Iohannis: De fiecare dată când mergem cu mașina în loc de bicicletă sau transportul în comun contribuim la poluare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2018, 16:07 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis, pe bicicleta
Foto: Facebook
Klaus Iohannis spune că riscăm să ne îndreptăm spre grave dezechilibre ecologice din cauza încălzirii globale și a susținut că acordurile privind protecția mediului trebuie aplicate și prin efortul fiecărui individ. El a spus că este important ca oamenii să folosească mai des bicicleta sau transportul în comun, pentru a nu contribui la poluare.

Recordurile de temperatură și fenomenele meteo extreme din ultimii ani ne arată că semnalele de alarmă ridicate de climatologi se adeveresc și că riscăm să ne îndreptăm spre grave dezechilibre ecologice, provocate, evident, de încălzirea globală rapidă, a spus la șeful statului, la lansarea unui proiect de casă eco.

El a amintit că România este parte a Acordului de la Paris și că, deși aceste acorduri par abstracte, punerea lor în aplicare necesită eforturile fiecăruia.

”De fiecare dată când mergem cu mașina pe o distanță scurtă, în loc să folosim, de exemplu, bicicleta sau transportul în comun, de fiecare dată când utilizăm în exces diverse aparate electrocasnice sau când nu sortăm gunoiul, contribuim la creșterea cantității de dioxid de carbon din atmosferă. Prin construirea de locuințe eficiente din punct de vedere energetic, prin utilizarea de vehicule și aparate cu consum redus, putem să contribuim la atingerea obiectivelor asumate de către România și Uniunea Europeană”, a mai declarat Iohannis.

Președintele merge adesea cu bicicleta la Palatul Cotroceni, însă a admis că Bucureștiul nu are infrastructura necesară.



















816 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Mda (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce griji are si Klaunus Iohannis... psd ne fura si papucii din picioare iar ficusul emite fonfleuri din astea, numeste premieri psd si demite oameni competenti.
  • 0 (8 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:16)

    V-escu [utilizator]

    Ce preocupari are si sluga asta a lui Voiculescu.
    De fapt....ce ne mai mira.
  • +2 (8 voturi)    
    M-a convins! :))) (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:18)

    Marionette [utilizator]

    Nu conteaza ca USL ne fura de ne rupe! Principala problema a tarii este ca prea multi merg cu masina in loc sa mearga cu bicicleta! Great! Tapul II !
  • 0 (6 voturi)    
    greseala (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:28)

    andrei108 [utilizator]

    Mare greseala am facut ca am votat dobitocul asta lenes, desi in ziua votului eram destul sigur ca ma va dezamagi, dar am zis sa nu votez pesedeul. Insa la urmatoarele alegeri peneleul si cu lenesul in frunte nu mai vede votul meu. Chiar daca ar fi iar in situatia candidatului pesedist vs iohannis - as alege sa nu ma prezint la vot.
  • 0 (4 voturi)    
    Codoi (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:29)

    Tescovin [utilizator]

    Când dl prezident trăgea de timp și zicea că mai are de citit, ținându-l pe Tudorel în suspensori... pardon, în suspensie, toată lumea credea că citește raportul MJ privind demiterea Codruței de la DNA și că își caută argumente solide să nu o demită. Dar nu !
    Se pare că în săptămânile acelea KJ s-a pus la punct cu Codoiul și contribuția sa malefică la poluarea planetei, iar acum ne revarsă și nouă din preaplinul înțelepciunii sale ecologiste.
    La fel de bine puteam să-l alegem și pe Remus Cernea președinte... Acum am pierdut ocazia, omul s-a cărăbănit în Finlanda.
  • 0 (2 voturi)    
    pai (Miercuri, 25 iulie 2018, 16:49)

    hamham [utilizator]

    cu bicicleta nu pot agata gagici, da' cu jipul da.
    sorry iohannis.
  • +3 (3 voturi)    
    Trist (Miercuri, 25 iulie 2018, 18:10)

    Noreligion [utilizator]

    Foarte trist ca majorittaea cititorilor hotnews gandesc asa. Ce ati vrea sa faca sifonierul? Sa dea timpul inapoi si sa va ia de manuta sa va scoata la vot, pe voi sau/si pe tovarsii si neamuriele vostre ultra smart care "eu nu merg domle la vot ca toti este prosti, n-am cu cine, numa eu-s destept"? Sa se duca si sa dea meditatii gratuite la imensa masa elctorala analfabeta sau aproape analfabeta ca sa inteleaga ca este mai important sa strangi oleaca cureaua acuma si sa dai un 5% in plus de la tine in orice efort pentru comuinitate ca sa-i fie copilului tau cu 20% mai bine peste 10 ani!!! Nu toti vor acum, beneficii palpabile, salrii mari, infrastucura si celk mai important clasa politica curata. Pai de unde? Clasa politica este oglinda poporului. Uitati-va la voi, teoretic ar trebui sa fiti stratul social cel mai bine informat si educat, si ce faceti, aruncati cu jeg intr-un om care zice un mare adevar: POLUAREA ESTE CEA MAI MARE PROBLEMA A NOASTRA, ne omoara si pe noi si pe copii nostri, ne garboveste sistemul de sanatate, ne suprasolicita toata infrastructura energetica. Asa-i romanul, cand trebuie sa faca cel mai mic efort pentru comunitate(desi beneficiul este imens si pentru el) sare ca o maimuta oparita. Nu faceti decat sa contribuiti usor,usor la decredibilizarea si celei din urma reduta a democratiei, a ratiunii si a bunului simt ramase in Romania. Si dupa aia, tine-te bine ca vin roamanii adevarti, familisti si ortodocsi, liberi si nestingeriti de niemeni.
    • +1 (1 vot)    
      mea culpa (Miercuri, 25 iulie 2018, 21:00)

      Noreligion [utilizator] i-a raspuns lui Noreligion

      Am citit ce-am scris, se pare ca nici eu nu stau prea bine la capitolul alfabetizare, imi cer scuze. Sigur e Iohanis de vina!
    • 0 (0 voturi)    
      Poluarea (Joi, 26 iulie 2018, 10:28)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Noreligion

      Nu știu dacă poluarea e fix cea mai mare problemă a mea, dar ok, hai să zicem că e o problemă importantă.
      Ce aș vrea totuși să înțelegeți este că poluare nu e totuna cu emisii de CO2. Poluare înseamnă noxe în atmosferă, reziduuri în apă și sol (deșeuri, plastic etc...). În măsura în care mersul pe bicicletă ne ajută să combatem nenorocirile de mai sus, ok. Dar n-o să mă convingeți în veci că emisia de CO2 înseamnă poluare. După cum singur ați remarcat, nu stați prea bine la capitolul alfabetizare. Și nu e vorba de exprimarea în limba română.