VIDEO Protest masiv la Iasi: 2.000 de oameni au manifestat in Piata Unirii si au marsaluit pana la sediul PSD si Prefectura

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 19:43 Actualitate | Esenţial


Protest Iasi 23 decembrie
Foto: Facebook - Radu Popescu
Aproximativ 2.000 de oameni au manifestat sambata seara la Iasi fata de modificarile aduse de Puterea PSD-ALDE legilor Justitiei si Codurilor penale. Adunati initial in Piata Unirii, ei au marsaluit apoi pana la sediul PSD si Prefectura. Protestul  a fost unul foarte animat, cu fluiere, vuvuzele, oale batute cu lingura si scandari neintrerupte. "Toader Tudorel / O sluga model", "Tudorel nu esti iesean / Mars la Dragnea-n Teleorman" - au strigat iesenii.
  • S-a mai protestat sambata seara si la Bucuresti (200 de oameni), Baia Mare (500), Brasov (250), Cluj-Napoca (200) sau Targu-Mures (100).

UPDATE 21.30: Protestul de la Iasi s-a incheiat fara incidente.

La protest a participat si deputatul USR de Iasi Cosette Chichirau, care a filmat si a transmis live cu ajutorul telefonului pe parcursul manifestatiei, noteaza Ziarul de Iasi.

UPDATE 20.50:
Manifestantii - al caror numar a ajuns la 2.000 - au revenit la aceasta ora in Piata Unirii, dupa ce au plecat in mars si au manifestat la sediul PSD si la Prefectura.

Numarul lor este in continuare foarte ridicat, in ciuda frigului patrunzator, relateaza Ziarul de Iasi.

Protestul este unul foarte animat, cu fluiere, vuvuzele, oale batute cu lingura si scandari neintrerupte.



Aproximativ 1.000 de oameni manifesteaza in aceasta seara la Iasi, in semn de protest fata de modificarile aduse de Puterea PSD-ALDE legilor Justitiei si Codurilor penale.

Dintre scandarile protestatarilor ieseni s-au numarat: "Toader Tudorel / O sluga model", "Tudorel nu esti iesean / Mars la Dragnea-n Teleorman", precum si traditionalele "PSD, ciuma rosie" si "Hotii".



Citeste mai multe despre   
















4896 vizualizari

  • -22 (44 voturi)    
    traditionalele "PSD, ciuma rosie" si "Hotii" (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:07)

    cucuveauamov [utilizator]

    in aceste zile parca erau alte traditii ... sancta simplicitas!
    • +14 (24 voturi)    
      Pai mesajul cu "Ciuma Rosie" (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:17)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      o sa fie traditie de acum incolo. Cand ne vom intalni 2 persoane pe strada, nu conteaza momentul, salutul regulamentar va fi: "Jos Ciuma Rosie!" . Raspunsul natural" " Asa sa ne ajute D-zeu!"

      Daca esti putin atent, vei observa ca si tu, instictiv ai preluat mesajul, fara sa meriti, fac pariu ca plusurile vor curge...

      Vezi, e in "firea" lucrurilor de acum incolo...si pun ghilimele ca sa nu te gandesti la prostii si la ... proaste...
    • +16 (26 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      la fel si traditia postacului pesedist cu aceleasi glume si mistouri rasuflate
    • +11 (21 voturi)    
      Da... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:56)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Da, mai sunt si alte traditii.
      Taiatul porcului sau al porcilor de exemplu...
      Da' nu-i tarziu!
    • -1 (1 vot)    
      e interesant cum difera indignarea :)) (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:31)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      acum 2000, deci foarte multi cetateni indignati
      in acelasi timp in restul tarii, cu tot cu bucurestiul se aduna tot 2000
      saptamana trecuta era 2000 la timisoara si 200 la iasi.
      curat spontan, coane fanica :))
  • -30 (46 voturi)    
    Din ce in ce (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:28)

    UpNext [utilizator]

    mai incarcate de ura aceste "recomandari" ale iesenilor. Exprimarea protestelor aluneca in sovinism si ura bazata pe origine. Ma surprinde ca HN promoveaza, indirect, aceasta conduita periculoasa al nivel de comunitati.

