Reacția lui Toader față de condamnarea lui Dragnea: Judecătorii nu au ținut cont de decizia CCR / Nu mă pronunț asupra demisiei sale, e o chestiune politică 

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2018, 11:31 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
Ministrul Justiției Tudorel Toader a susținut vineri, referitor la condamnarea lui Liviu Dragnea pentru instigare la abuz în serviciu, că judecătorii din complet nu ar fi ținut cont de o decizie a Curții Constituționale. El a mai spus că așteaptă să vadă motivarea sentinței și a adăugat că mulți sunt condamnați în primă instanță și achitați ulterior sau invers. 

Toader a comentat că, din câte a aflat, nu a existat unanimitate în completul de trei judecători de la Înalta Curte, doi judecători fiind pentru condamnare, iar altul având opinie separată. El a mai afirmat că nu se poate ca magistrații să nu țină cont de o decizie a CCR la care a participat el însuși pe vremea când era judecător constituțional și care vizează abuzul în serviciu. 

”Am auzit că doi judecători au făcut majoritatea spre condamnare, că unul a făcut opinie separată, că nu au luat în considerare decizia Curţii Constituţionale, decizie la care am participat pentru că eram încă judecător la Curtea Constituţională”, a spus Toader.

Ministrul a calificat decizia de condamnare ca fiind una ”interpretativă”, și a completat că așteaptă motivarea sentinței. ”Vreau să vă spun cu deplină convingere că o decizie a CCR nu poate fi neglijată chiar dacă legiuitorul nu pune textul legii în acord cu decizia”, a comentat Toader. ”Mulți sunt condamnați și apoi achitați sau sunt achitați și apoi condamnați”, a adăugat el.

Întrebat dacă Liviu Dragnea ar trebui să își dea demisia din fruntea Camerei Deputaților, Toader a spus că nu vrea să se pronunțe pentru că este o ”chestiune politică”. La insistențele jurnaliștilor, el a susținut că fiecare beneficiază de prezumția de nevinovăție.

Discursul lui Tudorel Toader este în aceeași linie cu mesajul transmis joi seara de premierul Viorica Dăncilă. 

”Decizia instanței de judecată în cazul președintelui PSD ne arată că modul în care în România se aplică legea este încă sub influența arbitrariului. Liviu Dragnea a fost condamnat pentru o faptă prevăzută de un articol pentru care există deja o decizie a CCR că trebuie modificat pentru a fi în acord cu regulile Constituției. Într-un stat democratic, incertitudinile nu au ce căuta în înfăptuirea actului de justiție, iar atât timp cât există decizii ale CCR pe care unii judecători le acceptă, alții nu, nu ne putem gândi decât că această hotărâre de condamnare nu se va menține și după recursul din apel”, a transmis Dăncilă, printr-un comunicat de presă.

Liviu Dragnea a fost condamnat joi, în primă instanță, la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu, în dosarul angajărilor fictive. 

PNL, USR și PMP i-au cerut demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților. La fel și miile de români care au ieșit în stradă în București și mai multe orașe din țară.




















11638 vizualizari

  • +48 (50 voturi)    
    Ne lesi (Vineri, 22 iunie 2018, 11:37)

    mitg [utilizator]

    Tu cu cecereu tau bine ati face sa luati drumul pe care l-a luat si fiitu.
    • +36 (38 voturi)    
      Gargamel!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 12:01)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta este un penibil non stop, il detroneaza si pe Tariceanu cu atata prostie scoasa pe gura.
    • +16 (16 voturi)    
      CCR (Vineri, 22 iunie 2018, 12:48)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      se adreseaza parlamentului care da legi de modificare...sau guvernului care da ordonante.
      Judecatorul se supune doar legii ,nu unor decizii...
      • +8 (8 voturi)    
        "Prezumtie de nevinovatie" in dosarul Referendul ? (Vineri, 22 iunie 2018, 14:36)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Acolo e definitiva ....ba Tudorele! Plus ca in cazul lui Kovesi nu aplici prezumtia de nevinovatie , mai politruc mic si mincinos.
    • +5 (5 voturi)    
      toadere (Vineri, 22 iunie 2018, 15:30)

      [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Este de neconceput ca statul, în calitate de subiect pasiv general al infracțiunii şi titular al dreptului de tragere la răspundere penală, după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, să permită exercitarea autorităţii publice de către persoana condamnata."

