Prima reacție a șefului Jandarmeriei, după intervenția brutală din Piața Victoriei: „Colegii mei și-au făcut datoria. Oamenii în uniformă își merită respectul nostru”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 19:12 Actualitate | Esenţial


Sebastian Cucos
Foto: Captura video
​Șeful Jandarmeriei, Sebastian Cucoș, a declarat, în prima ieșire publică după intervenția brutală din Piața Victoriei, că jandarmii și-au făcut datoria și că „oamenii în uniformă își merită respectul nostru”. Cucoș a susținut o scurta declarație, fără a răspunde la nicio întrebare. 

Sebastian Cucoș și-a început patetic scurta declarație de presă, prin invocarea celor 22 de ani de carieră în care nu a făcut decât să-și iubească țara să creadă în Dumnezeu și colegii săi. 

„Nu am făcut decât să îmi iubesc țara, să cred în Dumnezeu, în jurământ și în oamenii mei. Prea ne-am învrăjbit români contra români, prea ne urâm unii pe alții. Haideți să ne așezăm un pic. Cei care au greșit vor plăti, sunt instituții care trebuie să își facă treabă și noi să fim lăsați să ne facem treaba. Jandarmii ăștia care au umplut tot netul acum sunt aceeași pe care i-ați văzut la inundații, care au scos oameni din zăpadă” a spus Cucoș.

„În ceea ce priveşte colegii, vă asigur că şi-au făcut datoria, că oamenii în uniformă îşi merită respectul nostru şi al dumneavoastră”, a mai spus el, cerându-le tuturor românilor, în an Centenar, să se așeze „la calm, la moderație, la înțelegere”.

„Dacă cineva se face vinovat de ceva, indiferent dacă e în uniformă sau civil, va fi tras la răspundere, instituțiile își vor face treaba”, a mai spus el.

Șeful Jandarmeriei a susținut, de asemenea, că a văzut „polarizări diferite” în ceea ce privește funcția sa. 

„Am absolvit un examen legal, după absolvirea lui, pentru ocuparea poziției e necesar avizul CSAT. E o procedură și durează. Nu fac decât să aștept ca acest parcurs procedural să se încheie”, a spus el.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, marți, că numirea noului șef al Jandarmeriei Române, Sebastian Cucoș, va fi făcută după ce procurorii militari vor finaliza ancheta privind intervenția forțelor de ordine la protestul din 10 august. 

"Având în vedere evenimentele din data de 10 august a.c., din timpul protestului din Piața Victoriei, în care a fost implicată Jandarmeria Română, se impune ca luarea unei decizii de către Consiliul Suprem de Apărare a Țării privind numirea colonelului Cucoș Gheorghe-Sebastian în funcția de inspector general să se realizeze după pronunțarea organelor judiciare abilitate, cu privire la legalitatea acțiunilor Jandarmeriei Române. În acest context, problematica în cauză poate fi supusă analizei și deciziei CSAT în cadrul unei viitoare ședințe, luând în considerare și concluziile anchetelor organelor judiciare competente", arată Administrația Prezidențială.  

Referitor la asigurarea interimatului la șefia Jandarmeriei Române, Administrația Prezidențială a precizat că președintele României și CSAT nu au atribuții în acest sens. "În ceea ce privește problematica interimatului funcției de inspector general al Jandarmeriei Române, se impune precizarea că Președintele României și Consiliul Suprem de Apărare a Țării nu au atribuții legale potrivit legislației în vigoare, aceasta fiind de resortul ministrului afacerilor interne, conform prevederilor art. 6 din Legea nr. 550/2004 privind organizarea și funcționarea Jandarmeriei Române",  au precizat reprezentanții Președinției. 

Ministrul de interne Carmen Dan a declarat, marți, că șeful Jandarmeriei Române, Sebastian Cucoș, este în acest moment în funcția interimară și că a transmis către președintele Klaus Iohannis o cerere de definitivare a mandatului, pentru a evita situația ca instituția să rămână fără conducere.

Dosarul violențelor: 126 de plângeri penale și 74 de pesoane audiate

Parchetul General a anunțat că Secția Militară a instituției preia ancheta privind violențele din 10 august din Piața Victoriei, pentru a uni toate denunțurile într-un singur dosar, fiind avute în vedere și plângerile depuse împotriva ministrului de Interne și a prefectului Capitalei. 

Dosarul a fost constituit ca urmare a sesizării din oficiu a procurorului militar de serviciu al Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, care a constatat din imaginile prezentate în spaţiul public că există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală de către cadrele militare.  

„În acest dosar au fost înregistrate până în prezent un număr de 126 de plângeri penale şi au fost audiate 74 de persoane. Menţionăm că în perioada 15 - 17 august 2018 în dosarul penal constituit la nivelul Secţiei Parchetelor Militare – PICCJ, se vor efectua acte de urmărire penală, inclusiv primirea de plângeri sau denunţuri. Activitatea se va desfăşura la sediul Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, strada George Georgescu nr. 3 , sector 4, Bucureşti”, mai spune Parchetul General.

