Dragnea: Se va infiinta Comisia Nationala pentru aprobarea planului de fundamentare a aderarii la moneda Euro in 2024

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2018, 15:49 Actualitate | Esenţial


moneda euro
Foto: Comisia Europeana
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a anuntat, luni, ca va fi infiintata Comisia Nationala pentru aprobarea planului de fundamentare a aderarii la moneda Euro in 2024, din care vor face parte reprezentanti din Academia Romana, Presedintie, Guvern, parti interesate din societatea civila, alte institutii, structurile asociative ale autoritatilor locale, potrivit news.ro.

"Doamna prim-ministru ne-a informat ca in aceasta saptamana prin HG se va infiinta Comisia Nationala pentru Aprobarea Planului de Fundamentare si de Aderare la Moneda Euro pana in 2024, comisie din care vor fi invitati sa faca parte reprezentanti din Academia Romana, Presedintie, Guvern, parti interesate din societatea civila, alte institutii, structurile asociative ale autoritatilor locale, in asa fel incat pana la 15 noiembrie cel mai tarziu calendarul de implementare si planul de actiune si de masuri sa fie aprobat, pentru ca incepand cu 1 ianuarie 2019 sa se implementeze aceste masuri", a declarat Liviu Dragnea, dupa o intalnire a liderilor PSD.



















1023 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    " Se va infiinta si comisia pentru spalarea (Luni, 19 martie 2018, 16:01)

    scaraotchi [utilizator]

    pe cap cu zeama de urzici a tuturor romanilor, sub deviza: fara matreatza pe cap si pe ...mustatza....!"
  • +5 (5 voturi)    
    alte posturi, (Luni, 19 martie 2018, 16:01)

    mos ion roata [utilizator]

    alte salarii babane...astia chiar nu mai au nici o limita.
  • +5 (5 voturi)    
    ete na , ce comisie ce aderare ! (Luni, 19 martie 2018, 16:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    pana in 2024 nici membru UE nu mai suntem !
  • +5 (5 voturi)    
    Eu as zice un 2050 (Luni, 19 martie 2018, 16:14)

    Zummm [utilizator]

    Dar fie cum spune El Unico Capitano di Babuinia
  • +7 (7 voturi)    
    2024?! sa mori tu?! (Luni, 19 martie 2018, 16:15)

    liviu_ [utilizator]

    eu cred ca dracnea stie ca psd nu mai pupa inca un mandat in parlament si se pregateste de promisiuni cu care o sa injure pe ailalti cand o sa fie in opozitie...

    e aproape imposibil sa aderam in 2024 din cateva motive:
    1 - renuntarea la MCV a devenit un vis penstru minim 2-3 ani de acum incolo
    2 - nu suntem in schengen + vezi punctul 1
    3 - inflatia o sa fie cel mai probabil peste 5% si deficitul peste 3%. Ca sa aderam la Euro trebuie sa avem cifrele astea sub 5 si 3 (parca, e posibil sa fie altfel ) pentru 3 sau 5 ani....
    4 - deja au distrus economia, codu fiscal, codu penal... e practic imposibil ca toti sa-si revina totu asa repede
    5 - increderea in romania e facuta praf cu ce se intampla... si cel mai probabil, daca nu se potolesc, o sa primim sanctiuni in 2018, cel tarziu 2019

    Una peste alta psd si toate partidele trebuie ca din 2019 CEL TARZIU sa fie perfecte... deci in primu rand psd sa nu mai fure... sansele de aderare la euro din 2024 sunt 0... dar repet... probabil o fac pentru o noua modalitate de spalat bani + ca sa urle ca nu fac ailalti nimic pt romania dupa ce ei pregatesc terenul pt dezastru...
  • +6 (6 voturi)    
    mai usor cu ciocolata.. (Luni, 19 martie 2018, 16:28)

    trem [utilizator]

    ..ca ti se strica dintii si e pacat ...se dezamageste iubita. Asta cu euro in 2024 e o petarda ca aeroportul in Teleorman - ala de l-ai inclus in strategia de dezvoltare!

    Te dai pro-european, in timp ce tu sapi justitia si subminezi orice institutie care lucreaaza la standarde europene din Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    zau? (Luni, 19 martie 2018, 16:38)

    nelamurit [utilizator]

    ca sa aderi trebuie sa ai TREI ANI de inflatie sub media UE si deficit bugetar tot cf UE. Cu inflatie de 12% anul acesta -media UE cam 1,1%- cum scade pana in 2021???
  • +4 (4 voturi)    
    Hahaha! (Luni, 19 martie 2018, 16:48)

    smi67 [utilizator]

    Sa ne scuteasca de vrajeala. Oricum nu vor mai fi la guvernare atunci!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea a avansat! (Luni, 19 martie 2018, 19:50)

    2016 [utilizator]

    Este si purtator de cuvant al Guvernului! Madam Dancila nu-i buna nici la cratita!