MAE: E inacceptabila afirmatia ca Romania e Statul Islamic al UE. Nu corespunde spiritului european

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2015, 22:36 Actualitate | Esenţial


Ministerul de Externe a precizat, la solicitarea Mediafax, ca este "inacceptabila" afirmatia lui Arpad Gyorgy-Mozes, liderul Societatii pentru Tinutul Secuiesc, potrivit careia Romania ar fi Statul Islamic al UE, deoarece "decapiteaza" dreptul la identitate nationala al minoritatii maghiare.

"Ministerul Afacerilor Externe apreciaza ca o astfel de afirmatie este inacceptabila", se arata in raspunsul institutiei.

Totodata, MAE precizeaza ca o asemenea declaratie "nu corespunde spiritului european".

Aproximativ 500 de persoane care au participat, marti, in Piata Eroilor din Budapesta, la un miting de comemorare a executiei unor martiri secui la 10 martie 1854, au adoptat o petitie prin care ii cer premierului Ponta sa demareze negocieri cu privire la statutul Tinutului Secuiesc, relateaza MTI.

Participantii la miting au protestat, totodata, fata de interdictia impusa primarului din Targu Mures de a organiza un eveniment similar in orasul romanesc.

Arpad Gyorgy-Mozes, liderul Societatii pentru Tinutul Secuiesc, a declarat la domonstratie ca secuilor din Romania li s-a interzis dreptul la libera exprimare.

El a denuntat o incercare din partea autoritatilor romane de a distruge mostenirea arhitectonica a secuilor.

Liderul maghiar a declarat ca Romania este Statul Islamic al Uniunii Europene.

"Romania este Statul Islamic al Uniunii Europene in secolul XXI", a apreciat Arpad Gyorgy-Mozes.

El a sustinut ca autoritatile romane "decapiteaza" saptamanal drepturile la libera intrunire, de exprimare si la "identitate nationala" ale maghiarilor din Romania.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3844 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Cine il finanteaza (Miercuri, 11 martie 2015, 22:27)

    emil bobu [utilizator]

    pe acest agitator?

    Ca sa stim si noi cine incita la secesiune.

    Si inca ceva, unde a fost acest agitator pana acum?

    Daca aceasta problema imaginara chipurile a existat intotdeauna, de ce nu a "luat atitudine" mai devreme?

    E interesant cum agitatorii au aparut exact cand Putin a inceput razboiul.
  • +12 (12 voturi)    
    Este inacceptabil.... (Miercuri, 11 martie 2015, 23:07)

    Radu I [utilizator]

    .....sa-i tot tratam cu delicatete pe acesti indivizi rataciti in fantasmele lor. Sa le intre in cap pentru totdeauna, ca Romania este un stat unitar si indivizibil, si ca problema aceasta a fost rezolvata pentru totdeauna la 1 decembrie 1918. Minoritatilor carora nu le convin conditiile stabilite de romani sunt libere sa plece acolo unde se simt mai bine, nimeni nu le va plange plecarea. Acest individ ,Arpad Gyorgy-Mozes, sa se intituleze lider in steple din intunecata Asie si nu in Romania. Proverbiala toleranta a romanilor are si ea o limita.
  • +16 (16 voturi)    
    Cum spune un unguraş câte ceva (Miercuri, 11 martie 2015, 23:36)

    popescu_dtru [utilizator]

    ... cum vă c*aţi pe voi. Altceva nu ştiţi, decât "spiritul european". Dar interesul naţional şi realitatea vă spun ceva, muhaielelor?

    Politica României faţă de minorităţi e un eşec răsunător, e un exemplu de "aşa nu". După ce le-aţi dat ungurilor tot ce voiau, şi ceva peste, ce avem: un partid etnic extremist, UDMR, veşnic nemulţumit, Jobik cu tabere militare în România, tot felul de aniversări la care nişte asasini ai românilor sunt consideraţi patrioţi unguri etc.

    Vă treziţi la timp, sau vă trezeşte, cam târziu, vreo revoluţie comunistă?
  • +10 (10 voturi)    
    prea multe vorbe de la MAE (Joi, 12 martie 2015, 0:06)

    baimarean [utilizator]

    fapte vrem: judecarea ORICUI pentru astfel de afirmatii impotriva tarii sale.

    Domnu Johannis, cum va place sa fiti presedintele unei tari injosite in acest hal?

    (macar ne facem ca) lucram si noi ceva, sau ati batut palma cu UDMR/ul ?
    • -2 (2 voturi)    
      declaratii sovine (Joi, 12 martie 2015, 10:52)

      balanco [anonim] i-a raspuns lui baimarean

      da , aveti dreptate ; lipsa de reactie a primului ministru , cat si a presedintelui in fata unor declaratii extreme de grave , ii descalifica si ii urca in aceeasi barca ; chiar v-ati asteptat ca iohannis sa zica ceva ? mi-e teama ca nu o va face niciodata ...
  • +4 (4 voturi)    
    Hopa sus ? Cam tarzie si blanda reactia ! (Joi, 12 martie 2015, 7:12)

    Plagarus [utilizator]

    Dar daca ne fug penalii UDMR la Buda / Pesta,ce ne facem draga MamAE ?
  • +5 (5 voturi)    
    MAE sa fie in pas cu 'cutumele'! (Joi, 12 martie 2015, 7:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii concetateni de-ai nostri, de la toate nivelurile, au prostul obicei de a-si include (presara) in discurs cate o formula caragheoasa, neavenita, de felul : "nu te supara, dar..!.".
    Este de asteptat ca si protestul MAE, ca "reprezentat al diplomatiei Statului Isamic", sa inceapa cu : "nu va suparati dar...!'.
  • +1 (1 vot)    
    De la Pesta vine vestea... (Joi, 12 martie 2015, 11:59)

    nostradamus [anonim]

    Moses nu iubeste la musulmani... De ce oare.Si o intrebare retorica. Cine de fapt i-a executat pe "revolutionarii maghiari". Ca doar nu romaniii ...
  • +2 (2 voturi)    
    incercati sa va imaginati... (Joi, 12 martie 2015, 15:24)

    Gheorghescu [utilizator]

    ... o comunitate romaneasca in Ungaria care sa faca acolo ce fac maghiarii aici si cum ar reactiona ungurii din Ungaria.
    Incercati sa va imaginati si reactia Ungariei la o demonstratie in Bucuresti, de vreo 500 persoane, la care sa se afirme ca Ungaria este Statul Islamic al Europei ( Ups! pai cam asta si este Ungaria! O tara cu multi extremisti frustrati, radicali, mereu in lupta cu vecinii. Gura pacatosului adevar graieste sau hotul striga: Hotii!).
  • 0 (0 voturi)    
    rectificare (Joi, 12 martie 2015, 19:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    Nu caragheoasa, ci caraghioasa!
  • +1 (1 vot)    
    Astia... (Joi, 12 martie 2015, 20:04)

    trandafil [utilizator]

    ne injura din toate directiile si noi il scapam de parnaie pe Borbely. Ce neam de idioti!...