Nou contract de la CJ Teleorman pentru Tel Drum, deși firma este în insolvență și vizată în două dosare penale

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2019, 9:59 Actualitate | Esenţial


Contract Tel Drum
Foto: SEAP
Consiliul Județean Teleorman a atribuit miercuri Tel Drum, firmă aflată în insolvență, un contract de 13 milioane de lei pentru modernizarea unui drum județean, arată datele din sistemul SEAP. Compania este urmărită penal într-un dosar și trimisă în judecată în altul, iar Liviu Dragnea este urmărit penal pentru constituire de grup infracțional, alături de șefii firmei, într-un dosar separat, dar tot privind activitatea Tel Drum.

Este vorba de un contract pentru modernizarea DJ 612 Călineşti (DJ 703) – Antoneşti km 48+080 – 55+594 (7,514 km). Valoarea totală a contractului este de 13.030.746 lei, fără TVA.

”Durata contractului este de minim 60 de luni si cuprinde: 2 luni perioada de proiectare, 10 luni perioada de executie a lucrarilor, 12 luni (perioada necesara obtinerii acordurior/ avizelor/aprobarilor necesare precum si perioada de iarna estimata) si minim 36 de luni perioada de garantie a lucrarilor (ce poate creste la 72 de luni in functie de perioada de garantie ofertata in cadrul factorilor de evaluare). Durata contractului poate varia in functie de perioada de garantie ofertata”, se spune pe site-ul SEAP.

Compania Tel Drum a a câștigat și în ianuarie un contract de la Consiliul Județean Teleorman, în valoare de 10 milioane de lei. Potrivit publicației Liber În Teleorman, lucrările vor fi făcute la drumuri care au apărut într-un raport OLAF.

Tribunalul Teleorman a dispus, în ianuarie 2018, deschiderea procedurii de insolventa a Tel Drum, firmă despre care s-a speculat că este controlată de Liviu Dragnea.

Persoana juridică Tel Drum este urmărită penal într-un dosar DNA privind fraude cu fonduri europene și trimisă în judecată într-un alt dosar, privind tot finanțări UE.

DNA a anunțat în noiembrie 2017 că a început urmărirea penală împotriva lui Liviu Dragnea și șefilor de la Tel Drum pentru constituirea unui grup infracțional organizat și abuz în serviciu, în legătură cu reabilitarea de drumuri județene cu fonduri UE. DNA arată într-un comunicat că dosarul s-a constituit în urmă unei sesizări a OLAF. Procurorii spun că, în calitate de președinte al Consiliului Județean Teleorman, Liviu Dragnea ar fi înființat în 2001 un grup infracțional organizat "care acționează și în prezent", format din funcționari ai instituțiilor din administrația publică și oameni de afaceri. DNA arată că acest grup infracțional organizat ar fi furnizat fonduri pentru PSD, prin donații ale membrilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6672 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    orice asemanare (Vineri, 17 mai 2019, 10:15)

    mos ion roata [utilizator]

    cu persoane reale este pura intamplare. Nu este vorba de L.D si nici de coruptia din jud.Teleorman. Vorbim despre alte meleaguri,,pur fictive.Asa sa fie?
  • +14 (14 voturi)    
    Seap este Pentru Prosti (Vineri, 17 mai 2019, 10:16)

    un domn [utilizator]

    Teldrum este la VIP priority contract
  • -15 (21 voturi)    
    huo (Vineri, 17 mai 2019, 10:18)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa vina Bechtel, oameni seriosi, americani, cu statul de drept in simtiri.
    • +11 (13 voturi)    
      FMM (Vineri, 17 mai 2019, 11:02)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Bechtel a fost o inginerie PSD intermediata de Elan Scw. si cu ramificatii la varful politicii din Israel. Bibi direct implicat in schema infractionala Autostrada Transilvania
    • +6 (6 voturi)    
      sluga psd (Vineri, 17 mai 2019, 12:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      el chiar si cand ai lui incalca legea trebuie sa gaseasca ala un motiv sa acuze pe ceilalti... pentru ca in "mintea" lui daca bechtel a luat bani aiurea de la romani, si dracnea are dreptu sa fure... macar e roman, patriot :P

      scuze... am uitat tu esti impartial si nu esti psdist...
      eu zis sa mai repeti odata ce ai spus atunci... poate daca repeti de suficiente ori ca nu esti psdist, lumea o sa te creada!
  • +14 (14 voturi)    
    Campanie, ce dreq! (Vineri, 17 mai 2019, 10:33)

    Jolly Roger [utilizator]

    Sunteti si voi carcotasi!
    E campanie, trebuie bani, ca naiba!
    Doar sunt bani pt romanii mandri ca sunt patrioti!

