Scrisoare deschisa a unei asociatii din Cluj catre rectori pentru respingerea OUG privind plagiatul: Exista universitati in care s-au constituit adevarate grupuri infractionale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 ianuarie 2015, 18:23 Actualitate | Esenţial


O asociatie din Cluj condusa de un fost profesor universitar, autorul unei carti despre plagiat, a transmis o scrisoare deschisa rectorilor universitatilor din tara, cerandu-le sa dezaprobe OUG privind renuntarea la titluri stiintifice, care il exonereaza de raspundere pe "premierul plagiator".

Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara (GRAUR) a transmis, vineri, o scrisoare deschisa adresata rectorilor, academicienilor si cercetatorilor, carora le cere sa ia atitudine fata de Ordonanta de Guvern "privind exonerarea de raspundere a premierului plagiator", transmite agentia Mediafax.

"Voua, rectori, membri de senate universitare, academicieni, cercetatori, intelectuali, ca cetateni ai Romaniei, parinti, slujitori ai scolii, voua, oameni de oameni, va adresam aceste randuri intr-un moment dramatic pentru intreaga lume academica: prin ordonanta de urgenta privind posibilitatea renuntarii indivizilor la titluri stiintifice acordate prin lege, autonomia universitara a fost incalcata in mod vulgar si suntem in situatia in care este evident ca politicul doreste controlul deplin al libertatii de exprimare si creatie", se arata in scrisoarea deschisa.

In documentul citat se face referire si la teza de doctorat a premierului Victor Ponta, acuzat de plagiat, iar asociatia sustine ca legea privind titlurile stiintifice este ambigua.

"Daca se trece peste faptul ca in ultimii doi ani institutii ale statului au actionat in mod sistematic sub conducerea si la bunul plac al unei persoane care se afla in litigiu evident cu legea pe care a incalcat-o in mod grav in momentul in care a depus o teza de doctorat sub conditia ca i-ar apartine, teza care ulterior s-a dovedit a fi plagiata, si ca prin aceasta ar fi in drept sa obtina un drept garantat de stat se constata ca aceeasi persoana a adus institutiile statului in situatia de aparatori ai faradelegii. Este de subliniat ca ambiguitatea legii a fost dusa la extrem si la absurd prin decizia mentionata. (...) Acordarea titlurilor stiintifice este un atribut inalienabil al universitatilor si al autonomiei academice de care acestea se bucura prin lege", mai scrie in document.

De asemenea, in text se arata ca, "daca premierul plagiator a fost vreodata - doctor in drept al Ministerului Educatiei -, atunci Guvernul este in drept sa tina seama de cererea lui personala de a renunta la titlul nedorit si sa-i aprobe abandonarea".

"Este usor de constatat ca exista universitati in care s-au constituit adevarate grupuri infractionale alcatuite din zeci de persoane conduse nu arareori chiar de rectorii acestor institutii si destinate inducerii in eroare asupra calitatii si bonitatii academice ale universitatilor. Prin punerea in circulatie a unor publicatii acreditate in mod discutabil de organisme ale Ministerului Educatiei, aceste persoane, ajunse pe aceasta cale profesori universitari, s-au dovedit a fi autori de lucrari plagiate care au fost luate apoi in considerare la promovarea lor", se mai arata in document.

Membrii GRAUR spun ca ministrii Educatiei din ultimii 25 de ani sunt de vina pentru aparitia lucrarilor plagiate.

"Prin analiza temeinica efectuata, am constatat ca prin politica dezastruoasa a ministrilor Educatiei din ultimii 25 de ani, in Romania exista un numar de cel putin 10.000 de lucrari publicate plagiate. Aceste lucrari apartin in mod exclusiv unor autori care provin din institutiile universitare cu functii didactice, persoane din cercetare sau persoane care au finalizat teze de doctorat", se mai mentioneaza in scrisoare.