      tu cu mina ta ai semnat-o.
      ia spune toadere cum e cu condamnatul dragnea.
      spune cand ai avut dreptate, cand erai la CCR si ai dat decizia 536 din 6 iulie 2016 , sau acum cand iti dai cu parerea ?

      https://www.ccr.ro/files/products/decizia_536.pdf
  • +61 (61 voturi)    
    nenorocit (Vineri, 22 iunie 2018, 11:38)

    Mistrelutz [utilizator]

    deci..in cazul judecatorului CCR ceausescu ne zici ca decizia curtii conform careia mandatul este de 9 ani si nu poate fi prelungit nu trebuie respectata pentru ca nu a fost trecuta in lege,da in cazul lu' dragnea TREBUIE luata in considerare chiar daca nu e legiferata..
    pai nu esti tu un ticalos de mare clasa?
    acum si ministrul justitiei vine sa critice judecatorii pentru o sentinta data..pleaca ba acasa si mai lasa-ne ia da-ti tu demisia ca aici nu mai e politic,esti tu mincinos si ticalos si tradator
    • +24 (24 voturi)    
      Idiotul de Tudorel Toader (Vineri, 22 iunie 2018, 12:32)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Pai idiotul asta acum 2 saptamani spunea ca procurorii chiar daca vor intra in subordinea sa direct , el nu va avea voie sa se bage in judecarea dosarelor si ca in niciun caz nu va face asta.

      Pai nu e un ticalos asta? Nemernicul asta isi da acum cu parerea asupra unei sentintei lui Dragnea.

      Oameni buni, pe astia nu-i opreste nimeni....
      NU mai au rusine si nu-i mai intereseaza nimic.
      Astia ne scot din UE si ne baga in comunism , iar.
    • +21 (21 voturi)    
      Trebuie sa "admiri" (Vineri, 22 iunie 2018, 12:32)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Sluga asta devotata este sluga devotata pan' la capat... ca doar e sluga devotata !
      Ii vine si lui randul, nu-i problema...

      Si chiar daca nu legat de el sau PSD, daca face baietelul nazbatii, sigur sare tati sa il scoata din necaz. La un moment dat favorurile se vor termina. Au cineva va dat in vileag constrangerile acestei slugi pentru nepotism. Si atunci va vedea "abuz al justitiei" pe pielea lui.
    • +14 (14 voturi)    
      cand te candesti (Vineri, 22 iunie 2018, 13:00)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Ca asta preda la Universitatea din Iasi.- Dereptul Infractorilor
    • +7 (7 voturi)    
      Superrr!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 13:01)

      lumira [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Foarte bine punctat!!! Si la ei la CCR, interesu'' poarta fesu''
  • +42 (42 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 22 iunie 2018, 11:39)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Urmatorul pas: distrugerea CCR-ului. In conditia actuala, a ajuns sa fie doar o unealta a PSD-ului.

    Pasul de dupa: Toader si Dorneanu la puscarie!
    • +23 (23 voturi)    
      Incredibil !!!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 12:43)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Ministrul justitiei ...comenteaza deciziile uni complet de trei judecatori !!! Hala stat de drept.....hala ministru...!!! Comisia de la Venetia........stie ce faci tu oare ????
  • +42 (42 voturi)    
    previzibil (Vineri, 22 iunie 2018, 11:40)

    iondelaafumati [utilizator]

    o sluga credincioasa
  • -47 (51 voturi)    
    completul de cinci are o misiune usoara... (Vineri, 22 iunie 2018, 11:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...deoarece "deciziile Curtii Constitutionale sunt obligatorii si universal valabile".

    (art. 174, alin. 4 din Constitutia Romaniei).
    • +37 (37 voturi)    
      Chiar usoara misiune vor avea...! (Vineri, 22 iunie 2018, 12:05)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si daca intre timp o sa fie condamnat si in dosarul Belina sau TelDrum, nici macar de-o tigara nu o sa aiba sens sa faca pauza...

