VIDEO Noi gafe ale Vioricăi Dăncilă: A afirmat că este primul prim-ministru care vizitează Macedonia și a spus în mod repetat "macedoni" în loc de "macedoneni"

de CP     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2018, 16:54 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila, in Macedonia
Foto: captura facebook
​Premierul Viorica Dăncilă a făcut noi gafe vineri, tot în cadrul unei vizite externe. De data aceasta, l-a avut alături pe omologul său macedonean, Zoran Zaev. "Îmi face deosebită plăcere să fiu astăzi la Skopje ca primul prim-ministru care vizitează Republica Macedonia", și-a început Viorica Dăncilă discursul de la finalul întrevederii cu Zoran Zaev, uitând să spună și "român" după "prim-ministru". În acel moment, s-a auzit cum se sparge un pahar, iar Viorica Dăncilă și-a oprit pentru câteva secunde discursul. (Vezi de la minutul 2:10)

În timpul declarației a avut mai multe poticneli, cacofonii și dezacorduri. De asemenea, pe cetăţenii Republicii Macedonia i-a numit în mod repetat „macedoni“ în loc de macedoneni.

"În același timp, am abordat subiectul comunităților...ăăă..Republicii...a cetățenilor macedoni în România, dar și a cetățenilor aromâni din Republica Macedonia și l-am anunțat pe domnul prim-ministru că în România, în urma unei inițiative legislative în Parlamentul României, promulgată de către președintele României zilele acestea, a fost inaugurată ziua limbii macedonene, ceea ce nu poate decât să ne bucure și să arate puntea de legătură pe care o constituie acest lucru între cele două țări. Consider că comunitatea de aromâni din Macedonia și comunitatea de macedoni, de cetățeni ai Republicii Macedonia din România, nu poate fi decât o punte de legătură a cooperării dintre cele două state", a declarat Dăncilă. Vezi minutul 5.00.

Viorica Dăncilă s-a aflat vineri într-o vizită oficială în Republica Macedonia.

Reamintim că Viorica Dăncilă s-a remarcat cu multe gafe pe parcursul celor șase luni de când conduce Guvernul. O greșeală de proporții a fost cea de acum două zile. Aflată la Podgorica, în Muntenegru, prim-ministrul a spus în timpul declarației de presă, alături de omologul său, că se bucură să fie la Priștina, care însă este capitala Kosovo, stat nerecunoscut de România. Translatorul a corectat-o pe Dăncilă în timpul traducerii declarației spunând numele corect al orașului.



Citeste mai multe despre   


















6193 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Auauaua, nu se poate incropi un tarc pt Pavi? (Vineri, 27 iulie 2018, 16:59)

    Dalinar [utilizator]

    Eventual si cu program pt vizitatori? Lume lume, faceti o poza cu Pavi, prima maimutza ajuns PM....probabil si ultima. Asta e de Guinness Book.
    • +8 (8 voturi)    
      nu e chiar asa de proasta...._ (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 11:42)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      nu e chiar asa de proasta...._ argumente?
      1. a stat 9 ani pe la Bruxelles, luand salariu de 10.000euro/luna....
      2. pe barbat-su l-a bagat in Petrom, cica e "manager regional".... banu gros si de aici
      3. fie-su la 27 de ani era angajat EXPERT la OMV-Petrom, acu e consiler la la Curtea de Conturi.....plus are 2 apartemente in Bucuresti.... cica 1 e "donatie" !!!??/
      4. nevasta lu fie-su e angajata la primaria lu Firea .....
      vi se mai pare ca e chiar asa de proasta ??? sau sa reformulez: nu vi se pare ca pe langa ca e proasta e si corupta si hoatza ????
      • +1 (1 vot)    
        Una din minunile Romaniei (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 16:46)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Prostii pot obtine tot ce ai enumerate mai sus. Cei destepti trebuie sa emigreze pt ca prin munca cinstiti nu pot ajunge unde e Pavi si Familia ei.
    • +1 (1 vot)    
      Radem și glumim,dar paviancei (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 17:47)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      trebuie,de urgența ,sa i se retraga pașaportul!
  • +10 (10 voturi)    
    Demisie se pronunță d-e-m-i-s-i-e (Vineri, 27 iulie 2018, 17:05)

    clencix [utilizator]