    Cum ar fi ca si ardelenii sa le recomande moldovenilor sa se retraga la "obarsie" si sa lase Transilvania libera de prezenta lor??
    • +11 (19 voturi)    
      De unde Esti (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Teleorman? Craiova? Ca ce spui pare a fi de la p$d
      • -3 (3 voturi)    
        Sunt din Cluj (Duminică, 24 decembrie 2017, 20:25)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        "departe" de Moldova si Valahia...
    • +14 (20 voturi)    
      Experimentezi periculos... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:20)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Cred ca puteai sa te exprimi in limba materna, ... nu era necesar efortul pentru "traducere"...
    • +17 (23 voturi)    
      cum ar fi... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ca sa fim o tara normala in care TOTI cetatenii sa vrea dezvoltare economica si JUSTITIE!!!
      am impresia ca niste milioane de oameni din tara asta sunt hoti... pt ca altfel nu imi explic cum de aprobati masurile hotilor din parlament!
    • +15 (21 voturi)    
      Lool (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:34)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Asta ai inteles tu? Protestatarii regeneaga un ieșean de-al lor, le e rusine cu el, nu instiga la ura etnica sau ce-ai mai inteles tu.
      • +6 (12 voturi)    
        Tudorel/Strungar Model (Duminică, 24 decembrie 2017, 2:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Nici la Tehnoton Iasi s ar califica...
      • -6 (12 voturi)    
        fericire (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:23)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        din fericire un numar redus de ieseni il contesta pe ministrul justitiei(la un vot sau sondaj corect, situatia ar fi mult in favoarea lui)
        • +1 (1 vot)    
          deh (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:25)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          Nu contesta nimeni ca cei mai multi romani sunt cretini, reprezentati fidel in Parlamentul Romaniei.
          Vazand cate lepre, cati hoti, cati smenari, cati penali sunt in Parlament, iti dai seama ca poporul din care provin nu poate fi cu mult mai breaz.
          Chiar si asa, exista o mana de oameni (paradoxal nu muritorii de foame, nu pomanagiii eterni), care spera sa va scoata din rahatul moral in care zaceti de macar 75 de ani.
          Cei care ies in strada nu o fac pentru 50 de lei, nici pentru 5 sarmale, o fac pentru ca multi au copii mici, carora vor sa le ofere o sansa. Normal ca un pomanagiu nu va intelege asta, din viermuiala morala in care va zbateti veti presupune ca sigur e o smecherie la mijloc, un ban de la Soros, un indemn al corporatiilor, un ciubuc acolo.
          • 0 (2 voturi)    
            Sa te Tina Domnul Asa (Luni, 25 decembrie 2017, 11:18)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Trecutul tau pe Hotnews era pigmentat cu accente pro penalii P$D, Craciun Fericit iti Doresc!
        • 0 (2 voturi)    
          Număr mic?! (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:30)

          kasandra [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          Vorbim de un număr rezidual în fiecare dintre orașele în care nevroticii ies pe asfalt să conteste ceea ce nu pricep.
          Nu este cazul să ne preocupe. Oamenii întregi la minte au priceput cam cum stau lucrurile cu rezistenții la tratament. Chiar dacă au nemulțumirile lor, nici gând sî se asocieze cu acești puțini la minte. Cum naiba s-ar putea socia o persoană respectabilă cu chivuța aceea care confundă Parlamentul cu mahalaua lingurarilor?!
        • +1 (1 vot)    
          Stii... (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:54)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          .. nu toti muncim la stat si nu gindim.
    • +14 (20 voturi)    
      Nu e bun exemplu tau (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:17)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      @upNext
      Aici iesenii își critică un ieșean pentru comportamentul politic (teleormanean aici semnifica " ca Dragnea".

