Mircea Cartarescu: Parlamentul trebuie dizolvat si sa urmeze alegeri anticipate. Reset la sistem

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:16 Actualitate | Esenţial


Mircea Cartarescu
Foto: Cosmin Bumbut
Mircea Cartarescu reactioneaza la demisia lui Victor Ponta si spune, intr-un mesaj publicat pe Facebook, ca "Parlamentul trebuie dizolvat si trebuie sa urmeze alegeri anticipate. Reset la sistem".

"Omul care-a facut cel mai mult rau Romaniei, Victor Ponta, a demisionat. Sistemul e insa in picioare. Urmeaza zile decisive. Parlamentul trebuie dizolvat si trebuie sa urmeze alegeri anticipate. Reset la sistem", scrie Mircea Cartarescu, pe pagina sa de Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9521 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    DA! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:27)

    ouyang [utilizator]

    Sustin!
    • -16 (30 voturi)    
      au iesit la rampa basistii resapati (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:25)

      tios [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      dupa ce au stat un an la cutie, in speranta ca lumea va uita de bubele lor.
      Au simtit miros de hoit, si au iesit din grote.
      • +3 (7 voturi)    
        Serios? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:23)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui tios

        Atat ai inteles tu?
        Mare pacat.
        • 0 (8 voturi)    
          ... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:48)

          klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Dar tu ce-ai inteles? Era o treaba daca si zicea cacarescu cum anume a facut Ponta rau Romaniei si cum n-a facut Boc, Basescu si protejata lui penala Udrea care au guvernat si cel mai mult timp.
      • -2 (10 voturi)    
        Adevărat grăit-ai matale. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:52)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui tios

        Au scos capul toate hienele băsiste. Însă masculul alfa nu le-a dat semnalul încă. Se și vede prim ministru javra.
  • +10 (16 voturi)    
    Cu cine? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:31)

    worker [anonim]

    Votantii sunt aceeasi. Oferta este aceeasi.
    • +19 (23 voturi)    
      M10 poate? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui worker

      ?
      • +1 (11 voturi)    
        Nu poate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:52)

        utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu poate nimeni. Alegerile anticipate nu ar schimba nimic. Aceeași turma de câteva milioane de pensionari ar ieși sa il voteze pe candidatul susținut de Iliescu. Ca de fiecare data din '89 încoace. M10 are tot ce trebuie, mai putin carisma de politician. Si e femeie. In Suedia probabil ar câștiga. In romania, niciodata.
        • +1 (3 voturi)    
          asta e deja fatalitate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

          Si la prezidentiale au votat armatele de pensionari/asistati/bugetari si totusi a iesti Johannis cu 55%. De ce? pentru ca au votat inca 1-2 milioane de romani. Care au facut diferenta.
          • +1 (1 vot)    
            Exact, (Vineri, 6 noiembrie 2015, 23:58)

            utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            A ieșit Johannis, nu Macovei. La alegerile de anul trecut Macovei a avut 4% si a fost la coada, dupa Johannis, Ponta, Tăriceanu si Udrea.
        • 0 (4 voturi)    
          Prietene (Joi, 5 noiembrie 2015, 0:13)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

          Suedia o scrii cu literă mare iar România cu literă mică, ce-ar fi să te muți în Suedia?
    • 0 (2 voturi)    
      poliitcieni trebuie sa plateasca pentru prea (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui worker

      multele lor talharii:
      - 300 parlamentari
      - primarii alesi din 2 tururi
      - presedintii consililor judetene alesi de cetateni si nu prin intelegeri oculte dintre partide
      Aceste lucruri se pot face prin legea electorala
      - diaspora sa poata obtine formularele de vot prin internet si nu prin deplasarea la ambasade. Diaspora sa poata vota la toate alegerile care au loc in tara.
  • +9 (15 voturi)    
    P$D In Ilegalitate !!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:32)

    un domn [utilizator]

    Parlamentul Dizolvat !!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Terapie de soc! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:32)

    delavrancea [utilizator]

    Start!
  • +4 (12 voturi)    
    parere (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:33)

    Eugenn [utilizator]

    Nu prea cred ca asta-i solutia. Cine o sa candideze? Tu toti astia? Mai degraba, zic eu, ar trebui facute presiuni pentru schimbarea legii electorale astfel incat sa fie mai usor sa fie create partide noi. Doar asa putem avea in cativa ani o alta clasa politica. Altfel o sa avem acelasi tip de candidati.