      Cat ai zice ''stiuca'', o sa-l si condamne definitiv la cei 15 ani pe care-i merita..!
      • +16 (16 voturi)    
        Amin! (Vineri, 22 iunie 2018, 12:27)

        Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Sa va auda Dumnezeu! Si cred ca e destul de atent la Dvs...
        P.S. Mi-ati lipsit...
        • +7 (7 voturi)    
          Si dvs, mie... (Vineri, 22 iunie 2018, 13:16)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

          Va rog sa fiti putin mai discreta, pentru ca puteti fi acuzata de simpatie...diavoleasca...(glumesc, fireste)
    • +23 (23 voturi)    
      Universal? (Vineri, 22 iunie 2018, 12:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si pe Marte?
      Ce legatura are decizia CCR cu o sentinta. CCR nu poate stabili sentinte judecatoresti iar CCR se supune sentintelor judecatoresti!
      • -12 (14 voturi)    
        Nu poate (Vineri, 22 iunie 2018, 12:34)

        DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Insa daca o sentinta incalca o hotarare CCR sentinta nu poate fi aplicata intrucat ar fi o ilegalitate.
        • +14 (14 voturi)    
          Hotararile CCR nu legifereaza ! (Vineri, 22 iunie 2018, 13:19)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

          Doar stabilesc constitutionalitatea sau nu a legilor si actelor administrative. CCR NU poate legifera deci a incalca o hotarare CCR nu poate fi "ilegal"!
    • +20 (20 voturi)    
      ma tu ai vreun dosar penal... (Vineri, 22 iunie 2018, 12:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sau esti platit...
      care dintre astea... NU exista o a 3a variabila...

      tu acum aperi cu buna stiinta un infractor... si nu pentru ca nu ar fi facut prostii... doar pt ca s-a schimbat legea...

      deci tu esti constient ca aperi un infractor si o faci cu buna stiinta...
      deci... repet... platit sau cu schelete prin dulap?!
      • +5 (5 voturi)    
        Infractorii astia (Vineri, 22 iunie 2018, 12:35)

        DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Au fost votati de oameni si indiferenta lor. Acum sa joace dupa cum canta lautarii! Eu am mult popcorn acasa dar heeei, nu contribui la buget!
    • +8 (8 voturi)    
      o minciuna repetata de 100 de ori nu devine (Vineri, 22 iunie 2018, 13:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      un adevar.
      Dar voi continuati sa repetati aceleasi minciuni dupa cum v-a invatat Lenin.
      Demagogule, CCR nu a desfiintat abuzul in serviciu iar orice judecator judeca dupa legi nu dupa parerile lui Dancila sau ale lui Tudorel si nici macar dupa deciziile CCR.
      Daca ar fi sa judece strict dupa deciziile CCR orice curte administrativa ar trebui sa declare maine desfiintat Parlamentul de drept, fiindca nu are 300 de parlamentari.
    • +7 (7 voturi)    
      desteptarea (Vineri, 22 iunie 2018, 13:28)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Trezeste-i si pe Mazeta, A320 ...etc
      Spune-le ca au sosit bonurile
    • +3 (3 voturi)    
      cenzura (Vineri, 22 iunie 2018, 17:02)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Orice spun vis a vis de postacii PSD , demagogu, mazeta , A320, etc Hotnews imi cenzureaza postarea.
      Nu injur , nu discriminez pur si simplu ii trimit sa-si ia banutii (argintii, bonurile de masa) de la PSD.
      Si pentru asta sunt cenzurat !? Rusine Hotnews.
      M-am convins acum ca v-ati schimbat directia !
      Indiferent cat va dura, veti ajunge intr-un final precum alte site-uri de "stiri" arhicunoscute....
  • +35 (35 voturi)    
    Interesant (Vineri, 22 iunie 2018, 11:42)

    Liliputan [utilizator]

    Ca ministru al Justitie numit politic comenteaza decizia judecatorilor dar se abtine de la un comentariu politic...
  • +35 (35 voturi)    
    Hehe (Vineri, 22 iunie 2018, 11:42)

    omezu [utilizator]

    Chiar nu inteleg de ce Dragnea mai da banii aiurea pe un avocat. Uite aici avocatul tuturor borfasilor. Si ii apara gratis, din convingere!
  • +37 (37 voturi)    
    iar induceti in eroare (Vineri, 22 iunie 2018, 11:46)

    razeshu [utilizator]

    daca va pasa de deciziile CCR aliniati toata legislatia corespunzator. sant atatea decizii pe care le ignorati. Ce ar fi sa o luati in ordine cronologica si sa o implementati pe aia cu 300 de parlamentari. Tineti-o tot asa cu jumatatile voastre de adevar dar sa stiti ca nu toata lumea se uita la "latrine", nu i puteti prosti pe toti.
  • +24 (24 voturi)    
    Gargamel (Vineri, 22 iunie 2018, 11:46)

