Omul de incredere al premierului, Dorian Filote: Intentia lui Ciolos e sa ramana in tara cativa ani, chiar daca unii vor sa plece

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2016, 21:53 Actualitate | Esenţial


Dacian Ciolos
Foto: Facebook.com
Secretarul de stat din Cancelaria premierului Dorian Filote dezminte informatiile pe "surse politice" potrivit carora premierul Dacian Ciolos ar fi gata sa plece din Romania, scrie Agerpres. Mai mult, Filote sustine ca, intr-o discutie cu prim ministrul, Dacian Ciolos si-a exprimat intentia de a ramane in tara "vreo cativa ani". Dorian Filote a fost mina dreapara al lui Dacian Ciolos la Bruxelles.

"Interesant ca se gasesc ''surse politice'' care-l dau pe dl Ciolos gata sa plece din tara si cu "aranjamentele" facute pentru posturi pe-afara. Numai ca posturile acelea scoase pe surse, fie nu exista ("vicepresedinte ONU pentru agricultura", serios?! :)) fie, oricum, nu se elibereaza pana prin 2019 (Director FAO?!). In plus, din cate-mi spunea mai ieri, intentia dumnealui e sa ramana in tara macar vreo cativa ani :)... chiar daca unii ar vrea sa-l vada plecat sau macar vandut strainilor", scrie Filote pe contul sau de Facebook.

Dorian Filote este incepand de joi secretar de stat la Cancelaria premierului si coordoneaza Departamentul de comunicare al Executivului.

In trecut el a facut parte din echipa lui Dacian Ciolos in perioada in care acesta era comisar european.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3023 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Cativa ani in tara ? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Cu alte cuvinte, tocmai bun sa fie PM si dupa noiembrie 2016.

    PS. Dar in guvernul cui ?
    • +2 (10 voturi)    
      Aha... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 21:18)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ca sa fim siguri ca Dacian Ciolos are continuitate:

      Poate vine Ignatul mai devreme in fieful baronilor politici? Gen Dragnea, condamnat penal, dar inca sef de cuib, unul care maraie din cand in cand ca da jos guverne?
  • +8 (12 voturi)    
    Constatari . (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 20:39)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Daca exista vreun om sa fie dispus sa intre in istoria pozitiva a Romaniei , acel om trebuie sa reformeze tot sistemul clientelar bugetar , sa taie spagile bugetarilor si sa reduca numarul acestora cu cateva sute de mii . N-are nevoie pentru asta de fonduri Ue , de bani de la FMI ( ba chiar o sa-i mai ramana la buget o gramada ) . Are nevoie de sprijinul acelora care s-au saturat sa se scoale cu noaptea-n cap si sa munceasca pentru un sistem parazitar care se perpetueaza in Romania de ani de zile . Vrea sa fie Ciolos acea persoana ?Daca da , asteptam sa se pronunte si-l vom sprijini la disperare .
    • -1 (1 vot)    
      Auzi da cum ar putea cineva sa taie spagile? (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 23:13)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      sau numarul bugetarilor
      adica politie nema,educatie nici atata,sanatate la privat etc
      ca orisicum si acuma fura la greu si is lenesi si nu lucra
      apoi cand n-o sa mai fie nimeni
      da stiu ca la asta se a ajunge Artemis m-a prevenit asupra razboliului civil de la sf lui 2016 inca din 2008
      sept e perioada pana in dec
      • +1 (1 vot)    
        Pareri . (Duminică, 19 iunie 2016, 13:32)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

        Numarul bugetarilor poate fi redus tot asa cum a fost crescut . Romania functiona bine ( sau tot asa de rau ) prin anii 2005 cu un numar mai mic de chibiti . Erau mai putini ca acum cu circa patru sute de mii - realizezi ce trantori platim noi acum ? - iar daca ne luam dupa cati erau atunci la 22 de milioane de locuitori , vedem ca cele circa opt sute de mii care erau atunci , trebuie reduse cu 20 % , procente cu care populatia s-a redus de pe teritoriu prin plecarea la munca definitiva sau oricum indelungata a milioane de oameni . In concluzie , numarul bugetarilor trebuie redus cu vreo cinci sute de mii . Cu spagile este si mai simplu . Guvernul sa sustina modificarea Codului Penal si pentru ce ancheteaza DNA , pedepsele sa inceapa de la 15 ani in sus .si confiscarea totala averilor .
  • +2 (2 voturi)    
    ar fi o FOARTE BUNA solutie (Duminică, 19 iunie 2016, 8:27)

    cuky [utilizator]

    Ar fi o buna solutie sa se inscrie in PNL,sa fie ales presedintele acestui partid si sa fie desemnat primministru in continuare .Este o persoana serioasa care nu a intrat in cardasie cu coruptii .,foarte constiincios ,hotarat da rezolve problemele pe care Romania le are , foarte modest si cu mult bun simt . ,facand comparatie cu o parte din predecesorii sai . Este FOARTE MARE LUCRU .Va face lucruri foarte bune daca va fi lasat si daca demolatorii Romanii nu se vor mobiliza sa-l impiedice .Cred ca este cea mai buna solutie .
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Duminică, 19 iunie 2016, 9:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Ciolos este prea bun ... oamenii de calitate primesc o baie de zvonuri si acuze, imediat ce devin persoane publice ....
    Sa ramana, draga Dorian, daca credeti ca ii puteti asigura si siguranta ca poate lucra....daca nu, pacat de anii in care atata lume a crezut in Romania euroepana...
  • +1 (1 vot)    
    Spirit de sacrificiu? (Duminică, 19 iunie 2016, 12:38)

    Radu I [utilizator]

    Din câte am reușit să-l cunoaștem, domnul Cioloș are tot ce-i trebuie, pentru a fi în continuare la cârma unui guvern, oricare ar fi acela: competențe manageriale, seriozitate, moralitate, responsabilitate, modestie și bun simț cât cuprinde. Am uitat ceva? A, da, spiritul de sacrificiu! Căci cum altfel putem numi faptul că (în timp ce este înconjurat, înjurat, amenințat de colții lupilor hămesiți, de pe margine) se străduiește să-și păstreze calmul, să facă tot ce-i stă în putință ca să miște cât de cât lucrurile pe un făgaș normal? (Cu ce preț, asta nu vom ști-o, poate, niciodată). Respect, domnule Cioloș!