    Sistemul se schimba nu doar cu oameni noi ci si cu legi noi...
    • +8 (12 voturi)    
      propunere (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:00)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      Cred ca o solutie mai buna ar fi un guvern tehnocrat a carui principal scop sa fie implementarea unei reforme a sistemului electoral pana la alegerile parlamentare din 2016. Iar pana atunci partide noi gen M10 si Salvati Bucurestiul ar putea sa se puna pe roate...
      • +3 (3 voturi)    
        raspuns la propunere. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:05)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

        si cine va vota legile propuse de guvernul tehnocrat? tot parmanentul actual
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:28)

          Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Intr-adevar, tot parlamentul actual. (Am impresia ca astfel de legi nu se pot impune prin ordonante de urgenta.) Dar sub presiunea strazii cred ca o vor face...

          Daca se fac acum anticipate chiar nu vad ce s-ar schimba!
      • -1 (1 vot)    
        Tehno-sociopat, poate. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 22:25)

        donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

        Mare grijă cu "tehnocraţia" pe scări, că e termen drag noilor capitalişti sociopaţi cărora nu le-ar conveni nimic mai mult decât să poată trata totul şi pe toată lumea ca pe nişte cifre seci care tre' să dea totaluri frumoase la sfârşitul tabelului - gata cu oamenii şi drepturile şi mofturile lor; eficienţă nemţească să fie - de-aia de lagăr.

        Ăştia-s unii dintre cei care ridică în slăvi "tehnocraţia" şi "guvernarea de către specialişti", aşa că mare grijă ce vă doriţi.
      • 0 (0 voturi)    
        salvati (Joi, 5 noiembrie 2015, 0:07)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

        bucurestiul si veti ajunge ca marsilia, bruxellesul sau malmo. Eu nu prea am chef.
  • +20 (20 voturi)    
    CORECT!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:34)

    Lucian P. [utilizator]

    Am votat parlament de 300, nu de 600 cum e acum si nu cred ca nu putem sa gasim in tara asta 300 de oameni competenti pentru a fi senatori sau deputati. Nu actori, cantareti, dinozauri care s-au legat de scaunul din parlament sau alti imputiti care si-au batut joc de noi.
    • +7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:23)

      [anonim] i-a raspuns lui Lucian P.

      • +1 (3 voturi)    
        Atentie! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:50)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui

        Mare grija cu parlamentul de 300 de persoane!
        O mare parte dintre acestia sunt reprezentati ai minoritatilor, care nu ajung acolo prin alegeri, din câte stiu. Daca se reduce Parlamentul la 300 de persoane, minoritatile vor avea un cuvânt mai (prea) greu de spus. Ar trebui sa se modifice si legea care lasa reprezentantii minoritatilor in Parlament. De ex: "O minoritate poate avea reprezentant in Parlament NUMAI daca in România exista minim 100.000 de locuitori apartinând acelei minoritati.".
        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:26)

          [anonim] i-a raspuns lui Pep1

    • -2 (2 voturi)    
      Lasă actorii în pace. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 22:29)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Cum adică, actorii şi cântăreţii nu au calitatea de cetăţeni? Sigur că o au. Şi interesele lor trebuie reprezentate de un Parlament democratic. De fapt componenţa Parlamentului ar trebui să reflecte fidel componenţa populaţiei ţării: să fie acelaşi procent de actori, de cântăreţi, de ingineri, de medici, de strungari etc. ca în restul societăţii. Acum suntem conduşi în mare numai de economişti şi avocaţi. Ce reprezentare e asta? Cel puţin Camera Deputaţilor se formează din reprezentanţi cât mai direcţi ai populaţiei, oameni care trebuie să fie cât mai "ca noi". Nu e vorba de funcţii hiperspecializate acolo, că nu e nici Guvern, nici Justiţie.
      • +2 (2 voturi)    
        Esti cumva actor? (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:27)

        Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui donjoe

        Raspunsul tau e chiar pe bune sau glumesti? Cum naiba iti inchipui ca un actor sau un cantaret stie sa pregateasca un proiect de lege pentru o tara de 20 de mil de oameni? Da, normal, oamenii aceia trebuie sa ne reprezinte pe noi toti, dar asta inseamna ca orice actor, avocat, cantaret sau ce-o fi el, poate sa se adreseze deputatului/senatorului pe care l-a votat si sa-si spuna parerea sau sugestiile care vor fi transmise si luate in considerare (cel putin intr0un stat ideal). Reprezentanti cat mai directi? Bun, in cazul acesta propun jumatate din parlament sa fie format din oameni de la salubritate, femei de serviciu, bone, etc. doar si ei sunt oameni in aceasta tara. Ce naiba, sa fie cat mai reprezentativ, nu?
  • +2 (6 voturi)    
    Alegeri anticipate- insa fara PNL, PUNR etc (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:38)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Deja hoitarii de la PNL dau acelasi tip de declaratii.
    Vrem alegeri anticipate dar NU vrem partidele vechi-PSD, PNL, UNPR, UDMR si nici oamenii din ele. Aceeasi troaca, nu facem nimic daca votam pe ceilalti, caci reprezinta acelasi sistem, doar ii rotim intre ei.