-



















6366 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Penibil e putin spus (Marţi, 14 august 2018, 19:16)

    omezu [utilizator]

    Capul asta de bivol e sef la jandarmerie? Mai lipsea putin sa pupe icoanele! Abia a legat 3 cuvinte si apoi a fugit de presa!
    • +9 (9 voturi)    
      ei, nici chiar asa... (Miercuri, 15 august 2018, 5:00)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      """„Am absolvit un examen legal, după absolvirea lui,...""...acum pe cinstite, niste militieni nu pot sa aiba ca sef decit tot un...militian...acum ceea ce nu inteleg eu este faptul de ce aceste je-uri umane nu se muta intr o biserica...ca acolo au toate icoanele si sint si mai aproape de ..ala de sus....in tot cazul , ro a ajuns o mocirla umana...
    • +9 (9 voturi)    
      Se pare ca in KOSOVO (Miercuri, 15 august 2018, 8:31)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      a facut deliberat crime, tot la manifestatie. Apoi a fost trimis acasa.
  • +11 (11 voturi)    
    o replica penibila. (Marţi, 14 august 2018, 19:17)

    g01an [utilizator]

    daca ii judecam dupa criteriul cat de bine dau la lopata, zic sa-i lasam la lopata, ca forte de ordine fac mai mult rau decat bine si pana la urma sunt platiti pentru asta.

    ne-am saturat de tot felul de tortionari deghizati in patrioti.
  • +11 (11 voturi)    
    Am inteles (Marţi, 14 august 2018, 19:17)

    banel [utilizator]

    Pentru ca au ajutat la inundatii, merita si ei sa imparta niste pulane pe spinarea unor oameni nevinovati. Ca asa-i in jandarmenrie, merituosii primesc ratie la pulane iar cei care bat batrani sunt facuti maiori.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 14 august 2018, 19:17)

    mihai_mi [utilizator]

    Treapta 1: dai personal cu bastonul in cap la oameni!
    Treapta 2: deja le ordoni subalternilor sa dea cu bastonul in cap la oameni!
  • +9 (9 voturi)    
    Si ce are . . . (Marţi, 14 august 2018, 19:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .coada vacii cu stampila primariei? Ce eu daca am muncit 30 de ani intr-o firma in mod exemplar inseamna ca pot da foc firmei si sa nu fiu pedepsit!
  • +7 (7 voturi)    
    la inundatii zici, a? (Marţi, 14 august 2018, 19:19)

    moka [utilizator]

    adica acolo, la voturi pentru partidul de guvernamant.
    La astia care nu voteaza cum trebuie, pulane...
  • +10 (10 voturi)    
    un analfabet in plus! (Marţi, 14 august 2018, 19:20)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De unde ii ia pe astia PSD ? Face concurs de semidocti si mediocrii? Acestui ins inconjurat de icoane si drapel ii lipseste o bucata de creier!
    Nu e in stare sa formuleze o propozitie, nu regreta ca "camarazii" lui au batut oameni nevinovati., ca de , sta pe langa icoane, si in biblia, pe care n-a citit-o, scrie sa iti iubesti aproapele mai mult decat pe tine insusti.
    Un semidoc, ca multi altii, in top cu madam Dancila, si astia conduc tara asta!
    • +1 (1 vot)    
      Cum de unde... (Miercuri, 15 august 2018, 10:46)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Ii ia psd?!
      Din randurile lor groase!

      Auzi la ipochimenul analfabet cu “decat” folosit gresit la fiecare fraza...

      „Am absolvit un examen legal, după absolvirea lui, pentru ocuparea poziției e necesar avizul CSAT. E o procedură și durează. Nu fac decât să aștept ca acest parcurs procedural să se încheie”.

      Mai soldatule neinstruit si analfabet, un examen ...”se da” sau “se sustine” nu se absolva!
      Poate ai absolvit scoala elementara ...dar nu cred!
  • +6 (6 voturi)    
    Atunci si-au facut datoria,acum au dezonorat...... (Marţi, 14 august 2018, 19:21)

    Plagarus [utilizator]

    ....haina militara,actionanad cu o cainosenie "demna " de alte vremuri !!!
    Daca comandantii sunt niste otrepe fara onoare,este trist ca-i murdaresc pe termen lung pe cei din subordine.
    Jandarmul bine platit,cu un post sigur,executa ce i se cere si facand exces de zel se " evidentiaza" in fata sefilor proptiti politic.(nn cazul Cucosului Rosu interimar )
  • +34 (38 voturi)    
    !!!! (Marţi, 14 august 2018, 19:22)

    nlln [utilizator]

    In fata unei icoane de ca 1 metru (ca doar suntem intr-o biserica nu in sediul Jandarmeriei) seful institutiei a ales sa nu spuna nimic.

    Nu am auzit nimic din ceea ce trebuia sa spuna comandantul unei institutii acuzata de reprimarea violenta a unei miscari absolut pasnice.
    De pe alta planeta( planeta PSD).
    Un "discurs "submediocru.Daca asa vorbeste seful jandarmeriei ce pretentii sa ai de la ceilalti?

