VIDEO O altă versiune a incidentului cu preotul din Botoșani, acuzat că a bătut un copil. Imaginile prezentate de Arhiepiscopia Iașilor: „Opinia publică a fost intoxicată în mod stupefiant”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2019, 19:28 Actualitate | Esenţial


Imagini camere supraveghere
Foto: Captura video
Arhiepiscopia Iașilor susține că acuzațiile aduse preotului din Baranca, județul Botoșani, sunt „în covârșitoarea lor majoritate, cu totul nefondate”, acesta într-adevăr luând de urechi un copil, însă în niciun caz nu l-a lovit sau l-a dat cu capul de pereți până la sânge, așa cum s-a spus în spațiul public. Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei, Constantin Sturzu, a prezentat chiar un video cu imagini surprinse de camerele de supraghere din afara școlii și de pe drum în care se vede că băiatul merge fără probleme, iar preotul nu a ieșit după el.

Sturzu sustine că opinia publică a fost intoxicată „într-un mod stupefiant, încurajându-se nu doar anticlericalismul, ci și escaladarea unui presupus conflict interreligios”.

Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei susține că elevul nu era de confesiune ortodoxă, dar putea asista la orele de religie cu condiția să nu deranjeze . Potrivit sursei citate,copilului nu i s-a cerut să facă rugăciunea și semnul crucii, iar în timpul orei „a deranjat în multe feluri clasa și chiar a adresat numeroase injurii și amenințări la adresa preotului”.

„La ieșirea din clasă, când preotul l-a rugat să-i spună tatălui său să vină la școală, acel băiat a dat să-l lovescă pe preot cu piciorul, moment în care acesta l-a prins de urechi și l-a scos afară. A fost o reacție de moment, de scurtă durată. Așa cum am afirmat în toate declarațiile, nimic, absolut nimic nu poate scuza această reacție a preotului! Este inadmisibil și din punct de vedere pedagogic, dar mai ales din punct de vedere creștin a folosi orice fel de violență, în orice grad. Totuși, de aici până la acuzațiile că l-ar fi dat cu capul de pereți până la sânge, că preotul ar fi ieșit afară și i-ar fi amenințat și pe ceilalți copii, că acel copil ar fi leșinat și căzut într-un șanț - e o distanță uriașă!”, a scris Sturzu pe Facebook.


Purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Iașilor prezintă un montaj video din imagini surprinse de camerele de supraveghere sin afara școlii și de pe drum, precizând că nu există o filmare cu momentul incidentului pentru că nu sunt camere în interior. În imagini apare, potrivit lui Sturzu, copilul care iese din școală alături de alți copii, nu și preotul. Ulterior pe camerele din spațiu public apare același copil mergând spre casă. „De menționat că, în urma dialogului purtat cu autoritățile din Primărie și cele de la Școală, am aflat că preotul se bucură de o foarte bună reputație și că este apreciat inclusiv de primarul care - cred că în context are relevanță - nu este de religie ortodoxă”. mai spune Sturzu.


Potrivit acestuia, incidentul, în urma căruia elevul de 11 ani a ajuns la Secţia de pediatrie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati, va fi anchetat de Comisia de disciplină de la nivelul unităţii de învăţământ, sub monitorizarea ISJ.

"Şcoala, ca şi angajator, va face o cercetare disciplinară şi tot ea va stabili eventualele măsuri sau sancţiuni ce se impun a fi luate. ISJ va monitoriza derularea anchetei şi, eventual, va interveni, dacă măsurile propuse de Consiliul de administraţie al şcolii nu respectă legislaţia în vigoare sau realitatea faptelor. Dacă faptele se confirmă, indiferent de intensitatea agresiunii fizice, domnul profesor nu are nicio scuză", a afirmat Hârtie.

Cazul copilului de la Baranca este anchetat şi de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ), care a întocmit un dosar penal pe numele profesorului, care este şi preot.

"Poliţiştii au întocmit un dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de purtare abuzivă şi continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul", a afirmat purtătorul de cuvânt al IPJ, Nicoleta Federciuc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















17571 vizualizari

  • +10 (44 voturi)    
    Raportul medical lamureste "misterul" (Marţi, 26 martie 2019, 19:44)

    IoPaNet [utilizator]

