Tudorel Toader, întrebat de ce nu a luat în seamă recomandarea Comisiei de la Veneția: Legea poate fi modificată pe parcurs

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2018, 17:19 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat miercuri, întrebat de ce nu a luat în considerare opinia Comisiei de la Veneția în adoptarea OUG pentru operaționalizarea Secției de investigare a infracțiunilor din justiție, că orice lege poate fi modificată pe parcurs, relatează Mediafax.

„Mâine, la orele 15.00, voi fi la sediul Comisiei de la Veneția, care este la Strasbourg. Normele constituționale, validarea de către instanța constituțională, certifică să spunem conformitatea soluției legislative cu exigențele constituționale. Mai departe, legea, ca orice lege, este perfectibilă și poate fi modificată pe parcurs, cum și legea 304, de 14 ani, din 2004 de când este în vigoare, a tot fost modificată și de multe ori a fost declarată neconstituțională”, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă la Guvern, ministrul Justiției, Tudorel Toader.

Guvernul a adoptat, miercuri, ordonanța de urgență pentru operaționalizarea Secției de investigare a infracțiunilor din justiție, a anunțat ministrul Justiției.
Tudorel Toader a precizat că dosarele de la DNA în care sunt investigați magistrați se vor muta la Ministerul Public.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, pe 3 octombrie , că membrii Comisiei de la Veneția au fost de acord cu OUG pentru legile justiției și că joi va trimite draftul la CSM pentru aviz, urmând ca, săptămâna viitoare, să fie adoptată ordonanța.

Comisia de la Veneţia a prezentat pe 13 iulie un aviz preliminar privind legile justiției. Una din recomandările din raport se referă la reconsiderarea propunerii de înființare a unui sediu/parchet al procuraturii ca structură separată pentru investigarea infracțiunilor comise de judecători și procurori.


Citeste mai multe despre   


















4942 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    raspuns de (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:06)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    betiv !
    • +9 (11 voturi)    
      Raspuns de ticalos lacom, (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:40)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      nu e membru PSD, dar e membru PCR, adica exact acelasi lucru.
  • -12 (16 voturi)    
    Întrebare (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:13)

    Nyk1 [utilizator]

    De ce Comisia de la Veneția are sediul la ... Strasbourg?

    Da, știu că și Strasbourg-ul este și el un oraș cu multe canale, dar nici chiar așa!
    • +1 (1 vot)    
      Ca să-ntrebe votacii PCR-_PSD! (Joi, 11 octombrie 2018, 17:43)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce era să-ntrebi și tu? De ce o dă de gard Dorel din Justiție? NU! trebuia să dai din taste, că zvonerii PSD-URSS își pierd kopeicile și antrenamentul dacă nu clămpănesc....
  • +11 (13 voturi)    
    Se modifică după cum vor infractorii. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 18:50)

    asavreau [utilizator]

    Nu-i așa Tulburel?Tu faci legi să protejezi infractorii.
  • +7 (7 voturi)    
    magar dezgustator! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:02)

    revo [utilizator]

    De parca n-ar sti ce inseamna intrarea in vigoare pentru o singura ora a legilor alora! Adica scaparea musteriilor de partid, in frunte cu banditul de Dragnea!
    Ba mai mult, cere anularea sentintelor definitive, date pe baza unor interceptari valabile la data efectuarii!

    Nu ti-o veni randul nemernicule, boratura, scursoare ce esti! Cand ti s-or naste nepoti cu doua capete, sa nu te miri! Sa stii ca sunt blestemele noastre, lichea ce esti!
  • +11 (13 voturi)    
    Buna traditie romaneasca e aparata! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:04)

    LiviuX [utilizator]

    De ce sa dam legi bune, concise, concrete, clare si care sa fie valabile zeci de ani, cand putem da legi confuze, alambicate, care sa fie modificate anual sau chiar mai des?
    • +2 (2 voturi)    
      Iti spun eu de ce: (Joi, 11 octombrie 2018, 14:28)

      ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      intai da leagea asa cum e, ca sa scape cine trebuie (Dragnea, Tariceanu, baronii...), dupa aia, o corecteaza pe parcurs...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu fiti rai! (Miercuri, 10 octombrie 2018, 20:28)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Individul (Toader Tudorel) pesemne s-a gandit ca insusi Tovarasul Impuscat Suprem a fost gaurit, cu toate ca avea legea pe mana(sau la mana, depinde de cum privim organizarea legilor in RSR).
    Deci trebuie sa-i dam crezare, legea poate fi modificata, pe parcurs, in parcurs, cu gloante, cu Revolutii....
    Asta ca ne intelegem ce e o lege si ce nu, aproape ca pot sa-i iau din norma de la Drept, sau Stang, nu?