Dragnea a încercat să blocheze și tragerea la sorți a noilor completuri de cinci judecători

de DG     HotNews.ro
Vineri, 9 noiembrie 2018, 12:51 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
După ce a obținut tergiversarea procesului în dosarul angajărilor fictive ca urmare a deciziei Curții Constituționale în cazul completului de cinci judecători, liderul PSD Liviu Dragnea a solicitat Instanţei supreme și suspendarea procedurii de tragere la sorţi a noilor judecători din aceste completuri.

Reprezentanţi ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie au declarat pentru Agerpres că solicitarea a fost depusă vineri dimineaţa. Aceştia au precizat că Dragnea solicita ca tragerea la sorţi să fie realizată în conformitate cu decizia CCR de miercuri.

De asemenea, Dragnea a solicitat anularea hotărârii Colegiului de conducere de la Instanţa supremă, prin care s-a decis tragerea la sorţi a completurilor de cinci.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a desemnat prin tragere la sorţi, vineri, în şedinţă publică, membrii completurilor de cinci judecători pentru anul 2018, după decizia Curţii Constituţionale.

În urma tragerii la sorţi, Completul 1 penal este format din: Rodica Cosma, Valentin Horia Şelaru, Simona Cristina Neniţă, Francisca Maria Vasile şi Ioana Alina Ilie.

Acest complet are pe rol, printre altele, dosarul DGASPC Teleorman, în care preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a fost condamnat în prima instanţă la 3 ani şi 6 luni închisoare cu executare.

"Sper să se sfârşească epopeea completurilor de cinci, deşi, sinceră să fiu, am dubii în legătură cu acest aspect", a declarat Cristian Tarcea, după tragerea la sorţi.

Curtea Constituţională a admis, miercuri, o sesizare a premierului Viorica Dăncilă şi a decis că există un conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor de 5 judecători.

CCR a dispus că Instanţa supremă trebuie să ia de îndată măsurile necesare pentru constituirea completurilor de 5, în sensul desemnării prin tragere la sorţi a tuturor membrilor acestor completuri.

Până la decizia CCR, erau traşi la sorţi doar patru judecători din aceste completuri, iar al cincilea era membru de drept, fiind, după caz, preşedintele sau vicepreşedintele Instanţei supreme, respectiv şeful Secţiei civile sau penale.




















9375 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Las-o naibi (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:02)

    Tony_K [utilizator]

    Cine se crede aratania asta? Bai romani, ce naiba sunteti asa blegi si puturosi? Cum lasati asa canalii sa va decida cat de prost trebuie sa traiti? Ff, s.
    • +16 (16 voturi)    
      ai sa fii surprins (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:38)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      c a un procent mare de romani gandesc si actioneaza ca Dragnea..de aceea multi abandoneaza corabia, nu vor sa fie contemporani cu asa oameni
      • +5 (5 voturi)    
        corect era sa fie desemnati capii de serie (Vineri, 9 noiembrie 2018, 20:53)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        si urnele valorice.
        Dragnea: presedinte FIFA!
    • +10 (12 voturi)    
      Si ce ai vrea sa facem? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:43)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      La vot, abia in 2020 vom putea schimba ceva.
      Pana atunci nu.
      Ce ai vrea, sa-i facem pana atunci?
      Fizic nu avem ce sa-i facem, ca ar insemna sa fie transformat in martir "in lupta cu statul paralel".
    • +15 (15 voturi)    
      "Complectul..." (Vineri, 9 noiembrie 2018, 14:09)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      trebuia constitutit prin HG si el sa fie format din Nicolicea, Serban, Grebla, Mitraliera si Iordache. Supleanta...evident Dancila.
  • +9 (9 voturi)    
    De ce sa nu o faca?! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:10)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    De ce sa nu BLOCHEZE tragerea la sorti?

    Are toate motivele sa o faca, asa cum a spus deja ideologul Partidului:

    "PENTRU CA PUTEM!"
  • +12 (12 voturi)    
    Ceilalți judecători fuseseră șpăguiți deja. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:12)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Și deja ei nu mai au niciun rol. Pentru cei noi nu mai are atâta bănet. A intrat în panică. Și-a făcut-o cu mâna lui (îmi spunea cineva expresia asta azi pe aici).