    Poate nu știe ce e aia. Trebuia să și-o ia d e m u l t.
  • +18 (18 voturi)    
    imi placea atit de mult... (Vineri, 27 iulie 2018, 17:09)

    exilatul [utilizator]

    miss piggy cind eram mic...acum de cind o vad pe asta ( in pozele din presa...din fericire ) ma apuca...regretele...nu e normal pt o marioneta sa fie asa de...proasta...
  • +12 (12 voturi)    
    Nu va mai pierdeti timpul (Vineri, 27 iulie 2018, 17:10)

    mitg [utilizator]

    Scriind articole despre proasta asta, ca ne e clar cat n-o duce capul.
  • +15 (15 voturi)    
    ok, sunt multi oameni prosti in tara asta (Vineri, 27 iulie 2018, 17:23)

    qwerasdf [utilizator]

    dar macar unii stau in banca lor, nu accepta functia de prim-ministru doar ca sa faca pe plac stapanului dragnea
  • +19 (19 voturi)    
    Mie tipa imi place (Vineri, 27 iulie 2018, 17:23)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Este reprezentativa pentru Romania, un fel de Uinstăn Ciurcil de Videle.

    "Ui șel fait on ză biciz" - noul text original al ză peiviăn.

    Ma bucur insa din loja celor care nu contribuie la bugetul de stat. Doamna cu mantie nu este platita nici macar un leu din banii mei deci sunt un simplu spectator la o piesa de teatru.
    • +13 (13 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 27 iulie 2018, 21:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      Eu o platesc pe calamitatea asta de care râd până și copiii de la grădiniță
    • +9 (9 voturi)    
      Inteleg ce zici dar (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 0:19)

      Alovi [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      vezi ca doamna cu mantie te buzunareste pe mai multe planuri. Daca ti-ai luat paine azi, ai platit-o deja.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu mai sunt in Romania (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 10:48)

        liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Alovi

        De 15 ani. TVA-ul de la mine merge in alta parte...
  • +15 (15 voturi)    
    deja nu mai e vorba e ignoranta... (Vineri, 27 iulie 2018, 17:29)

    grongobar [utilizator]

    ...e vorba de subminare a intereselor nationale ale Romaniei de catre parlamentul care pastreaza in functie o impostoare absoluta.Tanti Veorica nu va avea nicio circumstanta atenuanta cand va ajunge in fata tribunalului,a acceptat sa fie europarlamentar desi stie ca nu e in stare sa citeasca corect o reteta de zacusca si ulterior sa fie prim-ministru si sa faca tara de ras.
  • +13 (13 voturi)    
    Stire? (Vineri, 27 iulie 2018, 17:35)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu e nimic notabil aici, ceea ce pentru un simplu muritor are fi o gafa facuta eventual sporadic, pentru un prim ministru docil e o obisnuinta.
  • +10 (10 voturi)    
    Oh, my... (Vineri, 27 iulie 2018, 17:41)

    Rarara [utilizator]

    ...God! Stimati jurnalisti: va rog, macar pentru santatea noastra mintala, nu mai publicati nimic in legatura cu cretina asta. Ne omoara neuronii cu sutele de mii... chiar vrem sa traim!
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 27 iulie 2018, 17:47)

    John.Doe [utilizator]

    Prim-Analfabeta loveste din nou.
  • +10 (12 voturi)    
    tot e bine (Vineri, 27 iulie 2018, 17:52)

    revo [utilizator]

    daca zicea "machedoni"?
    • 0 (8 voturi)    
      atunci (Vineri, 27 iulie 2018, 20:47)

      Robin_W [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ar fi sarit Simona Halep...
    • +5 (7 voturi)    
      putea sa le zica pe scurt (Vineri, 27 iulie 2018, 22:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui revo

      mache, asa ca'n Balcani ce mama naibii!
  • +15 (15 voturi)    
    Personajul are deja (Vineri, 27 iulie 2018, 18:09)

    Frank777 [utilizator]

    mutatii patologice.
    Nu mai are nici un minim respect de sine.Este total abuzata mental si nu isi mai da seama ce face.
    • +10 (10 voturi)    
      Si-a dat vreodata seama? (Vineri, 27 iulie 2018, 21:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nu cred. E prea (...) de da in gropi
  • +19 (21 voturi)    
    Viorica Dancila (Vineri, 27 iulie 2018, 18:18)

    sorinpaul123 [utilizator]

