Radu Mazăre, condamnat la 6 ani și șase luni de închisoare pentru abuz în serviciu. Decizia nu este definitivă

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 16:09 Actualitate | Esenţial


Radu Mazare (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul primar al Constanței Rau Mazăre a fost condamnat la 6 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru mai multe infracțiuni de abuz în serviciu privind vânzarea unor terenuri din Mamaia la prețuri subevaluate, scrie Mediafax. Decizia nu este definitivă.

Radu Mazăre a fost condamnat la 6 ani şi 6 luni de închisoare cu executare într-un dosar cu un prejudiciu de peste un milion de euro, privind vânzarea unor terenuri la prețuri subevaluate în Mamaia.

Decizia Tribunalului Constanța nu este definitivă, având drept de apel în termen de 10 zile. Gina Hortolomei Moscu, o apropiată a lui Radu Mazăre, a primit 2 ani și 11 luni cu suspendare.

Fostul primar PSD nu se mai află în țară de la finalul anului trecut. Deși era sub control judiciar, pe 30 decembrie, Mazăre l-a informat pe ofiţerul de caz că se află pe teritoriul statului Madagascar, unde face demersuri pentru a obţine azil politic.

Pe 10 mai, avocatul său a depus la Instanţa supremă un document potrivit căruia acesta solicită azil în Madagascar.

Mazăre este judecat în mai multe dosare. În iulie 2017, fostul primar a fost condamnat de Curtea de Apel Bucuresti la 4 ani de inchisoare cu suspendare în dosarul în care este acuzat de retrocedare ilegala de terenuri.

Fostul presedinte al Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu, a fost condamnat la 3 ani de inchisoare cu suspendare în același dosar, iar fostul actionar al clubului Dinamo, Cristian Borcea, a fost achitat.

În aprilie 2016, fostul primar a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită şi fals în declaraţii într-o altă cauză, împreună cu fratele său, Alexandru Mazăre, care este acuzat de complicitate la luare de mită şi fals în declaraţii.

Acuzaţiile au legătură cu programul de construire de locuinţe modulare grupate în campusul social "Henri Coandă", lansat în anul 2011 şi aprobat prin hotărâre a Consiliului Local Constanţa.


















3301 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Condamnat in Madagascar? (Miercuri, 16 mai 2018, 16:13)

    2087 [utilizator]

    Nu vine Mazare, acolo ramane, stati linistiti.
    • +12 (14 voturi)    
      Mazare... (Miercuri, 16 mai 2018, 16:34)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ..., Daca nu vii tu acasa o sa venim noi dupa tine...
      • +2 (2 voturi)    
        Astept sa-i mai dea 60 de ani (Miercuri, 16 mai 2018, 20:13)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Secatura asta nu trebuie sa mai iasa vreodata din puscarie. In Madagascar o sa-l mai tuina vreo 2-3 ani dupa care o sa ni-l trimita pachet (mai ales daca-si termina banii, ca el nu stie decat sa fure, nu va reusi sa traiasca niciodata din munca sau din vreo afacere)
    • +8 (10 voturi)    
      O solutie (Miercuri, 16 mai 2018, 16:42)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Vorbim cu DNA ul sa se duca la SRI si sa faca un task force de vreo 2 sau 3 agenti care sa il aduca inapoi pe king Julian.

      sau, DNA, daca e certat cu SRI, sa vorbeasca cu niste grupari de mafioti sau clanuri si sa trimita ei niste baieti capabili. Le promit reducerea pedepsei. Scapa ieftin.
    • +2 (2 voturi)    
      Isi deschid filiala P$D in Antananarivo (Miercuri, 16 mai 2018, 18:41)

      Deceneu12 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Ii face chemare si lui Dragnea pe insula
      • 0 (0 voturi)    
        A mai ramas o problema nelamurita (Miercuri, 16 mai 2018, 22:18)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Deceneu12

        de catre secretara DAN. In 20 decembrie 2018 Mazare a plecat in Italia. Si de acolo in Madagascar. Viteaza noastra Militie l-a dat disparut numai dupa vreo 10 zile si anume la cel de-al doilea termen saptamanal cand trebuia sa se prezinte la Politie. Deci odata nu s-a prezentat si nu s-a sesizat nimeni. Cineva ar trebui sa plateasca. Asta-i complicitate la infractiuni, facuta chiar de Politia Romana. De ce dna DAN nu vrea sa lamureasca cine se face vinovat ca nu a anuntat ca Mazare nu s-a prezentat saptamanal la Politie ????? I-a dat dna DAN un interval de timp ragaz infractorului, ca sa aiba timp sa o stearga.......
  • +20 (20 voturi)    
    procurori invidiosi (Miercuri, 16 mai 2018, 16:29)

    levierul [utilizator]