    Asa ceva....
    • +8 (8 voturi)    
      Pumnii mei minte nu are (Marţi, 14 august 2018, 21:02)

      NuPlatiTVASauImpozite [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Asta nu e manelistul ala care facea pe mafiotul?
    • +16 (16 voturi)    
      Manelist 100%. Pus in functie pentru ca ii (Marţi, 14 august 2018, 21:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      canta lui Dragnea. Ce-i place infractorului condamnat: ce mai ordonati, sefu ??? Cui ii mai dau doua bulane in cap ????
    • +11 (11 voturi)    
      O fi diplomat de la Spiru (Marţi, 14 august 2018, 21:13)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Pumnii mei minte nu are.
      Jur pa roshu, sa moara dushmanii mei
    • +14 (14 voturi)    
      Sebastian Cocos (Marţi, 14 august 2018, 22:18)

      louienl [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Domnule Colonel,cine isi cere scuze acestor oameni pentru traumele fizice dar si psihice?Te duci la un protest pasnic si te terezesti dintr-o data sub ploaie de bastoane/tun de apa,etc?Sunteti normal la cap stimabile Domn?Dumneavoastra puteti sa va luati copilul in brate dupa acest incident,vorbim despre atacuri asupra unor oameni simpli,neinarmati,sange din sangele tau....Sa va fie rusine,in locul dvs. ieseam in fata ca un barbat si imi asumam aceasta situatie,imi ceream scuze si imi dadeam demisia de onoare.Asa era firesc,dumneavoastra debitati ineptii! #MuiePSD si tuturor partidelor politice care au adus tara asta candva linistita pe lista neagra a UE dar si in fata lumii!
    • +13 (13 voturi)    
      din pacate.. (Marţi, 14 august 2018, 22:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      aceste scur-uri ale societatii si nici sefii lor nu o sa plateasca niciodata pt faptele lor asa cum dupa 90 nu a platit nimeni ( in afara de cismar, chimista si alti 2-3 nenoroc-iti ) dintre cei care erau in functii inalte de conducere si cei din ministerele de represiune ( militia, securitatea si chiar armata )...asa ca de aia au curajul , aceste ja-re , sa si bata joc de tara aia...
      • +3 (3 voturi)    
        au curajul (Miercuri, 15 august 2018, 9:13)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Au curaj tocmai datorita altor scursori care se fac ca ploua in loc sa-i scoata in catuse prin piete ! Toti au scoli inalte prin universitati inventate peste noapte cu ajutorul Androneascai ....Daca Bica era Prefectul capitalei si Udrea Ministru de interne ,in secunda doi atarnau in catuse ! De fapt acesti magistrati platiti sa faca ordine isi bat joc de tara asta ,au dus totul in haos .Vedeti numai cat de mult se gandesc cum sa-l "spele " pe derbedeul momentului ;Dragnea .La ce se tot amana un verdict asupra celui de-al 3 lea om din stat ,au nevoie de luni si ani de zile ca doar e complexa gainaria .
    • +11 (11 voturi)    
      Nu intelegi, omule! (Marţi, 14 august 2018, 22:37)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Ei nu stiu sa vorbeasca.
      Animalele au alt rost! Asta si cei ca el, subalterni si superiorii lor, sunt animale.
      Deci... de unde a vorbi?
      Uita/te cum este guvernul asta; plin de analfabeti, de mujici, de spalati pe creier, de... animale!
      Ei sunt cei care "ne calca pe noi pe cap".
      Singura sansa este sa ii radem de pe fata pamantului, odata pentru totdeauna. Nu suprimandu-i, ci indepartandu-i si tinandu-i la... pastrare!
    • +2 (2 voturi)    
      Ei, a spus ceva... (Miercuri, 15 august 2018, 10:29)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Nu a facut “decat” sa creada in Dumnezeu...
      sa fie invrajbit cu romanii si sa urasca oamenii!
      Eu asta am inteles!
  • +30 (34 voturi)    
    Esti doar o maimuta (Marţi, 14 august 2018, 19:23)

    pepper89 [utilizator]

    conducatoare de alte maimute.
    Ai produs mineriada lui dragnea, cu asta o sa ramai in istorie. Mare om , mare caracter.
    Sicti r lingaul e!
    • +11 (11 voturi)    
      CUCOS asta e ca o GAINA beata, un impostor (Marţi, 14 august 2018, 21:30)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

      cica 'au fost la inundatii, au scos oameni din zapada'


      si pt ca au facut asta (nu de buna voie ci pt ca asa au primit ordin) inseamna ca pot sa BATA OAMENI NEVINOVATI???
  • +30 (34 voturi)    
    astia nu vor sa se schimbe si pace! (Marţi, 14 august 2018, 19:28)

    gatsby [utilizator]

    putea sa incerce macar, "o sa anchetam, verificam, cercetam"... Idiotul nu si nu, el o tine pe noi ne-am facut numarul la pulane in capul alora si gaze pe m2... Eu nu l-as numi pe asta nici la padoc!
    • +9 (9 voturi)    
      El isi iubeste TARA! (Marţi, 14 august 2018, 20:43)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui gatsby

      tara frumoasa cu rauri, munti, mare, paduri... Nu iubeste oamenii, dar el a depus jurmant fata de tara, nu de oameni.
      Pe 1 Decembrie cand trec pe sub Arcul de Triumf sa-i aplaudati cu spor ca sa auda ca sunt si oameni in tara.
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 14 august 2018, 19:30)

    tirolez [utilizator]

    De-aia e bine sa aiba fiecare nr de identificare, ca nush ce sa zic, dar nu cred ca sunt aceleasi persoane.
  • +16 (18 voturi)    
    Care sef (Marţi, 14 august 2018, 19:30)

    mitg [utilizator]

