Orban refuză discuțiile cu PMP: Vom merge pe liste proprii la alegerile europarlamentare 

de DG     HotNews.ro
Duminică, 2 septembrie 2018, 15:32 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Președintele PNL, Ludovic Orban, a anunțat, duminică, după ședința BPN, că liberalii vor participa la alegerile europarlamentare ”pe propriile picioare”, după ce liderul PMP, Eugen Tomac anunțase că va sta de vorbă cu cei din opoziție pentru a participa împreună la scrutinul de anul viitor, transmite Mediafax. 

„E complicat să vorbim de candidați comuni la europarlamentare, pentru că depinde e afilierea fiecărei formațiuni politice de la nivelul Parlamentului European. În ceea ce ne privește pe noi, PNL este membru al Partidului Popular European, cea mai puternică formațiune politică europeană, familia politică ce are cea mai mare reprezentare în Parlament și deține cea principalele funcții la nivel european: președinția Comisiei Europene, președinția Parlamentului European și președinția Consiliului European”, a anunțat președintele PNL, Ludovic Orban.  

Liderul PNL a mai spus că formațiunea politică pe care o conduce este, alături de Klaus Iohannis, „singura forță politică ce este ascultată, respectată și care are capacitatea de a influența deciziile îm favoarea românilor la nivelul european”. 

”Noi vom participa pe liste proprii, suntem forța de dreapta din România care va participa la un nou succes al PPE la nivel european, pentru a putea continua reformele serioase care au fost începute în timpul actualei președinții și care, de altfel, au dus la o perioadă de patru-cinci ani de creștere economică continuă în aproape toate țările europene. PNL va participa la alegerile europarlamentare pe propriile picioare, cu obiectivul foarte clar de a asigura reprezentarea României la nivelul Uniunii Europene, pentru că, din păcate astăzi, alături de președintele României, PNL este singura forță politică ce este ascultată, respectată și care are capacitatea de a influența deciziile îm favoarea românilor la nivelul european”, a completat Ludovic Orban.  

Președintele PMP, Eugen Tomac, a anunțat, după ședința Congresului Național al partidului, că le va propune, săptămâna viitoare, liderilor din opoziție, să aibă o listă comună la alegerile europarlamentare și a subliniat că este necesar crearea mai întâi a unei alianțe între aceste partide. 

„Credem că singura modalitate prin care PSD-ul poate să fie oprit este unitatea opoziției. Colegii mei m-au mandatat, prin vot unanimitate, pentru a începe începând de săptămâna viitoare discuții cu colegii din Partidul Național Liberal și Uniunea Salvați România. Voi contacta săptămâna viitoare președinții celor două partide pentru a discuta despre nevoia de unire a opoziției”, a anunțat președintele PMP, Eugen Tomac, vorbind despre necesitatea unui pol anti-PSD.

Întrebat cum îi va convinge pe cei din opoziție să accepte o listă comună, președintele Partidului Mișcarea Populară a spus că le va prezenta celor din opoziție faptul că dacă „dacă vom merge pe o listă comună la alegerile europarlamentare”, vor avea șanse să ia mai multe voturi decât PSD.



















1109 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    parere (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:36)

    Arl [utilizator]

    Alt idiot util al PSD.
    • -2 (6 voturi)    
      Supushi Loiali ai P$D (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Inclusiv moldoveanuu
    • +1 (5 voturi)    
      orban sau base? (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Vezi in cate primarii pmp merge cu psd.
  • +5 (9 voturi)    
    Aceeasi Mizerie (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:45)

    un domn [utilizator]

    Penele sipemepe sunt Cocotele de Rezerva ale P$D
  • +6 (10 voturi)    
    Ce gluma buna... (Duminică, 2 septembrie 2018, 16:08)

    sareta [utilizator]

    Cica participa pe propriile picioare ! Au fost si sunt de fapt picioarele PSD , ei au pus doar umarul ca PSD sa ajunga la putere si sa faca TOT ce vor .Niciun regret din partea PNL pentru ordinara coalitie cu PSD .Sa astepte votanti .....Gata ,alt partid e necesar sa apara pe scena !
  • +3 (9 voturi)    
    aer proaspat pentru psd (Duminică, 2 septembrie 2018, 16:19)

    Buk [utilizator]

