Klaus Iohannis participa la liturghia duminicala de la catedrala mitropolitana ortodoxa cu hramul Sfanta Treime din Sibiu

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:23 Actualitate | Esenţial


Presedintele Klaus Iohannis va participa la liturghia duminicala de la catedrala mitropolitana ortodoxa cu hramul Sfanta Treime din Sibiu, anunta Administratia Prezidentiala, intr-un comuniat remis HotNews.ro.

Catedrala a fost ridicata la inceputul secolului XX, dupa modelul celebrei Hagia Sofia de la Constantinopol, la scara redusa.

De la sfintire si pana acum, lacasul este si sediu al Arhiepiscopiei Sibiului si Mitropoliei Ardealului. Celebrarea liturgica de maine va fi condusa de mitropolitul Laurentiu Streza, potrivit sursei citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6998 vizualizari

  • +8 (46 voturi)    
    Stai acasa. La cotroceni. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:41)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Sa nu-si inceapa mandatul cu ipocrizii. In primul rand BoR-ul trebuie desfintat si scos in afara legii. De ce trebe neamtzu' sa se manjeasca cu astfel de umilintze? In cateva luni il vad lingand moaste, si pupand mana neagra a preafericitului!
  • -4 (46 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:42)

    cid [utilizator]

    Un gest simbolic si un mesaj puternic pe masura unui om politic serios.
    • +8 (8 voturi)    
      Zilnic in atentia cetatenilor (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cid

      Lucru bine facut.
      La cat de datori sunt politicieni romanilor ar trebui sa taca si sa munceasca eficient vreo 100 de ani si apoi sa mai si spuna ceva.
    • +4 (8 voturi)    
      intr-adevar... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:38)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui cid

      .. un gest simbolic. Cati politiceni ar mai aparea la slujbe dupa ce isi iau voturile? Este si un gest de reconciliere cu cei care l-au acuzat pe nedrept ca nu este "ortodox". Dincolo de simbolistica gestului, asteptam sa vedem mult mai multe lucruri bine facute!
      • +1 (3 voturi)    
        Pai nu este (Duminică, 4 ianuarie 2015, 1:44)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

        Ortodox ! Daca merge in biserica ortodoxa asta nu înseamnă ca este. Documenteaza-te putin , Klaus nu-i ortodox, nu înțeleg de ce o face dar o fii având motivele lui, probabil pt ca sa-si atragă votantii ortodoxcsi la viitoarele alegeri si sa arate ca respecta credința majoritatii.
        • 0 (0 voturi)    
          toata lumea stie ca nu e ortodox... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:30)

          Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

          nu ai inteles ce am vrut sa spun!
          • 0 (0 voturi)    
            M-ai indus in eroare (Luni, 5 ianuarie 2015, 17:18)

            batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

            " pe nedrept acuzat ca nu este ortodox" , never mind.
      • +3 (5 voturi)    
        Biserica diminueaza bunastarea in Romania (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:24)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

        Jaful bisericii crestin ortodoxe romane(100 de milioane de euro/an de la bugetul statului), trebuie aratat cu degetul de catre seful statului roman.
        Prin aceste gesturi simbolice, ce crezi ca se va intampla? Vor fi crestinii ortodocsi romani mai sanatosi si mai educati? Va fi Romania mai prospera?
        De ce presedintele da apa la moara asta stricata care franeaza progresul Romaniei?
        • -1 (1 vot)    
          calmeaza-te... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 16:31)

          Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui kax

          nu da nici o apa la moara! citeste ultimele lui declaratii si dupa aia da-ti cu parerea...
          • +1 (1 vot)    
            a zis ca boicoteaza finantarea cultelor (Luni, 5 ianuarie 2015, 19:36)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

            Imi cer scuze, n-am fost atent la declaratia dansului. Ce a zis?
    • +3 (9 voturi)    
      De spiritualitate ne arde in ziua de azi? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:34)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui cid