In incheierea scrisorii, se arata ca "masura anarhica, disperata si ilogica aprobata de Guvern vine in acest fel sa completeze atacul impotriva autonomiei universitare cu atacul impotriva educatiei civice a tineretului" si se solicita rectorilor si cercetatorilor sa se pronunte impotriva ordonantei de urgenta privind titlurile stiintifice.

"Acestea sunt argumentele prin care va solicitam sa va pronuntati imediat prin respingerea in mod explicit a initiativei guvernamentale si prin declararea starii de nesupunere civica prin blocarea activitatii de acordare a titlurilor stiintifice pana in momentul in care vor fi create toate conditiile presupuse de autonomia universitara, inclusiv dreptul exclusiv al universitatilor de a putea retrage un titlu stiintific dobandit prin incalcarea principiilor de integritate academica si a prevederilor legale", se arata in incheierea scrisorii deschise.

Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara (GRAUR) este o asociatie care, potrivit propriului site, se ocupa cu sprijinirea reformei in invatamantul romanesc, fiind condusa de un fost profesor universitar din Cluj, Dorin Isoc. Acesta a fost profesor universitar la UTCN, dar a fost "concediat disciplinar" de fosta conducere a universitatii in iulie 2008. Atunci, el a fost acuzat ca a jignit public universitatea si ca a incalcat regulamentele prin acordarea de note cu zecimale pentru studenti.

Isoc a lansat in 2012 o carte despre plagiat, "Ghid de actiune contra plagiatului: buna conduita, prevenire, combatere", si a intocmit un index al operelor plagiate din Romania.

Guvernul a modificat luni, prin Ordonanta de Urgenta, Legea educatiei, pentru a permite oricarui detinator de titlu stintific sa renunte la acesta.

Legea educatiei a fost modificata pentru renuntarea la titlul de doctor deoarece exista o solicitare din partea "beneficiarilor" unor titluri stiintifice, a societatii civile si a presei, a spus ministrul Educatiei, adaugand insa ulterior ca el nu cunoaste decat un singur solicitant, premierul Ponta.

In urma cu doua saptamani, premierul Victor Ponta a anuntat ca a trimis o scrisoare catre rectorul Universitatii Bucuresti in care il notifica asupra faptului ca renunta la titlul de doctor in drept acordat in 2003.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11060 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    spuneti NU plagiatorului arogant (Vineri, 2 ianuarie 2015, 19:31)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Trebuie ca Ponta sa fie declarat plagiator si sa i se retraga titlul de doctor
    fara ca acest specimen sa mai aiba posibilitatea sa se inscrie la un alt doctorat
    • +23 (23 voturi)    
      Doar atat ar fi prea putin (Vineri, 2 ianuarie 2015, 20:38)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Banuiala mea e ca acele grupuri infractionale isi aveau intinse tentaculele pana in parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      MORAL SI NORMAL... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 10:53)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      ar fi ca p.m. ponta sa-si anunte demisia precum si-a anuntat si renuntarea la titlul de doctor.
  • +19 (23 voturi)    
    adica (Vineri, 2 ianuarie 2015, 19:53)

    stefan2008 [utilizator]

    OUG-ul creat si personalizat pentru Monta este atacat de la ... Cluj? Da' toate universitatile din tara asta nu au coloana vertebrala sa ia aceeasi atitudine?
    • +19 (23 voturi)    
      Pai de ce te miri? (Vineri, 2 ianuarie 2015, 21:21)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Unde au fost cele mai mari demonstratii inainte si in timpul prezidentialelor? La voi la Sud furtul a devenit normal....
      • 0 (6 voturi)    
        taci tu'....... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 10:40)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        ti-a dat voie sefu' sa lasi treaba , ca sa intri pe net..?.......... crezi ca ai inventat democratia acolo la tine......te-nseli fata,....de agora ateniana ai auzit, sunt niste mii de ani, pe atunci ,tu si orbanu' tau din buda...erati culegatori de fructe prin stepa uralica....aaaaaaa......ca si pretenu'vost'...putin.
        • 0 (2 voturi)    
          Dar ce te deranjeaza nene? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:21)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          Ce are postul meu de fapt cu Putin? Sau cu Orban? Citeste de fapt posturile inainte de-a da cu mucii-n fasole?
        • 0 (2 voturi)    
          In afara de asta.... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:22)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          hai la un pariu ca sunt mai roman. Eu sunt sigur ,la tine cum arata ? Acolo in Sud facusera turcii si mongolii ravagii....
  • +19 (21 voturi)    
    Cat il mai toleram pe Ponta? (Vineri, 2 ianuarie 2015, 19:58)

