Italianul cu opt clase care a operat în mai multe clinici din București a fost ajutat de un fals avocat

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2019, 14:35 Actualitate | Esenţial


Mateo
Foto: Facebook
Matteo Politi, italianul care a operat în mai multe clinici private din București deşi avea doar opt clase, a fost ajutat de un fals avocat, a declarat la Europa FM avocata Monica Cercelescu, director de comunicare la Uniunea Națională a Barourilor din România.

"Numele care se vehiculează în spațiul public nu apare în tabloul avocaților din România. Nu putem face, încă, referințe la acest nume, deoarece este o anchetă în curs, în care nu știm exact ce s-a întâmplat, dacă persoana respectivă s-a prezentat drept avocat sau drept mandatar al italianului. Verificat în tabloul avocaților … nu apare. Deci, acea persoană nu este avocat”, a declarat avocata Monica Cercelescu, director de comunicare la Uniunea Națională a Barourilor din România.

De altfel, autoritățile, dar și Mateo Politi spuneau că cel care s-a prezentat la Direcția de Sănătate Publică pentru a obține aviz pentru a opera a fost o avocată care l-a reprezentat.

Inspectoratul General al Poliţiei Române – Direcţia de Investigaţii Criminale a informat încă din noiembrie Uniunea Barourilor că există o reţea specializată în falsificarea de documente pentru cei care vor să lucreze ca avocați, chiar dacă nu fac parte din barouri, mai scrie Europa FM.

Uniunea Barourilor le recomandă celor care își angajează un avocat să îl verifice în tabloul avocaţilor, singurul document oficial care poate atesta această calitate.

Matteo Politi, italianul acuzat că a operat în mai multe clinici private din București, deşi avea doar opt clase, a fost prins, miercuri, de polițiștii de frontieră de la Curtici, județul Arad, în timp ce încerca să fugă din țară. Joi seară, magistrații Judecătoriei Sectorului 1 au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.


















16795 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Viata... (Vineri, 8 februarie 2019, 14:45)

    bili_coiosu [utilizator]

    bate filmul.
    • +25 (25 voturi)    
      Vor fi anchetati (Vineri, 8 februarie 2019, 15:11)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      de falsi militieni si falsi procurori.In sensul imposturii in meserie. Italianul avea plangere pentru 14.000 lei primiti avans pentru inchirierea unui spatiu pe care nu l-a pus la dispozitie. Plangerea era din Noiembrie 2018.Falsii militieni nu s-au obosit sa cerceteze si falsii procurori se ocupa cu altele cu cumetrii si relatii.In final a iesit scandal pe parafa medicala dar nu l-au putut aresta ca era originala si asa l-au arestat pentru plangerea de insaelaciune.Militienii erau la ciorba de burta cand ce sa vezi le-a venit televiziunile pe cap ca nici friptura nu le-a cazut bine ca au mancat-o repede in 4 ore la un sprit.Sunt furiosi pe media ca le deranjeaza siesta.Ei i-au sfatuit sa se impace ca oamenii sa nu le mai dea lor de lucru.Ca au treaba.
      • +10 (12 voturi)    
        oricum (Vineri, 8 februarie 2019, 15:50)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        il achita slugarel in cateva luni....
        sa nu ne facem griji
        sau daca nu-l achita ii da niste mii de euro ca a stat in conditii improprii.... victimele mutilate de el... da-le dracu!
  • +5 (9 voturi)    
    Sunt 2 asociatii ale avocatilor (Vineri, 8 februarie 2019, 14:54)

    Delavale [utilizator]

    Sunt 2 asociatii ale avocatilor care se contrazic reciproc.
    • +10 (10 voturi)    
      corect (Vineri, 8 februarie 2019, 15:43)

      BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      cei adevarati si cei constitutionalo-fake.
  • +17 (21 voturi)    
    murdarie (Vineri, 8 februarie 2019, 14:58)

    ber [utilizator]

    Toata aceasta afacere murdara arata cata incompetenta si coruptie este in Romania. Astea se datoresc faptului ca functionarii statului au fost recrutati pe alte criterii decat moralitate si pregatire. Studiati cv-urile lor si veti vedea ca au studii pe puncte si au fost tot timpul conectati cu politicieni. De ce a disparut cv-ul doamnei Anghelache care era directoarea DSPMB atunci cand falsul doctor si-a luat parafa?
    • +9 (11 voturi)    
      fara suparare (Vineri, 8 februarie 2019, 15:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ber

      cand psd pune numai hoti si slugi in functiile cheie... cred ca este normal sa fie toti spagarii si incompetentii!

