Un candidat britanic la alegerile europarlamentare a demisionat, după i-a făcut pe români ”hoți de buzunare”

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:39 Actualitate | Esenţial


Ali Sadjady
Foto: pixabay.com
Ali Sadjady, un politician britanic care candida la alegerile europarlamentare, a fost forțat să demisioneze după ce a afirmat că este tentat să susțină procesul Brexit dacă acest lucru ar opri venirea hoților de buzunare români în Marea Britanie, scrie Mediafax, citând The Independent.

Sadjady, fost membru al Partidului Conservator, candida la europarlamentare din partea noii formațiuni centriste Change UK.

"Când aud că 70% din hoții de buzunare prinși la metroul din Londra sunt români mă cam face să vreau Brexit", afirma Sadjady, într-un mesaj pe Twitter postat în noiembrie 2017.

Pe lângă afirmațiile privind cetățenii români, politicianul a sugerat într-o serie de mesaje pe Twitter că cei care militează pentru un nou referendum pe tema Brexit "nu cred în democrație".

Marți seară, un purtător de cuvânt al formațiunii Change UK a declarat că, în urma discuțiilor, Ali Sadjady a reflectat în legătură cu mesajul inadecvat postat pe Twitter în 2017 și a fost de acord să se retragă de pe lista de potențiali candidați la europarlamentare.



















2398 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Omul a exgerat evident (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:52)

    Martinezu [utilizator]

    Nu toti romanii sunt hoti de buzunare.
    Oare cine o fi de vina pentru imaginea romanilor , atat in UK cat si in Franta sau Italia Germania Spania, Olanda sau te miri ce alta tara civilizata?
    Cred ca strainii au ceva cu noi si s-au vorbit intre ei.
    • +4 (8 voturi)    
      Prejudecata si ignoranta (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:31)

      Armind [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu au neaparat ceva cu noi, in Europa de vest exista o ignoranta foarte mare in legatura cu majoritatea subiectelor de acest gen.

      Sincer, mass media le modeleaza orice imagine au despre romania, si astfel ei considera cu toata naivitatea ca romanii sunt un fel de indieni care fura, ca asa au vazut pe Sky News.

      Mass-media e folosita pentru a sumariza si a da pe tava concluziile, si acestea adesea nu redau aceste nuante de care noi suntem constienti.

      Romanii stiu sa faca diferenta intre un arab cetatean German si a comis un atentat islamic, si mass media la fel.

      Insa aceasta diferenta nu este facuta si cand minoritatile noastre mai migratoare fac anumite lucruri in vest.
    • +1 (1 vot)    
      Saracul.... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 16:18)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      britanic Ali nu mai poate de grija romanilor.
    • +1 (1 vot)    
      Evident ca a exagerat (Miercuri, 24 aprilie 2019, 22:04)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      De fapt numai 69%.
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:53)

    samuraijack [utilizator]

    E interesantă afirmația care vine de la un musulman. E ca și cum am zice în mod similar: "Când aud că 95% din teroriști sunt musulmani...".
  • -6 (14 voturi)    
    Gura păcătosului adevăr grăiește (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:54)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Nu cred ca a spus o minciuna
  • +9 (11 voturi)    
    Lol (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:02)

    mitg [utilizator]

    Un gentleman get beget.
  • +11 (13 voturi)    
    Din pacate (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:11)

    Krausser [utilizator]

    Nu spune ceva ce nu ar fi cumva adevarat...ok, nu-s 70%, dar sunt suficienti incat sa avem o imagine de toata jena....
    Din 2014 de cand locuiesc in Lodnra, am observat o crestere procentuala masiva a infractiunilor care au in prim plan cetatenii romani (spun cetateni, nu fac referire la vreo etnie...anume) . Pentru o mai buna edificare va invit sa aruncati o privire pe rapoartele politiei metropolitane privind originea celor incarcerati in ultimii 2 ani...
    • +9 (9 voturi)    
      Bine, bine dar (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:40)

      Armind [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      Cum se face ca etnia este mereu accentuata cand e vorba despre vest europeni?

      De exemplu, sunt foarte multi turci vorbitori de Germana, cetateni Germani, in tarile din jur care au deschis afaceri, frizerii/shaormerii.

      Cati dintre vest europeni / romani / mass-media se plang de "Germanii shaormari"? Aici isi aminteste toata lumea sa faca distinctia german-turc, dar cumva la romani si "caldarari" nu se mai face nicio distinctie.
  • -1 (5 voturi)    
    Omul poate nu a exagerat... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 14:39)

    pui de leu [utilizator]

    "Când aud că 70% din hoții de buzunare prinși la metroul din Londra sunt români".... eu unul nu ma simt vizat, voi?
  • -1 (5 voturi)    
    Feelings before facts (Miercuri, 24 aprilie 2019, 15:32)

    Setalcott [utilizator]

    Am tot citit cat a fost de nesimtit, dar nu vad nicaieri cat a gresit factual. O alta iteratie a ceea ce i s-a intamplat lui Roger Scruton