    emil bobu [utilizator]

    O luna, doua? Cat?
  • +10 (10 voturi)    
    plagiat (Vineri, 2 ianuarie 2015, 20:41)

    TiberiusMarco [anonim]

    Si eu spun NU
  • +21 (21 voturi)    
    Primplagiatorul tzarii,trebuie excomunicat academi (Vineri, 2 ianuarie 2015, 20:58)

    Plagarus [utilizator]

    Rectoratele nu au voie sa ramana pasive !
  • -11 (19 voturi)    
    Că tot veni vorba de scrisori... (Vineri, 2 ianuarie 2015, 21:08)

    cretu.emanuel [utilizator]

    ...pe cînd preluați și voi scrisoarea deschisă a diasporei către Klaus Iohannis în care i se cerea să renunțe de urgență la MRU ca si consilier personal?

    Ați pus batista pe țambal???

    http://www.stiripesurse.ro/diaspora-a-explodat-scrisoare-deschisa-pentru-klaus-iohannis-solicitare-de-urgen-a_943234.html
    • +5 (7 voturi)    
      nah si asta... (Vineri, 2 ianuarie 2015, 23:41)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

      ...vorbeste despre praz cand e vorba de mere...
      deh, v-ati facut doctoratele cu tehnica asta, vi se pare normala.
      • -6 (8 voturi)    
        Sigur sigur... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 0:43)

        cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui eek

        ...batista pe țambal!
        • +2 (2 voturi)    
          Ai un fix! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 10:47)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

          Cand te... portezi (ca de "pontat" se vede ca esti!) pe mobil?
          Esti jalnic!
          (Si daca ai fi cret, poate ai avea ceva circumvolutiuni!)
          • 0 (2 voturi)    
            Iohannis!!! Iohannis!!! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:05)

            cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Cum zicea unul prin comentarii cu ceva timp în urmă "Dacă așa a făcut Iohannis sigur e bine!!" :))

            Cînd o sa încetați să mai vedeți doar Ponta și Iohannis și cînd o sa va uitați in spatele lor să vedeți că-i aceeași entitate, orbilor? :)
    • +9 (13 voturi)    
      Care diaspora, fai? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 0:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

      E o asa zisa scrisoare semnata de nimeni si gata, "diaspora"? PSD-isti de doi bani, repede sa schimbati subiectul. Foarte bine ca l-a luat pe MRU.
      • -6 (8 voturi)    
        =))) (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 0:38)

        cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Oh Doamne...nu mai zic nimic...sunt satul de postaci.
      • -10 (12 voturi)    
        Foarte bine? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 0:43)

        cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ...tu ai idee cine-i MRU sau vorbește gura fără tine? Informează-te puțin si află ca MRU e trădator de țară, agent în slujba unui sistem de informații străin. E redundant să-ți dau surse si argumente, nu ești înstare să procesezi informația singur, îți trebuie trusturi media să te ajute.
        • +5 (7 voturi)    
          da (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 1:25)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

          tu ce esti, ma, diaspora in persoana, eu nu prea cred, cred ca esti doar ''un grup de oameni de bine''. Vad ca mahalache si muraru nu va deranjeaza, alinuta vlasov nici atit. Hai sifon, mai tovarasi.
        • +2 (4 voturi)    
          Asa ti-au spus tie... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 6:24)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

