Se modifica structura anului scolar 2015-2016: Vacanta de iarna se mareste la 3 saptamani, semestrul al II-lea incepe cu o saptamana mai tarziu

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 14:59 Actualitate | Esenţial

Elevi ai Scolii Gimnaziale Sfantul Andrei
Foto: Agerpres
Ministerul Educatiei a modificat structura anului scolar, cu 4 zile inainte ca elevii sa inceapa scoala. Printre schimbari se numara cresterea cu o saptamana a vacantei de iarna, care acum va fi de 3 saptamani, decalarea cu o saptamana a inceperii semestrului al II-lea si revenirea la o vacanta de vara care se termina in saptamana 15 septembrie, nu pe 4 septembrie - asa cum in premiera stabilise Ministerul Educatiei vara aceasta, la solicitarea elevilor.

In urma cu aproape doua saptamani, ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, a declarat in cadrul unei dezbateri ca desi elevii i-au cerut argumentat ca vacanta de vara sa fie pe viitor mai scurta - solicitare careia i-a dat curs prin structura aprobata prin ordin de ministru in august 2015, care prevedea ca vacanta de vara din 2016 sa se termine pe 4 septembrie 2016 -  “rezultanta consultarilor merge spre a lasa 15 septembrie data de incepere a anului scolar 2016-2017”. Sursa si detalii aici

In Monitorul Oficial a fost publicat astazi, 10 septembrie 2015, Ordinul nr. 5.079 al ministrului Educatiei, Sorin Cimpeanu, pentru modificarea Ordinului ministrului educatiei si cercetarii stiintifice nr. 4.496/2015 privind structura anului scolar 2015-2016.

Noua structura aprobata de Ministerul Educatiei prevede ca anul scolar 2015-2016 are 36 de saptamani de cursuri, insumand 175 de zile lucratoare (cu 2 zile mai putin decat anul trecut). Semestrul I are 18 saptamani de cursuri, iar semestrul al II-lea are 17 si jumatate.

Semestrul I
Cursuri: luni, 14 septembrie 2015 - vineri, 18 decembrie 2015
Vacanta pentru copiii de la gradinita si din clasele pregatitoare - a IV-a: 31 octombrie - 8 noiembrie 2015
Vacanta de iarna: sambata, 19 decembrie 2015 - duminica, 10 ianuarie 2016 (fata de: 3 ianuarie 2016, varianta initiala)
Cursuri: luni, 11 ianuarie 2016 - vineri, 5 februarie 2016 (fata de: luni, 4 ianuarie 2016 - vineri, 29 ianuarie 2016)
Vacanta intersemestriala: sambata, 6 februarie 2016 - duminica, 14 februarie 2016 (fata de: sambata, 30 ianuarie 2016 - duminica, 7 februarie 2016)

Semestrul al II-lea
Cursuri: luni, 15 februarie 2016 - vineri, 22 aprilie 2016 (fata de: luni, 8 februarie 2016 - vineri, 22 aprilie 2016)
Vacanta de primavara: sambata, 23 aprilie 2016 - marti, 3 mai 2016
Cursuri: miercuri, 4 mai 2016 - vineri, 24 iunie 2016 (fata de: miercuri, 4 mai 2016 - vineri, 17 iunie 2016)
Vacanta de vara: sambata, 25 iunie 2016 - duminica, 11 septembrie 2016 (fata de: sambata, 18 iunie 2016 - duminica, 4 septembrie 2016)

Saptamana Scoala Altfel ramane in saptamana 18-22 aprilie 2016.

Nu au fost schimbate nici recomandarile Ministerului Educatiei referitoare la datele pana la care trebuie sustinute tezele scolare:

Tezele din semestrul I al anului scolar 2015-2016 se sustin, de regula, pana la data de 11 decembrie 2015.

Tezele din semestrul al II-lea al anului scolar 2015-2016 se sustin, de regula, pana la data de 20 mai 2016.

