Preotul Mihai Aldea: Cantecul "The day we die" are un subiect perfect ortodox

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 22:49 Actualitate | Esenţial


Preot Mihai Aldea
Foto: Facebook

"Si, ca sa pun capac la ticalosia si nepriceperea mea, marturisesc public, sus si tare, faptul ca nu am izbutit sa vad unde ar fi satanista melodia "The day we die". Dimpotriva, dincolo de stilul vocal - pe care il inteleg, dar care imi este incomod - cantecul are un subiect perfect ortodox", scrie preotul Mihai Aldea, unul dintre cei mai cunoscuti duhovnici tineri din Capitala, pe contul sau de facebook. Parintele s-a facut remarcat ca fiind una din primele voci din Biserica care a luat atitudine impotriva campaniei "ultracredinciosilor de pe forumuri" care acuzau un "concert si practici sataniste" vineri seara in Clubul Colectiv.

Fragment din postare:

"Si, ca sa pun capac la ticalosia si nepriceperea mea, marturisesc public, sus si tare, faptul ca nu am izbutit sa vad unde ar fi satanista melodia "The day we die". Dimpotriva, dincolo de stilul vocal - pe care il inteleg, dar care imi este incomod - cantecul are un subiect perfect ortodox:
nu suntem numere, suntem oameni vii, iar ziua in care ne vom da batuti si vom accepta sa devenim numere, vom accepta sa fim sclavii sistemului, este ziua in care vom muri.
Mi-a placut mesajul acestui cantec! Foarte mult!

Habar nu am de celelalte melodii ale albumului, dar mesajul acestei melodii este, din punctul meu de vedere, perfect ortodox.
Iar comentariile pe tema ale unora - privitoare la "premonitia" din aceasta melodie - tin de o boala cumplita a datului cu parerea despre ceea ce nu stim. Barfa, susana, prostie.
Ca si cele despre presupusa "petrecere satanista" de la Colectiv si altele asemenea, toate bazate pe "auzenii".
Ooo, sigur, nu a fost o vecernie sau o litie acolo la club. A fost o petrecere, da. Si vineri seara, corect. Dar de aici si pana la "sarbatoare satanica" si alte asemenea aberatii este o uriasa distanta.
Pe care multi asa-zisi ortodocsi - oameni care ar trebui sa fuga de barfa ca de dracu - nu s-au sfiit s-o treaca. Autoritar, tupeist, fara pic de empatie, fara dragoste, fara mila."

Preot Mihai Aldea, pe facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


14405 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Daca e sincer... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 8:06)

    z [anonim]

    E un preot valabil, cel putin asa pare.
    Avem nevoie de asemenea oameni ai bisericii,
    CU MINTEA LIBERA SI CU ADEVARUL IN INIMA.
    • -2 (4 voturi)    
      Daca e sincer... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 11:10)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui z

      ...e tare prost.
  • 0 (2 voturi)    
    primavara (Vineri, 6 noiembrie 2015, 8:45)

    grongobar [utilizator]

    ar putea fi floarea de la care asteptam primavara,dar parca prea e noiembrie peste tot si el e atat de singur ...oricum e bine ca mai exista speranta.asta daca nu-l excomunica preaimbuibatu'
  • -3 (3 voturi)    
    Care este mesajul ? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 9:44)

    Preot Silviu Damse [anonim]

    De Cine, sau de ce ar trebui sa ne emancipam rugandu-ne pentru o libertate anarhica ? De ce ar fi toata lumea de vina ? Cine este inamicul umpotriva caruia trebuie declansata anarhia ? Nu inteleg de ce comportamentul plin de condescendenta (milostivire,compasiune,bunavointa ) ar merge rau . Care este acel ,,crez sovaielnic " ? Care dogma predicata de catre cine este o scamatorie dincolo de care constiinta se stinge pentru a nivela toate credintele ferme ? Impotriva cui sa stam in pozitie de lupta cu pumnii stransi, plini de dispret ? Impotriva cui sa apasam tragaciul dand tonul la ce ? La ce fel de coruptie prezenta inca de la inceputuri,dar pe care nu o puteam vedea se refera ?
  • 0 (4 voturi)    
    We're not numbers? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 10:01)

    donjoe [utilizator]

