Psihoza ambulanței care fură copii. O scriitoare care se afla într-o mașină tip ambulanță, în turul „Salvați literatura”, a fost agresată în zona Gării de Nord

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2018, 12:09 Actualitate | Esenţial


Ambulanta pentru literatura
Foto: Facebook
​Scriitoarea Doina Popescu-Brăila a fost agresată, miercuri noaptea, de către un grup de persoane în zona Gării de Nord din Capitală, în timp ce se afla într-o maşină tip ambulanţă cu care călătorea prin ţară pentru a realiza un circuit intitulat ''Salvaţi literatura'', potrivit Agerpres. 

Atacatorii au presupus că este vorba de aşa-zisa ambulanţă care fură copii. "La data de 4 iulie, în jurul orei 23,30, o femeie a sesizat prin apel 112 faptul că a fost agresată de un grup de bărbaţi, pe o stradă din sectorul 1. La faţa locului s-au deplasat cu operativitate poliţiştii Secţiei 3, iar din primele verificări s-a stabilit că femeia, care dormea într-o autospecială inscripţionată cu însemne specifice ambulanţei, staţionată în faţa unui imobil de pe raza sectorului 1, a fost lovită de cinci bărbaţi. Poliţiştii i-au identificat pe aceştia şi i-au condus la sediul Secţiei 3 Poliţie pentru audieri", informează Biroul de presă al Poliţiei Capitalei. Persoana vătămată a primit îngrijiri medicale de specialitate în incinta subunităţii de poliţie, dar a refuzat să fie dusă la spital. Cu privire la vehiculul folosit de victimă, s-a stabilit că este unul privat, nu aparţine sistemului de ambulanţă şi nu are utilitate medicală, spun poliţiştii.  

Potrivit unor surse din poliţie, scriitoarea cumpărase maşina în scop profesional, pentru a face un circuit prin ţară sub denumirea "Salvaţi literatura", pe maşină fiind inscripţionate aceste detalii. Aceleaşi surse au mai menţionat că nu există o "Ambulanţă neagră" care ar fura copii.  

În cauză se fac cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de loviri sau alte violenţe, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a avut loc evenimentul, şi tragerea vinovaţilor la răspundere penală. La faţa locului s-au deplasat atât poliţişti de la ordine publică, cât şi forţele speciale de intervenţie, pentru a menţine ordinea şi siguranţa publică. 

În mai multe transmisii live pe Facebook, făcute azi noapte, se poate observa cum câteva sute de persoane s-au strâns în fața secție 3 de Poliție, oamenii susținând făcând apel ca lumea să iasă în stradă ca să nu se mușamalizeze cazul, după ce a fost prinsă persoana care folosea ambulanța să fure copii. (VIDEO AICI)



















6782 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    offf (Joi, 5 iulie 2018, 12:12)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Doamne, mare ti-e gradina!!
    • -21 (27 voturi)    
      Statul (Joi, 5 iulie 2018, 13:03)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Când statul nu mai este in stare sa-si protejeze cetățenii desi este obligat de constituție, atunci nu mai rămâne decât sa-ti faci dreptate singur, si asta este doar începutul.
      • +15 (15 voturi)    
        stai (Joi, 5 iulie 2018, 14:33)

        lula [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        ce ai vrut tu sa zici?

        anume ca agresorii nu sunt vinovati de nimic?
        era o tanti scriitoare care probabil nu are curaj sa omoare o musca. si-a luat-o pe coaja de la niste paranoia care cred in ambulante ce fura copii si cu siguranta in statul paralel.