    E pur si simplu prost. Nici nu stie pe ce lume se afla fanfaronul asta pitic si cu alura de frizer, parca ejectat dintr-o piesa a lui Caragiale. Nu e cu nimic mai bun decat analfabetii de la psd. Astia ne fac sa nu mergem la vot, dar ei nu inteleg niciopdata.
    • +2 (6 voturi)    
      si daca nu mergi la vot (Duminică, 2 septembrie 2018, 16:44)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Buk

      consideri ca transmiti un mesaj?
      mai degraba o sa te vaiti ca alti 4 ani psd baga romania in urss.
      mergi,in pana mea, la vot si exprima-ti frustrarile acolo.
      sunt independenti sau alte partide de nisa.
      optiuni sunt doar sa le vezi mai trebuie.
      atata ati invatat ...nu va convine ceva nu votati ... si pe urma vai ,doamne ,ce calamitate conduce tara ...si voi nu aveati optiuni ca toti sunt la fel.
      hai sa te intreb un lucru:daca toti sunt la fel de ce mai ai asteptari?doar ca sa faci pe dezamagitul?
      intra in politica,creeaza o miscare politica ...i-a hatzurile si schimba ceva.Nu mai astepta ca altii sa se schimbe,schimba-te tu!!!!!!!!!!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Pai @ Buk a intrat deja in ,,politica" (Duminică, 2 septembrie 2018, 18:09)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Tocmai a tras o racheta sovietica ,,Buk" spre avionul PNL-ului.
        • -2 (4 voturi)    
          culmea.... (Duminică, 2 septembrie 2018, 19:36)

          Buk [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          sa ma scoateti tot pe mine vinovat de catastrofa din opozitie, ce sa caut la vot? Sa-l votez pe Orban? De ce ???? Nu am nici cel mai mic motiv cand vad ca e atat de bou incat nici macar in ceasul al 13-lea nu poate sa faca concesii cu ceilalti din opozitie, asta denota obtuzism si prostie pura, sau calcul politic oportunist DOAR in favoarea PNL. Asa ca nu m-ai convins, iar cel dinainte nici atat cand imi raspunde la fel de mitocaneste ca un psd-ist sadea. Asta nu ma motiveaza domnilor :)))
          • +2 (2 voturi)    
            tu ai o problema cu orban (Duminică, 2 septembrie 2018, 22:01)

            torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Buk

            mai lasa obsesia pentru orban si mai uita-te si la alte partide.
            nu-ti dau sfaturi despre partide insa trebuie sa iesi si sa votezi.
            mai bine votezi neispirat,altceva dacat psd-pnl, decat sa nu votezi...
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 2 septembrie 2018, 16:28)

    tirolez [utilizator]

    Asta are misiunea sa ingroape PNL_ul?
  • +1 (7 voturi)    
    OH . (Duminică, 2 septembrie 2018, 16:53)

    letsoc [utilizator]

    Voi cei din PDL treceti la PMP si lasati-l pe Orban pe picoarele lui sa-si cante la mandolina balada greierului trist .
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Ca sa aiba psd-ul majoritatea in si mai multe consilii judetene sau locale, nu?
    • +1 (5 voturi)    
      Ce bine ar fii asta ! (Duminică, 2 septembrie 2018, 18:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Mai ales daca vine si sefa Elena Udrea din CostaRica.
  • +1 (5 voturi)    
    RIP (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:41)

    om_normal [utilizator]

    PNL
    • +5 (5 voturi)    
      Penele este centuristaa (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui om_normal

      Pesede
  • +3 (7 voturi)    
    Al 7-lea pitic (Duminică, 2 septembrie 2018, 18:58)

    AGigi [utilizator]

    Cei sapte pitici care au demolat PNL (albele ca zapada nu se numara):
    Valeriu Stoica
    Theodor Stolojan
    Calin Popescu Tariceanu
    Crin Antonescu
    Klaus Iohannis
    Vasile Blaga
    Ludovic Orban

    Ultimul - cantaretul - vrea sa fie el cel care stinge lumina si trage usa.
    Traiasca PS(C)R!
  • -1 (1 vot)    
    bunica avea o vorba (Duminică, 2 septembrie 2018, 20:54)

    nash pandelica [utilizator]

    caprii ii cade coada de raie, dar ea tot pe sus o tzine..
    • -1 (1 vot)    
      Da e o zicala... (Luni, 3 septembrie 2018, 0:01)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Capra moare de raie da’ tine coada sus!