      Cat despre exemplul tau, dat jumatate în glumă, jumatate in serios- se poate raspunde la modul serios:
      moldovenii , alaturi de munteni si-au riscat țara pentru a infaptui România mare, in care toți sunt români liberi, care au dreptul să circule cum și unde vor in țara lor, fără să ceară aprobarea nimănui.
    • +14 (22 voturi)    
      Tudorel jr... (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:29)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ... tu esti, maica? N-ai niste posturi de-ale colegilor de blocat?
  • +26 (40 voturi)    
    e fantastic (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 20:30)

    lp [utilizator]

    ca spiritul revoltei s-a aprins in toata tara ! infractorii nu eu niciun coltisor in care sa se ascunda si mai devreme sau mai tarziiu, or sa ajunga unde trebuie - dupa gratii
  • +17 (23 voturi)    
    Tudorel Toader (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 21:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ceausistul TT este rusinea Iasiului si rusinea cadrelor de la universitatea care l-au votat.a
  • +14 (20 voturi)    
    Bravo Iasi! (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:19)

    Sani [utilizator]

    Ciumatii se grabesc, fac greseli, sunt prosti si mitocani!
  • -12 (22 voturi)    
    Iesenii au mai multe nemultumiri (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:47)

    nonpostac [utilizator]

    Hotnews preia doar acele protestele din Iasi care se muleaza pe interesul ziarului.... La Iasi se mai protesteaza si pentru a se realiza AUTOSTRADA Iasi- Tg,Mures!!! impotriva bugetul mic de investitii pe zona Modovei de sub 5% s.a.m.d...
    Dar interesele cetatenilor nu sunt importante pentru servicii... doar propaganda... propaganda
    • +8 (14 voturi)    
      Ati votat cu psd. (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:25)

      Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui nonpostac

      Chiar nu-ti este putina rusine? Din 90 si pana astazi,nu ai convins o amarata de matusa...Ca sa fiu sincer,suntem frati siamezi dar, cur in cur!
    • +8 (10 voturi)    
      au fost si de alea (Duminică, 24 decembrie 2017, 9:30)

      alex..i [utilizator] i-a raspuns lui nonpostac

      Vorbesti prostii, pe HN au fost si articole cu protestele pentru autostrada
  • -11 (17 voturi)    
    citez dintr-un articol Ziarul de IASI (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:50)

    nonpostac [utilizator]

    ”Miza A8 nu este numai una pur economică. Economia primează desigur, dar la un nivel şi mai profund este acela de a reconferi convergenţă cultural-identitară unei regiuni. O regiune istorică - MOLDOVA- ciopârţită între imperii şi statele moştenitoare. O regiune „demontată” de 150 de ani prin proiecte administrative centralizatoare, deposedată de identitatea ei istorică pentru că e mai mult mai comod ca, din când în când, să i se arunce resturile, adică ce mai rămâne de la buget. În acest fel s-au construit metodic decalajele Nord-Sud, apoi Est-Vest, şi în acest fel moldovenii au ajuns subiect de bancuri şi victimele unui tip de xenofobie care guvernează pe faţă politicile de stat.”
    • +9 (17 voturi)    
      Sa "intinzi tu copita" (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:41)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nonpostac

      ca nu esti pastac? Pai cum sa te credem ? Comentezi exact ca un Prim Secretar de judet... Cam ca Ilici ... Despre meandrele concretului cand ne povestesti? ca uite s-a facut 12 noaptea si nu am reusit sa adormim...
      • -2 (4 voturi)    
        Tu chiar nu pricepi nimic.. (Duminică, 24 decembrie 2017, 7:34)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        ... nu intelegi cuvintele probabil.
        Cate clase ai?
      • -1 (1 vot)    
        ”INDOIALA indusa” este arma a militiei. cunoastem. (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:08)

        nonpostac [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        articol ”O veche doctrină a Bucureştiului: dezbină şi stăpâneşte”
        data 22.12.2017
        autor: Mihai Chiper

        Daca sunteti interesat de problemele Iasilor, acesta nu este un articol singular. Aproape zilnic este cate un articol care descrie starea de frustare din zona...
        WWW.ziaruldeiasi.ro
    • +12 (16 voturi)    
      nu e corect (Duminică, 24 decembrie 2017, 2:29)

      badia [utilizator] i-a raspuns lui nonpostac

      Domnule, daca tot ai citat cu exactitate, ar trebui sa mentionezi si autorul, si data aparitiei. Asta pentru ca sa putem citi textul integral, nu numai ceea ce ti-a placut dumitale.
      • -4 (4 voturi)    
        E na, omul a citat ce a vrut el (Duminică, 24 decembrie 2017, 7:32)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui badia

        ... citeaza tu ce vrei si de unde vrei daca vrei sa combati.
        Daca nu, citeste doar si cugeta!

