Ambasada SUA: Facem apel la România să menţină şi să sprijine puternicele sale instituţii de luptă împotriva corupţiei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 15:05 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA la Bucuresti
Foto: Facebook/ U.S. Embassy Bucharest
Ambasada Statelor Unite ale Americii la Bucureşti face apel la România să "menţină şi să sprijine puternicele sale instituţii de luptă împotriva corupţiei", se arată într-un răspuns al misiunii diplomatice la solicitarea Agerpres.

Mesajul vine în contextul în care luni preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că o revocă de la şefia DNA pe Laura-Codruţa Kovesi.

"Ambasada SUA îşi reafirmă angajamentul îndelungat de a sprijini lupta României împotriva corupţiei. România este model regional în privinţa luptei împotriva corupţiei. Facem apel la România să menţină şi să sprijine puternicele sale instituţii de luptă împotriva corupţiei", arată Ambasada SUA.


















1987 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Ciudat (Luni, 9 iulie 2018, 15:23)

    mopsu [utilizator]

    parca sunt chiori ,surzi , de 30 de ani ne rabda cu minciunile noastre si continua sa ne sfatuiasca, iar securistii din fruntea tarii nu aud si nu vad nimic !!!
    • +4 (4 voturi)    
      in 30 de ani (Luni, 9 iulie 2018, 16:25)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      securistii au expulzat un singur caghebist ! Si ala era scos la pensie ! Hahahah !
    • +3 (3 voturi)    
      Ciudat si dubios. (Luni, 9 iulie 2018, 16:34)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      UE si SUA vorbesc toata ziua de incurajari si de sustinere, dar in realitate, in loc de sprijin ei ne trimit condoleante.
  • +6 (6 voturi)    
    Faceti apel la Dragnea si Tariceanu (Luni, 9 iulie 2018, 15:42)

    tiberius_p [utilizator]

    si ramaneti cu apelul
  • +6 (10 voturi)    
    mai precis, la cine face apel? (Luni, 9 iulie 2018, 16:02)

    revo [utilizator]

    Ce-i aia, facem apel la Romania? Cine sau ce este Romania?

    V-ati luat mita in resurse si contracte de armament, sau asteptati s-o luati, si nici nu indrazniti sa puneti punctul pe "i" si sa indicati clar Parlamentul si Guvernul si CCR-ul jigodiilor!

    Si in fond, ce va pasa? Aveti teschereaua plina. Chiar asa, de ce v-ati mai obosit sa scrieti trei cuvinte de cacat? Pe cine credeti ca mai pacaliti, milogilor? Asta sunteti, o tara cat un continent, plina de milogi - cumparati armamanet, cumparati armamanet de la noi, dati-ne noua gazele si petrolul, sa facem noi comert cu ele...

    VALEA, CARATI-VA DE AICI SI JEFUITI-I PE ALTII!
  • +5 (5 voturi)    
    Fara o actiune concreta... (Luni, 9 iulie 2018, 16:11)

    taro [utilizator]

    astea raman doar vorbe goale. Mesajele si apelurile nu inseamna nimic si nu costa nimic. SUA si EU pot sa tot transmita mesaje ca nu schimba nimic.

    EU si SUA spera probabil ca au sa fie noi proteste masive dar in zona asta din Europa lipseste cultura democtratica. Sigur au sa fie mii de protestatatri in strada dar nu au sa intre peste guvernul PSD cu au intrat in '89. Acum exisa papica si caldurica...
  • +5 (5 voturi)    
    Muntele a dat nastere unui soricel (Luni, 9 iulie 2018, 16:21)

    carmen_i [utilizator]

    SUA, un stat capabil sa aruce cu bombe impotriva dictatorilor, se multumeste acum doar sa trimita un mesaj? Cred ca am inteles: PSD nu v-a deranjat cu nimic interesele din Romania, asa ca nu aveti de ce sa va implicati.

    SUA sunt exact ca muntele din fabula, care dupa ragete cumplite a dat nastere unui biet soricel.