Exceptie de la aceasta structura fac clasele a VIII-a si a XII-a:
  • la clasele a XII-a, durata cursurilor este de 33 de saptamani, iar 4 saptamani sunt dedicate desfasurarii bacalaureatului; aceste clase termina liceul pe 3 iunie 2016.
  • la clasele a VIII-a, durata cursurilor este de 35 de saptamani, iar o saptamana este dedicata desfasurarii evaluarii nationale; elevii de clasa a VIII-a termina scoala pe 17 iunie 2016.
Informatii de background

Asociatia Elevilor din Constanta (AEC) i-a cerut Ministerului Educatiei sa conceapa structura anului scolar astfel incat vacanta de vara sa inceapa mai devreme si, in consecinta, sa se termine mai devreme cu o saptamana. Conform propunerii elevilor, asta ar fi insemnat ca scoala sa inceapa anul pe data de 7 septembrie, nu pe 15 septembrie cum este obiceiul. Tinerii au sustinut ca "la baza acestei propuneri sta faptul ca elevii isi pierd concentrarea odata cu sosirea verii. Astfel, prin inceperea, respectiv terminarea, mai devreme a cursurilor scolare interesul pentru scoala al elevilor va ramane ridicat pana in ultimele zile".

Ministrul Educatiei a acceptat propunerea AEC si a aprobat structura anului scolar 2015-2016, in august 2015, cu data de incheiere a vacantei mari din 2016 pe 4 septembrie 2016.

La finalul lunii, insa, Cimpeanu declara:
  • A fost lansata intrebarea: anul scolar 2016-2017 sa inceapa pe 5 sau pe 15 septembrie? Propunerea a venit de la Consiliul National al Elevilor, a venit cu foarte multe argumente (acela ca in 80% din tarile europene scoala incepe pe 1 septembrie, ca in luna iunie deja eficienta actului educational este diminuata, profesorii sunt ocupati cu examenele nationale, se pregatesc si de titularizare, definitivat - deci au fost foarte multe argumente care ne-au facut sa luam in considerare aceste lucruri).
  • Ulterior au venit si argumente contra. Am avut si un sondaj de opinie, Avangarde: 60% din respondenti vor sa inceapa scoala pe 15 septembrie, 16% vor pe 5 septembrie, 23% nu stim ce vor. [Amintim ca aceasta intrebare si-a gasit raspunsul in ordinul prin care ministrul Cimpeanu a aprobat vara asta structura anului scolar 2015-2016 - ordin care prevede ca vacanta urmatoare de vara se va termina pe 4 septembrie 2016, deci scoala ar urma sa inceapa pe 5 septembrie - Nota Redactiei]
  • Alaturi de o abordare profesionista, este nevoie de consultare si de intelepciune si echilibru in a cantari toate aceste raspunsuri, pentru a avea decizia corecta, in spiritul asteptarilor societatii (…). Am dat doar un exemplu de consultare. (…) Rezultanta consultarilor merge spre a lasa 15 septembrie data de incepere a anului scolar 2016-2017. (…)
Vezi si:
Cum a aratat structura anului scolar pusa in dezbatere de Minister

Elevii i-au cerut ministrului Educatiei ca scoala sa inceapa cu o saptamana mai devreme. Propuneri de modificare a structurii anului scolar 2015-2016

Care a fost structura anului scolar aprobata initial de Minister

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
1217893 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    nu va alarmati, nu va bucurati :) (Joi, 10 septembrie 2015, 15:28)

    alin [anonim]

    pana incepe scoala mai au timp sa modifice de cateva ori structura anului scolar 2015-2016 :)
    PS: Pai doar nu sperati ca abramburica nu a lasat nicio urma prin minister.
    • +3 (3 voturi)    
      Stiti de ce s-a razgandit? (Joi, 10 septembrie 2015, 17:18)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui alin