    nesuferitu [utilizator]

    s-a pus iarăși pe ''aburit bursucul''!
  • +29 (29 voturi)    
    Păi, nea Tudorele... (Vineri, 22 iunie 2018, 11:47)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...deciziile instanțelor nu sunt obligatorii?! Doar ale CCR?!
    Esti glumet !
  • +29 (29 voturi)    
    nu gargamel. (Vineri, 22 iunie 2018, 11:48)

    ouyang [utilizator]

    infractorul dragnea nu a tinut cont de legile statului si acum e condamnat pentru una din gainariile tipice pesediste, gasitul de posturi la stat pentru loaze de partid. la fel ca in celalalt dosar, unde infractorul dragnea s-a folosit de niste liste la care nu ar fi trebuit legal sa aiba acces. pricepi unde bat? ca nu bat ca jandarmii. infractorul dragnea se ocupa cu incalcatul legilor si furatul din bani publici. ca atare va face puscarie. poti sa il urmezi gargamele cand doresti. dupa aventura pesedista nu te mai angajeaza nici dracu.
  • +31 (31 voturi)    
    pe de alta parte (Vineri, 22 iunie 2018, 11:48)

    liviu_ [utilizator]

    tu in orice tara civilizata ai fi zburat
    1 - nu ai dreptul sa comentezi decizii juridice
    2 - nu poti sugera jduecatorilor ce sa faca (fapta penala dealtfel)
    3 - tu in momentul de fata aperi un condamnat... deja prezumtia de nevinovatie e doar in mintea voastra in aceast moment!
  • +27 (27 voturi)    
    nicio decizie ccr (Vineri, 22 iunie 2018, 11:48)

    moka [utilizator]

    nu poate nega evidenta: s-a furat cu 2 maini in tara asta. timp de 30 de ani. Ati tinut in loc inca o generatie.
    Sa speram ca macar copiii nostri vor avea o sansa.
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Vineri, 22 iunie 2018, 11:51)

    ovidiu2 [utilizator]

    Probabil că Daddy o să scape după ce va fi violat la nesfârșit Justiția și ea-și va fi dat duhul în mâinile sale. Dar Dragnea va rămâne veșnic dublul condamnat penal. Asta nu o va mai putea schimba!
  • +27 (27 voturi)    
    De ce te-oi fi numit "Ministrul Justitiei" (Vineri, 22 iunie 2018, 11:51)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Ca nu ai nicio treaba cu administrarea ministerului. Te-au pus astia acolo fiindca deja ai demonstrat ca pentru tine e mai important sa ii aperi pe infractori, decat sa te interesezi de binele societatii pentru care ai jurat ca vei face tot ceea ce vei putea.
    Cred ca "Ministrul" Tudorel Toader ar trebuie sa se numeasca Avocatul Tudorel Toader. Auzi la el, comenteaza ce ar fi trebuit sa faca judecatorii! Asta vreti, intradevar, sa le spuneti ce si cum sa judece, asta vreti, sa aveti niste sclavi care sa faca exact ce le spuneti voi, politicienii corupti si incompetenti!!!
    Ati reusit sa ramaneti in memoria poporului roman ca cel mai corupt si incompetent guvern! De departe... Chiar si Ceausescu a stiut sa isi aleaga mai bine oamenii, prostilor! Veti iesi din viata publica pe usa din dos!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Dom' profesor, (Vineri, 22 iunie 2018, 11:56)

    Geo6101 [utilizator]

    Nu am studii juridice, da' ntreb si eu: daca te-as pune sa platesti din buzunarul tau doi oameni pe care eu sa-i iau la mine pe tarla la cules porumbul si asta doar pentru ca sunt seful matale, te-ai supara? Ai zice ca te abuzez?
  • +19 (19 voturi)    
    ...înfrățire... (Vineri, 22 iunie 2018, 12:00)

    baligosul [utilizator]

    Tudorel Toader comentează decizia unor judecători? El, ministrul de la Justiție?
    Ce vremuri trăim...
  • +17 (19 voturi)    
    Domnu' tudorel (Vineri, 22 iunie 2018, 12:00)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Judecătorii nu țin cont de deciziile CC?
    Dar pentru parlamentari nu e valabil?

