Austria a anulat reuniunea trilaterală de marți la care trebuia să participe Iohannis

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2018, 11:22 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Klaus Iohannis nu va mai participa marți, 30 octombrie, la reuniunea trilaterală la nivel de șef de stat România - Bulgaria - Austria ce trebuia să aibă loc la Viena, informează Cotroceniul.

Reuniunea trilaterală ”a fost anulată din motive obiective, ce țin de partea austriacă, la solicitarea acesteia”, potrivit Administrației Prezidențale.

Întrunirea trebuia să aibă loc în ”vederea asigurării continuității între cele trei preşedinţii ale Consiliului Uniunii Europene, dar şi pentru a transmite un mesaj comun cu privire la viitorul Uniunii Europene din partea celor trei șefi de stat.”

Austria deține acum președinția rotativă a UE. În primul semestru al anului viitor o va deține România, apoi Bulgaria.


















3193 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Tudorel Toder e de vina (Luni, 29 octombrie 2018, 11:40)

    vodatepes [utilizator]

    Tudorel Toder e de vina. Ia dat lui Johannis raportul sa il citeasca cu demiterea lui Lazar si o sa dureze pana il citeste si pana il intelege. Mai mai Tudorel cum strici agenda de deplasri a lu Johannis.
    • +1 (9 voturi)    
      Le-o fi spus austriecilor... (Luni, 29 octombrie 2018, 11:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Le-o fi spus austriecilor ca intai participa si apoi citeste (documentele anterioare reuniunii). Austriecii si-au manifestat preocuparea.
    • +2 (10 voturi)    
      iti dai tzeapa singur (Luni, 29 octombrie 2018, 11:52)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ghinionul lui toader e ca Austriecii l-au inteles singuri foarte repede. O VVeorica prezidand intruniri la nivel inalt cu vizibilitate in toata Uniunea e o ditamai bomba la radacina UE, mult mai mare decat Brexit. Pana acum ne stiau de doar de hoti, de acum ne vor crede si retardati. Si tu faci bascalie de JKL. HE HE HE.
  • +2 (6 voturi)    
    Păi, Bulgaria... (Luni, 29 octombrie 2018, 12:23)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...eu știu că a asigurat președinția UE inaintea Austriei !
    O mai asigură si anul viitor?! ☺☺☺
    • +3 (3 voturi)    
      Reuniunea trilaterala inseamna: (Luni, 29 octombrie 2018, 12:36)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      tara care asigura Presedintia ACUM (Austria),
      plus cea dinaintea ei (Bulgaria),
      plus cea dupa ea (Romania).
  • +2 (2 voturi)    
    Eventualitatea presedintiei Romaniei (Luni, 29 octombrie 2018, 13:58)

    UpNext [utilizator]

    inspaimanta conducerea UE si cancelariile occidentale. Totdeauna in politica internationala se gasesc motive "obiective" care sa amane sau sa anuleze un eveniment nedorit...
  • +2 (2 voturi)    
    Mr. GS, Bulgaria a detinut DEJA presedintia (Luni, 29 octombrie 2018, 16:22)

    Habermas [utilizator]

    in Ianuarie-Iunie 2018. Dupa Romania va fi Finlanda. Nu-i prima data cand faci gafe de astea.
  • 0 (0 voturi)    
    lobby unguresc? (Luni, 29 octombrie 2018, 16:48)

    revo [utilizator]

    inca nu au ajuns la o intelegere ferma privind BRUA?