Tariceanu: Documentul trimis de presedinte a fost dat intai la presa, ca nu era facut pentru Parlament, era facut sa faca valuri

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:08 Actualitate | Esenţial


Tariceanuui
Foto: Captura Digi 24
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a afirmat ca Biroul permanent va analiza cererea sefului statului de organizare a referendumului si vor fi urmati pasii prevazuti de lege, dar sustine ca prin tema combaterii coruptiei presedintele Iohannis "pune o eticheta nedorita pe Romania", transmite Agerpres.

"Documentul a fost dat intai la presa, ca nu era facut pentru Parlament, era facut sa faca valuri in presa. La Parlament avem un Regulament si o lege care ne obliga, in atari conditii, sa dam drumul la procedurile care se impun pentru organizarea referendumului cerut de presedinte. Vom discuta acest lucru in Biroul permanent si vom stabili pasii care trebuie urmati conform legii", a afirmat, marti, Tariceanu la Antena 3. 

El a explicat ca prin abordarea temei combaterii coruptiei presedintele "face o greseala strategica si dauneaza mult perceptiei pe care romanii si strainii o au o despre tara noastra". 

"Presedintele a ales alte teme care, in fine, raman de vazut. Cred ca toata lumea este de acord cu combaterea coruptiei. Ceea ce mi se pare mie extrem de pagubos este ca in acest fel presedintele pune o eticheta definitiv pe Romania, o eticheta nedorita, si care nu este corespunzatoare realitatii si anume ca Romania este o tara corupta. In Romania exista coruptie cum exista in toate tarile din lume. E un fenomen care trebuie combatut. Dar cred ca in felul acesta presedintele face o greseala strategica si dauneaza mult perceptiei pe care si romanii si strainii o au o despre tara noastra", a adaugat Tariceanu. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3376 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    daca era un biletel roz (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:11)

    zaboo [utilizator]

    sa fentam justitia pentru un amic totul ar fi fost ok, nu?
    • +9 (9 voturi)    
      Ei, si ce daca a dat la presa..... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:02)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Poate mai afla cate ceva si asistatii sociali care l-au votat pe Senileanu. Sunt curios sa vad cum scoate camasa acest manechin expirat cu 7 neveste si facultatea terminata in prelungiri, cand asistatii o sa constate ca nu ajunge malaiul pentru toti.
  • +10 (10 voturi)    
    Mah da' nu e nimeni... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:15)

    eek [utilizator]

    ...sa le traga cate o scatoalfa peste bot astora?
    Tot cu gura ei... mafioti confirmati, pusi pe japca, ne spun ei noua cum e mersul... si noi stam ca mutii si ne uitam in gura lor spurcata. AJUNGE!
  • -15 (15 voturi)    
    boicot (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:16)

    xanti [utilizator]

    Pentru a fi valabil este nevoie de 30% ,la alegeri s-au prezentat 39%.
    Daca PSD PMP ALDE vor boicota referendumul nu va trece.
    Este singura solutie sa il invingem pe Johannis.
    Romani stati acasa.
    • +4 (4 voturi)    
      romania, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:26)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      faceti coada la portile puscariei ca va iasa neamurile!
    • +5 (5 voturi)    
      e buna recomandarea: (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:36)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      -Romani stati acasa, PSD da drumul la hoti si violatori!
    • +5 (5 voturi)    
      Ha,ha...... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:05)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tocmai P$D-ul a schimbat legea ca sa-l schimbe pe Basescu, ca era 50% inainte. 30% la suta este floare la ureche pentru Iohannis care a obtinut 6 milioane de voturi. Infractorul dovedit Dragnea si echipa lui de mafioti rosii au obtinut decat 3,2 milioane. Cred ca infractorii o sa si-o ia in barba cu propriile lor legi. Oricum, ii doresc infractorului dovedit Dragnea viata lunga in puscarie, vreau sa-i vad mustata dupa gratii.
    • 0 (0 voturi)    
      Asistatii social (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:16)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      vor sta casa. Oricum, nu ii duce mintea sa priceapa despre ce este vorba. Acesti romani pot sa stea acasa - chiar ii rog si eu. Ar fi vorba de restul romanilor, inclusiv cei ce nu au fost la vot. Pe astia nu ii poate opri dragnea et.co. In plus, multi din ei si-au dat seama ce eroare au facut in decembrie 2016 ca nu au mers la vot, chiar si pentru a-si anula buletinul de vot.
  • +8 (8 voturi)    
    Si ce are Tariceanu contra presei? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:30)

    BEDE [utilizator]

    Adica presedintele nu are dreptul sa dea presei ceea ce considera el? Sau important este numai ce zic antenele lui Voiculescu si Romania TV.
    Sigur ca presedintele trebuie sa colaboreze cat mai bine cu parlamentul, dar aceasta nu exclude nicidecum ca el sa dea comunicatele de presa care i se par a fi necesare.
    Tariceanu ar face mai bine sa taca si sa se ascunda, ca e clar ca, daca a mai prins un loc in Parlament, la urmatoarele alegeri nu mai pupa, mai ales dupa chestiile astea de le face acum.
    Ceea ce este extrem de important este ce intrebare (sau intrebari - daca vor fi mai multe) va avea referendumul. Pentru ca hotilor le va ramane mult spatiu de manevra daca intrebarea nu este bine formulata. Chestia cu "continuarea luptei impotriva coruptiei" mi se pare cam prea vaga. Mai curand sa fie ceva de genul: admiteti ca o persoana impotriva careia este deja pronuntata o hotarare judecatoreasca de condamnare sa aiba un loc in Parlament sau o functie in Guvern?
    Si o alta chestiune de pus la referendum: doriti ca DNA sa-si continue activitatea (adica sa nu fie desfiintat fiind comasat cu parchetul)?
    • +3 (3 voturi)    
      Cum sa nu aiba? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Asemenea otrepe, scursuri ale societatii, vor fi intotdeauna imptriva presei, cu exceptia latrinelor unde isi varsa fe..lele pe gura. Tariceanu e un exemplu tipic.
  • +4 (4 voturi)    
    Coruptia de sub pres (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:14)

    Victor Micea [utilizator]

    Pentru Calin Popescu nu coruptia generalizata este problema ci sa discuti despre ea. Fara sa vrea, Popescu a aratat cat de grav stau lucrurile si cata dreptate are Presedintele !
    • -1 (1 vot)    
      se intampla si la case mai mari (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:39)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      vezi madam Clinton care scuipa pe aia care au aratat zoaiele din partidul democrat, dar e perfect ok cu ele
  • +3 (3 voturi)    
    Taricene pregateste-te de razboi civil (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:23)

    DanBruma [utilizator]

    Cu declaratiile imbecile pe care le faci asteapta-te la ce e mai nasol in urmatoarele zile in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum il mai incape pamantul? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 18:05)

    vidra [utilizator]

    Auzi cica da rau pentru tara sa discutam de ordonanta, ca aud si aia din UE ce vrem sa facem :))))) Dar e perfect ok sa o dam pe ascuns :))))