VIDEO Atac cu cuțitul în centrul Parisului: O persoană a murit, două sunt grav rănite. Atacatorul a fost împușcat de poliție. El a strigat Allah Akbar

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2018, 23:27 Actualitate | Esenţial


Un bărbat a atacat mai mulți oameni cu un cuțit sâmbătă seara, în centrul Parisului, omorând o persoană și rănind grav alte două. Atacatorul a fost împușcat de poliție.

UPDATE: Direcția antitero a parchetului a fost sesizată. Informațiile potrivit cărora atacatorul a strigat "Allah Akbar" au fost confirmate de procurorul de caz, care a citat martori, relatează AFP.

UPDATE: Emmanuel Macron, președintele Franței, a transmis un mesaj de solidaritate față de victimele atacului și a spus că Franța plătește încă o dată cu sânge prețul libertății, dar nu va ceda în fața inamicilor acesteia. 

 

Macron a mai scris pe twitter că salută curajul forțelor de ordine.

UPDATE: Ipoteza unui atac terorist este prima variantă luată în calcul de către anchetatori, potrivit unor surse citate de Le Figaro. 

Atacatorul ar fi strigat "Allah Akbar", susțin surse judiciare citate de Le Figaro. 

UPDATE: Două persoane grav rănite au fost transportate la Spitalul Georges-Pompidou, potrivit BFM. TV. 

”Un individ a agresat cinci persoane în această seară, puțin după ora 21.00, în arondismentul 2 Paris, în cartierul Monsigny. Poliția a intervenit prompt și a ripostat, atacatorul fiind ucis. Una dintre victimele atacului a murit din cauza rănilor multiple. Două persoane au fost grav rănite și au fost transportate la Spitalul Georges-Pompidou. Alte două persoane au fost rănite ușor”, a declarat prefectul care se află la fața locului, potrivit sursei citate. 


Martorii vorbesc despre momente de panică, lumea fugind pe străzi și încercând să se adăpostească în restaurante și cafenele, relatează BBC.  

Identitatea atacatorului și motivele care au stat la baza atacului nu a fost încă stabilite.

Atacul a avut loc în centrul Parisului, în apropiere de Operă.



















3947 vizualizari

  • -13 (47 voturi)    
    Tipic (Sâmbătă, 12 mai 2018, 23:40)

    mitg [utilizator]

    Probleme psihice, francez get-beget. Nici nu mai dati pe site, ca doar se-ntampla, ce sa faci ...
  • -7 (43 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 12 mai 2018, 23:49)

    srpc [utilizator]

    metoda palestiniana face prozeliti
    • +1 (1 vot)    
      Putea fi un Barbos iranian curand studiile (Duminică, 13 mai 2018, 8:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Efectuate in URSS
    • +12 (12 voturi)    
      nu e doar de la Palestina (Duminică, 13 mai 2018, 8:44)

      jabba [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Sa nu uitam de cutzitarul lui Yitzhak Rabin! Evreii si Arabii au pastrat simbolistica asta a injunghierii... e ceva foarte puternic sa curmi viata cuiva in felul asta (pentru mine e de domeniul fantasticului)! Noi, crestinii au fost mereu mai ipocriti :(... cu racheta (sau catapulta) de la distanta sa nu ne stropim pe rochitze!
  • -7 (55 voturi)    
    hei (Duminică, 13 mai 2018, 0:21)

    john70 [utilizator]

    Stati linistiti, cand musulmanii vor fi majoritari in aceste orase, nu vor mai fi asemenea evenimente. Politia Islamica va face ordine. Europenii pusi pe distractie n-o sa mai stea la terase sa bea pahar dupa pahar si femeile nu vor mai fi imbracate sumar, incitand tineretul la agresiuni.
    • +11 (13 voturi)    
      Bazaconii (Duminică, 13 mai 2018, 10:06)

      giani.edmond [utilizator] i-a raspuns lui john70

      sloganul musulmani=teroristi apartine extremei drepte. Musulmanii care fug din regimurile opresive cauta libertatea nu inca o modalitate de a se pune sub jug.

      Iar in Europa musulmanii nu vor fi niciodata majoritari, asta e inca o sperietoare cu care sunt dusi de nas naivii creduli.
    • +10 (12 voturi)    
      Vorbesti ca un adevarat cpf-ist (Duminică, 13 mai 2018, 16:42)

      delco [utilizator] i-a raspuns lui john70

      ...
  • +13 (13 voturi)    
    ?? (Duminică, 13 mai 2018, 8:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Martorii vorbesc despre momente de panică, lumea fugind pe străzi și încercând să se adăpostească în restaurante și cafenele"

    "Lumea" adica "mai multi oameni" fug in panica din cauza unuia singur???
    Eu stiam ca udne-s multi, puterea creste. Eu nu zic sa fie vreun rebel rambo care sa se arunce catre atacator fara sa gandeasca si sa moara stupid, ma gandesc doar ca nu sunt 2-3 care sa il imobilzieze? Macar pe la spate? Daca il incercuiesc de exemplu. Vorba aia, nu o avea ochi in spate.