    Domnu' tudorel, hai să face un refresh scurt, ca doar ai fost ani buni pe la CC si nu-i ogradă străină:

    1. Ce zice Constituția României in ART. 2?
    (1) Suveranitatea națională aparține poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin REFERENDUM.

    2. Ce a votat poporul român în proporție de 80% în 2009 - ATENȚIE, acum noua ani, 2009??? Ce decizie a dat CC pe acest referendum?

    Parlament UNICAMERAL cu 300 de aleși!

    Ce s-a întâmplat? S-au înmulțit ca lăcustele și o mare parte dintre ei sunt suspectați, anchetați sau condamnați!

    Cum e cu respectarea deciziilor POPORULUI ROMAN?
    Cum e cu respectarea deciziilor CC?
    • +2 (4 voturi)    
      Problema este (Vineri, 22 iunie 2018, 12:49)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Ca parlamentul este cel care trebuie sa decida schimbarea constitutiei pentru a pune in aplicare referendumul. Nu au facut-o. Pai cine a ales parlamentul? Oamenii! Deci atat oamenii cat si parlamentul iau decizii care se bat cap in cap. Era simplu: cei care isi treceau in program modificarea sa fi fost alesi. Dar nu. Oamenii au votat PSD care nu avea acest lucru in plan.
      • +1 (1 vot)    
        Pui degetul pe rană! (Vineri, 22 iunie 2018, 16:09)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

        Oamenii aleg parlamentul, iar apoi cei care devin parlamentari uită absolut tot ce au promis în campanie electorală!

        Lipsește mecanismul prin care poporul să își controleze aleșii și prin care să îi aducă pe linia de plutire în cazul în care o iau razna de la prea multă putere.

        Un fel de check-point din 6 în 6 luni!
        Ai făcut ce ai promis, mergi mai departe.
        Ai frecat menta sau, mai rău, ai făcut tot ce ai putut împotriva acestei țări și acestui popor, prin acțiune sau inacțiune - nu numai că zbori, dar dacă e cazul dai și cu subsemnatul!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Csm (Vineri, 22 iunie 2018, 12:00)

    Alynna [utilizator]

    Domnule pseudo ministru,

    Vi se pare normala declarația Dvs?
    Noua, poporului roman normal la cap, ni se pare ca ar cam trebui sa se sesizeze CSM ul in acest caz.

    Va asigur, deci, de întreaga mea desconsiderație... ar trebui sa fiți mai deștept având in vedere, cică, parcursul Dvs profesional totul de (ne)profesional...
  • +16 (16 voturi)    
    Tudorel (Vineri, 22 iunie 2018, 12:11)

    rochiri [utilizator]

    ...avocatul infractorilor...
    alaturi de Curtea Coruptilor din Romania
  • +15 (15 voturi)    
    grav derapaj al unui Ministru al Justitiei (Vineri, 22 iunie 2018, 12:14)

    ..13 [utilizator]

    TT-le sigur o sa intri in istoria dreptului european cu

    ASA NU - nu ca TT!
  • +17 (17 voturi)    
    de care decizie a curtii constitutionale ? (Vineri, 22 iunie 2018, 12:15)

    lp [utilizator]

    cumva ccr-ul s-a ocupat sa dea o decizie "nimeni sa nu se atinga de membrii psd & ALDE " ? oh, scuze, uitasem de udmr .... Am impresia ca vor cu adevarat un milion de oameni in strada. Si nu chemati !
  • +15 (15 voturi)    
    planul lor (Vineri, 22 iunie 2018, 12:18)

    nick24 [utilizator]

    este ca cei doi judecători să iasă la pensie și sâ fie înlocuiți de alții obedienți
    • +3 (3 voturi)    
      pensie (Vineri, 22 iunie 2018, 14:45)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu conteaza daca ies la pensie dupa ce semneaza motivarea sentintei. Nu vor face parte din urmatorul complet.
  • +18 (18 voturi)    
    Curtea NeConstituțională (Vineri, 22 iunie 2018, 12:23)

    Bolsevicul [utilizator]

    Văd că toți o țin langa cu deciziile CCR, care trebuie unanim respectate. În principiu așa este, dar ce te faci când CCR dă decizii aberante, precum cea cu revocarea procurorilor șefi după bunul plac al ministrului justiției, adică o evidentă încălcare a separației puterilor în stat?

