alatura fara echivoc pozitiei lui Trump , dar ne-am ostiliza lumea araba-musulmana si o parte din UE (oricum cu UE...ce mai conteaza, dupa masacrarea legilor justitiei?). Nu stiu daca merita asta...ce castigam dintr-un asemenea demers? ceva in plus de la americani? ma cam indoiesc, pt ca si acestia sunt sensibili la problema justitiei si nu vor trece cu vederea ce fac ei in Parlament...

    Ar fi fost recomandabil sa continuam sa ne abtinem (macar), pt ca e evident si o disputa emotionala si cu importanta istorica asupra Ierusalimului...si rezolvarea e de durata si trebuie atins un consens sau acord macar cu privire la statutul Ierusalimului...

    PS: da, poti fi ca mine pro-Israel, dar in diplomatie nu e bine sa fii asa transant, pe termen lung poti pierde mult...
    • 0 (10 voturi)    
      Precauție (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:20)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Îți înțeleg argumentele, dar această frică de a fi tranșant, care e până la urmă o formă de lașitate, poate fi și ea dăunătoare pe termen lung.

      Vezi ce repede s-au încheiat socotelile cu ISIS, odată cu venirea lui Trump la putere, adoptarea unei poziții tranșante și dat frâu liber armatei să-și facă treaba. Reagan a fost tranșant cu Uniunea Sovietică, numind-o un "imperiu al răului" și contribuind la prăbușirea ei prin politici agresive (vezi Star Wars), în ciuda nenumăratelor recomandări de a fi mai precaut. Precauția își are rolul ei, dar în unele situații poate fi mai mult dăunătoare...
      • +1 (3 voturi)    
        Razboinicii din fata calculatoarelor (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:32)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Agresivitatea dumitale se potriveşte privitimismului bătăilor din cartier, nu unei diplomatii responsabile. Nu poţi provoca un dezechilibru regional decât dacă eşti un imbecil papuşat de forţe belicoase la fel de iresponsabile.
        Este la fel ca Dragnea care distruge o ţară doar pentru că aşa vrea muşchii lui înfricosaţi de ideea închisorii.
        A prezenta Trump ca un model (la care-l adăugati si pe Reagan !!!) este clar o viziune pâna la max. 5 (cinci) centimetrii înaintea nasului propriu si personal.
        Dacă aţi trăi în ghetoul Gaza aţi fi mult mai prudent în a vă exprima opiniile cu acelasi "curaj" anonim, aşezat linistit în faţa unui ecran.
        ISIS nu este Palestina, iar la înfrângerea lor au participat multe ţări, nu numai USA. Până şi rusii şi-au adus contribuţia lor, chiar dacă din motive mai nuanţate.
        Ideal ar fi să vreti să studiaţi conflictele armate (ale Stat*elor Unite, de ex.), cauzele declanşării, motivele inventate şi consecinţele lor.
        Vă recomand Vietnamul si Irakul. Foarte instructive.
        Vă sugerez si câteva cuvinte cheie (fără a crede că veţi vrea să ştiti mai multe) : terorism de stat, Reagan, condamnare Curte Internaţională de Justitie, Nicaragua, Guatemala, Salvador, Chile, Granada, Somalia, etc.
        Mai adaug părerea unui om de cinema (cred, dar nu mai ştiu cum îl chema) care a zis că "americanii au câştigat în filme toate războiele pe care le-au pierdut pe teren".
        Pacea nu este adusă de războaie !
        • 0 (0 voturi)    
          Va felicit pentru excelenta (Joi, 28 decembrie 2017, 2:36)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

          dumneavoastra contributie, interventie la obiect si crystal-clear, limpede si categorica in detaliu si per total!
          Foarte necesara astfel de afirmare a lucrurilor, fara echivoc!
          Multumiri si recunostinta!
  • +13 (19 voturi)    
    Desiiiiigur! (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:40)

    JustinCase [utilizator]

    Bineinteles, O mana spala pe alta. In timp ce consilierii sai israelieni incearca sa-l scape basma curata, pe banii furati din fonduri europene si achitati de noi toti de la bugetul statului, acum si Dragnea incearca sa le reprezinte interesele lor. Dar prostii au votat, acum sunt suverani si cu gaura la buget si lipsa o insula.
    • 0 (0 voturi)    
      o marioneta (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:06)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Pai cum ajung oare diplomatii acolo? Cu avionul
      Dar cetatenii romani? Tot cu avionul
      Unde e aeroportul? La Tel Aviv
      Cat de departe e Ierusalim? 60 km, deci juma' de ora
  • +4 (4 voturi)    
    Normal (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:51)

    Anonym [utilizator]

    Noi si prietenii nostrii din zona. iata cum s-a votat la ONU:
    http://www.aljazeera.com/news/2017/12/jerusalem-resolution-country-voted-171221180116873.html

    Sunt dezamagit ca tractoristul asta se baga la combinatii externe si mai rau ca profita de acest bloc Est European pro-American. In schimbul acestor favoruri nu vrea s iel saracu decat sa fie mosier aici in tara asta, peste justitiei, peste bani, peste pulime

    bravo elite, va face un tractorist
  • +1 (1 vot)    
    60km (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:51)

    jorj_bv [utilizator]

    cam cat e Ploiesti-Bucuresti.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta i-au spus consilierii lui israelieni ?? (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:51)

    Ochiana [utilizator]

    poate contrapartida cu niste pacate cu fonduri europene spalate ...
  • 0 (0 voturi)    
    A distrage atentia... (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:58)

    Captain Planet [utilizator]

    DISTRÁGE, distrág, vb. III. Tranz. A abate atenția cuiva de la un lucru, de la o preocupare, de la o grijă etc.; a distra. [Part. distras]
  • 0 (0 voturi)    
    Sincer, PSD, (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:40)

    aniod [utilizator]

    Cand il schimbati pe Dragnea?
    Sunt chiar atat de mizerabili toti oamenii din acest partid?
  • 0 (0 voturi)    
    Practic collaborationist! (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:56)

    Namaste [utilizator]

    Nu e de mirare ca un official Roman se arata practic de partea celor care s-au opus, precum Palau, Nauru etc.!
  • 0 (2 voturi)    
    Boss (Vineri, 22 decembrie 2017, 20:34)

    un_carnat [utilizator]

    Lasa-l pe Trumpica, nu starui in prostie!
    Imiti doar ce e rau la Sua!
  • +1 (1 vot)    
    Sa ia autobuzul TA-Jerusalem, (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 14:41)

    Namaste [utilizator]

    diplomatii Romani! Sa circule ca tot poporul, nu sa consume benzina pe automobil CD! Traficul israelian nu e suficient de luxos pentru tovaraseii domni consuli Rumani?!