    Domnilor și doamnelor judecători, să știți că ne pasă de Romania și vă vedem.

    Dacă ne părăsesc și judecătorii, putem judeca și singuri.
    • +2 (2 voturi)    
      Assta va fi soluția:o Justiție paralelă (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 14:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD

      ca in Brazilia anilor 70.Dacă judecătorii se d-au
      cu infractorii,pe bani și pe privilegii,trebuie să fim
      in stare să ne facem singuri dreptate,cu orice risc!
  • +8 (8 voturi)    
    Si totusi ce spune legea? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:32)

    LiviuX [utilizator]

    Ca nu mai inteleg... Era vorba de a fi alesi aleator. Tragerea la sorti asta e, o alegere aleatoare, nu o numire. Deci acum ce nu e bine?
  • -8 (8 voturi)    
    articol de tot r..... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:39)

    vodatepes [utilizator]

    titul articolului liderul PSD Liviu Dragnea a solicitat Instanţei supreme și suspendarea procedurii de tragere la sorţi a noilor judecători din aceste completuri.
    In continutul articolului
    Reprezentanţi ai Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie au declarat pentru Agerpres că solicitarea a fost depusă vineri dimineaţa. Aceştia au precizat că Dragnea solicita ca tragerea la sorţi să fie realizată în conformitate cu decizia CCR de miercuri. De asemenea, Dragnea a solicitat anularea hotărârii Colegiului de conducere de la Instanţa supremă, prin care s-a decis tragerea la sorţi a completurilor de cinci.
    Unde a solicitat Dragnea suspendarea trageri la sorti? Din articol nu rezulta. Baieti apucati-va de treaba si relatati adevarul nu inchipurile voastre.
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:50)

    sictireanu [utilizator]

    Cum zice melodia:
    Supararea cand imi vine,
    Trag la sorti pana-mi convine.... :)))
    • +1 (1 vot)    
      ... daca nu, (Vineri, 9 noiembrie 2018, 16:49)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      beau tescovine...
  • +13 (13 voturi)    
    în ce (Vineri, 9 noiembrie 2018, 15:06)

    nahir [utilizator]

    calitate a cerut dragnea suspendarea tragerii la sorți?
    În calitate de președinte al Camerei Deputaților?
    În calitate de președinte al psd?
    În calitate de inculpat? Putea s-o facă prin avocați.
    Nu el a depus constestația la CCR ci guvernul, el nefiind membru al acestuia.
    Nu cumva ceea ce a făcut el se incadrează perfect în categoria abuzului de putere și amestec în justiție?
    Și atunci???
    Aaaa, că a căzut din lac în puț, asta e treaba borfașilor ca el. La pușcărie.
  • +14 (14 voturi)    
    Pai sa ne spuna daddy cum sa arate completul.. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 15:27)

    cartofil [utilizator]

    Si dupa aceea tot el sa-si dea sentinta. Ce sa mai pierdem timpul.

    Titlul e gresit, nu a incercat nicidecum sa blocheze tragerea la sorti. A asteptat sa vada cine iese (binenteles ca a stiut din secunda urmatoare cine a fost tras din palarie) iar avocatul lui, aflat la fata locului a depus o cerere de amanare (evident, la zece minute dupa incherea tragerii la sorti) ca si cum dorea sa faca asta de mai mult timp. Un mizerabil absolut acest individ detestat de toti romanii. Stia exact ora tragerii la sorti si umbla cu porcarii de scoala primara. Acum sa vedeti cate contestatii o sa bage pe acest motiv, nemernicul si sa vedeti daca nu golanii din CCR nu o sa-i dea dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    afurisitul.... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 20:42)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Tovarasi preoti de orice rit ati fi,afurisiti-l dracului odata pe acest escroc ca sa nu-l mai aleaga prostimea din tara asta de semidocti.
  • +1 (1 vot)    
    Pina iese bine (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 11:49)

    amicugri [utilizator]

    Nu se pune, trebuie tras la sorti pina iese ceva care sa-i convina Dragnetelui. Ei dracie!