    Mă întreb ce s-ar întâmpla dacă CCR dă o decizie ca Soarele să răsară, începând de mâine, de la Vest iar Soarele, de-al dracului, refuză -ce facem, îl suspendăm din funcție?!
  • +20 (20 voturi)    
    Grava incalcare a statutului de ministru (Vineri, 22 iunie 2018, 12:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    al justitiei prin comentarea unei sentinte judecatoresti. CSM trebuie sa ia imediat pozitie ca aceasta "buba" din justitie sa fie urgent eliminata!
  • +18 (18 voturi)    
    Fara rusine (Vineri, 22 iunie 2018, 12:29)

    mistydo [utilizator]

    Un asa zis profesor universitar , inhamat la caruta unui infractor, se foloseste de o functie publica sa manipuleze in stilul toxic al lideriilor ALDE ... aducand argumente aberante pentru a tulbura si mai mult criza sociala in care au adus-o , folosind acelasi metode ca si comunistii lui Ceausescu ....
    Cat de avocat pervers ai fi ... nu poti abera cand acum o saptamana te dadeai aparatorul respectarii hotararilor judecatoresti neconditionat, fara comentarii ca la fotbal....
  • +17 (17 voturi)    
    Si totusi... (Vineri, 22 iunie 2018, 12:31)

    Cataleya [utilizator]

    De ce nu-l intreaba nimeni pe acest Todirash, care crede el ca ar fi solutia sau pedeapsa pt cineva care ia oameni de la primarie, ii foloseste in interes de partid, dar sunt platiti de la bugetul de stat?
    Macar asa, o explicatie cat de cat plauzibila.
    Ca dupa cum sustine Todiras, in baza deciziei CCR, orice politruc are dreptul sa ia oameni de la primarie si sa-i puna sa-i lucreze gradina, sa-i faca curat in casa, sa-i faca de mancare si sa fie platiti de la buget, si cu toate astea sa nu existe niciun motiv de acuzare si nicio pedeapsa pt politrucul respectiv?
  • +14 (14 voturi)    
    !!! (Vineri, 22 iunie 2018, 12:43)

    nlln [utilizator]

    Alt analfabet ( pentru functia pe care o are).
    Incompetent suna mai bine?
    Sclavul PSD-ului este oricum.

    Parca striga in toate directiile ca sentintele nu se comenteaza.
    Bineinteles nu era valabil si pentru PSD.

    Faceti-va domnilor un tribunal privat.
    Pentru voi si doar pentru voi.Abonament lunar, sentinte la alegere, dupa legile proprii.
    Ce atatea probleme?

    Lichele politice.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 22 iunie 2018, 15:07)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      exat definitia analfabetului functional.
  • +5 (5 voturi)    
    Uitati-va la fața lui (Vineri, 22 iunie 2018, 12:49)

    Rescator [utilizator]

    seamana leit cu torționarul lui Stalin,numitul Beria.
    La caracter se straduieste sa-l depașeasca pe model.
    Auziți-ministrul Justiției ataca,fara niciun argument,
    o decizie Judecatoreasca.Nu ar fi bine sa te ți de mana cu bolsevicul lui Ilici,numitul rusnac Valer Dorneanu si sa va cazați definitiv in Siberia.Nu mai
    intideți coarda ca plezneste.
    • +3 (3 voturi)    
      gargamel (Vineri, 22 iunie 2018, 14:47)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Seamana mult mai bine cu Gargamel, personajul negativ dinf ilmele animate cu strumfi...
      • +1 (1 vot)    
        Sunt de acord ca seamana si cu (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:05)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Gargamel.Insa Gargamel din desene animate nu a reusit sa omoare pe nimeni.Gargamel de la
        Justitie omoara,ca si mentorul lui Beria,Statul de
        Drept,zambind malefic si sfidandu-ne pe toți.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 22 iunie 2018, 12:49)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    In primul rand ca Liviu "Daddy" Dragnea a fost condamnat pentru instigare la abuz in serviciu, nu abuz in servicu, iar pt prima nu existra o decizie CCR, si in al doilea, legat de abuzul in sine, sa inteleg a nu este ilegal sa angajezi pe cineva fictiv la stat? Adica daca eu sunt angajat de X la primarie (sa zicem ca pile la primar) si nu ma duc deloc la munca (dar primesc salariul) nu fac nimic ilegal? Pot fi sanctionat doar administrativ (dat afara, dar pagumba ramane)? Nu stiu legislatia, dar nu cred.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce rost mai are? (Vineri, 22 iunie 2018, 12:59)

    tontu [utilizator]