      Noua de spiritualitate ne arde? Asta este ce o doare pe Romania zilele astea?
      Sute de mii de romani lucreaza samabata, iar presedintele tarii umbla la ritualuri de inaltare spirituala organizate de BOR. Presedintele Romaniei a fost investit sa se ocupe prioritar de treburile pragmatice, de care Romania are nevoie imediat. Romania nu are nevoie imediata de o intarire a relatiei cetatenilor ei cu biserica crestin ortodoxa romana.
      • +3 (3 voturi)    
        Corect. (Duminică, 4 ianuarie 2015, 8:40)

        MagnusLucian1320675938794 [anonim] i-a raspuns lui kax

        Spiritualitatea sa si-o tzina fiecare unde stie, sa nu vina cu ea la televizor!
  • +27 (29 voturi)    
    brava lui..... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:44)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ...cand incepe si serviciul ....luni?...suntem dornici sa vedem masurile de normalitate si moralitate.....atentie ,varanul voiculescu vrea sa fie liber.!!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Păi le-ai auzit deja... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:44)

      cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      ...MRU(*mhm*agent străin*mhm*) consiler personal si Eduard Hellvig(*mhm*sluga lui Soros*mhm*) șeful SIE. Omul își face echipă :)

      Eu nu zic nimic. Aștept. Atîta timp cît nu ne bagă în războaie și scăpăm fără să ne prade de gaze de șist si Roșia Montană e ok...dar la ce oameni își ia alături, mira-m-aș...
  • +18 (36 voturi)    
    Retro satana (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:47)

    verid [utilizator]

    Domnul presedinte ar face bine sa se ocupe si de Romania intre doua paranghelii sau evenimente bisericesti.Sa nu uite ca suntem un stat laic.Domnule presedinte,nu a-ti fost ales pentru intalniri cu Ponta sau Daniel si nici pentru chiolhanuri la Cotroceni pe banii romanilor.
  • +12 (24 voturi)    
    BISERICA CORUPTA SI IOHANIS (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 14:13)

    PetruDuna [anonim]

    E limpede ce ne asteapta daca Iohanis merge mana in mana cu corupta biserica!
  • +24 (28 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 14:34)

    ggna [utilizator]

    pot sa inteleg sa nu-l deranjam pe presedinte cand isi spune rugaciunea. Dar, ar putea s-o scurteze la cateva minute si nu la zile la rand? Iar sa ne comunici asta oficial prin site-ul presidentiei mi se pare ... prea mult. Nu de alta, dar popi care sa se roage pt Romania avem destui, noi l-am votat Presedinte!
  • +25 (27 voturi)    
    m-am saturat de PR vreau actiuni (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 14:47)

    torna_fratre [utilizator]

    Ar cam trebui sa mai lase imaginea in pace si sa treaca la atributiile lui.
    Vreau sa vad planul de actiuni d
    pe urmatorii 5 ani.Cu termene clare nu poze cu brazi impodobiti si tablete date la copii.Are consilieri care pot face asta intr-un mod mai discret.
    Vreau declaratii dupa fiecare intalnire cu pinnochio cu ce s-a discutat si ce s-a convenit.
    In rest nea Johannis treci la arbeid!
    Sunt satul de zambete ...a zambit Ilici pentru 3 generatii mai trebuie sa si muncim nu-i asa?
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Duminică, 4 ianuarie 2015, 0:39)

      adrianmb [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      as mai adauga:
      explicatii clare pentru numirea lui dan mihalache
  • +15 (29 voturi)    
    iohanis (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 14:52)

    demaGOGU [utilizator]

