Doi bărbați, amendați deoarece recoltau trufe din pădure cu șase câini dresați pentru depistarea lor

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2018, 13:37 Actualitate | Esenţial


Trufe negre
Foto: pixabay.com
Doi bărbaţi din Hunedoara au fost prinşi de poliţiştii din comuna Doljeşti (județul Neamț) în timp ce recoltau ilegal trufe cu ogari dresaţi în acest scop, transmite Agerpres.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Neamţ, agentul şef Robert Costan, a declarat că acţiunea a avut loc pe raza Ocolului Silvic Roman, iar în pădurea Durdura au fost depistaţi cei doi.

"Aceştia, cu vârste de 42 de ani, respectiv 35 de ani, recoltau trufe fără să deţină autorizaţie, cu ajutorul a şase câini dresaţi din rasa Lagotto Romagnolo. Poliţiştii au găsit asupra lor patru kilograme de trufe negre care au fost confiscate şi predate lucrătorilor silvici", a precizat, duminică, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Neamţ.

Agentul şef Robert Costan a adăugat că cei doi bărbaţi au fost sancţionaţi cu amendă în valoare de 2.000 de lei. 

















3266 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    ai nevoie de autorizatie (Duminică, 1 iulie 2018, 14:41)

    sachei [utilizator]

    pt a culege trufe din padure???
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru (Duminică, 1 iulie 2018, 14:48)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Exploatare comerciala da.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai cum dovedesti ca faceau (Duminică, 1 iulie 2018, 16:16)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        exploatare comerciala?
        Vroiau sa-si faca si ei o ciorba de trufe.
        La o oala mare poti sa zici ca-ti trebuie vreo 4 kg.
      • +1 (1 vot)    
        Merita, daca se poate obtine autorizatie (Duminică, 1 iulie 2018, 16:18)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Patru kilograme pentru o zi e foarte mult.
      • +2 (4 voturi)    
        exploatare (Duminică, 1 iulie 2018, 18:22)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        și de unde dracu își dă seama un pădurar dacă eu culeg trufe pentru “exploatare comercială” sau pur și simplu sunt înnebunit după ele (cum este probabil oricine care a gustat vreodată)? Întreb sincer.
        • +3 (3 voturi)    
          personal (Duminică, 1 iulie 2018, 22:18)

          PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui hollow

          Cand ai 6 caini si scoti 4 kg de trufe nu se mai cheama exploatare personala.
  • +17 (21 voturi)    
    imi este greu... (Duminică, 1 iulie 2018, 15:12)

    minus [utilizator]

    sa inteleg ce anume face statul ca sa creasca aceste ciuperci care se dezvoltă pe rădăcinile arborilor, sub straturi groase de frunze moarte, la o adâncime de vreo 10- 50 de centrimetri, greu de găsit si scumpe pe piata.

    Ce sa zic, bine ca trufele nu sunt si purtatoare de accize, ca respectivii faceau si parnaie in locul domnei Udrea....
    • +2 (2 voturi)    
      la fel ca pescuitul (Duminică, 1 iulie 2018, 18:22)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui minus

      si culegerea trufelor are niste reguli. La fel cum raurile s-au golit de peste, si padurile s-au golit de trufe, datorita braconierilor, respectiv celor care le cauta cu 6 caini odata...
    • +3 (3 voturi)    
      Statul degeaba vs statul ''paralel'' (Duminică, 1 iulie 2018, 18:44)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Imi pare rau dar de data asta trebuie sa apar generic vorbind statul ( care sub psd-alde inseamnafurat masiv si impunitate) dar exista costuri pentru intretinerea si administrarea padurilor iar daca exploatez comercial la modul intens si profesionist o proprietate care nu-mi apartine nu e ok deloc.
  • +2 (2 voturi)    
    si cainele? (Duminică, 1 iulie 2018, 18:40)

    young_e [utilizator]

    ...a ramas neamendat?