Evaluarea Nationala 2016 Modele de subiecte pentru examenele la Limba romana, Matematica si Limba materna

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:10 Actualitate | Esenţial


Modele de subiecte la Matematica - Evaluarea Nationala 2016
Foto: edu.ro
Ministerul Educatiei a publicat modele de subiecte pentru examenele pe care le vor sustine la sfarsitul anului elevii care acum sunt clasa a VIII-a. Descarca de mai jos modelele de subiecte pentru examenele de Limba si literatura romana, Matematica si Limba si literatura materna, pentru Evaluarea Nationala 2016. La Limba romana, elevii vor avea anul acesta de elaborat o naratiune de minimum 150 de cuvinte, la ultimul subiect, fata de un text de 80 de cuvinte cerut pana acum.

Evaluarea Nationala 2016 va incepe pe 27 iunie cu primul examen: cel la Limba si literatura romana. Elevii de clasa a VIII-a vor continua probele scrise cu examenul de Limba si literatura materna pe 28 iunie, iar ultimul examen va fi pe 29 iunie la Matematica.

Descarca de mai jos modelele de subiecte si baremele pentru Evaluarea Nationala 2016:

Limba si literatura romana - Model de Subiecte Evaluarea Nationala 2016






Limba si literatura romana - Barem

Matematica - Model de Subiecte Evaluarea Nationala 2016





Matematica - Barem

Limba si literatura materna - Model de Subiecte Evaluarea Nationala 2016
Limba si literatura materna - Barem

Calendar Evaluarea Nationala 2016
15-17 iunie 2016              Inscrierea la Evaluarea Nationala
17 iunie 2016                   Incheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
27 iunie 2016                   Limba si literatura romana - proba scrisa
28 iunie 2016                   Limba si literatura materna - proba scrisa
29 iunie 2016                   Matematica - proba scrisa
1 iulie 2016                      Afisarea rezultatelor (pana la ora 16:00)
1 iulie 2016                      Depunerea contestatiilor (orele 16:00 - 20:00)
2 - 4 iulie 2016                 Rezolvarea contestatiilor
5 iulie 2016                      Afisarea rezultatelor finale dupa contestatii

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















279570 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    mai multe exemple (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:20)

    Dedalus [anonim]

    Bun, dar poate ca ar trebui mai multe exemple.

    La romana pare in ordine, dar la mate dupa parerea mea e inca prea abstract. Poate ar trebui in timp sa se lege matematica asta mai mult de ceva concret.

    ====

    Ca de obicei, pe teme de invatamant comentez singur sau intr-un grup restrans...

    Stiu ca pare trivial, dar e mare nevoie de un effort perseverant de imbunatatire a educatiei nationale.

    Lupta impotriva coruptiei nu va rezolva nimic pe termen lung fara cetateni bine pregatiti.

    De altfel si in comentariile despre demonstratiile #colectiv se vede o crasa incultura legislativa, politica samd.

    Cum sa schnimbi ceva despre care nu stii nimic?!!
    • 0 (0 voturi)    
      exemole sunt (Miercuri, 29 iunie 2016, 12:09)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Nu stiti Dvs. unde sa le cautati.

      cei din clasa a viii nu inteleg nimic dintr-o cerinta de text - la fel se intampla si cu profesorii lor.

      De exemplu - faceti o descriere a unui atractii turistice.

      Scrie eleva de clasa a VIIIa
      Am fost la Constanta si am vizitat Cazinoul si acolo am alergat si mi-am pierdut un cercel. Nororul meu a fost ca l-am gasit...

      Pe scurt:
      Alexandra, cati ani ai tu?
      Sunt o fata frumoasa si desteapta si m-am descurcat la examen.

      Greu daca nu ii invata nimeni sa gandeasca, nu li se ofera feedback si elevii nu vor sa persevereze, lipsiti de interes si de o intelegere a lumii in care se misca.
  • 0 (2 voturi)    
    naduf (Joi, 5 noiembrie 2015, 10:38)

    Dedalus [anonim]

    3000 de vizualizai, nici un comentariu nici un rating.

    Ne doare in... de viitor.

    Dupa aia toata lumea spune ca invatamantul e vraiste. Bine, doar asa putin, in trecere intre doua beri.

    De dezbaterea pe teme de invatamant s-a ales praful.

    Bine ca striga toti impotriva coruptiei. Strigatul ne scuteste sa gandim.

    Vor spune toti ca sunt alte probleme mai grave. Ce sa spun, TOATA lumea (18 milioane de cetateni) sta 100% din timp discuta despre #colectiv si demonstratii....

    Si hai - sa fie oameni competenti si cu character, cu rsponsabilitate.

    Asemenea oameni nu apar din vant si nici din fondurile europene. Nu vor aparea nicii daca vom avea un parlament din 3 persoane si pedapsa cu moarte penru coruptie.


    Fara partide, cu oameni exceptionali formati de strada si cu controlul serviciilor total asupra populatiei.

    Altfel spus, toata lumea il vrea pe Vladimiri Ilici Lenin.
    • 0 (0 voturi)    
      bre, si cu strigatele astea... (Miercuri, 29 iunie 2016, 12:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Sunt pentru prosti - vezi cazul Basescu T care tipa pentru justitie si hop, dupa, tipa impotriva justitiei.

      Ma mir de rusinea ex-presedintelui care argumenta in cazul Popovici ca a facut investitii si de aceea nu trebuie judecat prea aspru - bre, caldura mare la ex- pres... Cum poti sa gandesti in acest fel?