    acumuleaza erori tactice si/sau strategice intr-un ritm nemaivazut la predecesori
    • +8 (18 voturi)    
      Adevarul e ... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:42)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... ca da semne clare de incompetenta. Repet, ceea ce am spus si inainte de alegeri: e varianta de rezerva a USL dupa Tariceanu.
      L-am votat doar in speranta ca panta declinului Presedentiei Romaniei va fi mai domoala decat cu Ponta la Cotroceni. ... Si ... de ce nu(?) ..., in speranta ca se repliaza cumva Basescu si vine de pe undeva de pe o laterala. Asta astept si acum, pentru ca in acest moment intreaga administratie prezidentiala pare a fi intrat in ceata. ... O sa avem parte de multa cozmetica si ... cam atat! Pe tipul asta il vor santaja multi, ..., pentru ca ... pare santajabil!
      • 0 (4 voturi)    
        speranta moare ultima (Duminică, 4 ianuarie 2015, 1:26)

        amycus [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        asteptati ca soldatii japonezi.
        si exact asa o sa vina sa va salveze basescu: din parti.
        • +3 (3 voturi)    
          Evident ... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:37)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui amycus

          ... fac si eu ce pot, de pe pozitia mea de ... "palmas"! ... Si nu sunt sigurul!
  • +5 (11 voturi)    
    Daca ar disparea Pinguinul (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:00)

    Fu Leng [utilizator]

    ar fi doi din doi. Daca ar disparea si Preasinistrul Danihell...ar fi trei din trei.
  • -3 (11 voturi)    
    Adică (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:23)

    max# [utilizator]

    se face și el român verde ortodox?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i nevoie, ca-i crestin ! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 7:22)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui max#

      Decat un presedinte orthodox si corupt ca majoritatea preotiimii, mai bine un presedinte luteran si cu frica de Dumnezeu.
      Biserica Evanghelică in Germania este cea mai mare biserică de acolo. La fel şi în Austria, Elveţia. În ţările nordice, aceste biserici sunt biserici de stat, cu milioane de membri.Nu e vorba de un cult neoprotestant, (cum credea "doctorul " WcP ) venit din America. E o biserică istorică, veche, renumită
      • 0 (2 voturi)    
        presedintele romanilor trebuie sa fie curajos (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:42)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Dumnezeul lui Avram, este un Dumnezeu al iubirii si al pacii, nu Plagarus? De ce ti-ar fi frica de asa ceva?
        Eu vreau pentru Romania mea un presedinte curajos, fara frica.
        Romania mea nu are nevoie de un papa lapte fricos.
  • -5 (9 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:17)

    beee [utilizator]

    Multumim domnule presedinte!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:58)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui beee

      Si acum ca presedintele se inalta spiritual intr-o biserica crestin ortodoxa, face ca rechizitele si mancarea copilului tau maine sa fie mai ieftine si mai de calitate?
      Asta e ce te interseaza beee, culoarea spirituala a presedintelui?
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:42)

    [anonim]

  • -3 (11 voturi)    
    nu e bine, domnu Klaus! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 19:13)

    amycus [utilizator]

    Un presedinte adevarat merge ori la carciuma ori la impins carutul in hypermarket. Dupa care scuipa venin spre o categorie socio-profesionala, astfel incat cativa frustrati sa simta o usoara satisfactie, si incheie cu o hahaiala care sa dea semnalul mahalagiilor ca e de-al lor.
  • +5 (7 voturi)    
    sper sa nu rateze (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:04)

    nash pandelica [utilizator]

    si geamia din constanta...

    o fi de bine, o fi de rau, o fi populist, o fi sincer, Doamne ajuta !
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo ! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:52)

    fostcaghebe [utilizator]

    Bravo Domnul Presedinte, faceti un gest simbolic de ai impaca si pe cei cateva milioane de crestini care v-au votat!
    Si apoi, voi care comentati negativ, uitati ca si Presedintele este crestin?? Un singur Dumnezeu, nu conteaza ca face rugaciunea in biserica ortodoxa, el este ecumenist, un om deschis care accepta si celelalte rituri, nu face spume ca analfabetii in materie de religie!
    Stie el ce face, lasati-l in pace !!
    Bravo Domnul Presedinte !!
    • +2 (4 voturi)    
      presedintele e obligat sa-i pese de viitorul Rom.. (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:49)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui fostcaghebe

