Toader, despre cererea de extrădare a ziaristului turc de la Zaman România: Procedura este de competența organelor judiciare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 8:32 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Ministrul Justiției spune că procedura extrădării depinde de organele judiciare, Tudorel Toader reacționând astfel după ce europarlamentarul Cristian Preda i-a cerut să oprească extrădarea ziaristului turc Kamil Demirkaye.

”Cristian Preda îmi cere să opresc procedura de extrădare a unui jurnalist turc! În condițiile legii, procedura extrădării este de competența organelor judiciare. Autorul solicitării nu cunoaște acest aspect elementar?”, scrie Tudorel Toader, joi dimineață, pe Facebook.

”Nu cred că autorul solicitării îmi cere să încalc independența autorității judiciare. Nu cred că autorul solicitării are cunoștință de cazuri în care ministrul justiției a stopat proceduri judiciare”, a adăugat ulterior, în postare, ministrul Toader.

Preda a cerut miercuri, tot pe Facebook, ca Ministerul Justiției să oprească procedura solicitată de regimul Erdogan în privința jurnalistului care conduce în România ziarul Zaman.

”Autoritățile române sunt ținute de angajamentele internaționale pe care și le-au luat să nu extrădeze cetățeni către țări unde drepturile omului sunt în pericol. Or. Turcia e acum o asemenea țară. Dacă guvernul Dăncilă face așa ceva, se descalifică de tot în UE. Nu există stat-membru care să fi răspuns solicitărilor sultanului de la Istanbul”, a spus europarlamentarul.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, în legătură cu extrădarea jurnalistului Kamil Demirkaya, că este informat asupra cazului și că o să se informeze "în continuare ca totul să meargă legal". "Nu aș vrea să comentez acum această chestiune dar sunt informat și o să mă informez în continuare ca totul să meargă legal", a afirmat Iohannis, la Palatul Cotroceni.

​​Jurnalistul turc Kamil Demirkaya, angajat al publicației Zaman România, fost director general al ziarului Zaman Bulgaria, a fost ridicat de acasă miercuri dimineață, în baza unei solicitări de extrădare, el fiind acuzat că este membru al mişcării Gulen. Pe numele jurnalistului există un mandat de arestare care ar fi fost emis de procuratura din Antalya la ordinul preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan, potrivit Zaman România. Sursa citată subliniază că pe numele ziaristului nu există nicio condamnare definitivă, conform cazierului său.

Jurnalistul a fost audiat, miercuri, la Parchetul Curții de Apel București, cererea de extrădare urmând să fie judecată joi de Curtea de Apel București, au precizat reprezentanții Parchetului.


















2661 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Kamil nu e infractor, (Joi, 6 decembrie 2018, 8:44)

    2087 [utilizator]

    deci Toader nu-l ajuta sa scape.
    • +10 (10 voturi)    
      Propunere (Joi, 6 decembrie 2018, 10:40)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Inca mai este in liberatate. Deci, propun ca dimineata sa faca un jaf din banul public, iar dupa-amiaza sa-si depuna cererea de inscriere in pesedeu. Ulterior, Slugarel va avea un cu totul alt discurs.
  • -16 (20 voturi)    
    personaj negativ (Joi, 6 decembrie 2018, 9:01)

    danete [utilizator]

    numai poza asta o aveti cu T Toader?
    • +12 (14 voturi)    
      personaj distructiv (Joi, 6 decembrie 2018, 10:37)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Crezi ca s-a schimbat intre timp pozitia bubelor?
      • -5 (7 voturi)    
        nu pot fi toti fotogenici ca.... (Joi, 6 decembrie 2018, 11:59)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        ......
  • +12 (16 voturi)    
    dragutz... (Joi, 6 decembrie 2018, 9:26)

    liviu_ [utilizator]

    astia de fiecare data cand e pus in incurcatura... gaseste pe altcineva pe care sa arunce vina...