    Interimatul neprelungit?
  • +26 (28 voturi)    
    Am înțeles (Marţi, 14 august 2018, 19:31)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Dacă voi vrea vreodată să-l bat pe vecinu' o să fac mai întâi o donație unui orfelinat. Logic nu? Dacă fac o faptă bună înainte bătaia nu mai e infracțiune.
  • +18 (22 voturi)    
    Agă medievală (Marţi, 14 august 2018, 19:31)

    NoFive [utilizator]

    Du-te ba la beserica si pazeste-o pe aia sa nu fure hotii icoanele.
  • +20 (22 voturi)    
    HHUUUOOOOOO (Marţi, 14 august 2018, 19:31)

    JohnR [utilizator]

    Jos securistii!
  • +27 (29 voturi)    
    Datoria fata de partid, (Marţi, 14 august 2018, 19:35)

    fat.cat [utilizator]

    v-ati facut-o, bai Sebastian. Cere-le lor respect. Pe noi mai lasa-ne un pic.
    Si ca sa stii, pe viitor: respectul se castiga, nu se cerseste, nici nu se impune cu pumnul in gura.
  • +27 (29 voturi)    
    imi iubesc tara (Marţi, 14 august 2018, 19:35)

    Kosmos [utilizator]

    ia de aici o grenada .fmm de protestatar
    Invrajbi - este termenul des folosit de psd-isti . termenul preferat de ilici kgb

    Nu v-ati atins de ultrasi ceea ce va face complici la o actiune premeditata - tentativa de omor si utilizare armament ilegal
    • +25 (27 voturi)    
      si eu imi iubesc tara si le transmit (Marţi, 14 august 2018, 20:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      M""E PSD......... fara numar, fara numar
    • +5 (5 voturi)    
      am crezut ca e in biserica (Miercuri, 15 august 2018, 3:02)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      mint in fata, cind Dumnezeu ti-a transmis sa gazezi copii si fratii tai ba mortaciune? e timpul sa-l judece instanta suprema, poporul. oameni buni, dreptatea e a noastra, nu a unei persoane mascarici a unui sobolan rosu.
  • +27 (29 voturi)    
    . (Marţi, 14 august 2018, 19:36)

    Ingwar [utilizator]

    sunteti niste criminali nesimtiti, ce ati spune daca cineva ar proceda fix asa cu copii vostri ? la fel ati spune ca merita respectul vostru ?
  • +22 (24 voturi)    
    psihopat (Marţi, 14 august 2018, 19:38)

    revo [utilizator]

    e cumva un test special la incadrare?
  • +26 (28 voturi)    
    corect (Marţi, 14 august 2018, 19:41)

    Mistrelutz [utilizator]

    si-au facut datoria...fata de dragnea
  • +28 (30 voturi)    
    22 de ani (Marţi, 14 august 2018, 19:42)

    BibiAfricanul [utilizator]

    de cariera nu te fac nici mai destept si nici mai profesionist.
    In mod particular, acest personaj care se crede pregatit sa conduca jandarmeria, arata clar cat de spalati pe creier sunt acesti oameni si cat de greu inteleg ce inseamna democratia.
    Se simt foarte puternici cand au scut si pulan dar sunt ingrijorator de subtiri cand vine vorba de judecata.
    Ce s-a intamplat vineri este o dovada ca statul este departe de a-si intelege rolul si ca nu a progresat de loc de la mineriade.
    Dar totul are un sfarsit - chiar si pentru psd/dragnea.
  • +24 (26 voturi)    
    Uniforma .. (Marţi, 14 august 2018, 19:43)

    arpi [utilizator]

    Acum vrea sa se desculpe???? Opinia publica este dezgustata de ce ati facut.. Voi aia din trupele speciale.. Dar vad ca nu aveti nici un regret...
  • +18 (20 voturi)    
    Mda (Marţi, 14 august 2018, 19:44)

    Tony_K [utilizator]

    Bai coco sper ca, karma sa ti-o dea inzecit...
  • +28 (30 voturi)    
    MARE NESIMTIRE █ (Marţi, 14 august 2018, 19:44)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Tovarasu Militan Cucos, mare nesimtire iti trebuie sa spui ca colegii dumitale, soldatei de plumb cu bulan condusi de colonei imbracati pentru Bamboo, si-au facut datoria?

    Cum poti sa ignori toate filmarile de pe net cu militienii dumitale care dau in oameni cu mainile ridicate, in ziaristi?
    Ati reusit performanta sa dati si in straini in taxi-uri.

    Cu putin noroc, mare pacat ca n-ati pus bulanu peste ambasadorul SUA sau al Marii Britanii.
    Atunci sa vezi dracovenia naibii. Va faceati si mai de cacao.
  • +19 (21 voturi)    
    da, da (Marţi, 14 august 2018, 19:46)

    danco [utilizator]

    O iau la sentimente acum. Nu le-ar fi rusine...
    • +7 (7 voturi)    
      Mai mult, (Marţi, 14 august 2018, 23:46)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui danco

      omul cere respect pentru brute. Incredibil.......
  • +24 (26 voturi)    
    cum pot sa ma asez ca sa discutam... (Marţi, 14 august 2018, 19:51)

    GabiAlex [utilizator]

    ... cand tu imi dai cu un baston in cap ?

    ca doar asta ai jurat sa faci.
  • +23 (25 voturi)    
    Sa-si dea demisia (Marţi, 14 august 2018, 19:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Sebastian Cucos, nu poate sa faca declaratii politice din varful unei institutii. Sa vorbeasca strict de ce au batut ziaristi ! una din doua, ori sunt neprofesionisti ori sunt rau intentionati.
  • +27 (29 voturi)    
    sa stie toata lume ca bataia e datoria jandarmilor (Marţi, 14 august 2018, 19:54)

    ics_11 [utilizator]