    Recunoaste ca l-a luat de urechi. Este suficient. Restul reiese din raportul medical.
    "Ninja" poate sa spuna cat vrea ca "în niciun caz nu l-a lovit sau l-a dat cu capul de pereți", ca are credibilitate zero comparativ cu medicul...
    • -6 (48 voturi)    
      Sa spunem lucrurilor pe nume (Miercuri, 27 martie 2019, 6:59)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Baiatul in cauza este penticostal si de etnie roma. Nu era elev la ora, ci practic era acolo la caterinca, cum se spune. I-a pus piedica preotului, a facut galagie in clasa, i-a vorbit urat, a jucat x si 0 pe tabla, iar cand a vrut sa dea si cu sutul in preot acesta l-a scos de urechi afara din clasa.
      Cine e vinovat in chestia asta? Bineinteles, preotul.
      Cine face scandal? Toata comunitatea roma penticostala din sat, care vrea bani.
      Ii pasa cuiva cate plangeri a primit politia din sat pentru comunitatea respectiva? Nu. Ii pasa cuiva ca un profesor a parasit scoala pentru ca nu mai putea sa suporte agresiunile anumitor elevi? Nu.
      Infieram cu manie proletara un profesor care a scos un golan afara de la o ora la care nu avea ce cauta si pe care vroia doar sa o faca praf. Pe bune, asta e reactia publica?
      • +10 (38 voturi)    
        după părerea dvs., (Miercuri, 27 martie 2019, 8:30)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        inclusiv doctorii sunt penticostali și au măsluit fișa medicală a țigănușului penticostal și el.
        Totul, bineînțeles ca să-i facă rău bietului preot, el fiind chiar mai blând decât d-l Trandafir care l-a educat pe Nică al Petrii cu biciul Sf. Nicolae, după ce în prealabil îl punea pe giumbușlaticul creștin ortodox călare pe calul bălan din lemn.
        • -6 (34 voturi)    
          unde ati vazut dvs (Miercuri, 27 martie 2019, 9:36)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          fisa aia medicala?
        • -4 (18 voturi)    
          N-ai inteles nimic (Miercuri, 27 martie 2019, 19:25)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Nu e despre nationalitate. Pustiul e violentul in povestea asta. Il sustii ca atitudine!?
          • +5 (17 voturi)    
            da (Miercuri, 27 martie 2019, 22:35)

            FloreaPaun [anonim] i-a raspuns lui Iomen

            Chiar se vede pe film cu da capuri in gura popii. Saracul popa , il batea minuta aia de tiganus de il smintea, era violent grozav,Ce ti-e si cu tiganusii astia de 11 ani. Bate unul ditamai ursul de 40. Nu se mai poate, la BUG.
            • -9 (13 voturi)    
              Sint martori (Joi, 28 martie 2019, 6:58)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui FloreaPaun

              A fost o clasa plina, prietene, care a povestit ce s-a intamplat de fapt. Adevarul nu se poate ascunde oricat ai face misto de el.
        • +5 (17 voturi)    
          eeee (Miercuri, 27 martie 2019, 22:32)

          FloreaPaun [anonim] i-a raspuns lui nahir

          Mare dreptate ai frate Kogalniceanu.Nu erau numai penticostali , erau si rromi, adica ce mai, tigani de-a dreptul.Iar preotul da, era bland ca un mielusel. Era sa-l bata pruncul ala de 11 ani, ati vazur ce solid era? Tiganusul numai nu plutea de slab ce era, dar era fibra, Era sa nenoroceasca popa, sa dea cu sutul in el.
      • +7 (35 voturi)    
        ce importanta (Miercuri, 27 martie 2019, 9:09)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        are ca e penticostal si rom?! multi handicapati in gandire exista in tara asta. nu suntem departe de evul mediul si ne mai miram ca suntem la coada europei.. acolo meritam.

        dupa gandirea ta, violenta impotriva unui copil e justificata daca e rom si in plus penticostal?! sau e valabil si pt crestini de rasa pura?! ca sa stim, ca e posibil sa trebuiasca sa altoim un pic si nevestele, mamele etc. In general toate fiintele cu mai putina putere decat noi, nu?!
      • +16 (34 voturi)    
        Hai să eliminăm religia din școli (Miercuri, 27 martie 2019, 9:34)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        și nu vor mai fi probleme cu cei care „sunt acolo la caterincă”.
        • -6 (18 voturi)    
          Asta e banc? (Miercuri, 27 martie 2019, 19:31)

          Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Suna ca puricele fara picioare nu sare ca nu mai aude. Pe principiul tau cred ca trebuie sa scoatem si matematica si fizica si romana...
          Ori crezi ca la astea baiatu’ e super-interesat si soarbe cuvintele la profesori?
          • 0 (0 voturi)    
            Dacă sunt profesori de mate (Vineri, 29 martie 2019, 9:12)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

            care iau copiii de urechi, pentru că nu știu sa recite teorema lui Lagrange, sigur că este cazul să gândim măsuri.
    • -1 (5 voturi)    
      Hmmm (Joi, 28 martie 2019, 18:35)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Medicul vede doar contuziile/ranile, insa nu stie cine le-a facut.
      El nu este organ de ancheta...in video se demonstreaza ca baiatul a fost batut dupa ce a plecat de la scoala.
      Apoi...''Băiatul respectiv este de etnie romă, iar comunitatea din comuna respectivă este cunoscută pentru că de multe ori își abuzează copiii, inclusiv prin aruncarea lor în fața mașinilor, pentru a obține despăgubiri de la șoferii respectivi, prin șantaj.