    Nu suntem numere? Interesant. Şi câţi s-au gândit la asta înainte să iasă în piaţă să strige că vor în locul democraţiei "tehnocraţie", sistemul rece şi inuman care tratează oamenii ca pe nişte cifre seci?
  • 0 (2 voturi)    
    Iar vorbiti aiurea... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 11:38)

    Skipper1 [utilizator]

    Mesajul unui cantec e constituit prea putin din cuvinte. Altfel am recita poezii. Mesajul e dat de muzica si de modul in care se canta, si e mult mai puternic decat mesajul versurilor. La unele melodii poti sa pui orice cuvinte si reactia va fi aceeasi.

    Problema e ca nici voi nu prea mai stiti ce e satanist si ce nu, pentru ca va bazati in mare parte pe traditii pagane.
    • 0 (0 voturi)    
      Skipper1 (Duminică, 2 octombrie 2016, 20:21)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

      Biserica satanista care reprezinta satanismul oficial este infiintata de Anton Szandor LaVey si sustine lipsa de mila fata de cei aflati in suferinta sau fata de cei slabi. Adica exact cum faci tu Skipper, tu daca ai avea un om ars langa tine inainte sa il ajuti l-ai intreba intai daca asculta rock. Tipic satanist.
  • 0 (0 voturi)    
    Bufon (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:32)

    dan [anonim]

    Asta mic e doar un pion amarat! Eu asa consider!
    Pai sa vedem:
    1. BOR a dat-o in bara grav de tot! Lumea a cerut vehement impozitarea a tot ce inseamna venituri in biserica. Hop ca si-au dat seama ca au sfeclit-o si au inceput sa dreaga busuiocul.
    2. Apare dimineata un preot tanar in presa care spune ca mesajul piesei chiar i a placut si nu l considera neortodox. Toata lumea il felicita si ii spune cat de minunat e si asa trebuie sa gandeasca o fata bisericeasca.
    3. Spre seara apare chiar mosu' la tv cu un mesaj de scuze frate. Mesaj prin care dovedeste cat de fatarnic poate sa sa fie,
    4. Na belea ca in dimineata asta apare si preotul de la fata locului tragediei. Hop si o poza fix de la fata locului in care apare un pomper transfigurat saracu de ce vazuse si pac si o poza cu minunatul preot, poza la o inmormantare a unui coleg probabil. Dar vai preotul foarte la locului lui nu a vrut sa stea de vorba cu noi, cu greu l am convins.
    5. Primul articol pe hotnews, al doilea pe evz. Hop ca a invatat si BOR cum se fac advertorialele.
  • +1 (1 vot)    
    SMERENIA e coloana vertebrala a credintei (Vineri, 6 noiembrie 2015, 12:46)

    cosmin [anonim]

    E timpul ca si cei din conducerea BOR sa plece urechile catre oameni ......... Bravo tie tinere cresitn .... tine-o tot asa ca societatea are nevoie de cati mai multi tineri cu gandirea si deschiderea ta. Ca sa ajungi la Dumnezeu trebuie sa-l primesti in tine, ori daca voi nu-i invatati pe tineri cum sa-i faci loc lui Dumnezeu in inima ta atunci nu e bine..... trebuie luati usor ... astfel se vor pierde pe drum si cu cat insisti mai tae cu atat repulsia este mai mare. Trebuie sa ajungi la sufletul omului intai, sa vezi cel doare si de acolo incepi vindecarea acestuia. Nu intri in "casca" cuiva si izi zici ori crezi ori te ...manaca iadul ... nu merge asa ... sau vin cand sunt invitat..... Uitati-va la Isus, s-a autoinvitat in multe situatii tocmai pentru a-i invata pe oameni...
    Dumnezeu sa ne lumineze pe toti si in special in aceste momente pe cei din conducerea Bisericii Romanesti ca sunt putin incurcati in propria lor "semerenie". Sper ca lumina sa va ajute pentru binele societatii romanesti. Rugati-va si astfel veti gasi calea ...... spre a fi mai umani, mai smeriti .... si mai aproape de suferintele cetatenilor. Nu va faceti ziduri in sufletele voastre --- palatele imense nu sunt pe placul lui Dumnezeu .... ridicati ziduri de credinta in jurul vostru, apropiatii pe tineri de Biserica, nu-i respingeti ca sunt copiii nostri si daca privit la prima manifestare au dovedit ca sunt civilizati, inteligenti si cu bun simt ...., deci nu cred ca nu sunt deschisi la minte. Sper sa va deschida Dumnezeu si voua mintile .... renuntati la averi, renuntati la a face din manastiri catedrale ..... implicati-va cat mai mult in comunitate ca avem mare nevoie de domniile voastre. In aceste momente chiar este extraordinara implicarea dvs..., dar nu pe ecrane, nu coloane oficiale si fasturi ...... Uite la Biserica mea parintele a creat o bucatarie si in fiecare zi se face de mancare pentru 15-20 de saraci, este extraordinar, de asta este nevoie... e doar un exemplu. FELICITARI PARINTE
  • 0 (0 voturi)    
    preot sau ... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:16)