    Procurorii sunt invidiosi ca Mazare are femei si ei nu. Parca asa era Portocala ala. Lasand gluma la o parte, faptele sunt cele care trec nevazute de justitia tot mai cotonogita politic.Cat despre presa ... nu exista! Ar trebui ca toate institutiile media sa fie mult mai atente la fapte si nu la ce spun inculpatii sau avocatii lor, dar deh, in studiouri invitatti sunt noar avocatii sau inculpatii. Nu vezi vreodata unul care sa il intrebe pe Dragnea: ok, nu ati fortat pe nimeni sa semneze, dar banii i-ati luat. Vila de milioane de euro v-ati facut. Doar nu din banii castigati la pacanele in insula Belina. Ori ati prins un peste auriu pe acolo care avea si o matusa
  • +6 (6 voturi)    
    Perfect, planul urmator... (Miercuri, 16 mai 2018, 16:32)

    dandra [utilizator]

    ...este sa gasim un Batman, care sa zboare pana in Madagascar si sa il aduca fortat pe mafiot inapoi, pentru a-si ispasi pedeapsa.
  • +14 (14 voturi)    
    a (Miercuri, 16 mai 2018, 16:35)

    adrian67 [utilizator]

    Mazariche, hai acasa ca ai in program lambada la Rahova. Partener il ai pe un balaoaches cu mustata, iar dupa ce ia si Daddy ceva ani, il poti avea pe el. Poti face care alegorice cu Nuti Udrea, Calin in rol de faraon, Ghita pe post de aztec, ma rog ce vreti voi acolo.
  • +13 (13 voturi)    
    Si se terenurile se recupereaza? (Miercuri, 16 mai 2018, 16:36)

    ddanescu [utilizator]

    Ca se duce nea Mazare la pârnaie, OK, foarte bine. Dar prejudiciul se recuperează? Ca pe noi asta ne doare...
  • +9 (9 voturi)    
    Aha! (Miercuri, 16 mai 2018, 16:38)

    Martinezu [utilizator]

    Deci cu aia fugiti din tara, judecatorii sunt aspri si aplica legea.
    Pe cei aflati inca pe aici ii iarta ....pai e bine asa?
    Ce verdict veti da lui Dragnea?
    2 ani in folosul comunitatii, sa se adauge la cei 20 pe care i-a facut deja?
    • +3 (3 voturi)    
      este pedepsit (Miercuri, 16 mai 2018, 18:46)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ca pentru o gainarie

      probabil, a furat o gaina... d'aia a luat doar atat
  • +11 (11 voturi)    
    de ce abuz ? Avem legi aiurea. (Miercuri, 16 mai 2018, 16:51)

    jescu [utilizator]

    Asta se cheama furt cu "consecinţe deosebit de grave" nu abuz. Abuz e cand ii zici cuiva pleaca de aici, si nu ai dreptul sa-i zici asta, desi ai putere sa dai ordinul asta. Adica chestii mai usoare, care nu implica un prejudiciu evident, poate mai mult moral.

    Aici statul a pierdut cateva milioane de euro fiind prejudiciat de catre un grup infractional organizat (fiecare participant avand un rol bine precizat). Asta trebuia incadrata la 20-30 de ani de inchisoare, nu bagat cu gainarii la un loc.
  • +10 (10 voturi)    
    Complicea lui mazare (Miercuri, 16 mai 2018, 17:02)

    Frank777 [utilizator]

    cu suspendare ca e in tara. La mazare au dat-o viteji ca e plecat. Justitie de 2 bani. A furat Mazare cat a vrut. A furat si a ajutat si pe altii sa fure terenuri in Mamaia. Acuma Justitia se face ca face justitie. Dea aia nu are nimeni incredere in Justitie. Ca apar sentintele astea dubioase.
  • +1 (1 vot)    
    Mazariche (Miercuri, 16 mai 2018, 22:17)

    getmyextip [utilizator]

    Am fost de curand la Constanta.
    Gunoiul asta impreuna cu porcul ala de nicusor si-au batut joc in ultimul hal de orasul ala. Arata ca dupa bombardamente, chiar mai rau ca Bucurestiul. Este un dezastru dezolant.
    In afara de scalambaielile de la carnavalul imbecilitatii si sa faca fraude cu terenuri, altceva n-a stiut ticalosul asta 20 de ani cat a fost primar.
    Mazariche, iti urez sa putrezesti la parnaire nenorocitule! Daca nu reusesc incompetentii astia sa te aduca in tara si sa te bage la carcera pentru tot restul vietii cum ai merita, macar sa intri intr-o gaura de sarpe si sa nu mai auda nimeni nimic de tine! Macar atat.