      Pe romanii care pun osul la treaba pentru Romania nu ii intereseaza culoarea religioasa a presedintelui.
      Sutele de mii de romani care trag din greu pentru o viata mai buna in Romania, nu dau 2 bani pe religia presedintelui, pentru ca au vazut ca rugaciunile si inaltarile spirituale nu ne-au facut mai vrednici in fata lui Dumnezeu, care contiuna sa omoare in spitale in fiecare an 70.000 de copii romani.
      Presedintele are obligatia sa se ocupe de viitorul Romaniei, si sa reduca masacrul copiilor in spitalele romanesti, prin fapte concrete nu rugaciuni.
    • +2 (2 voturi)    
      curat ...simbolic, coane fanica ! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui fostcaghebe

      simbolurile sunt cele mai bine facute dintre lucruri !~ :))

      poate ca, dupa boboteaza, s'apuca sa faca si un lucru bine facut....
  • +3 (3 voturi)    
    Doi pacalici si victima pacalelii lor! (Duminică, 4 ianuarie 2015, 8:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Victima Antonescu, pacalita de doi 'pacalici' : Ponta ('parsivel', cum il descoperise prea tarziu Crin!) si metodicul adept al 'lucrului bine facut' - Klaus.
  • +7 (7 voturi)    
    Mi-e o sila teribila de politicieni prin biserici (Duminică, 4 ianuarie 2015, 9:28)

    MichaelNicula [anonim]

    Oameni buni, dragi tovarasi alesi de popor sa conduca tara; lasati biserica in plata domnului si vedeti de problemele tarii. Sunt destule probleme care asteapta rezolvarea.. statutul bisericii si coruptia preotilor e una din ele.

    Presedintele tarii nu are ce cauta in biserica in capacitatea de om ales. Poate sa se duca dupa ce isi termina mandatul. Daca e chiar asa de habotnic ci nu poate astepta, sa-si faca o capela acolo la palatul lui si sa se roage in taina. Il vede dumnezeu la fel de bine ca in orice alt locas sfint.

    Aparitia presedintelui in public la o casa bisericeasca pare mai degraba a fi un gest politic decit o expresie personala religioasa. Chiar mi se face sila. Nu de asta aveam nevoie si sa fiu sincer nu pentru asa ceva l-am votat pe acest domn Iohannis care incepe sa ma irite cu prostiile pe care le face intr-un ritm mult mai rapid decit acele lucruri bine facute, promise acum citeva saptamini.
  • +4 (6 voturi)    
    da (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:08)

    marmarin [utilizator]

    Tara arde si Iohanis la biserica. De cand este presedinte face numai figuratie. Nici nu ma mir cu asemenea consilieri. L-am votat sa nu iasa ponta, dar este un pas inapoi. Nu asa mare cat ar fi fost daca iesea ponta. Vad ca face multa liniste. Parca vad ca va fi liber si varanul si or sa refaca grupul grivco.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu tot respectul, nu ma intereseaza (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:59)

    fosta zoezoe [utilizator]

    dle Iohannis la ce slujbe participati.Cu tot respectul, va spun ca primul lucru bine facut pe care-l astept de la dvs si care ar trebui sa inceapa de luni, 5 ianuarie prin toate mijloacele si cu toata forta de care dispuneti este acela de a forta/impune adoptarea legii votului prin corespondenta , a celui electronic si modificarea legii infiintarii partidelor- in 2-3 luni, pentru a putea sa intervenim si noi, cetatenii in a face presiuni pentru alegeri anticipate.Mareeele pnl ar trebui sa aiba deja de depus in parlament legile necesare alfel, e tot lucru bine facut dar cu ghilimele si nu in interesul cetatenilor ci al clasei politice existente pe care o consideram nula de drept in proportie de 99.9%..