    Vlad [anonim]

    Preot sau securist ?
  • 0 (0 voturi)    
    sperante (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:38)

    Dedalus [anonim]

    Vai de tara asta in care o atitudine normala a ajuns sa fie subiect de admiratie...

    Partea buna e ca probabil BOR se va improspata. Nu pra curand, dar previzibil.

    "Mai puternic decat sageata trasa din arc...."
  • 0 (0 voturi)    
    ANALIZA CORECTA DIN PUNCT DE VEDERE CRESTIN ORTODO (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:32)

    ihtis [anonim]

    Cuvantul ”Dumnezeu” sau ”Hristos” fiind total inexistent, face si mesajul sa fie total antihristic.
    ”Let go and beg for freedom”
    Indemnul la implorare pentru libertate este evident dorinta vicioasa pentru libertinaj (sa faci tot ce vrei)
    Un ortodox se roaga pasnic. A implora inseamna a cere disperat, numaidecat.
    ”Another row jumping into the flame”
    Generatia ce sare in flacari face aluzie clara la iad, locul unde flacara e la ea acasa.
    Un ortodox nu sare, merge linistit sau zboara pe aripile credintei pentu orice ideal sfant.
    ”Loose lips are shifting leaders”
    Niciodata liderii rai nu vor fi schimbati de buzele razvratite. In locul lor vor veni altii care vor aduce o iluzie a schimbarii.
    Nu poti scoate raul cu rau.
    Un ortodox poate schimba un rau facand bine si rugandu-se lui Dumnezeu... Tot pasnic.
    ”From here on out everyone is to blame”
    Toata lumea este de vina... E usor sa arunci cu pietre, mai greu e sa-ti vezi vina din interior.
    Un ortodox se vede pe sine vinovat (desi nu este), raul il evita si lumea o vede in general ca pe chipul lui Dumnezeu.
    ”I'm looking up to my company A full blown artillery”
    O artilerie gata sa explodeze nu are nimic comun cu invatatura crestin ortodoxa care indeamna sa faci bine celui ce-ti face rau.Haosul revolutiilor nu a schimbat politica in bine, de-a lungul istoriei. Dar o morala sanatoasa, o fapta buna si un gest frumos a pus pe ganduri orice raufacator.
    ”Keep the sights on the enemy”
    Supravegheati inamicul... contrar invataturii crestine care spune: Iubeste-ti vrajmasul.
    ”And bust the lid off anarchy”
    Mesajul este doar pur politic. Cuvantul anarhie este interpretabil si atata timp cat nu se doreste o morala sanatoasa bazata pe principii ortodoxe, nu va face altceva decat loc unei alte anarhii.
    • 0 (0 voturi)    
      Ilogic (Duminică, 2 octombrie 2016, 20:25)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui ihtis

      "Cuvantul ”Dumnezeu” sau ”Hristos” fiind total inexistent, face si mesajul sa fie total antihristic."
      Doamne ce logica de fier! Shakespeare e satanist ?
      Analiza ta arata exact departarea ta de Isus esti in intunericul adanc al mintii si implicit al sufletului.
      Dumnezeu te mai iarta daca nu duce capul dar daca persisti in prostie e rautate.
  • 0 (0 voturi)    
    2 (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:33)

    ihtis [anonim]

    ”Your condescending demeanor has all gone wrong You should have known this all along”
    Ar fi trebuit sa stii ca te-ai purtat rau, gresit... TU, nu eu.
    Judecata - contrar invataturii crestine care spune: Nu judecati... Doctore vindeca-te pe tine insuti.