    Acum, atat cancelarul austriac (care a cerut explicatii referitor la agresarea jurnalistului de la ORF) cat si ambasadei Israelului (care a cerut explicatii pentru agresarea unor turisti) pot primi un raspuns simplu : jandarmii si-au facut datoria si oricand, chiar si maine s-ar putea sa o ia in freza iar daca sunt langa un jandarm, conform "datoriei" pe care o au.
    I-au agresat responsabil, fara vrajba, conform legii.
    Au gazat si lovit cetateni pasnici. Merita "respect" ?!
    Sa dea la intamplare poate orice bruta !

    Daca ar fi reusit sa nu atinga nici un cetatean pasnic si sa-i inchida pe huligani, atunci da, ar fi meritat tot respectul si ar fi primit multumiri, respect si recunostinta din partea tuturor !
  • +23 (25 voturi)    
    sper.. (Marţi, 14 august 2018, 19:56)

    exilatul [utilizator]

    sa devii..."scriitor"...de cit mai multe ..carti..si tu si ala in .."alb si cu esarfa"....
  • +23 (25 voturi)    
    A venit de la cenaclul janbarbariei (Marţi, 14 august 2018, 19:57)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    din aceasta seara si ne-a oferit un citat sau o revelatie:

    "Hai, bai, fratilor, voi nu mai stiti de gluma?"

    Felicitari si toate aplauzele, domnule gaina!

    (Chicken!)
  • +23 (25 voturi)    
    asa si..? (Marţi, 14 august 2018, 19:58)

    CRMS [utilizator]

    Si Pablo Escobar a data bani la saraci si la biserici (suna cunoscut?) dar tot a fost cel mai mare criminal din istoria Columbiei.
  • +21 (23 voturi)    
    Dictatura merge inainte (Marţi, 14 august 2018, 19:59)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Atat timp cat autoritatile nu recunosc ca au gresit grav, nu e necesara nicio schimbare, dictatura merge inainte, lumea iar nu voteaza si tara se mai crapa putin pe ici pe colo.
  • +23 (27 voturi)    
    dracnea nu e Dumnezeu (Marţi, 14 august 2018, 20:04)

    natbl73 [utilizator]

    si da, tot respectul castigat in ani de zile l-ati facut praf si pulbere intr-o seara
  • +20 (22 voturi)    
    sper sa infunda puscariile... (Marţi, 14 august 2018, 20:06)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sper sa infunda puscariile...
    • +5 (5 voturi)    
      Si eu sper sa infunde puscaria, nu numai el (Marţi, 14 august 2018, 21:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ci si "colegii" lui.
  • +20 (22 voturi)    
    Saracul, are creierul spalat! (Marţi, 14 august 2018, 20:09)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Ce poti sa ii spui, a invatat de la Gabi Oprea cum sa bage fumigene cu anul centenar si icoane, interese nationale.
    Bai incompetentule, nu iti dai seama cat esti de penibil? Nu ai si tu prieteni normali la cap sa ii intrebi ce parere au de tampenia asta?
  • +22 (26 voturi)    
    Javra ordinara (Marţi, 14 august 2018, 20:10)

    aniod [utilizator]

    Minunatele jandarmerite, toata seara de 10 august treceau printre manifestanti si scuipau oamenii. Jandarmii de la ora 18 la ora 22 au batut continuu cu bastoanele in garduri sa enerveze oamenii si cainii. Au dat cu gaze care se dovedesc a fi arme chimice la nivelul fetei, de nenumarate ori. Au folosit trupele anti-tero contra propriului lor popor.
    Au tras cu munitie la intamplare.
    Vei fi judecat si condamnat. Nu vei mai avea tu post in structurile statului roman
  • +19 (21 voturi)    
    visand la dictatura (Marţi, 14 august 2018, 20:11)

    iondelaafumati [utilizator]

    sluga a puterii! nici un regret,nici un vinovat .astfel de oameni regreta comunismul si nu inteleg democratia.inca un pas catre dictatura
  • +22 (24 voturi)    
    ati avut respectull nostru (Marţi, 14 august 2018, 20:12)

    GabiAlex [utilizator]

    Pana cand l-ati innecat cu spray lacrimogen si l-ati rupt cu lovituri de baston. V-am admirat. sincer acum ce sa admir, mercenarul care vine, iti smulge telefonul din mana ca sa nu il filmezi cum se comporta ca nebunul si te ia la bataie desi tu nu i-ai facut nimic ?