    Macedoni si macedonieni ! Va rog sa nu radetzi de ea !
    Cultura din teleorman este deosebita de cultura din Romania
  • +15 (15 voturi)    
    hei (Vineri, 27 iulie 2018, 18:59)

    john70 [utilizator]

    Asta seamana cu tzatzele feseniste care ii aplaudau pe mineri in 1990.
    • +2 (6 voturi)    
      Detaliul pierdut de toti (Vineri, 27 iulie 2018, 19:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Rautaciosii sorosisti se leaga de prostii inexistente. Insa exista doua mari probleme, ratate de toti...

      1. ati observat ca panoul era gata fie sa fuga, fie sa cada, dar noroc ca il tinea ea?
      2. era o musca care o deranja si blonda de la drept simtea nevoia sa o goneasca ocazional

      Ar fi fost nedrept sa nu sar in apararea ei, pentru ca sa nu uitam, are multe calitati:

      https://www.g4media.ro/video-protestatar-explicand-calitatile-premierului-dancila-calitati-are-a-fost-inainte-o-doamna-profesoara-foarte-multe-calitati.html
  • +14 (14 voturi)    
    scriu eu ceva (Vineri, 27 iulie 2018, 19:12)

    Semiramidul [utilizator]

    Ca lumea nu mai simte nevoia sa repete la nesfarsit ca asta e mai pro_sta ca noaptea.

    Chestiunea dramatica este ca individa ne reprezinta, iar gafele astea nu conteaza pentru analfabetii de la putere :(
  • +11 (11 voturi)    
    Va implor (Vineri, 27 iulie 2018, 19:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Da-ti-i" o "cuala" ... macar acolo gafeaza mai putin!
    Dar nu cu text, ci cu poze... colorate! Dar "decat" in 6 culori ca sa nu "aibe" brain freeze la mai multe...
  • +13 (13 voturi)    
    saraca de ea! (Vineri, 27 iulie 2018, 19:31)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu va mai mirati ca Viorica Dancila face greseli. Asta e profilul ei , o fiinta mediocra, dar ambitioasa, tupeista, razbatatoare. Cati romani nu sunt ca ea?, dar nu apar la TV, nu sunt primi-ministrii si nu fiindca ar avea bun-simt sa realizeze ca o astfel de functie nu e de nasul lor, dar pur si simplu nu au avut ocazia. Altminteri, s-ar infige intr-o astfel de functie fara sa clipeasca mii de absolventi de univ. particulare gen Spiru Haret, mii de absolventi ai universitatilor din Alba-Iulia, Pitesti, Suceava etc.
    Romania traieste intr-o impostura incepand cu Liviu Dragnea. Valorile sunt inversate prostii si mediocrii sunt sus, cei destepti in firme multinationale sau afara.
    Restul suporta tacuta aceasta mediocritate grea...agresiva si profund necinstita.Cat timp?
  • +8 (8 voturi)    
    să vedem partea plină a paharului! (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 0:57)

    anonimicus [utilizator]

    A spus douămiinouăsprezece! Chiar de două ori!
  • -3 (5 voturi)    
    sa nu uitam (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 5:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    vinovat e presedintele tarii. imaginati-va pentru o secunda ca la scoala e obligat sa treaca un personaj dubios clasa doar ptr ca e amenintat. isi incalca propriile principii profesionale dar si morale. un astfel de profesor ar trebui sa-si dea demisia...sintem in 2018 si pistolul pus intre coaste nu mai reprezinta o scuza. demisia pacalicilor romaniei.
  • +2 (2 voturi)    
    varianta (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 14:38)

    anion [utilizator]

    A zis in mod repetat macedoni. Ca sa nu zica makidoni.
  • +2 (2 voturi)    
    Sarman popor,sarmana țara, (Sâmbătă, 28 iulie 2018, 15:26)

    Rescator [utilizator]

    Pe ce maini a ajuns Romania in Anul Centenarului!?
    Și acum:
    Sariți macedoni ca vine Docila
    Va calca pe cap acum cu șenila
    I-a dat Dictatorul mandat sa va scuipe
    Si-și rade in barba uitand sa se inbuibe.
    Ce comedie,ce tragi-comedie!