    Trebuie fortat Parlamentul actual sa voteze o Lege a votului prin corespondenta care sa permita si romanilor din Diaspora sa voteze. Sa restructureze sistemul de vot inainte- nu vedeti ca au revenit la votul pe liste-adica ne baga tot ei pe buletine liste din care nu vom avea ce alege? Si cerut partidelor sa renunte la toti penalii , coruptii si compromisii.
    Plus sa se puna in aplicarea decizia suverana a poporului- parlament cu cel mult 300, alta imensa magarie pe care PNL+PSD+PUNR+UDMR s-au pus de acord sa o ingroape. Dupa aia cerut alegeri anticipate. Asa cum e acum, riscam ca unii gen PNL sa confiste demersul popular. Sa nu ii lasam. Vrem schimbarea tuturor.
    • -1 (5 voturi)    
      Semnati Dizolvarea Parlamentului (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Si Sa iesim In strada doar 50 % s a produs schimbarea parlamentul va numi USLamishit Reeshapati (cum tasta un bolshevick mai sus) Haideti In Strada !!! Parlamentul va vota un Guvern de Reeshapati ! http://www.petitieonline.net/petitie/petitie_pentru_dizolvarea_parlamentului_romaniei-p10022136.html
      • 0 (0 voturi)    
        ///<br> (Joi, 5 noiembrie 2015, 1:06)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Bre, de ce nu puneti voi toate articolele Constitutii pa net sau pa feisbuc? Intre doua postari agramate invatati, invatati, invatati!
  • +2 (6 voturi)    
    IDEALISM inutil (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:41)

    anti_q [utilizator]

    Ce fel de reset cu aceleasi variabile? Cu aceeasi clasa politica? Rotatii de cadre. Atat. Ar intra sobolanii intr-o mare fervoare, care mai de care sa nu ramana pe afara... si nu vor ramane! Cu ce ar fi parlamentul de DUPA mai bun decat cel DINAINTE daca e format de aceeasi clasa politica corupta, din aceeasi oameni????
  • -5 (17 voturi)    
    Nu vad sensul (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:50)

    RAFL [anonim]

    Ce rost are sa faci alegeri anticipate cand oricum mai e mai putin de un an pana la alegerile parlamentare? Bani cheltuiti aiurea, ca pana la urma locurile sa fie ocupate in mare parte de aceiasi oameni (pentru ca ma indoiesc ca intr-o luna o sa apara brusc unii mai buni).

    O ideea proasta de la un om de calitate (Mircea Cartarescu).
    • +2 (4 voturi)    
      O mica ajustare (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:52)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui RAFL

      Cred ca trebuia sa fi scris:
      <<O idee proasta de la un om "de calitate" (Mircea Cartarescu) >>.
  • -9 (11 voturi)    
    exagerati (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:55)

    io [anonim]

    nu este asta calea
    noi mereu ca Manole sa oluam de la capat demoland
    economia domnu din aia traim nu din basme
    si povesti!
  • -2 (12 voturi)    
    si presedintele (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:58)

    ion [anonim]

    As adauga si presedintele, marioneta usl a consilierilor si a servicilor, pe lista.
  • 0 (10 voturi)    
    Hmmm... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai parlamentul e oglinda celor care l- au ales. U n popor de hoti alege doar hoti, dupa chipul si asemanarea lui.
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:28)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pe care dintre ei l-ai ales tu, nominal?
      Poate pe al doilea om in stat, tarliceanu?
      Poate pe seful Camerei deputatilor?
      Poate pe avocatul poporului?
      S-au ales intre ei, eu si alte milioane n-am fost intrebati...
      Cand ai votat tu dublarea la 600 a numarului de parlamentari?
      Dar dublarea salariului parlamentarilor?
      Eu l-am votat direct doar pe presedinte, atat...
      Restul sunt doar vorbe rasucite
  • +10 (12 voturi)    
    Anticipatele ar salva sistemul actual (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:27)

    D-or [utilizator]

    Organizarea anticipata a alegerilor nu ar lasa timp sa se dezvolte alternativele. Actorii actuali ar "fura startul", s-ar rula intre ei. Toti sint in fapt perfect compatibili unii cu altii, dovada migrationismul politic, precum jucatorii de fotbal de la un club la altul.

