Ministerul Agriculturii lanseaza joi campania "Alege Oaia!"

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 16:50 Actualitate | Esenţial


Alege Oaia, campanie MADR
Foto: Ministerul Agriculturii
Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale va lansa joi, in cadrul celui mai mare targ pentru agricultura din tara  INDAGRA 2017, Campania "Alege Oaia!".  Ministrul agriculturii este cunoscut pentru mai multe declaratii privind acest animal, Petre Daea spunand ca “oaia este o statuie vie”, ca “acest animal ne strabate istoria ca un fir rosu” sau ca stie de la bunicul sau ca “lana e gaj la banca”.

"In demersul sau, MADR va avea sprijinul tuturor crescatorilor de ovine din Romania, care doresc, prin intermediul acestei campanii, sa determine consumatorii sa manifeste mai mult interes pentru carnea de oaie si preparatele din carne de oaie" se spune intr-un comunicat de marti al ministerului condus de Petre daea.

"Prin aceasta campanie se urmareste valorificarea productiilor agro-alimentare provenite de la specia ovine, cresterea valorii de export prin produse prelucrate, atragerea fortei de munca in sectorul de prelucrare a carnii si a produselor din carne de oaie, dar si pastrarea traditiilor privind preparatele culinare din aceasta specie, in special in zonele montane", afirma sursa citata.

Campania de informare si promovare "Alege Oaia!" se va desfasura la nivel national pe o durata de trei luni si are ca principal scop incurajarea consumului de carne si produse din carne de oaie pe tot parcursul anului.


Citeste mai multe despre   


















1877 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Asta e ca aia.. (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:57)

    Lucian P. [utilizator]

    "Alege Boii" din dec 2016?
  • +2 (2 voturi)    
    Votez Daia! El este oaia (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:59)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    neagra.
  • +2 (2 voturi)    
    am ales-o deja (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:03)

    nea_caisa [utilizator]

    e ministru.
  • +3 (3 voturi)    
    Alege oaia (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:24)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Si te vei alege cu berbecul ministru.
  • +1 (1 vot)    
    e clar, e de caragiale (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:33)

    tusnami [utilizator]

    sau astia chiar si-o bat de noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Alegem si oaia! (Marţi, 24 octombrie 2017, 18:01)

    Erwin [utilizator]

    Ca de boi ne-am cam saturat.
  • +2 (2 voturi)    
    O fi momentul l'u Desteapata-te Romane ? (Marţi, 24 octombrie 2017, 18:16)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa oaie, codrul,izvorul,cojocul, coasa, tulnicul,opinca..
  • +2 (2 voturi)    
    Daea o fi musulman? (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:07)

    asavreau [utilizator]

    Prea ne indeamna sa mancam carne de oaie si nu spune nimic de porc.
    • +1 (1 vot)    
      Ar zice dar nu vrea sa se interpreteze (Miercuri, 25 octombrie 2017, 15:20)

      Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Si PSD-isti e oameni ....
  • +2 (2 voturi)    
    Progresul Agricola (Miercuri, 25 octombrie 2017, 0:53)

    Thriller [utilizator]

    De la "Nu e pasare ca porcu" trecem la "Alege oaia ! Se ce ? Daia !"
    • +1 (1 vot)    
      Cea mai reusita zicere de pana acum :-) (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:25)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Thriller

      Ca intotdeauna, umorul involuntar e cel mai bun, iar dl. ministru il produce din plin.
      Lasand insa gluma la o parte (greu de facut, ce-i drept, in circumstantele stiute), adevarul e ca demersul sau nu e stupid. Si mai are si meritul consecventei.
      Daca privim lucrurile dintr-o perspectiva de business "national" - nise pe pietele internationale, avantaje competitive, calitate, valoare adaugata, branduri (sau lipsa lor) - exista o logica puternica in favoarea cresterii ovinelor in Romania. Mai degraba decat, sa zicem, a porcilor.
      Altfel, uitandu-ne de pilda la Noua Zeelanda, o tara aflata in admiratia multor romani, daca ne gandim la produse pentru care acea tara e celebra in lume ("ne gandim" fara o cautare pe net, adica), gasim exact cateva produse agro - miere manuka, kiwi... si, da, oi.
      Din pacate, dl. ministru Daea este exact cum NU trebuie sa fie un campion al unei cauze bune...
    • 0 (0 voturi)    
      Nea Alecu, nea Alecu tunde oaia si bercecu (Miercuri, 25 octombrie 2017, 15:19)

      Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui Thriller

      Vrea sa-l submineze pe Dragnea cu ferma lui cu tot ....
      Eu cred ca el are ceva ferme cu oi ...
      • +1 (1 vot)    
        Greșit! (Miercuri, 25 octombrie 2017, 18:03)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Sorin-Cj

        Nea Livache și Alecu/ A pus ministru berbecu/Ca să jupoaie bugetu/Și bugetu tot striga/Deficitul te-o păștea!
  • +1 (1 vot)    
    Asta cu oaia o fi campanie electorala la Gigi?! (Miercuri, 25 octombrie 2017, 15:25)

    Sorin-Cj [utilizator]

    Oaia e un animal scump, de ce nu preia domnia sa lana de oaie ca putrezeste pe camp?
    Eu mananc oaia doar in mititei ....