          ...latrinele? Da-i informatiile lui Iohannis. Sau probabil ca Iohannis tocmai pentru calitatile enumerate de tine l-a ales pe MRU.
          • 0 (0 voturi)    
            Eu sunt convins (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:07)

            cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            că pentru calitățile enumerate de mine l-a ales. Dar a făcut-o constrîns...și daca n-a făcut-o constrîns atunci e vai de noi.
    • +8 (10 voturi)    
      Cine se teme de MRU??? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 1:42)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

      Oare cine sunt cei care se tem de MRU? Si de ce? Aceasa "diaspora" cred ca e reprezentata de "fostii securisti" pentru care MRU e un os in gat...Nu, MRU ne trebuie la Cotroceni, D-le Johannis!
      • +3 (5 voturi)    
        Nu exista nici o "diaspora". (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 6:23)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        E doar o "scrisoare" nesemnata si neasumata. Sunt doar tovarasii usl-iti, care plang dupa fostul USL. Si mai si incearca sa devieze discutia de al subiectul principal.
      • +2 (2 voturi)    
        unde sa ma documentez? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 11:18)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        la firea, la ilici, la monta, unde? la grupul infractional organizata psd, unde?
      • 0 (2 voturi)    
        atentie..... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:14)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        mru, este precum petre roman si vladimir tismaneanu......un "vopsit" .....din rosu ,spre alb, cam prea fortata purificarea asta !!!!??!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mesaj catre diaspora de la tzatza Pandelica (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 7:36)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

      Și, dacă chiar vreți să știți”, stupea Pandelica Firea, ”Andrei Mureșanu a plagiat versurile imnului, pentru că ele au fost compuse de un străbunic al domnului Po nta. Iar când vii dintr-o familie care a compus imnul, a sculptat Sfinxul și Babele și a proiectat podul de la Cernavodă, nu ai cum să încurci versurile de la «Deșteaptă-te, române "!
    • 0 (0 voturi)    
      Diaspora pe naiba. Rahaturi pompiste. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 12:20)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

      Cand ponta a aprobat explorarea gazelor de sist nu am auzit aceasta "diaspora" sa macaie.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu vreau sa-i stric inceputul de an lui Ponta (Vineri, 2 ianuarie 2015, 21:37)

    AliB [utilizator]

    ...dar, si daca scapa de plagiat, prin nu stiu ce artificiu romanesc, nimeni in afara tarii nici macar nu va scuipa in directia lui, dar'mite sa-i dea ceva de lucru....Banuiesc ca Ponta spera la un job undeva in Europa, daca i se scufunda corabiile la primava, la congres, la guvern, sau la amandoua. Visezi puiule, la CEDO, Haga, Bruxelles?....viseaza linisitit. Sau, si mai, bine, ia-l pe nenea Blair la intrebari inca o data. Esti sigur ca ti-a spus tot ce era de spus?
    • +11 (13 voturi)    
      Cine? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 0:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      Ponta job in afara???? Pai asta daca pleaca din politica nu stie nimic sa faca si nu-l angajeaza nimeni, nici ca maturator, mai ales ca l-au vazut toti cat poate sa minta.
      • +7 (7 voturi)    
        job in afara... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 1:46)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        la noi la gara "concetatenii" cu caciula-n fata abia asteapta sa plece acasa, asa ca un job de cersetor gasim oricum pentru Ponta, un cativa centi primeste sigur, nu stiu daca-i ajung pentru Dubai, dar io cred ca duba-i deja pregatita...
      • 0 (0 voturi)    
        STIINTA (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:26)

        Dan 1 [anonim] i-a raspuns lui Alius

        POLÍTIC, -Ă, politici, -ce, s. f., adj. I. S. f. 1. Știința și arta de a guverna un stat; formă de organizare și conducere a comunităților umane, prin care se menține ordinea internă și se garantează securitatea externă a comunităților respective.
  • +14 (14 voturi)    
    Isoc... (Vineri, 2 ianuarie 2015, 21:50)

    cicci [utilizator]