      În cazul acesta, sursele din zonă afirmă că părinții voiau să-l acuze pe profesorul de religie de agresiune sexuală, dar după ce au realizat că alegațiile nu vor ține - părintele are o reputație excelentă, fiind și familist -, au schimbat placa în agresiune fizică. Nu este exclus ca cel care l-a bătut pe copil să fie chiar tatăl său, tocmai pentru a încerca să obțină bani din partea profesorului de religie. Faptul este confirmat, cu jumătate de gură, chiar de Primarul localității.''
  • +24 (40 voturi)    
    Secolul 21 (Marţi, 26 martie 2019, 20:18)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Asta banuiesc ca este una din cele peste 1000 de scoli cu WC in curte, dar au camera video fratioare.

    Incredibil......
  • +20 (40 voturi)    
    Purtatorul de cuvant... (Marţi, 26 martie 2019, 21:19)

    grongobar [utilizator]

    ...al Arhiepiscopiei vorbeste despre "primarul care - cred că în context are relevanță - nu este de religie ortodoxă”.Deci dupa parearea d-sale exista o "religie ortodoxa".Il informam pe acesta cale pe dl purtator de cuvant al Arhiepiscopiei ca religia se numeste Crestinism iar ortodoxia e o comunitate de credință creștină asemena cu catolicismul,protestantismul etc.
    • -16 (36 voturi)    
      Parerea ta (Miercuri, 27 martie 2019, 7:03)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Parerea DEXului e ca ortodoxism inseamna RELIGIE crestin ortodoxa.
      Ca sa vezi...
      • +16 (32 voturi)    
        conform DEX : (Miercuri, 27 martie 2019, 8:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        creștinism sns [At: NEGRUZZI, S. I, 243 / E: creștin + -ism] Religie la baza căreia stă credința în persoana și învățăturile lui lisus Hristos Si: (îvp) creștinătate (1), (înv) creștinăție.
        Deci e religie
        ORTODOXÍE s. f. 1. Confesiune creștină care a păstrat neschimbate dogmele, tradiția, cultul și organizarea bisericească fixate prin cele șapte sinoade ecumenice; p. ext. Biserica ortodoxă; religia ortodoxă.
        Deci @grongobar are dreptate.
        ORTODOXÍSM s. n. 1. Confesiune creștină ortodoxă.
        Deci dumneata nu ai dreptate.
        • +1 (11 voturi)    
          Nu e chiar asa (Miercuri, 27 martie 2019, 19:21)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Eu am gasit mai multe surse care ii dau dreptate:
          ORTODOXÍSM s. n. 1. Religia creștină ortodoxă. 2. Calitatea de a fi ortodox (2). 3. Doctrină literară și ideologică românească din perioada interbelică; înclinare spre cultivarea temelor și motivelor religioase ortodoxe. – Ortodox + suf. -ism. sursa: DEX '98 ORTODOXÍSM s. n. Religie creștină ortodoxă.
          sursa: DLRLC (1955-1957)
          ORTODOXÍSM s.n. Religia creștină ortodoxă. [< ortodox + -ism]. sursa: DN (ORTODOXÍSM n. 1) v. Religia creștină ortodoxă. 2) Caracter ortodox. /ortodox + suf. ~ism
          sursa: NODEX (2002)
          In cel mai bun caz e o opinie impartita, ceea ce inseamna ca sariti pe om degeaba.
  • +15 (29 voturi)    
    Filmările din interior unde sunt... (Marţi, 26 martie 2019, 22:15)

    tiz [utilizator]

    ...fiindcă ele există?!
    Poveste:
    1996, mina Petrila Sud.
    Se desprinde un mega-bolovan din tavan şi-mi pică-n freză.
    Se crapă casca, mă scutur ca găina după cocoşare, ies din mină, duş, transportul cu convenţia jos, în oraş, leşin acasă.
  • +12 (26 voturi)    
    aham... (Miercuri, 27 martie 2019, 12:49)

    liviu_ [utilizator]

    na un infractor apara alt infractor

    raportul medico legal contrazice arhiepiscopia!
    • -10 (26 voturi)    
      Ai vazut tu (Miercuri, 27 martie 2019, 13:38)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      raportul medico-legal?
      Unde?
  • +1 (3 voturi)    
    mizeria BOR (Joi, 28 martie 2019, 9:08)

    kendf [utilizator]

    https://beta.dela0.ro/monstruoasa-coalitie-care-l-a-transformat-pe-elevul-batut-de-preot-din-victima-in-acuzat