    Nimeni nu poate respecta asta.
  • +14 (18 voturi)    
    La fel ca Eichmann (Marţi, 14 august 2018, 20:16)

    Nyk1 [utilizator]

    Și-au făcut datoria.
  • +21 (23 voturi)    
    un mizerabil (Marţi, 14 august 2018, 20:18)

    pragmatism [utilizator]

    Un slugoi agramat, las si rudimentar ... care a iesit, de fapt, sa planga in public ca -si va pierde functia, intrycat presedintele nu i-a dat avizul in CSAT.
  • +22 (26 voturi)    
    Da da (Marţi, 14 august 2018, 20:21)

    FLORIO [utilizator]

    Si Erdogan isi iubeste tara si a bagat 60000 la puscarie. Putin isi iubeste tara, Maduro, chiar si Adolf Hitler si-a iubit tara. Fenomenal tupeul acestor , nici nu stiu cum sa le mai zic.
    Dragi romani! Sa va imbracati gros la urmatoarele demonstratii . Nu se simte asa tare bataia.
    Avem nevoie de ajutor de afara ca noi nu putem.
    Ori faceti greva generala si blocati tot pana cad astia.
    Va doresc sanatate si putere!
  • +20 (22 voturi)    
    Semper Fi (Marţi, 14 august 2018, 20:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Si Ceausescu si-a facut datoria. Si Hitler si-a facut datoria. Ca sa nu mai zic de Hugo Chávez.
  • +15 (17 voturi)    
    merita s'ajung ghinarar ! (Marţi, 14 august 2018, 20:21)

    nash pandelica [utilizator]

    mai ales ca ar putea avea si un doftorat. cu gen. gropea ca_conducator.
    herr klauz, semneaza dom'le numirea si inaintarea in grad, ca merita. ne bate cu mana pe drapel.
    desi, aia ciomagiti in piata, erau si ei cu drapele in mana.
    e cam de teapa gen. de melitze abraham.:-)
  • +17 (19 voturi)    
    Credinta adevarata a Jandarmului Sef... (Marţi, 14 august 2018, 20:25)

    dan_costea [utilizator]

    este in sapca si pulan. Singura ta legatura cu Dumnezeu este ca "Bataia este rupta din Rai!"
  • +19 (21 voturi)    
    Fost securist? (Marţi, 14 august 2018, 20:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sau progenitura de securist? Oricum, intr-adevar, si-au facut datoria de brute - gazând ca niste nazisti tot ce le-a stat in cale. Jandarmeria = sluga politica si instrument de represalii folosit de banda de ticalosi psd-alde. Acest Cucos va plati asa cum au platit tortionarii comunisti. Mai devreme sau mai târziu va lua ani grei de ocna.
  • +19 (21 voturi)    
    apropo (Marţi, 14 august 2018, 20:28)

    nash pandelica [utilizator]

    la otv ghitza se minte cu nerusinare, madam ruse, cea care ragusise la univ. in 2012, combatand cu tarie jurnalistica abuzurile jindarmeriei, alaturi de militzianu' abraham. spun cu nerusinare ca, in mod abuziv, la ordinul lui iohannis, ancheta a fost luata de la parchetul militar si data parchetului general.
    fraierii de casca gura la ei, majoritatea analfabeti functionali, raman cu ideea ca iohanis ar fi facut ceva ilegal, ca manipuleaza justitia, cand in fapt a fost crescut nivelul anchetei, dar tot intr'un parchet militar....
    • +16 (18 voturi)    
      mutarea la un parchet superior (Marţi, 14 august 2018, 20:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      de fapt cel mai inalt parchet militar, cel de pe langa iccj, dovedeste ca in remul a dat peste niscai nume grele, de nivel iccj. generali, ministri..cine stie.
  • +25 (27 voturi)    
    deci daca salvez un om (Marţi, 14 august 2018, 20:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    mi se adauga puncte si dupa aia pot omori unul ? E ca la jocurile video ? mai ce nivel scazut !
  • +6 (6 voturi)    
    dupa patru zile (Marţi, 14 august 2018, 20:40)

    nash pandelica [utilizator]

    mai iese cate unul..
    pana si abramburica, caterinca aburescu, a iesit cu o pozitie.
    tace advocatu' boborului, omul care trebuia da fi avut un observator in piata, care sa observe desfasurarea. mai ales cand a vazut ce forte desfasura jindarmeria, inca de la pranz.
    ciorbeo, ciorbeo, tzaranistii au gresit cu tine...sindicalist socialist.
  • +9 (9 voturi)    
    Asta ne ia de prosti! (Marţi, 14 august 2018, 20:45)

    Pac-pac [utilizator]

    Doamnelo si domnilor, aveti in fata dvs. viitorul ministru de interne. Un gunoi care minte precum respira si pronunta cuvinte mari de la micimea unui om care nu are nici onoare militara si nici constiinta de om. Este pur si simplu un sef de obiectiv care s-a batut toata viata cu derbedeii din peluzele de fotbal si acum tine discursuri cu mana pe drapelul tarii! Mi-e scarba si sunt mahnit de ca impart aceeasi cetatenie cu acest vierme!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Respect Jindarii Romani care au caftit si gazat (Marţi, 14 august 2018, 20:55)

    Dalinar [utilizator]

    Romani si nu numai, si straini, ca or fi fost de’ai lui Soros, colateral.
  • +8 (8 voturi)    
    prea ne-am invrajbit (Marţi, 14 august 2018, 20:59)

    stupidu [utilizator]

    fmm, dupa ce aia impart la gaze si pulane la toata lumea, cica prea ne-am invrajbit. ba pulete, tu esti pe bune? dupa care o baga pe aia cu tara, juramint, oamenii mei, dumnezeu. :))
  • +6 (6 voturi)    
    Violenta naște violenta (Marţi, 14 august 2018, 21:00)