    el care comenteaza ORICE decizie juridica , demite, baga inspectia judiciara, cr etc... brusc ii lasa pe altii...
    mai sa fie....
  • +13 (19 voturi)    
    Dar Ghita (Joi, 6 decembrie 2018, 9:30)

    bunicu [utilizator]

    Dar Ghita (refugiat in Serbia) sau politicianul macedonean (refugiat in Ungaria) de ce nu sunt extradati ? Sau guvernul roman inca mai plateste " haraci " la turci ?
  • -10 (20 voturi)    
    oximoronul zilei (Joi, 6 decembrie 2018, 9:53)

    Mazeta [utilizator]

    Jurnalist turc.
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Joi, 6 decembrie 2018, 12:06)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai ma, credeam ca voi rusii sunteti prieteni cu rusii, mai nou!
  • +11 (11 voturi)    
    Au înnebunit de tot (Joi, 6 decembrie 2018, 10:29)

    mopsu [utilizator]

    cum sa predai in mîna criminalului pe victima ? Asta într-o tara din UE ?
    • -3 (7 voturi)    
      asa gandeste si Serbia cand il cerem pe Ghita? (Joi, 6 decembrie 2018, 12:00)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      ca si ala e tot jurnalist!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Ehe (Joi, 6 decembrie 2018, 10:43)

    tordz [utilizator]

    Sa fi fost Dragnea in locul ziaristului, slugarel era deja cu sesizarea in dinti la CCR.
  • +2 (2 voturi)    
    Clericul Emmanuel Goldstein Gulen (Joi, 6 decembrie 2018, 12:29)

    ww [utilizator]

    Fratii mei, intelegem oare lumea in care traim? Dincolo de pompoase si gretoase declaratii ideologice, se pare ca pe puternicii acestei lumi ii unesc doua lucruri: interesele financiare si o dorinta viscerala de a-i extermina pe toti cei care le stau in cale sau se opun sistemului ticalos prin care sunt inrobite popoarele.
    Pe aici am fost dresati sa credem ca doar regimurile totalitare isi executa opozantii, Putin fiind exemplul preferat al propagandei. Totusi asasinarea unor oameni incomozi precum Daphne Caruana Galizia, Socratis Guiolias, Jan Kuciak, Katerina Gandziuk, ca sa nu mai amintim de cazul Jamal Khashoggi (asasinat despre planificarea caruia aflam ca aveau cunostinta atat serviciile secrete americane cat si cele englezesti) ar trebui sa ne ridice serioase semne de intrebare cu privire la validitatea acestui rationament.
    Ce i-a unit pe toti cei asasinati in mod josnic? Probabil munca asidua de trezire a conationalilor la realitate si lupta pentru a arata modul in care o mana de escroci traieste in lux pe spatele celor multi, tinuti in foame si bezna.
    Asadar, acum avem miscarea clericului Gulen. Recent China a depus eforturi considerabile pentru torturarea, uciderea si recoltarea de organe pentru transplanturi de la membrii miscarii Falun Gong.
    Oare cine urmeaza: membrii "statului paralel", ticalosi care tin Biblia prin casa, tradatori de neam si tara care si-au permis sa scrie despre afacerile si relatiile tenebroase ale unor trepadusi ca Dragnea?
    In orice caz, e bine ca se da o nota de legalitate tuturor acestor actiuni represive. Asa au ajuns si "chiaburii" si "dusmanii poporului" la Canal si in temnitele comuniste.
  • +1 (1 vot)    
    Dragul nostru Gargamel Beria, (Joi, 6 decembrie 2018, 16:55)

    Rescator [utilizator]

    Dar in cazul de mită uriașă a numitului Trădiceanu-
    Narașkin-Sterling de ce nu lăsați Justiția să se ocupe!?Ori voi bolșevicii cleptomani considerați
    furtul și luarea de mită drept declarație politică!?
    Mare șulfă,mare apărător al tuturor infractorilor!