    Dimpotriva, ar trebui prelungita campania electorala pentru a da sansa si altor voci si partide sa fie cunoscute si intelese.
  • +1 (5 voturi)    
    nu e gata (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:27)

    gigi [anonim]

    Nu Ponta e omul care a facut cel mai mult rau Romaniei, e si el printre ei, dar cei din SPATELE lui au facut cel mai mult rau. Cei care se alfa deja la butoanele aproape oricarui guvern, politician, privatizare etc. ACOLO E PUTRED RAU
    • +1 (3 voturi)    
      Ba da, el este, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      l-a depasit chiar pe ilici.
      Nu uita ca el a fost la butoane, direct
      Daca s-a lasat manipulat, cum implici tu, cu atat mai rau, asta nu e deloc o justificare.
  • -4 (10 voturi)    
    basist de geniu (arta militara) (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:56)

    anaerobik [anonim]

    Mircea, noi stim ca tie iti arde buza dupa Basescu. Doar e singurul care ti-a agatat in pept o tinichea. Dar fa-o si tu mai subtil. Sau taci si scrie literatura!
  • -2 (4 voturi)    
    Guru (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:22)

    Un cititor [utilizator]

    Cărtărescu știe cum stau treburile.
    Bun băiat. Păcat că-și miroase degetul.
  • +1 (1 vot)    
    restructurare totala (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:40)

    LULU [anonim]

    Sa asteptam alegerile, dar pana atunci sa definim clar criterii de competenta pentru accederea Parlament (studii, experienta, domeniu de activitate,integritate). Desigur salariile vor fi corelate, dar macar sa nu se mai inscrie pe liste toate vedetele. Dincolo de schimbarile politice - parlament/primarii/ guvern ar trebui ca fiecare sa analizeze daca face lucrurile asa cum trebuie respecatand si pe cel de langa el. Daca vrem Romania lucrului bine facut trebuie sa invatam sa ne repsectam in trafic, la metrou, pe strada, sa nu alergam dupa averi in detrimentul altora, sa construim cu responsabilitate, sa avem grija de batrani, sa avem grija de mediu, sa fim performanti fiecare in domeniul nostru - NU E USOR, DAR PUTEM INCERCA!
  • +4 (4 voturi)    
    cu cine!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:45)

    silviu [anonim]

    Cu aceeasi participanti....,blaga,falca,dom' general,valerica, etc!!! Pareai mai inteligent.
    • 0 (4 voturi)    
      inteligent finantat (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:50)

      SMART [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Dl. mare artist al neamului e inteligent numai pe partea de unde vine finantarea :) .
  • +3 (5 voturi)    
    degeaba (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:26)

    capitan [utilizator]

    Degeaba resetam sistemul daca se reîncarca aceleasi programe. Nu ar fi mai bine sa instalam un nou sistem de operare ?
    • -1 (3 voturi)    
      IN STRADA Romania 2.o (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Diseara La Universitate ! Cel Putzin Cat Au Fost Aseara
      PARLAMENTUL PENAL LA ...BIN CU VOI !
  • -2 (2 voturi)    
    asa (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:39)

    IO [anonim]

    ..asa nu se poate! Ajungem in haos politic !
    Opriti tavalugul falsei imbunatatiri a societatii! Nicicand nu o sa fie toti multumiti..mereu ies cateva mii pt o chestiune! nU haos...La asa situatie..la noi si in Moldova..singurul multumit e Putin!
    S-ar putea ca el si KGB-stii sa stie sa manipuleze o asemenea situatie..nu va ganditi ca sunt desctui KGB in Romania?
    P internet si manipuleaza grupurile infierbantate!?
    Plus Klaus al nostru e aerian...si oricum incearca sa faca jocul Germaniei!
    E aiurea rau ...cum se desfasoara lucrurile! Schimbare de guvern la final de an..fara buget aprobat fara unele lucruri clare pt anul viitor..si alte cateva lucruri in desfasurare...legea slarizarii care acum se aman
    ...toate sunt nepotrivite..iar in loc!!... ce?
    Discutii nesfarsite pt guvern! Cu PDL -ul in fata?
    Unde ajungem?
    Inapoi la 2012?
  • -1 (1 vot)    
    Imprevizibilul anticipatelor (Joi, 5 noiembrie 2015, 0:02)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Mai probabil un guvern Cioloş de tehnocrati cu idei UE, necompromisi politic. Anticipatele ignora observatia literara ca pt mult electorat din România profunda premierul Ponta a platit datoriile regimului Basescu-Boc, deci si ale intelectualilor perceputi ca basisti, dând inapoi la lume pensiile si salariile ciuntite! E ineficienta si cicaleala Gorghiu PNL redusa la 2 pretentii, fara alt program: 1. Ridicati-va voi de la masa. 2. Ca sa ne asezam noi! PNL va trebui sa lupte cu mitul unui PSD care abia ce ajunsese sa ne dea de toate: leu stabil, crestere economica, respect euroatlantic, alocatii duble, vouchere de vacante, mâncare fara TVA, tigai, Festival Enescu, sanatate, demnitari demni, profesori mai buni cu 15% etc.