      Ce este asa de greu sa inteleaga ca fratele a fost prins cu mata in sac, ca da, a returnat banii luati, ca a luat atunci o chelfaneala zdravana de le domnul Presedinte pentru prostia sa, dar sistemul ramane cam tot acelasi.

      Pentru a schimba ceva trebuie sa ne dorim acest lucru si mai apoi sa actionam in sensul schimbarii - nu este usor, nu vine rapid, nu se schimba peste noapte, dar poate sa vina...
  • +6 (6 voturi)    
    toata lumea il vrea pe Vladimiri Ilici Lenin. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:29)

    Anonimus [anonim]

    Si hai - sa fie oameni competenti si cu character, cu rsponsabilitate.

    Asemenea oameni nu apar din vant si nici din fondurile europene. Nu vor aparea nicii daca vom avea un parlament din 3 persoane si pedapsa cu moarte penru coruptie.


    Fara partide, cu oameni exceptionali formati de strada si cu controlul serviciilor total asupra populatiei.
  • +1 (3 voturi)    
    Mai usor (Duminică, 10 ianuarie 2016, 21:13)

    Anonim [anonim]

    Sunt multi copii care nu mai ies din casa pentru ca nu au luat capacitatea !! Vreti sa-i omorati ?
    Da-le frate , usor ! Daca cineva vrea sa dea la filologie si a luat 10 in evaluare la romana si 4 la matematica , bineintes nu poate intra la liceul dorit .Le luati sansa copiilor de a deveni cineva !! in alte tari copiii nici n-au auzi de evaluare si tot dau rezultate bune !!! Se duce tara asta de rapa !! O sa se omoare copiii !
    • +4 (4 voturi)    
      mai usor (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:42)

      Mai usor frate [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      wtf sunt in clasa a 8 si unele exerciti la mate nu le-am facut si in ianuarie examenu
    • +5 (5 voturi)    
      evaluare (Joi, 10 martie 2016, 12:20)

      bety [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Si toti spun ca-i vina copiiilor ca nu invata,,am invata ,dar de la cine,,eventual la meditatii ca sa invatam si noice ar trebui sa ne predea la scoala!
  • +4 (4 voturi)    
    mai putin! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 20:53)

    Andra [anonim]

    bai oamenilor,exagerati cu matematica rau,jur! cine te mai intreaba chestii de astea pe viitor??sau la romana..pfai,bagati atata materie in copii de nimeni nu e in stare sa invete. Lasa-ti mai liberi,ce minister..Exagerati!
  • +3 (3 voturi)    
    Matematica (Luni, 22 februarie 2016, 15:13)

    Anonim [anonim]

    Mie, ca elev, romana imi pare ok, nu am ce zice, insa matematica e foarte grea, si eu unul nu o inteleg...
  • +2 (2 voturi)    
    subiecte evaluare (Joi, 10 martie 2016, 12:17)

    bety [anonim]

    Ar fii bine ,daca s-ar preda si la ore astfel de subicte.la scoala nici in vise nu ne preda asa,,,un ex doua,usoare binenteles,iar restul acasa din culegeri,Nu se preda subiste cu un grad mai mare de dificultate,,,,asa sa treaca vremea,nu seamana deloc cu ce da la capacitate si nu numai .pacat si dupa aceia spune toata lumea ca suntem prosti si nu invatam.....nu se mai preda cum se preda,,,,bataie de joc ptr noi elevii.....nu spun ca noi suntem sfinti,dar nici cu profesorii de azi nu mi-e rusine
  • +2 (2 voturi)    
    capacitate (Marţi, 17 mai 2016, 0:04)

    brasi [anonim]

    ar trebui sa ganditi mai mult cata materie bagati in copii astia de a 8a parca ar fi la facultate sau nu ganditi ca le terminati memoria???daca intreb unul din marele invatamant sau minister al invatamantului o problema de clasa a 8 sau ce este o locutiune sau interjectie sa-mi faca diferenta intre ele se uita ca boii la poarta noua dar incarcati memoria unui copil cu materii ...15 sau 16 materii....lectii grele multe notiuni noi si complexe dar bietul copil plange ca are istorie chimie fizica tehnologica romana si pe fiecare an si mai greu si mai mult ...dar sunt computere sau oameni mai mult copii???ii terminati in asa fel incat ori raman fara carte ori iasa o tara de obositi inainte de vreme mai luati si voi exemple din alte tari....sunt rigizi un invatamant prea dur
  • -1 (1 vot)    
    MAI USOR (Miercuri, 15 iunie 2016, 17:48)

    Anonim [anonim]

    La matematica e fix de cacat insa la romana e ok
    • -1 (1 vot)    
      ;) (Duminică, 26 iunie 2016, 18:08)

      Anonymous [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      La romana e fix de cacat, insa la matematica e ok.
      ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Matematica (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 19:15)

    AlexMitrache [anonim]

    Ba fratilor da-ti mai usor la matematica sunteti foarte exagerati pe bune acum , cei lalti care au spus diferite comentari ca este greu la mate este chiar adevarat , acum imi este foarte frica la matematica
  • 0 (2 voturi)    
    Mai usor (Duminică, 26 iunie 2016, 13:46)

    Lao [anonim]

    Nu sunt de nota 10 dar nici de 4, notele mele in catalog stau cam de 6.
    Dar chiar si la sub. 1 este destul de greu.
    La testele noastre normale este de 10 ori mai usor ca la capacitate