        revin: care a fost logica mesajului tau?
      • +12 (14 voturi)    
        Oare am inteles bine? (Joi, 5 iulie 2018, 16:21)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Tu crezi ca tipa asta chiar fura copiii cu ambulanta iar politia musamalizeaza cazul?
  • +20 (22 voturi)    
    Care raspundere penala (Joi, 5 iulie 2018, 12:17)

    ruskimushki [utilizator]

    cand tocmai reprezentantii acestor analfabeti, analfabeti si ei, au distruc codul penal ?
    Cred ca se vor intensifica, cel putin intr-o perioada, asalturi din acestea ale celor needucati asupra celor educati, sorosisti, tefelisti, drogati, etc.
    O mineriada izvorata din strafundul poporului si din dragoste de popor, poate asta urmareste guvernul poporului, instalat ilegitim din 1940 si.
  • -8 (18 voturi)    
    ... (Joi, 5 iulie 2018, 12:20)

    tirolez [utilizator]

    Sa dormi intr-o masina in zona Garii de Nord noaptea nu e chiar o idee buna.
    • +15 (15 voturi)    
      Clar.. victima este vinovată! (Joi, 5 iulie 2018, 13:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Mijlocul capitalei este un paradis pentru infractori pentru că poliția locală este compusă din prietenii celor care "patrulează" noaptea în zonă. De aceea poliția bine doar după ce a fost sesizată, nu acționează preventiv..

      Deci orice om cinstit trebuie sa stea in casă și să accepte că România este țara hoților și a asistaților.
      • +8 (12 voturi)    
        :( (Joi, 5 iulie 2018, 13:47)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Zona garii de nord e asa de cand o stiu. O colega de facultate care statea in gazda intr-un bloc de pe Duca a ramas fara doi dinti doar ca sa-i fure lantisorul de la gat. In scara blocului la 10 PM. Nu cred ca eram inca in UE. "Multumita" noilor legi ne putem astepta sa avem din ce in ce mai multe zone de genul asta. Dar daca unii prefera sa nu vada si stau in casa dupa perdele, sperand ca ... ei stiu ce.
  • +33 (33 voturi)    
    Noaptea mintii (Joi, 5 iulie 2018, 12:24)

    Mircea1978 [utilizator]

    Vorba unui cunoscut clasic in viata: "Romanu-i timpit dar sufletist!"
  • +15 (31 voturi)    
    Remarc (Joi, 5 iulie 2018, 12:25)

    UpNext [utilizator]

    "corectitudinea politica" a Redactiei HN, care omite sa specifice ca agresorii si sutele de persoane care vocifereaza animalic in clip, redat si pe media TV, sunt toti rromi (n-am spus tigani!). E, mai nou, activa vreo interdictie de a mentiona etnia, avand in vedere comportamentele primitiv-animalice ale acestora??
    • +3 (17 voturi)    
      dap (Joi, 5 iulie 2018, 12:38)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Nimeni nu spune ca respectivii erau tigani..
    • 0 (8 voturi)    
      coRECTitudine politica la HN? (Joi, 5 iulie 2018, 13:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      neee.... niciodata :)))))))))))))))))))))))))))))))) :D
    • +1 (1 vot)    
      da tu de ce insisti sa arati ca erau romi ? (Vineri, 6 iulie 2018, 17:14)

      delco [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      crezi ca prostia si agresivitatea tine cont de etnie ? Doar arunca un ochi in Parlament.
  • +19 (25 voturi)    
    Ha (Joi, 5 iulie 2018, 12:27)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum adica salvati literatura? Ce-i asta? Salvati cocalareala, incultura, linsul de moaste, uleiul si faina de la alegeri, alea conteaza! Astea plac romanilor, nu cititul si educatia, astea sunt pentru fraieri, ori se stie ca romanii sunt din nastere smecheri, cei mai descurcareti si, in general, miezul miejilor.
  • +3 (7 voturi)    
    deci, (Joi, 5 iulie 2018, 12:29)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    cum?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce-a fost de-a dreptul hilar intr-un reportaj (Vineri, 6 iulie 2018, 9:08)

    xrogo [utilizator]

    despre acest subiect era un cocalar cu dintii lipsa care urla din toti bojocii, sa vina Johaniss, sa vina Johaniss, si el n-a venit sa-i scape de ambulanta mortii!