    Daca decizia unei instante, fie ea si prima, nu produce niciun efect, ce rost mai are? Odata ce inculpatul a fost gasit vinovat de judecatori, adio cu prezumtia de nevinovatie. Recursul ar trebui admis in conditii cu totul speciale, doar daca sunt prezentate probe noi care din motive temeinice nu au putut fi prezentate in prima instanta.
  • +8 (8 voturi)    
    Parlamentul (Vineri, 22 iunie 2018, 13:01)

    andrei1232000 [utilizator]

    este ilegal pentru ca nu a tinut cont de decizia CCR de validare a referendumului. Dupa 45 de zile daca nu se implementeaza decizia curtii, ea devine lege! Cand s-a modificat legea electorala ea fost respinsa. Senatul nu exista si Tariceanu este un impostor.
  • +8 (8 voturi)    
    Presiunea (Vineri, 22 iunie 2018, 13:16)

    tarabost [utilizator]

    asupra judecatorilor continua, exact din partea celui care ar trebui sa o impiedice.
  • +8 (8 voturi)    
    Domnule profesor, (Vineri, 22 iunie 2018, 13:44)

    Costello [utilizator]

    Nu trebuie sa va spun ca Al Capone nu a fost inchis pentru crimele comise de mafia americana, din "lipsa de probe"; si atunci au "gasit" motivul evaziunii fiscale. Este oarecum o similitudine; in realitate, Dragnea are mult mai multe pacate, dar s-a apelat la aceasta motivare, perfect legala in momentul de fata.
    • +3 (3 voturi)    
      rabdare (Vineri, 22 iunie 2018, 14:48)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Rabdare, vine din urma si Teldrum...
      • 0 (0 voturi)    
        Sper din toata inima... (Vineri, 22 iunie 2018, 15:46)

        Costello [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        ... ca justitia isi va face datoria. Recent an vazut documentarul realizat de ziaristul german: m-a cutremurat! Teleormanul parca ar fi o regiune din America de sud.
  • +6 (6 voturi)    
    Unii cu dubele (Vineri, 22 iunie 2018, 13:50)

    ruskimushki [utilizator]

    altii cu bubele.
  • +4 (4 voturi)    
    De ce mediatizati idioti? (Vineri, 22 iunie 2018, 14:09)

    skanda7 [utilizator]

    De ce trebuiesc mediatizate toate aberatiile unor indivizi fara repere morale?
  • +4 (4 voturi)    
    A fost condamnat (Vineri, 22 iunie 2018, 14:13)

    unins [utilizator]

    la inchisoare, 3 ani si 6 luni (cu executare), dar i-a fost anulata condamnarea anterioara de 2 ani (cu suspendare). Stie cineva ce se va intampla cu cei 2 ani (cu suspendare) daca la recurs va fi achitat? Se va reactiva pedeapsa de 2 ani cu suspendare, sau va ramane anulata?
    • +5 (5 voturi)    
      nu (Vineri, 22 iunie 2018, 14:49)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Nu, n-a fost anulata, dar se straduiasc sa modifice Codul de Procedura...
  • +1 (1 vot)    
    O alta ipocrizie exprima de dl. Toader (Vineri, 22 iunie 2018, 18:23)

    Incepator [utilizator]

    Cat de marsav si ipocrit este dl Toader! N-are scrupule in a-si face auzite abjectiile! Pentru el conteaza cati voteaza din CCR si la procesul lui Dragnea doar atunci cand rezultatul nu-l multumeste cand il multumeste nu mai conteaza cati membrii CCR au votat pentru si ca CCR se afla in ilegalitate !! Comportament de tiran! O rusine pentru tara, pe langa altele din PSD, Guvern si Parlament!
  • +1 (1 vot)    
    MINTE si manipuleaza cu nerusinare ! (Vineri, 22 iunie 2018, 23:08)

    Falx_D [utilizator]

    Deciziile Curții nu au aplicabilitate directă în practică, întrucât ele nu modifica direct legile penale, deci ele NU SE ADRESEAZA ORGANELOR JUDICIARE (INSTANTELOR), ci se adresează ORGANELOR LEGISLATIVE, adica PARLAMENTULUI, care EL poate modifica legile si astfel înlătura aspectelle de neconstituționalitate
    Si individul asta stie foarte bine acest lucru, dar in stil bolsevic ordinar manipuleaza cu buna stiinta.