    ABBV [utilizator]

    se va schimba el regimul, sincer ce credeți ca se va întâmpla cu voi? Credeți ca veți rămâne cu toate privilegiile sau ca nu o sa ajungeți în sala de judecata. Slugoilor vine și vremea voastră nimic nu e veșnic și încet încet se mai trezește lume. Va ajunge odată și odată și Romanul sa copieze din vest sa vedeți voi atunci numa pensi speciale și locuri călduțe! A-ți sădit vant veți culege furtună!
  • +5 (5 voturi)    
    Eu zic (Marţi, 14 august 2018, 21:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    sa va bucurati ca nu a dat si cu ceva lacrimogene la plecare, ca doar in sala erau jurnalisti.
  • +3 (3 voturi)    
    Cata "colegialitate". Sa te judece colegii tai, (Marţi, 14 august 2018, 21:11)

    Maniu [utilizator]

    academicienii! Repetentilor! Slugili (sic) lui Ceausescu Doi.
  • +7 (7 voturi)    
    Cu cocosul la psihiatru (Marţi, 14 august 2018, 21:12)

    Irlandezul [utilizator]

    Mai, Cucosh, ai fost deplorabil, nici sef de post intr-un catun, nu meriti sa fi. Garcea este un geniu pe linga tine. Asteptam sa aud de la tine de ce ai gazat oamenii nevinovati(femei si copii) din piata, cand colo, tu erai la pupat moastele si icoanele. Ud tot in chiloti. Asa se comporta un militar mai nenorocitule? Nu ei pic de onoare (nici militara) nici umana. Demisia! tu si toti cei ce te manevreaza.
  • +8 (8 voturi)    
    PS Nu stapaneste limba romana suficient asa ca, (Marţi, 14 august 2018, 21:23)

    Maniu [utilizator]

    daca are doctorat, luati-l careva la puricat. Nu se spune "isi merita"!!! Nici "se merita" nici "isi merita!".
  • +6 (6 voturi)    
    bine, fie... le dam respect fara numar, pe masura (Marţi, 14 august 2018, 21:32)

    Nevermind [utilizator]

    O singura intrebare: il scuipa sau il inghit?
  • +10 (10 voturi)    
    Groaznici oameni (Marţi, 14 august 2018, 21:40)

    Jean05 [utilizator]

    Mi-am facut cont doar ca sa scot niste frustrare din mine si sa-i urez sa se duca-n mortii ma-sii cu declaratiile ca cea de azi. Nesimtitii aia au batut pe oricine au prins, nu a contat ca erau oamenii cu mainile sus in semn ca sunt pasnici, intr-un taxi ca turisti, copii pe iarba de la muzeu, oameni din multime la sute de metri de grupul care s-a batut cu ei, si vine muie asta sa ne spuna ca sa fim mai buni, mai uniti, ca... centenar, ca nu stiu ce. Toti au aceeasi placa obosita, le doresc sa pateasca de zeci de ori mai mult decat au patit cei batuti pe nedrept, ca-mi dadeau lacrimile de mila celor care si-au luat bataie doar ca...existau, si jandarmii trebuiau sa bata, ca de asat sunt jandarmi nu!?
    • +3 (5 voturi)    
      Bine ai facut, (Marţi, 14 august 2018, 23:56)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

      tine-ti contul activ si contribuie. Face bine la psihic. Iti spun din proprie experienta.
  • +10 (10 voturi)    
    „Colegii mei și-au făcut datoria." Fata de cine? (Marţi, 14 august 2018, 21:55)

    ty [utilizator]

    Ca de Romania si de romani v-ati batut joc. Ati intors tara cu 30 ani in urma. Pentru cine? Ca de platit noi va platim. Sau v-au dat altii mai mult?
  • +10 (10 voturi)    
    Sictir! (Marţi, 14 august 2018, 22:03)

    Adri70 [utilizator]

    Sictir, p0rcule! Dupa ce se va schimba regimul mafiot, o sa dati toti socoteala!
  • +11 (11 voturi)    
    Matale, tovarășu gradu (Marţi, 14 august 2018, 22:18)

    Gabu [utilizator]

    Ai mentalitate de securest și nu ai ce căuta in această funcție. Dacă să lovești cu bulanul în plină figură un cetățean cu mâinile ridicate e pentru tine ”și-au făcut datoria”, cu siguranță că pentru noi e ”slujesc cu obediență puterea coruptă și nu-s întregi la cap”. Cum dracu ați trecut voi examenele psihiatrice? Cu pile sau cu șpagă?
  • +8 (8 voturi)    
    Asta-i SEFUL Jandarmeriei????!!!!! (Marţi, 14 august 2018, 22:20)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Eu cunosc unul. Intradevar, care a fost.
    Efectiv nu pot sa cred ca o asa institutie a ajuns atat de jos incat sa aiba un astfel de sef.
  • +13 (13 voturi)    
    cucos (Marţi, 14 august 2018, 22:42)

    Werwolf1 [utilizator]