      ce se intampla ete rezultatul faptului ca aceasta tara este condusa de infractori!
  • +22 (22 voturi)    
    Tara traieste o perioada de mari prefaceri (Vineri, 8 februarie 2019, 15:18)

    Cogito nemo sum! [utilizator]

    Eu ma prefac, tu te prefaci, el se preface
  • +7 (9 voturi)    
    de curiozitate.. (Vineri, 8 februarie 2019, 15:22)

    alex562 [utilizator]

    ... ce ceas de mana poarta? replica?
  • +12 (14 voturi)    
    pacientii erau originali sau falsi si ei? (Vineri, 8 februarie 2019, 15:28)

    tahomir [utilizator]

    ca o fi doar intre ei.
    De fapt toate astea arata incompetenta statului roman si modelul de dezvoltaer PSDist.
    Esti hot, prost si lenes? Hai in PSD, te punem in fruntea bucatelor!
  • +18 (20 voturi)    
    Falsuri peste falsuri (Vineri, 8 februarie 2019, 15:30)

    osica [utilizator]

    Fals doctor, fals avocat, fals prim ministru etc.
  • +11 (13 voturi)    
    ahahahahaha (Vineri, 8 februarie 2019, 15:34)

    liviu_ [utilizator]

    acu vreau sa aud CCR cum motiveaza decizia lor: "coruptia nu e atentat la siguranta nationala"!
    ii rog frumos sa motiveze... si daca totusi motiveaza ii rog respectuor sa se opereze la acest doctor si apoi la proces sa pusa sa le faca apararea un astfel de avocat!
  • +13 (15 voturi)    
    Nu vad nimic in neregula. (Vineri, 8 februarie 2019, 15:46)

    JustinCase [utilizator]

    Ce, noi nu traim intr-un fals stat de drept?
  • +9 (9 voturi)    
    stai ca a venit (Vineri, 8 februarie 2019, 16:34)

    liviu_ [utilizator]

    postacu sa dea minusuri...
    e incapabil sa spuna ARGUMENTAT ceva impotriva noastra apoi, ca orice postac psd las, sa minusuri si pleaca...

    of doamne au ajuns postacii sa apere un medic fals, care mutileaza oameni doar pentru ca asta ajuta partidul care le plateste salariu de postac!
    ba voi realizati cat de jos ati ajuns?!
    • +2 (2 voturi)    
      Ei se prefac ca-s oameni (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 5:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Is oameni falsi care "se descurca".
  • +2 (2 voturi)    
    Mi separe straniu! (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 10:29)

    complet_ret [utilizator]

    Faza cu "falsul avocat" pare exagerata: este ca si cum cineva falsifica bani sau alte hartii de valoare, si in loc s foloseasca cel mia performant sistem de imprimare disponibil, foloseste ... o imprimanta falsa!
    • +1 (1 vot)    
      Folosește o imprimantă ieftină :) (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 14:52)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      pentru că n-are bani de una performantă.
      • +2 (2 voturi)    
        am inteles (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 18:11)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Dar este o solutier stupida: folosesti o imprimanta ieftina, falsul se va vedea imediat!

        Asa si aici, daca vreau sa imi arasnjez o diploma falsa, angajez un avocat bun, care este SCUMP, si desigur, unul adervarat, nu unul fake!
  • +2 (2 voturi)    
    despre (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 16:19)

    vangall [utilizator]

    toata lumea scrie despre falsii avocati si falsii medici, acum aud ca unul este un fals dentist.... de ce nu se discuta la fel despre falsii zidari sau instalatori? sau falsii zugravi... Este o discriminare, sunt o gramada de falsi meseriasi in anunturile de mica publicitate de care nu se sesizeaza nimeni... - unii sunt chiar pericol public ca falsii electricieni.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu conteaza ! (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 17:33)

    fdaniel [utilizator]

    Oricum si statul rromânesc e un fals stat.

    De fapt e o gașcă mafioți costumați în "oameni de stat"