      In Romania trebuie ca scoala sa inceapa la 15 septembrie pentru ca trebuie sa mai mearga putin turismul pe litoral in cele 2 saptamani din septembrie. E veche povestea, nu de ieri de azi.
      • +2 (2 voturi)    
        .... (Joi, 10 septembrie 2015, 23:22)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Barthales

        Si de ce se termina pe 25 iunie?! Si in iunie era sezon. Parca elevii nu se puteau concentra pe caldura? Realist vorbind, poate fi chiar cod galben de caldura. Cu 30+ de copii in clasa si fara aer conditionat, vor avea cu totii un chef de scoala......Bine ca le-au mai dat o saptamana in ianuarie. Probabil e mai ieftin decat sa asigure transportul cu microbuze celor care faceau naveta.
        • +1 (1 vot)    
          tocat bani publici ptr aere conditionate (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 10:54)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Acum trebuie tocati bani pentru contracte pentru aere conditionate in clase, pentru o saptamana in iunie!! In iunie incep caldurile mari si dupa cum am vazut anul asta tin si la inceputul lui septembrie! Si asa toata lumea se gandeste la vacanta inca de la incepuitul lunii iunie si nimanui nu-i mai arde de invatat!

          Scoala trebuie sa ramana 15 septembrie - 15 iunie!
  • +5 (7 voturi)    
    sunt exceptional (Joi, 10 septembrie 2015, 15:32)

    Gicu_007 [utilizator]

    de impresionat. Asta va schimba scoala romaneasca pentru totdeauna. :-)
  • +6 (10 voturi)    
    asa, asa! (Joi, 10 septembrie 2015, 16:13)

    NewLevel [anonim]

    Schimbati-le, sa nu mai stie de capul lor, da-o dracu' de educatie, ca ati vazut, lu' Oprescu la ce i-a folosit?
    Un moft si educatia asta, un mit, o traditie pagina. La anul parca vad: bagati bacu' la 7 materii, scoateti camerele, bagati senzori de miscare, grilele se inlocuiesc cu teste pe calculator, sistemul de notare trece pe culori.
    Hai, ca aveti imaginatie, important e ca in fiecare an sa se schimbe ceva, ca sa nu adoarma elevii si profesorii. Sintem abia la inceput, nu au trecut decit 26 de ani de experimente.
    • +3 (3 voturi)    
      ti-as fi dat vreo doua-trei plusuri (Joi, 10 septembrie 2015, 17:33)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      da' na, nu se poate :-). Ai dreptate, asa e, se schimba numai chestii inutile, in loc sa se reformeze invatamantul asa cum demult s-ar fi cuvenit. Pacat. O sa mai dureze vreo douaj' de ani pana cand o sa se faca treaba in domeniul asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Absurdistan! (Joi, 10 septembrie 2015, 17:14)

    Alfabetix [utilizator]

    Se suceau anual, de acum se sucesc lunar!
    Schimba schimbarea dupa fazele lunii??
  • +1 (5 voturi)    
    duamne (Joi, 10 septembrie 2015, 18:46)

    aricipogonici [utilizator]

    Bai, cat de prost sa fi sa faci asta acum? Ia sa vad eu cati parinti si-au programat si PLATIT vacanta la schi din 30.01-06.02 (asa ca in fiecare an) pentru ca daca mergi doar pe valea prahovei nu-i bai... Daca insa nu esti doar paltonar si intradevar vrei sa mergi la schi o faci in Austria, Franta, etc. Insa cine a luat decizia asta e un idiot care habar nu are ce implicatii are decizia.... Doamne iarta-L ca prost mai e.
  • +2 (4 voturi)    
    NU SUNTETI IN STARE DE NIMIC (Joi, 10 septembrie 2015, 20:01)

