Toader acuză Curtea de Apel Ploiești că a trimis cu întârziere acte privind extrădarea lui Ghiță: Ar fi ajuns şi pe jos mai devreme de două săptămâni

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2018, 9:22 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Hotnews
Tudorel Toader le-a spus miercuri dimineață jurnaliștilor să întrebe Curtea de Apel Ploiești de ce i-au trebuit două săptămâni să trimită la Ministerul Justiției acte privindu-l pe fugarul Sebastian Ghiță. ”Ar fi ajuns și pe jos mai repede”, a acuzat Toader. 

”Ministerul Justiției a primit de la Curtea Supremă din Serbia solicitarea unor clarificări suplimentare privind activitatea infracționale a inculpatului. Imediat am trimis solicitarea la Curtea de Apel Ploiești. Pe 7 martie, Curtea de Apel Ploieşti ne-a trimis documentele, Ministerul Justiţiei le-a tradus, pe 8 martie le-a transmis prin fax la Curtea Supremă din Serbia, cu dovadă de primire”, a declarat ministrul. 

”Am solicitat, așa cum este procedura de extrădare, și documentele în original. În original ni le-a trimis pe 21 martie, în aceeași zi au fost trimise prin curierat rapid catre Ministerul Justiției din Serbia, avem dovada primirii pe 23 martie. Puteţi întreba Curtea de Apel Ploieşti de ce i-au trebuit două săptămâni să ajungă de la Ploieşti la Ministerul Justiţiei din România , unde ar fi ajuns şi pe jos mai devreme de două săptămâni", a adaugat Toader.


Citeste mai multe despre   


















1824 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Curtea de Apel (Miercuri, 28 martie 2018, 9:47)

    hamurabi [utilizator]

    De ce sa intrebe ziaristii, nu este mai normal sa investighezi tu ?
    • +3 (3 voturi)    
      Puteţi întreba Curtea de Apel Ploieşti de ce (Miercuri, 28 martie 2018, 10:34)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      de ce sa-i intrebam noi?
      intreaba-i tu ca tu esti ministru al justitiei !

      de ce nu-i intrebi?
    • +3 (3 voturi)    
      PSD joaca tenis cu pisica (Miercuri, 28 martie 2018, 11:56)

      obosit [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Toader o arunca la CAP, CAP o arunca inapoi la Toader, cine-i vinovat? Nimeni, fiindca nimeni nu-si asuma raspunderea, fiindca sunt niste ticalosi.
  • +18 (18 voturi)    
    Jmeekerie (Miercuri, 28 martie 2018, 9:48)

    Frank777 [utilizator]

    a la Tudorel. Tudorele fa-te ca lucrezi ... Tudorel a luat lectii de actorie si joaca in piesa Extradarea lui Ghita. Toata lumea vede si intelege ce se intampla. Ghita, interpus al unei institutii in afaceri cu banii statului, a bagat mana in banii institutiei cu sprijin de la alta institutie care I-a promis ca il scoate. A fost o cheie. Acum se joaca piesa in care Tudorel este distribuit in rolul unei Paiate.
  • 0 (0 voturi)    
    te doare rau! (Miercuri, 28 martie 2018, 9:55)

    nesuferitu [utilizator]

    in ''Ieuropa''. de ''optusprezece'' ori!
  • +1 (3 voturi)    
    PH (Miercuri, 28 martie 2018, 9:56)

    iuliusd [utilizator]

    Patria Hotilor
  • +4 (4 voturi)    
    E grabit omu' (Miercuri, 28 martie 2018, 10:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    dar procesele mafiotilor cu care aceasta mediocritate s-a îhăitat cum de dureaza ani in sir? Cum de sunt 'scapati" marii hoti din gasca PSD+ALDE+UDMR care l-a facut pe acest individ ministru tocmai cu scopul de A DISTRUGE statul de drept si a-i scapa de puscarie pe cei care au jefuit România ani in sir?
  • +6 (6 voturi)    
    Tudorele minciunele (Miercuri, 28 martie 2018, 11:24)

    misa2002_2006 [utilizator]

    sa ne spui si noua de ce dracu tocmai in 21 martie 2018 ai reusit sa trimiti Serbiei, scrisoarea de extradare pt Ghita?
    Pana in acea zi ce ai facut?
    Nemernicule! Crezi ca toti avem ciunga in par?
    Fa-ne un serviciu!
    Spanzura-te!
    Sper ca sa fii tras la raspundere pt intarzierea cu care ai trimis documentele de extradare!
    Ne-a ras jegul ala in nas atata vreme, si ne-a aburit cu mesajele lui transmise prin postul tv!