Andrei Gheorghe, in septembrie 2017: Va blestem conducatori ai Romaniei / Sint obosit. Am fost "generatia de sacrificiu"

de CP     HotNews.ro
Marţi, 20 martie 2018, 10:49 Actualitate | Esenţial


Andrei Gheorghe
Foto: Matei L. Buta
"Sint obosit. Am fost "generația de sacrificiu" si am crezut ca după un drum lung si greu o sa ajungem intr'o poiana cu soare si flori. Dar nu a fost așa", asa isi incepea Andrei Gheorghe una dintre cele mai viralizate postari ale sale pe Facebook. In septembrie 2017, jurnalistul si-a exprimat prin cuvinte aspre dezamagirea fata de modul in care a evoluat societatea romaneasca din 1989 incoace.

Andrei Gheorghe, in septembrie 2017:

Sint obosit. Am fost "generația de sacrificiu" si am crezut ca după un drum lung si greu o sa ajungem intr'o poiana cu soare si flori. Drumul nu ducea nicăieri si intr'o zi sătui de foame si mizerie ne'am revoltat, ne'am ucis conducătorii si am crezut ca după un alt drum lung si greu o sa ajungem la malul unei ape dulci. Apa însă e salcie, terenul mlăștinos si cei mai nevolnici și netrebnici dintre noi se răsfață in calești scumpe, copiii lor ni se
urca in cap și dansează țonțoroiul iar părinții noștri mor încet de piocianic. Frății fug scirbiti si'si caută fericirea in alte zări. Speranta a leșinat bătută de jandarmi, Infinitul lucrează la un mall iar eu imi număr firfireii și ma gândesc daca'mi ajung de o funie mai sănătoasă. In fata nu văd nimic decit bezna și întuneric, in jurul nostru doar mizerie și dezmăț și nu mai pot și nu mai am răbdare. Am inima uscata si'n gura gust de cenușă. Va blestem conducători ai României si'n pușcărie dacă v'as bagă pe toți, cu nimenea nu as greși. Va blestem cu spitalele, școlile, șoselele, șpăgile, infumurarile și prostia voastră agresiva. Va blestem sa muriți stind la coada, sa trăiți din salariu și sa va petreceți bătrânețea cu o pensie obișnuita, intr'un oraș obișnuit, cu doi copii obezi și beți in sufragerie și cu părinții in întreținere pe veci. Sint obosit și drumul nu se mai zărește.


Citeste mai multe despre   




















10819 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    nici o problema... (Marţi, 20 martie 2018, 11:02)

    liviu_ [utilizator]

    o sa mai abem 1-2 gerenatii de sacrificiu...
    pana se prind si romanii ca psd e un partid de hoti...
    • -10 (12 voturi)    
      i-auzi (Marţi, 20 martie 2018, 11:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      iar restul sunt partide benefice, care n-au fost inca la putere :))
      • +1 (1 vot)    
        care bah.... (Marţi, 20 martie 2018, 23:36)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        au fost la putere? Ca pana la urma in 30 de ani, majoritatea au fost sub influenta PSD. Te referi la aia 3 ani ai lui Boc si criza lui? Duca-se dracului toti pesedistii. Sa o tina tot astfel ca in cativa ani or sa aiba program la TV cat aveau si pe timpul lui Ceasca. Calea e lenta dar sigura.
    • -5 (15 voturi)    
      PSD (Marţi, 20 martie 2018, 11:41)

      epl [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Acum e la moda sa injuram PSD, dar Andrei Gheorghe a spus bine: TOTI politicienii, nu doar aia din PSD. TOTI. Inclusiv PNL, USR, UDMR, PMP, si ailalti cum s-or mai numi. Johannis la fel. Romania=tablou sumbru. Numai Dumnezeu mai poate salva Romania, daca vrea, bineinteles.
      • +2 (12 voturi)    
        Ce are USR-ul??? (Marţi, 20 martie 2018, 12:19)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui epl