    Ana [anonim]

    ba ce oameni,voi chiar nu ganditi cu capul?ne tineti pana in mijlocul verii la scoala cand noua chiar nu ne mai sta capul deloc la invatat lucruri nefolositoare?
    nu puteti sa e dati nimic fara sa e luati ceva in schimb!ceva care ne afecteaza mai mult!
    sunteti niste incompetenti,va jucati aiurea cu vacantele pentru ca altcea nu sunteti in stare sa faceti!
    program invechit,copiii invata 1000 lucruri nefolositoare si lucruri in care nu au nici un gram de interes degeaba doar pentru a putea face ceea ce vor mai tarziu(facultate)! ceea ce face scoala romaneasca este sa ne piarda timpul degeaba.
    fiecare copil ar trebuii sa aleaga ce materii vrea sa faca!
    degeaba fac eu fizica si chimie daca vreau sa devin translator sau orice altceva care nu are legatura cu cele doua!
    mergem la scoala din frica,invatam din frica,uitam peste o saptamana tot ce invatam deoarece e prea mult oameni buni!
    cu asemenea minister scoala romaneasca nu va fii niciodata mai bun
    vai si amar de capul nostru,de viitorul nostru cu asemenea programa
    in loc sa schimbati asta voi va jucati cu vacanta?
    • 0 (0 voturi)    
      Ain nevoie de scoala ca sa faci corect acordul (Vineri, 11 septembrie 2015, 18:59)

      Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Va dau eu (tuturor elevilor, nu e raspuns doar pentru Ana) cateva motive pentru care e cazul sa mai invatiti ceva la scoala:
      - fii, fi, fiii - se pare ca nu ai idee cum se scriu corect (si asta se invata pe la scoala)
      - "scoala romaneasca nu va fii niciodata mai bun " (daca vezi greseala nu te mai trimit sa repeti clasa I)
      - ca sa poti traduce ceva se presupune ca ai cunostinte minime din toate domeniile (ca doar nu traduci fraze de genul "e cald azi, nu-i asa ?") - si asta (care se numeste cultura generala) se invata tot la scoala
      - lucrurile alea 1000 pe care le consideri nefolositoare iti transfporma creierul intr-o "chestie" utila la capatul gatului, nu doar intr-o umbrela pentru gat, sa nu te ploua inauntru.
      • 0 (0 voturi)    
        omg (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 1:02)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui Ella-Lia

        Miss desteptaciune,nici nu m-am chinuit sa scriu corecr si crede-ma ca stiu cum sa o fac. In primul rand am scris in graba si majoritatea sunt greseli de tastatura,mai ales ''bun'' ,trebuie sa fii batut rau in cap ca sa nu iti dai seama de asta.Daca aveti pretentii sa scriem perfect,atunci nu ne mai batjocoriti cu 3 pagini pe zi la fiecare materie!Avem si noi o viata,mai trebuie sa bem si un pahar de apa din cand in cand.Lucrurile pe care le consider nefolositoare intr-adevar chiar sunt.
        • 0 (0 voturi)    
          Sorry (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:13)

          Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui Ana

          Daca asa gandesti, asa sa faci... e alegerea ta, dar macar nu te mai lauda cu acest tip de gandire care nu-ti face decat publicitate negativa. Probabil esti la varsta cand acumularea informatiiilor se face usor. E pacat sa dai cu piciorul in "viitorul tau" - pentru un "pahar de apa", vorba ta. Ai o viata intreaga in fata sa te tot imbeti cu apa rece.
          Nu e nevoie sa te dai rotunda cu greselile de tastatura. Se recomanda inainte de a apasa butonul "publica" sau "trimite" o recitire a textului. Idem si in cazul unei lucrari la scoala sau la examene.
          Pacat de tinerii din ziua de azi care-l iau pe NU in brate la orice pas. Vai de mine s-a schimbat structura anului scolar, dar chiar nimeni n-a vazut cat de absurda era structura anterioara ? Sa inceapa scoala in 3 (TREI) ianuarie ? In loc sa se bucure lumea ca a fost sesizata o astfel de "nebunie", si a fost reparata (in ultima clipa, si intr-un mod nefericit din unele puncte de vedere), ne pierdem energia cu prostii...
        • 0 (0 voturi)    
          Sigur e vorba de apă? (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:28)

