SONDAJ Ce ar trebui să facă autoritățile române în cazul ziaristului pe care Turcia îl vrea extrădat?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 15:07 Actualitate | Esenţial


Sondaj ziarist Zaman
Foto: Hotnews
Autoritățile române au început procedurile impuse de solicitarea Turciei ca Bucureștiul să îl extrădeze pe ziaristul Kamil Demirkaya de la Zaman România, acuzat că ar fi membru al mișcării Gulen. Acesta a spus că a solicitat azil politic și că are încredere că justiția română nu va accepta extrădarea, în Turcia "existând tortură". Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a spusă că procedura e de competența organelor judiciare.

  • Sondaj HotNews.ro: Ce ar trebui să facă autoritățile române în cazul ziaristului pe care Turcia îl vrea extrădat?




Citeste mai multe despre   
















3965 vizualizari

  • -12 (30 voturi)    
    Când sunt extrădați romani în US tăceți (Joi, 6 decembrie 2018, 15:33)

    simplex1 [utilizator]

    Voi de la Hotnews taceți de câte ori sunt extrădați romani în SUA. Pentru un ziarist turc faceți mare caz. Daca era cerut de Statele Unite îl dădeați imediat.
    Cel mai bine ar fi ca jurnalistul în cauza sa fie trimis în America sau măcar obligat cumva sa părăsească țara.

    Citat:
    "Ce ar trebui să facă autoritățile române în cazul ziaristului pe care Turcia îl vrea extrădat?"
    • +20 (26 voturi)    
      diferenta (Joi, 6 decembrie 2018, 15:44)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Acordurile de extradare pe care Romania le-a semnat prevede ca nu vor fi extradata persoane care risca pedeapsa cu moartea in tara care cere extradarea.


      Deci Romania TREBUIE sa refuze extradarea in Erdoganistan!
      • 0 (6 voturi)    
        Turcia nu are pedeapsa cu moartea (Vineri, 7 decembrie 2018, 1:44)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Cel puțin oficial.
    • +7 (9 voturi)    
      Stii cumva vreun caz (Joi, 6 decembrie 2018, 19:37)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      in care un roman a fost extradat in SUA pentru ca a critical regimul politic? Au fost extradate doar persoane care erau suspecte in infractiuni probate de cele mai multe ori chiar de justitia romana: copiere de carduri, furt de bani online, evaziune fiscala, inselatorie.

      Turcia nici macar nu este un stat democratic si nici nu pretinde asta. Erdogan decide si controleaza tot.
    • +2 (2 voturi)    
      Desi am votat pentru a i se acorda azil oricum, (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:58)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Comentariul dvs este pertinent, in sensul ca tuturor celor persecutati cu adevarat ar trebui sa fie protejati. Dar politica este o curva, stim toti asta...:-(
    • +1 (1 vot)    
      romanii (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      extradati in sua
      erau criimnali, hoti sau crackeri in cel mai bun caz....

      also sua e democratie unde drapturile se respecta
      turcia nu e !

      sesizezi diferentele?!
  • +6 (10 voturi)    
    Soroș ăsta... (Joi, 6 decembrie 2018, 15:59)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    un metamorfozist.
  • -10 (10 voturi)    
    sa-l extradeze (Joi, 6 decembrie 2018, 17:24)

    AndJorj [utilizator]

    sa nu ne bagam noi in treburile lor.. cadem in capcana
  • +2 (8 voturi)    
    As vrea sa aflu (Joi, 6 decembrie 2018, 19:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    As vrea sa aflu si pararea lui Erdogan de Teleorman, dementul care conduce cloaca de hori ai Ciumaei Rosii
  • +5 (5 voturi)    
    Statul roman de 2 bani... (Vineri, 7 decembrie 2018, 6:54)

    I-liberal [utilizator]

    ...e o adunatura de sociopati in care nu se poate avea incredere. Ar vinde pe oricine, oricind.
  • +1 (3 voturi)    
    Dar ce va face Daddy ... (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:30)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Ce ar trebuie sa faca Statul, este foarte clar, in opinia mea, si nu numia - vad ca 70% am zis ca NU trebuie extradat intr-o tara cu regim nu doar autocratic, ci REPRESIV!

    Din pacate, la fel de clar este ce va face Daddy: desigur ca o sa il extradeze pe journalist, Darcnea se simte extreme de apropiat de dictatorul Erdrogan si ii uraste de moarte pe cei ce critica regimul, el at vrea sa poata, asemenic celor din Arabia Saudita, sa taie degetele tuturor celor care scriu rau de el ...