        De ce va luati de USR? Sunteti platiti in ruble de psd-ciuma rosie cu Dragnea si Firea? USR lupta singuri impotriva ciumei rosii! Si Andrei Gheorghe era rus, deci era cu ciuma rosie!
        • -2 (8 voturi)    
          Nu are nimic USR. (Marţi, 20 martie 2018, 12:52)

          epl [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Nu sunt trol. Nu sunt platit de nimeni. Nu sunt pesedist. Am votat cu Johannis. Ca sa fim bineintelesi. Nu m-am luat de USR. De USR si de toti ceilalti s-a luat Andrei Gheorghe. Dar sa tot dam vina doar pe PSD consider ca e non sens. USR ce a facut pana acum??? In afara de a promova LGBT parca nu vad sa faca altceva.
          Btw: locuiesc in afara tarii, si sunt pro-american si pro-european.
          Cu bine Micky60....
    • -12 (20 voturi)    
      Andrei Gheorge era rus... (Marţi, 20 martie 2018, 12:02)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Imi pare rau de pierdere, dar Andrei Gheorge era rus, deci comunist, deci era cu ciuma rosie psd pentru ca era cu Rusia, ca era rus. Degeaba incerca sa pozeze in anti-psdist, el sigur era psdist ca era rus. Daca era american, atunci el era clar anti-psd, dar s-a nascut in Rusia.
    • +12 (12 voturi)    
      valori etice comuniste (Marţi, 20 martie 2018, 12:09)

      1A [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ironia cumplita este ca prostimea care voteaza PSD stie ca neo-ceausistii fura de rup insa nu au o problema cu asta atata timp cat li se da si lor din furt sau daca sint si ei lasati sa fure .
      • +1 (3 voturi)    
        Normal!! (Marţi, 20 martie 2018, 12:37)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui 1A

        Fura, maica, normal ca toti fura.
        Dar macar astia e d-ai nosti, dintre noi, si ne mai da si noua ceva din ce au furat!
  • +20 (22 voturi)    
    Fotografia (Marţi, 20 martie 2018, 11:06)

    viorel.petrescu [utilizator]

    este sumbra si premonitoare.
  • +26 (30 voturi)    
    Respect Andrei Gh! si as intreba-o... (Marţi, 20 martie 2018, 11:10)

    LLLL [utilizator]

    ...pe Olguta. Ma bestie cu chip de om, ce se intampla acum cu toata contributia de o viata la sistemul de pensii (de stat evident), a lui Andrei, vor beneficia urmasii de ceva? La un sistem privat contul s-ar fi transferat catre mostenitori, la sistemul de stat nu.
    • -4 (8 voturi)    
      normal ca nu (Marţi, 20 martie 2018, 11:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      sistemul de stat e bazat pe solidaritatea intre generatii, nu e un depozit privat
      • 0 (0 voturi)    
        ja, ja , "solidaritate" (Miercuri, 21 martie 2018, 11:05)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Orwell: toti egali, doar ca unii sunt mai egali decat restul. E vorba de PORCII ce au ajuns la putere, desigur.
        Ar trebui sa fie lectura obligatorie pt copii, ..
    • +5 (5 voturi)    
      Nici nu are ce să transfere (Marţi, 20 martie 2018, 11:42)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Că statul nu investește. Banii respectivi sunt duși de multă vreme. Olguța probabil se bucură când mai moare un om - crește solvabilitatea bugetului.
    • -1 (1 vot)    
      Ai dreptate, dar... (Marţi, 20 martie 2018, 11:42)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Esteo smecherie si aici.
      Mostenitorii vor putea beneficia de suma respectiva cand mortul ar fi implinit varsta de pensionare. Nu e gluma.

      E mai bine decat nimic, dar e tot o hotie. Cat crezi ca vor mai ramane din banii lui dupa ce timp de 10 ani fondul isi va trage comisioanele.
      Una din legile lui Murphy:
      Comunismul iti da impresia ca poti fi egal.
      Capitalismul iti da impresia ca poti caștiga.
      Misticismul iti da impresia ca poti deveni nemuritor.
  • +24 (28 voturi)    
    odihneste-te in pace (Marţi, 20 martie 2018, 11:14)

    programatoru [utilizator]

    l-am ascultat intr-o emisiune despre Eminescu pe TVR1 (cand inca nu dadeau interviuri cu inculpati si cautati international cu nume si atitudini si moralitate porcina), recitand din versuri si scrieri ale lui Eminescu am realizat (desi nu e o surpriza) cat de prezenta este acea realitate si azi, din pacate nu avem liderii care ii dorim, si nu facem decat sa stam in spatele tastaturii si sa comentam
  • -11 (21 voturi)    
    vremurile au fost vreodata altfel? (Marţi, 20 martie 2018, 11:22)

    Andrei453530 [utilizator]

    intotdeauna a fost asa lumea, conducatorii au fost si mai rai in anumite perioade.
    Ar trebui sa ne mai uitam si la noi, sa vedem daca suntem mai buni decat ei, sau ni-i meritam.