        Cele citate din Ziarul de Iasi sunt vizibile de pe Marte.
  • +11 (15 voturi)    
    super (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    romanii aia chiar au parte sarbatori. sint liberi, felicitari.
  • -4 (10 voturi)    
    Poate totusi le explica cineva (Duminică, 24 decembrie 2017, 7:36)

    xrogo [utilizator]

    protestatarilor #rezist, legile s-au votat si numai CCR poate sa gaseasca ceva articole neconstitutionale, restul e zgomot de fond, de prisos si fara nici o finalitate!
    • +2 (4 voturi)    
      Ash mircica, un vuiet se aude in Romania (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si se Apropie de Bucuresti, imi este teama ca Patulul Latrina 3 va fi Primul Loc de Intalnire al Vuietului...
  • -4 (10 voturi)    
    ideologie? (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:19)

    gpavel [utilizator]

    iasul isi pastreaza traditia(?),a fost leaganul ideologiei legionare,profesori universitari i-au dat contur,au adaptat-o,au imbunatatit-o,studentii si elevii mari au raspandit-o,populatia in cea mai mare parte a adoptat-o!,rezultatele raman,pogroamele sangeroase si inventive,comunismul primitiv si miscarea #rezist la limita legii si a logici(toate cu mare sprijin popular,toate pentru obiective"marete"dar in final neindeplinite!!!)
  • +10 (12 voturi)    
    felicitari (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:28)

    lolosaurus [utilizator]

    Bucurestiul se pare ca s-a pierdut in vacante si sarmale!
    Ce-i drept mi s-au parut mai multi de 200 pe la 18:30, dar oricum dupa o ora nu mai era absolut nimeni si mi se pare rusinos sa te bata la cur cateva orase de 10 ori mai mici. V-ati adunat in februarie 200.000 ca era cool si acum e mai cool sa-ti vezi totusi de vacante la caldurica? 200 de oameni inseamna un singur om la 20.000, chiar nu se poate mai mult? Rusine!
    • -1 (3 voturi)    
      S-a votat (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

      La Bucuresti P$D masiv! Cine sa iasa in strad si de ce? Cine a votat P$D sa sufere si consecintele O tara de hoti voteaza hoti!
      • +1 (1 vot)    
        cine sa iasa? (Luni, 25 decembrie 2017, 9:39)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Aia care au iesit si alte dati. Chiar toti dintre aia o ard pe la Poiana, prin Milano sau la bunici? Numai 200 au ramas aici?

        Iar astea cu votul sunt prostii. La parlamentare 380.000 de bucuresteni au votat PNL, USR si PMP. La primarie doar votul intr-un singur tur a salvat PSD-ul. Consecintele le suferim toti, nu doar cei care au votat PSD. Adica aia care au votat cu cap, ce vina au?
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:26)

    vitan.sandu [utilizator]

    1. Dupa mintea voastra 2000 de oameni din cei 300000 ai Iasului este "masiv"!
    2. Multi neinspirati (a sa nu zic expirati) mor de ciuda pe aici criticand ca ies putini la manifestatie. Nu mai ajung platile la timp?
    3. Intrebarea cheie pentru cei care (mai) ies: concret pentru ce protestati? Raspuns: pentru legile justitiei. Dar habar nu au ce contin actualele legi ale justitiei si ce anume se schimba. Nici chiar unul dintre oamenii de baza ai MM nu stia absolut nici o prevedere din noile legi care nu ar fi in regula.
    • +2 (2 voturi)    
      lol (Luni, 25 decembrie 2017, 15:00)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      PSD-ul la guvernare cu toti penalii e suficient motiv sa iesi sa-i injuri.