    Mi se pare la fel de halucinant ca in autobuze la noi. Daca e vreo persoana "dubioasa" (nu conteaza etnia, ca nici cu ce avem noi "pur" nu mi-e rusine) si se ia de cienva, chiar daca restul sunt multi iar el este unul, toti se fac ca nu exista problema si ca persoana nu are nevoie de ajutor.

    Hmm.
  • -10 (12 voturi)    
    pai (Duminică, 13 mai 2018, 9:19)

    martel55 [utilizator]

    nu il doare gura pe Macrou sa spuna vorbe mari, ca doar el e aparat de acesti asasini rleigiosi, asa ca poate sustine in continuare aceeasi politica criminala de a amesteca apa cu uleiul.....sa sp3ram insa sa electoratul francez se va satura in final de aceasta politica criminala si nu va mai accepta sa priemasca in tara comunitati care nu au nici o legatura cu libertatea clamata de Macrou, ba din cotra vor sa o sugrume....
  • -10 (12 voturi)    
    Pt. cei ofuscați că RO, HU, PL nu condamnă US... (Duminică, 13 mai 2018, 9:42)

    Nyk1 [utilizator]

    ...Pentru mutarea ambasadei la Ierusalim. Da, voi, mari apărători de musulmani, cei de ieri cu minusurile care erați de partea Franței, unde sunteți acum?
  • +10 (10 voturi)    
    Daca era in SUA unde orice papagal (Duminică, 13 mai 2018, 11:27)

    tordz [utilizator]

    are acces la arme acum erau zeci de morti.
  • -9 (11 voturi)    
    de unde... (Duminică, 13 mai 2018, 11:45)

    srpc [utilizator]

    si explicatia atitudinii rusilor fata de ceceni
  • -10 (12 voturi)    
    Viata e frumoasa (Duminică, 13 mai 2018, 12:06)

    Zummm [utilizator]

    Se mai intampla intr-o societate asa de cosmopolita si lasata de izbeliste. Francezii fiind cei mai capitalisti comunisti de pe planeta aceasta vor merge inainte
  • +8 (12 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 13 mai 2018, 14:49)

    vorbeste lumea [utilizator]

    daca vreti sa scapati cumva de-alde de-astia, indesiti tarabele cu carnati de porc si vin la pahar de plastic ...
  • -10 (12 voturi)    
    Da (Duminică, 13 mai 2018, 22:02)

    Rares1 [utilizator]

    Macron: "Franța plătește încă o dată cu sânge prețul libertății, dar nu va ceda în fața inamicilor acesteia." Asa e, nu va ceda, va continua sa-i primeasca in tara, sub numele de "refugiati". Mai mult, va impune si celorlalte tari europene acest mod de rezistenta in fata inamicilor!
  • -10 (12 voturi)    
    Da (Duminică, 13 mai 2018, 22:02)

    Rares1 [utilizator]

    Macron: "Franța plătește încă o dată cu sânge prețul libertății, dar nu va ceda în fața inamicilor acesteia." Asa e, nu va ceda, va continua sa-i primeasca in tara, sub numele de "refugiati". Mai mult, va impune si celorlalte tari europene acest mod de rezistenta in fata inamicilor!
  • -10 (12 voturi)    
    Da (Duminică, 13 mai 2018, 22:02)

    Rares1 [utilizator]

    Macron: "Franța plătește încă o dată cu sânge prețul libertății, dar nu va ceda în fața inamicilor acesteia." Asa e, nu va ceda, va continua sa-i primeasca in tara, sub numele de "refugiati". Mai mult, va impune si celorlalte tari europene acest mod de rezistenta in fata inamicilor!
    • +9 (11 voturi)    
      Franta nu primeste teroristi (Duminică, 13 mai 2018, 23:57)

      petre20 [utilizator] i-a raspuns lui Rares1

      Franta primeste refugiati. Ca sa afli diferenta mai treci pe la scoala.
      • -4 (6 voturi)    
        Raspuns tipic (Luni, 14 mai 2018, 10:14)

        Rares1 [utilizator] i-a raspuns lui petre20

        de activist multiculturalist.
        • +2 (2 voturi)    
          Raspuns tipic (Luni, 14 mai 2018, 16:37)

          petre20 [utilizator] i-a raspuns lui Rares1

          de extremist islamofob.