    Nu mi-a placut niciodata atitudinea lui Gheorghe. Un suflet chinuit. Dumnezeu sa-l ierte.
    • +10 (12 voturi)    
      De ce nu aveti si dvs (Marţi, 20 martie 2018, 12:13)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      un suflet chinuit?!
      Pe unul ca Andrei Gheorghe, nascut Evreu Rus, stabilit in Romania prin vointa/destinul parintilor lui, l-au chinuit ceilalti! Natural, el avea din nastere un suflet iubitor si bland, increzator in oameni, la modul exemplar:un Altruist!
      Si-a aparat demnitatea, pentru asta a fost urat si dispretuit de cei ca dvs, psihologi de Gulag dambovitean!

      R I P Andrei Gheorghe! :'(
  • +1 (1 vot)    
    Sa va spun varianta mea, plina de invidie (Marţi, 20 martie 2018, 11:35)

    scaraotchi [utilizator]

    ref la moartea prematura a dlui Andrei Gheorghe:

    Cred ca cei din ''echipa adversa " (sau, asa cum le spune Nashu Pandelica "dusmanu' de clasa'), intentioneaza sa lanseze un post de Radio-TV ("R.A.I. FM / TV '') si aveau nevoie de un ...om de baza.

    R.I.P. dle Andrei Gheorghe...!
  • -7 (7 voturi)    
    A murit un veleitar (Marţi, 20 martie 2018, 11:37)

    revelare [utilizator]

    cu ifose. Dumnezeu să-l ierte ! Atât merită spus.
  • +10 (10 voturi)    
    AMIN! (Marţi, 20 martie 2018, 12:04)

    1A [utilizator]

    '' Va blestem conducători ai României si'n pușcărie dacă v'as bagă pe toți, cu nimenea nu as greși. Va blestem cu spitalele, școlile, șoselele, șpăgile, infumurarile și prostia voastră agresiva. Va blestem sa muriți stind la coada, sa trăiți din salariu și sa va petreceți bătrânețea cu o pensie obișnuita, intr'un oraș obișnuit, cu doi copii obezi și beți in sufragerie și cu părinții in întreținere pe veci.''

    Andrei Gheorghe
  • +11 (11 voturi)    
    generatia de sacrificiu (Marţi, 20 martie 2018, 12:06)

    vodatepes [utilizator]

    In 89 daca romani aplicau punctele Proclamatiei de la Timisoara si in primul rand punctul 8 poate aveam alt drum. Ce sa spun? sunt din aceasta generatie de sacrificiu, am crescut in perioada lui Ceausescu care ne-a indobitocit si nu am stiut ce sa facem cu puterea atunci in 89 am ratat toate tintele generatiei pentru ca nu am stiut sa fim uniti. Nici acum nu suntem uniti si avem aceea rautate diabolica de a ne face rau. Incrancenare fara masura. Poate nepoti nostril vor vedea poiana cu soare visata de Andrei Gheorghe. Poate.
    • +4 (4 voturi)    
      Asta e situatia. (Marţi, 20 martie 2018, 12:32)

      m.cobzaru [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Pai noi cu totii si tu, facem parte din multimea care a dat si da conducatorii Romaniei, iar despre „poiana cu soare si flori” am dovedit ca nu putem sa o realizam, astfel ca ultima sansa ar fi ‚sa fim cuminti si sa acceptam pe altii sa ne-o creieze, pentruca altfel vom disparea.
  • +15 (15 voturi)    
    O VOCE lucida dar minoritara (Marţi, 20 martie 2018, 12:07)

    Plagarus [utilizator]

    Voi ramane cu o amntire frumoasa,cu un om rar in media si societatea romaneasca.