Conducerea Jandarmeriei, sub semnul întrebării: Interimatul actualului șef expiră. Se așteaptă avizul CSAT / Carmen Dan: Nu am vorbit cu președintele pe acest subiect 

de DG     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 11:56 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Actualul șef al Jandarmeriei, Sebastian Cocoș, se află în situația în care îi expiră interimatul la conducerea instituției. Potrivit ministrului Afacerilor Interne, Carmen Dan, se așteaptă avizul din partea CSAT: Ea a mai spus că nu a vorbit cu președintele despre acest aspect. 

”În acest moment, Sebastian Cucoş este inspectorul general al Jandarmeriei Române. Suntem încă în procedura de avizare. Teoretic, şi astăzi poate să primească avizul de la Cotroceni, de la CSAT. Noi am făcut demersurile şi am depus toate documentele în timp util", a declarat Carmen Dan la sediul MAI, citată de Agerpres. 

Ea a adăugat că nu a discutat cu preşedintele Klaus Iohannis despre avizarea lui Sebastian Cucoş şi nu cunoaşte poziţia şefului statului în această chestiune.

"Nu ştiu, că s-a opus, că nu s-a opus, ştiu doar că suntem încă în procedură. Nu am discutat cu domnul preşedinte pe acest subiect", a precizat ministrul.

Potrivit informaţiilor apărute în presă, lui Sebastian Cucoş îi expiră, marţi, al doilea mandat de şase luni ca inspector şef interimar al Jandarmeriei Române.




















2300 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Acum sa vedem (Marţi, 14 august 2018, 12:02)

    Mistrelutz [utilizator]

    presedintele daca joaca mingea asta ''de fileu'' - aviz negativ .
  • +5 (5 voturi)    
    Minciuni comuniste de la PSD! (Marţi, 14 august 2018, 12:33)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    M-am saturat de PSD!
  • +4 (4 voturi)    
    gratii (Marţi, 14 august 2018, 13:15)

    Ilidia [utilizator]

    Ar trebui sa i-l prelungeasca la mititica...
  • +3 (5 voturi)    
    Prioritati (Marţi, 14 august 2018, 13:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Concedii, legile justitiei... alea alea... cand sa se mai si ocupe de treburile tarii? Si voi absurzi acum... au luat pozitiile astea ca sa aiba putere nu sa-si faca meseria. Acuma vreti sa si munceasca?! Ce-i asta?!
  • +3 (3 voturi)    
    Tov.secretara,care-s subiectele in care esti..... (Marţi, 14 august 2018, 13:40)

    Plagarus [utilizator]

    ....cat de cat competenta ???
  • +3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 14 august 2018, 15:14)

    Ingwar [utilizator]

    pe un site este publicat un video unde se arata ce fel de grenade au folosit jandarmii pe 10 august si pe citeva secunde am crezut ca sunt scene de razboi. au folosit ca minimum 2 tipuri: "flash" care te orbesc si cele cu zgomot care te asurzesc, insa daca iti exploadeaza in fata la distanta mica atunci te poate chiar si ucide sau ramii invalid pe viata. fratilor, pe 10 august a fost genocid impotriva poporului roman, nu mai am nici un dubiu. noi trebue foarte serios sa ne atirnam de altfel va fi mult mai rau
  • +1 (3 voturi)    
    Lui Cocoș să-i prelungească mandatul. (Marţi, 14 august 2018, 16:55)

    asavreau [utilizator]

    De arestare.Sau dacă a acționat la ordin să spună cine a ordonat masacrul și cine a introdus turbulenții în mulțime.Turbulenții erau //în alb//și ulterior sau dezbrăcat cu toate că nu era timpul de stat la bustul gol.