    Ah, Isoc si laboratorul lui din 303 sau 302... Tineretea mi s-a dus cu anii!!! Oricum, desi nu-i aprobam metodele, este printre primele nume care imi vin in minte cand imi amintesc de facultate!!!! Desi, din punctul meu de vedere, materia dansului nu prezenta interes, daca toti profesorii ar fi la fel de exigenti, am avea nu mai putini doctori, ci mai putini ingineri!!!! Dar inginerii ar fi ingineri!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Plagiator (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 0:09)

    Draky [utilizator]

    Un plagiator nu trebuie sa "scape" chiar asa, trebuie sa plateasca intr-un fel... cel mai ieftin ar fi sa nu mai aiba o alta sansa, stop joc!
    • +14 (14 voturi)    
      stop joc, stop FURT! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 1:55)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      Eu vreau o ancheta ampla prin care sa i se impute TOTI banii insusiti nedrept de la stat pe baza titlurilor false, despagubiri pentru toti cei care i-a mintit, inclusiv poporul, ca el e dottore, sa faca si parnaie si munca in folosul comunitatii, sa mature holurile facultatilor sa ia toti studentii aminte: cine-o mai face ca el ca el sa plateasca. Tara trebuie curatata de hoti, chiar si de cei de titluri. E trist ca poate peste jumatate sunt false, daca s-ar lua toti perlamentarii cu doctorate la control nici un sfert n-ar fi autentice. Ar trebui sa fie facute TOATE doctoratele-masteratele-licentele publice electronic, s-ar gasi cu siguranta studenti voluntari care sa sprijine actiunea. Ar fi un castig in timp pentru calitatea viitorilor absolventi.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa-l sorcovim pe Viorel cel "doftoricit" de Adelu (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 7:30)

    Plagarus [utilizator]

    by kmkz.ro
    Am plecat să downloadăm
    Doc, doc să printăm
    Ca boierii dăm în taste
    Doc, doc să printăm
    Facem copy, facem paste
    Doc, doc să printăm

    Am dat save, nu editare
    Doc, doc să printăm
    Și-am scos prin multiplicare
    Doc, doc să printăm
    Mii de coli originale
    Doc, doc să printăm

    Ghilimele n-am băgat
    Doc, doc să printăm
    Am furat un doctorat
    Doc, doc să printăm
    De comisii desființat
    Doc, doc să printăm

    Mi-am făcut cu select all
    Doc, doc să printăm
    Faimă de plagiator
    Doc, doc sa printăm
    Fără note de subsol
    Doc, doc să printăm
  • +3 (3 voturi)    
    Poate face Ponta doctor pe cine vrea. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 8:55)

    vali47 [utilizator]

    La fel cum Ponta scapa de titlul de doctor,poate si acorda titlu de doctor cui vrea el.Sau sa retraga titlul de doctor cuiva care la criticat.Sunt multe pericole in aceasta OUG
  • +5 (5 voturi)    
    Jos ,'' hotul'', (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 10:26)

    astronaut [utilizator]