    #gatagluma #haicutepes
  • +13 (15 voturi)    
    eu astept (Vineri, 17 mai 2019, 10:44)

    liviu_ [utilizator]

    slugile mazeta cucuveaua mov si restu.... sa zica d c e ok ce a facut psd si cum totul e de fapt spre binele nostru...

    ce sa zic... justitie 0, economie 0 (hai sa nu ne luam de guvern care prin INS a spus ca a crescut economia) , deficit si inflatie pana la cer... totu e perfect!
    si asta e doar inceputul... inca nu e justitia ingenuncheata de tot si inca nu sunt dracnea and Co scapati definitiv de justitie... cand o sa se intample asta un asemenea contract "cinstit" o sa fie la fiecare ora!
  • +16 (16 voturi)    
    cand pedepsele or sa se cumuleze... (Vineri, 17 mai 2019, 10:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cand pedepsele or sa se cumuleze... ATUNCI justitia va fi corecta in roMANIA !
    • +10 (10 voturi)    
      Si (Vineri, 17 mai 2019, 11:03)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ... si cand bratul justitiei nu se va mai intinde pe decenii doar ca sa ajunga fara degete la infractor!!
  • +7 (7 voturi)    
    Este ilegal! (Vineri, 17 mai 2019, 11:00)

    Metec [utilizator]

    Presimt un nou dosar mamut Tel Drum, la DNA...
  • +8 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 17 mai 2019, 11:15)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    subiectul nu dispare ... trepadusii isi continua aranjamentele ... oamenii se nasc si mor ...
  • +3 (3 voturi)    
    Asta arata ce fel de oameni (Vineri, 17 mai 2019, 11:24)

    ruskimushki [utilizator]

    sunt cei care-i ling la propriu imineii si chilotii de batranel viril si parvenit.
    Limbrici e prea putin spus.
    Asta intrece cu mult slugarnicia: e idolatrie pe fata.
    Cum individul e satanic, lesne de ghicit ce religie propovaduieste.
    Nu degeaba e si francmason si comunist.
    • +6 (6 voturi)    
      NU exagerati, va rog! (Vineri, 17 mai 2019, 14:12)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Nu cred ca-i vorba nici de idolatrie, nici de satansim!

      Ci doar de BANI!
      Numai pentru bani o fac.

      Si va rog sa va puneti o secunda in locul LOR: eu lucrez la o firma privata, si am zeci si zeci de colegi TINERI, care fac soft.
      Acestia au OPTIUNI, daca patronul, prin absurd, le-ar zice ca le mareste salariul daca ii sug p***, in secunda urmatoare l-ar sictiri, si ar avea UNDE sa se duca.

      Dar adeptii Dracnea NU AU INCOTRO, ei nu se pricep sa faca nimic, nici macar sa dea cu matrua pe jos nu sunt in stare, asa ca dumnealor sunt OBLIATI sa fie extrem de servili si sa il linga, chiar la propriu daca Daddy ar dori acest lucru!!!
  • +5 (5 voturi)    
    pai da! (Vineri, 17 mai 2019, 12:25)

    alllx [utilizator]

    astia sunt in stare, in timp ce sunt judecati pentru coruptie, in sala de judecata sa buzunareasca si judecatorii!
    si cand sunt prinsi sa strige: am drepturi, nu e mana mea, astia nu sunt banii tai judecatorule, pentru ca uite! nu e buzunarul tau!
    se pierde vremea cu dosare, judecata, sentinte! Reintrodusa pedeapsa cu moartea, pentru coruptie, spalare de bani, mita, furt, deturnare de fonduri!
    Glontul, taica, mai salveaza societatea asta putreda!
  • +3 (3 voturi)    
    nu prea ai ce sa ii faci (Vineri, 17 mai 2019, 13:10)

    dazzz [utilizator]

    ...ar trebui sa va luati de cadrul legislativ. verificati Legea 98/2016, art. 167, alin (2)...si art. 164, alin. 1 din aceeasi lege. Chiar daca este în insolvență și vizată în două dosare penale, asa cum spune in titlu, legea le permite sa incheie contracte in continuare. nu e asa ca e superba faza?
  • +3 (3 voturi)    
    Daddy rulez! (Vineri, 17 mai 2019, 14:02)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Cui ii pasa de Justitia corupta a lu' statul paralel?!

    Normal ca tot TelDrum castiga, poate sa ii fabrice binomul si o mie de doasare penale, tot firma lui Dracnea castiga!

    sa ne traiasca, si mult, multe felicitari celor care l-au votat in decembrie 2016!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Hai sa facem o paralela, Realitatea TV in (Vineri, 17 mai 2019, 15:31)

    xrogo [utilizator]

    insolventa de 8 ani si Tel Drum de doi ani, asta inseamna ca imediat dupa ce-a intrat in insolventa sa nu i se mai dea publicitate postului de televiziune si contracte firmei Tel Drum, asa se intelege insolventa, eu stiam ca se intra in insolventa nu ca sa se inchida firma ci ca sa o ajutam sa-si revina pe linia de plutire, sau nu?