    ”We're not numbers, we're free, we're so alive”
    Nu cred ca membrii formatiei sau adeptii acestora nu au acte de identitate cu serie si cnp sau card-uri cu numere.
    Pana la un punct trebuie sa te supui statului, atat timp cat legile lor nu contravin propriei morale crestine.
    Iar despre libertate, nu poti fi cu adevarat liber avand o constiinta patata care te duce pana la razvratire
    tocmai din cauza pacatelor care singur ai ales sa le faci.

    ”Cause the day we give in is the day we die The day we die!”
    Numai efortul disperat de a trai libertin (in acest caz) e in stare sa aleaga moartea in schimbul unei vieti organizate cu educatie
    adevarat ortodoxa care nicidecum nu se va realiza avand la baza un duh de protest confuz si plin de ura.
    Adevarul e ca, in esenta, o altfel de anarhie este ceea ce doresc acesti tineri.

    ”Behold a credo wavering A sleight of hand is the dogma they preach Beneath a conscience's fading
    To even out all your steady beliefs Stand your ground in the battle zone”
    Dogma si predica sunt numite scamatorii... De aici si mai mult se intrevede duhul satanist al asa zisei melodii.
    Ortodoxia, tocmai ca sa nu cada in bratele anarhiei si ereziilor din mintile patimase ale libertinilor este si va fi sustinuta de dogme si predici.
    Numindu-le scamatorii, sufletele astea arata clar impotrivire lui Dumnezeu si sfintilor care prin revelatie dumnezeiasca le-au hotarat.
    Pentru ca nu toti oamenii pot merge pe scara fara balustrada, a fost nevoie si este mai ales acum de reguli organizate, legi si porunci
    care sa ajute pe oricine sa ajunga ordonat si linistit la idealul sau locul dorit.
    Iar o constiinta libera nu poate accepta pacatul. Tocmai viciul omoara constiinta.
  • 0 (0 voturi)    
    3 (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:34)

    ihtis [anonim]

    ”Filled with life, bone, and scorn Clench your fists, I'm battle prone”
    ...cu pumnii stransi, dispretuitori si gata de lupta... contrar crestinismul care spune: Sa va iubiti unul pe altul. Mania nu lucreaza dreptatea lui Dumnezeu. Duhul pacii si al intelepciunii este total absent si in aceste versuri.
    Un ortodox isi deschide pumnul... pentru a castiga lumea intreaga.

    ”Pull the trigger and set the tone”
    Apasa pe tragaci si trimite sunetul... INCITARE morbida la violenta, distrugere si haos.
    Cu forta nici Dumnezeu nu poate schimba ceva.

    ”Fuck all your wicked corruption!”
    La naiba sau reguleaza toata coruptia... Iarasi disperare, manie, indecenta.
    Un ortodox se roaga pentru pacea in lume si indreptarea celor rai.
    Raul cu rau nu va aduce niciodata o schimbare buna. Doar iluzia de moment.

    ”It's been there since our inception But we couldn't see all the times we've feelt so hollow
    Tocmai... daca ati fi avut o viata morala, linistita conform invaturii ortodoxe, coruptii si egoistii
    nu ar fi putut sa ajunga la conducere profitand de orbirea voastra !

    ”As our hopes were hanged in gallows All this time we've been locked away”
    Omul fara legi ar ajunge la o stare animalica. Sperantele nu sunt bune daca interesul este sionist... parsiv, egoist si imoral.

    ”And there was nothing left to say UNTIL TODAY!”
    Un ortodox curat tot timpul a avut ceva de spus si a observat demult orbecaiala in care bogatii lumii v-au bagat.
    Marturisire clara de creiere spalate in timp... Si dintr-o data disperarea si violenta devin arme.
    Da, arme cu care va veti distruge definitiv.

    DECI MESAJUL MELODIEI E PUR SATANIST, NICIDECUM ORTODOX.