    Bai neterminatule . V-ati facut datoria zici ? Nu s-a atins nimeni de baietii aia care puneau pe foc arbustii aia . Ati alergat cu gaze si pulane 100 000 de oameni si stateati ca pi_dele si va uitati cum pun baietii alea pe foc. Ati tocat marunt fiecare om iesit in fata voastra si nu v-ati atins de aia agresivi . Nici nu gasesc epitete la adresa ta si a slugilor din mizeria voastra de institutie . Voi si puli_ricii din Psede v-ati gandit macar o secunda cum ar fi fost sa vina aia o suta de mii pregatiti sa lupte cu voi ? Va zic eu ca nici talpile de la bocanci nu mai ramaneau din jandarmerie . Aia o suta de mii nu au venit sa se bata cu voi . In schimb voi ,ca niste slugi de cea mai joasa speta , ati tocat marunt oameni nevinovati si ati stat si v-ati uitat la aia care faceau haos . Cu scut casca si pulan sunteti smecheri , va depersonalizati si va doare-n carici de cei din fata voastra . Va bat tiganii cu sabii in cap de va merg fulgii si tremurati in fata lor si sunteti smecheri la alergat mame cu copii in brate , femei invalide si hipsteri ochelaristi . Stiti cine sunteti voi ma ? Aia refuzati de BGS la angajare . Ati venit cu curca ,cu damigeana si cu plicu sa va angajati la astia si v-ati aratat limitele . Mars la kkt .
    • +4 (4 voturi)    
      Frate, (Miercuri, 15 august 2018, 0:00)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      M-ai uns pe suflet. Bravo!
    • +1 (1 vot)    
      QED (Miercuri, 15 august 2018, 17:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      .
  • -2 (2 voturi)    
    C.D ? (Marţi, 14 august 2018, 22:45)

    MoemBius [utilizator]

    Cu ce se mananca o "pesoana"
    asa cum scrie in articol "74 de pesoane audiate"

    E cumva ceva .....acolo?


    o pesoana doua pesoane?

    sint .........ce?
    halal articol

    si mai zicem de analfabetii de la guvernare

    Puie M$D
  • +8 (8 voturi)    
    Asta se lauda ca au salvat (Marţi, 14 august 2018, 22:59)

    kokos [utilizator]

    oamenii la inundatii si din zapada ca sa-i poate gaza si bate cu pulanele!La puscarie cu totii!
  • +6 (6 voturi)    
    Rusine (Marţi, 14 august 2018, 23:16)

    Adrian1 [utilizator]

    22 de ani de cariera aruncati la gunoi. Pacat, dar rusine!
  • -8 (8 voturi)    
    Un erou si acum si in trecut (Marţi, 14 august 2018, 23:32)

    hahahaha [utilizator]

    Daca romanii ar fi toti atat de demni si patrioti ca domnul Sebastian Cucos , atunci , petrolul, gazul, aurul , carbunele, lemnul, energia din Romania ar fi romanesti. Omul asta a fost in Kosovo, in Afganistan si cel mai important lucru, cred eu , este ca a stopat incercarea de a da jos guvernul prin violente , ceea ce insemna lovitura de stat. Bineinteles ca acest comentariu nu va apare decat dupa ce articolul iese din primplan.
    Parerea mea este ca jandarmii au fost provocati si ca acum sunt haituiti atat de media pentru timorarea lor cat si de ,,Oculta,,.
  • +11 (11 voturi)    
    Datoria fata de cine? (Miercuri, 15 august 2018, 0:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    Cind gazezi copii, cind furi de la copii, cind statul angajeaza batausi sau e plin de nepotism si coruptie, pe cine aparati ma?
  • +6 (6 voturi)    
    noaptea mintii (Miercuri, 15 august 2018, 7:31)

    toxx [utilizator]

    cu asta, ce limbaj de cocalar are, si ce gestica la fel. il poti vedea de la o posta ca e genul de om care scoate pulanul si te corecteaza daca nu esti de acord cu el. astia chiar au ajuns sa insulte si inteligenta oamenilor care i-au votat, daramite pe-a noastra... se mai intreaba de ce fuge lumea din tara. Jegurile au stiut de organizarea protestului si au avut timp sa-si faca temele, inclusiv la propaganda, diversiune si ce mai urmeaza dupa. Sper ca procurorii militari din PG si PM sa va dea ce meritati, inclusiv tie, un mincinos ordinar care pune mana pe drapelul Romaniei! Alexandru Ioan Cuza se rasuceste in mormant, comunistule !
  • +5 (5 voturi)    
    M..e Jandragneria (Miercuri, 15 august 2018, 8:09)

    omdebine [utilizator]

    aceasta structura mafiota ar trebui desfiintata imediat.
  • +1 (1 vot)    
    Câteva mici considerații: (Miercuri, 15 august 2018, 10:47)

    hic sunt leones [utilizator]

    1. Românii nu sunt învrăjbiți cu românii ci oamenii raționali sunt cu oamenii iraționali.
    2. În cele 5 zile în care au trecut am văzut cum Jandarmeria încearcă să scape de răspundere și cum BLOCHEAZĂ activitatea Parchetului, refuzând să ofere sprijinul imediat și necondiționat, deci nu putem să vă „lăsăm să vă faceți treaba”.
    3. O persoană care a făcut un lucru bun la inundații nu este exclus să facă un lucru rău la proteste; cei care nu știu să fie jandarmi n-au decât să se facă pompieri.
    4. Jandarmii care au lovit protestatari nevinovați NU ȘI-AU FĂCUT DATORIA ȘI NU MERITĂ RESPECTUL NIMĂNUI.
  • +1 (1 vot)    
    o scursura de om poate afirma ca bataia (Miercuri, 15 august 2018, 12:38)

    qwerasdf [utilizator]

    unor nevinovati si gazarea mamelor si a copiiilor reprezinta un lucru pentru care trebuie sa avem respect