          cineva [anonim] i-a raspuns lui Ana

          Eu am impresia că nu prea vă rămâne timp să beţi altele, că în general iau mai mult timp să le bei.
      • 0 (0 voturi)    
        Care-i graba? (Sâmbătă, 26 martie 2016, 7:46)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Ella-Lia

        sincer , mie imi place argumentul.Sunt clasa a 6-a si am cunoscut destui astfel de copii ..plus ca am venit sa vad doar programul pfff
    • 0 (0 voturi)    
      Pune mâna şi învaţă! (Sâmbătă, 14 mai 2016, 22:25)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Fiecare copil să aleagă? Dar minorii nu au capacitate de exerciţiu. Adică prin lege nu li se recunoaşte capacitatea deplină de a lua decizii. Aleg de fapt părinţii, nu copiii. Dacă ajungem să aleagă copiii ce discipline vor să facă, ăla nu mai e învăţământ. Nici practic nu e posibil - cum mai formezi o clasă? Înţeleg nişte opţionale, dar nu toate opţionale.
      Şcoala îţi asigura cultura generală. Specializarea urmează în facultate, dacă vrei studii superioare. Dacă nu, du-te la profesională. Ai dreptul să te hotărăşti în ultimul an de liceu ce vei face mai departe, tu când ai impresia că e momentul potrivit să alegi ce vei face restul vieţii? În clasa a 8-a? Sau mai devreme?
      Nu vă place să învăţaţi, asta e problema. Dar nu-i după voi. Crezi că pe vremea mea nu ne plângeam că facem română când noi vrem să fim ingineri, economişti, doctori? Ca să ajungem oameni capabili să ne exprimăm corect româneşte, de-aia făceam română. La fel şi cu chimia: faci chimie ca să nu ajungi un translator care se întreabă ce-o fi "codoiu", vorba Ceauşeascăi.
      Nu-ţi convine? Nu toată lumea termină liceul sau ia bacul.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Joi, 10 septembrie 2015, 23:25)

    tirolez [utilizator]

    Dar nu ar trebui deciziile astea sa fie discutate public? Brusc o saptamana de vacanta in ianuarie si decalat vacanta pana in inima verii? In conditiile scolii romanesti?
    • 0 (0 voturi)    
      iarna-vara (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:47)

      Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Care-i diferenta ? In ianuarie inghetam in /spre/la scoala, vara ne topim in/spre/la scoala... tot aia-i.
      Problema care trebuie rezolvata e incalzirea/racorirea optima a incaperilor....
  • +1 (1 vot)    
    Schimbare de ultim moment (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:51)

    Soro [utilizator]

    Sa nu uitam de profesori. Programele scolare au fost deja facute asa cum cere onor-ministerul, adica avand un teanc de hartoage ... acum se schimba. Profesorii au mers la scoala in vacanta ca sa faca hartiile pentru intreg anul ... munca in zadar, acum se schimba. Nu puteau sa gandeasca situatia mai bine si prin ianuarie sa anunte structura anului 2016-2017, asa cum e normal? Iresponsabili si nesimtiti !
    In toata Europa scoala a inceput deja, asa cum e normal. Scoala trebuie sa inceapa la in prima luni din Septembrie (simplu), 2 saptamani de vacanta de iarna (saptamana care contine Craciunul si o saptamana dupa, ce va contine Revelionul, simplu). 1 saptamana vacanta de primavara (simplu, de Pastele Ortodox) si o saptamana la jumatatea semestrului 1 (prima saptamana intreaga din noiembrie ca saracii copii sa nu aiba 3 luni de scoala continuu, simplu).
    Ce e asa greu, domnule, sa faci structura asta sa sune la fel "de acum pana-n vecie"? O saptamana de caldura la inceputul lui Septembrie o data la cativa ani nu a omorat pe nimeni. Nici o saptamana cu ninsoare nu a omorat pe nimeni. Daca sunt coduri meteorologice se anuleaza scoala temporar si doar in zonele cu aceste coduri. Asta trebuie sa fie decizii locale, nu nationale! Guvernanti, pe langa ca nu se gandesc la copii si la profesori, nu se gandesc nici la parinti. Noi, parintii, mergem la lucru, nu stam acasa cu copii cand vrea guvernul. Nu toti suntem niste trantori care fura banii, mai suntem si din astia care avem servici, probleme, taxe, cereri de concediu (aprobate sau nu) .... NU TREBUIE sa ne mai si gandim la solutii de avarie cand guvernul modifica anul scolar.
    • 0 (0 voturi)    
      hartoage (Vineri, 11 septembrie 2015, 19:05)

      Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      Hartoagele acelea se fac pe calculator mai nou, si nu se pot completa datele pana cand nu e gata orarul scolii. Ala se fixeaza cam dupa 1-2 saptamani de scoala. Nu s-a dat peste cap munca profesorilor.
      Eu cred ca era total aiurea sa se termine vacanta in 2 (doi) ianuarie si in 3 ianuarie 2016 sa mearga toata lumea la scoala ! La asta nu se gandeste nimeni ?
      Idioata e imparteala asta cu vacanta intersemestriala. Inainte de vacanta si dupa o vacanta nu se poate face scoala, deci in decembrie se pierde o saptamana, in ianuarie 2 si in februarie inca una... intre 10 decembrie si 10 februarie (aproximativ) de fapt se fac 2 saptamani de scoala, acolo e tampenia.
  • 0 (0 voturi)    
    Incompetenta (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:15)

    Ela [anonim]

    I-au zapacit pe bietii copii de tot!!! Si cu program si cu programa, basca slaba pregatire si supficialitatea celor care predau.
    O natiune fara sanatate si educatie este sortita pieirii..
  • 0 (0 voturi)    
    Inacceptabil (Vineri, 11 septembrie 2015, 13:25)

    Ioan [anonim]

    Nu stiu cum pot crede domnii de la la conducerea ministerului ca in luna iunie , mai ales spre final, se numeste proces didactic ceea ce se face in scoli. Este inacceptabil ca anul scolar sa se sfarseasca in 24 iunie. Nici dascalii nu au chef de ore , dar elevii. Normal ar fi 1 iunie-1 septembrie vacanta de vara.
  • 0 (0 voturi)    
    asta era... (Vineri, 11 septembrie 2015, 13:50)

    marius [anonim]

    ...problema. Saptamana asta de-o tot plimba era problema educatiei romanesti. Nu ca fac 16 materii din care doar 10 le sunt de folos, dar nu invata la niciuna cum trebuie. Nu ca optionalele sunt obligatorii si nu conteaza daca unul vrea sa faca optional desen ca da la arhitectura sau biologie ca da la medicina. Nu conteaza. Toata lumea face fizica ca asa a decis diriginta. Care e de fizica ... Nu conteaza ca profa de mate vine la ore din 2 in 2 saptamani. Ca o agreseaza sexual o eleva cu acte medicale de probleme mintale!!! Liceu de Mate-fizica, matematica fiind materie de bac. Ma rog sunt exemple. Dar vorbesc de unul dintre cele mai tari licee din Romania. E in primele 5 pe tara! Si asta este un simptom al sistemului de educatie din Romania. Tot timpul vor fi elevi care invata si elevi care nu invata. Dar cand totul e un haos si cei care ar invata se lasa pagubasi... Si pleaca! Dar era importanta saptamana aia in plus sau in minus. Sau in alta parte pe calendar. Adica ce-i lipseste chelului... Da' greu o fi sa te uiti un pic in curtea vecinului care are un sistem de invatamant bun si sa dai un copy-paste? Ca altfel cu copiatul ne descurcam pe la teze de doctorat!
    • 0 (0 voturi)    
      Era bun sistemul vechi (Vineri, 11 septembrie 2015, 22:09)

      Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Sistemul de acum 25 de ani era unul functional, care scotea "creiere luminate" pe banda rulanta.
      Pe vremea respectiva nu existau insa parinti semidocti care sa tot zica "aia se invata degeaba" sau sa comenteze in fata copilului "capacitatile" profesorului. Ce respect mai poate sa existe din partea elevului fata de profesor, daca, acasa mama si tata il gratuleaza pe domnul sau doamna profesoara cu apelative de genul "cretin(a)", "tampit(a)" etc...
      Si asa ajungem la agresivitate si nesiguranta in scoli.
      Orice inveti in viata e util, chiar si daca ne gandim ca e "ceva" care doar antreneaza creierul. Altfel, la fel ca orice muschi, nefolosit se atrofiaza.
      Generatiile actuale de elevi, de fapt, sunt copiii unora dintre tinerii care prin anii '90 nu au putut intelege ce inseamna democratie, au confundat-o cu termenul de nesimtire sau poate cu cel de prostie. Si evident acestia nu s-au lamurit inca, si isi cresc copiii in acest spirit. "e bine sa furi, sa inseli, sa pacalesti, sa nu respecti legile (regulile societatii), etc..."
  • 0 (0 voturi)    
    Din ce in ce mai rau... (Marţi, 20 octombrie 2015, 17:10)

    Ana [anonim]

    In felul asta nici un copil nu o sa mai invete asa cum trebuie .
    Scoala este deja destul de grea de ce sa fie si mai grea?
    Parca era vorba de ,,cultura generala" fiecare copil alegandu-si ceea ce ii place si ce nu si aprofundan acel obiect. De aceea ei tot devin indecisi,si se duc unde e mai usor , sau chiar se lasa de scoala ;) .
    Si nici nu se compara cate luni au de vacanta fata cu cele de scoala . Pentru ce vacanta de iarna mai lunga daca este frig si stau in casa...?Si nici nu se concentreaza...Atunci in iunie chiar ca nu se vor mai concentra...Chiar nu observati ?
  • 0 (0 voturi)    
    In ordin scrie altceva (Vineri, 23 octombrie 2015, 18:58)

    Mihai [anonim]

    Doamna Pantazi, in ordinul publicat in Monitorul Oficial si catre care aveti si un link in articol perioadele de vacanta sint diferite decit cele scrise in articol.(cel putin cea din februarie) ATENTIE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    puiutul pufos (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:04)

    Andra.Matei [utilizator]

    Bine ca inca suntem la nivelul puiutul pufos la gradinita. Pana la scoala mai avem putin de asteptat. O sa imi para rau sa il despart de gradinita lui preferata :)
  • 0 (0 voturi)    
    rau de tot (Luni, 28 martie 2016, 19:39)

    belehuz [anonim]

    de ce nu luati de tot vacanta sa stim o treaba ca o tot schimbati de la o zi la alta.bine ca ii inebuniti cu materia grea se face in clasa a III-a ce faceam noi in clasa a V-a
  • 0 (0 voturi)    
    Structura anului scolar 2015-2016 (Joi, 28 aprilie 2016, 10:17)

    Ciprian [anonim]

    Sa stiti ca mie imi place aceasta structura a anului scolar 2015-2016, deoarece avem o vacanta de iarna mai lunga cu cateva zile.
  • 0 (0 voturi)    
    vacanta de vara (Duminică, 1 mai 2016, 12:25)

    Gabi [anonim]

    Vacantele sunt pentru copii, nu pentru profesori. Eu am planificat vacanta de vara la mare intre 1-12 septembrie după buget, ca 60% din părinții cu venituri medii-mici. Aerosolii de mare fac bine pentru copii si consider ca sunt mult mai benefici decât o bulgareală cu zăpadă la Bușteni. Sunt părintele a doi copii in vârstă de 3 si 5 ani.