    suprem , galactic , acest uzurpator trebuie dat afara (altfel nu pleaca) din viata politica , executiva , profesionala a tarii , plagiat=hotie , n-ai cum sa fugi de faptele tale pentru ca le-ai savarsit si deci trebuie sa tragi consecintele . Caracterul infect ,josnic , a acestui individ , face de ras o natie intreaga in ochii lumii , iar institutiile servile , obediente , infiltrate de indivizi cu ''limba scoasa'' nu sunt in stare sa rezolve problema iar ''EL'' plagiatorul , stie asta si isi da ordonante care sa-l spele . Nu te amagii , nu te mai spala nici Dunarea in vecii vecilor amin !
    • +1 (1 vot)    
      "toleratul" plagiator (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 11:54)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      e in stare la insistentele confratiloe HOTI sa dea o OUG prin care toti hotii sa se lepede de faptele lor ca sa scape de puscarie chiar fara a despagubi statul furat. Asta vrem? Eu as iesi in strada in fiecare sambata-duminica si n-as renunta la protest in Piata Universitatii pana acest hot-plagiator nu va fi dupa gratii. Acest individ compromite toti oamenii cinstiti. Niciunui student sau profesor n-ar trebui sa-i fie indiferent!!! Intreaga societate TREBUIE curatata de HOTI!!! PMP, Turcescu-FB, intrati in actiune ca aveti suficiente motive de protest iar noi va sustinem!!
  • 0 (0 voturi)    
    tardiv (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:12)

    teo1962 [utilizator]

    Total de acord ceea ce se scrie si se comenteaza aici, dar nu vi se pare cam tardiv acest demers?

    Eu cred ca inainte de a le fi rusine celor carora li se adreseaza acest articol, primii care ar trebui sa raspunda unor intrebari sunt chiar cei care au initiat articolul. Astfel, vreau si eu sa stiu:
    - cine a permis inmultirea universitatilor pe intreg teritoriul Romaniei?
    - cine au facut parte din comisiile ARACIS care a facut posibil acest lucru?
    - cine a aprobat dosarele multitudinii de profesori universitari (scuze unii nu stiu sa scrie romaneste) care azi o parte sunt conducatori de doctorate?
    - cine a acceptat admiterea la universitate fara examen?
    - cine s-a facut partas cu sistemul pana acum?

    Si ar mai fi o groaza de intrebari.

    Da, eu cred ca cei care au initiat aceasta actiune (corecta, nu zic nu), sunt si principalii conspiratori la distrugerea sistemului romanesc de invatamant.

    Ce faceti acum, e politica de cea mai buna calitate (romanesca, desigur!), care sperati ca o sa va aduca multe puncte!!

    Altadata as fi fost parte, cum nu pot sa spun decat... JALNIC, JALNIC, JALNIC, .............
    • 0 (0 voturi)    
      SCRISOAREA DESCHISA A ASOCIATIEI ,,GRAUR'' DIN CLU (Duminică, 4 ianuarie 2015, 14:43)

      NicolaeUlaru [anonim] i-a raspuns lui teo1962

      Întrucât constat că sunteţi preocupaţi peste poate de evaluarea originalităţii unor teze de doctorat (în special teza lui Ponta),pentru a da credibilitate deplină demersului Dvs.vă solicit public să precizaţi pentru noi prostimea care nu suntem doctori,titlurile tezelor Dvs.de doctorat şi titlurile lucrărilor ştiinţifice publicate până în prezent.În acest fel,luând act de contribuţia Dvs.la îmbogăţirea ştiinţei româneşti, ne daţi posibilitatea ca,motivat şi conştient,să ne alăturăm demersului la care aţi purces de a da în vileag şi a pune la stâlpul infamiei pe toţi plagiatorii.Altfel,ne daţi a înţelege că sunteţi doar nişte universitari mărunţi înregimentaţi politic.
      • 0 (0 voturi)    
        tovarase NicolaeUlaru (Duminică, 4 ianuarie 2015, 17:52)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeUlaru

        tezele de doctorat sint publice, scrisoarea deschisa n-are rost :) titlurile lucrarilor stiintifice le gasesti usor, chiar si continutul acestor lucrari :)
        • 0 (0 voturi)    
          Despre ,,GRAURI'' (Luni, 5 ianuarie 2015, 14:47)

          NicolaeUlaru [anonim] i-a raspuns lui stupidu

          Aş vrea să ştiu cine sunt ,,GRAURII'' Asociaţiei cu pricina,dacă domniile lor deţin titlul de doctori,şi,mai apoi,dacă au lucrări ştiinţifice.În rest,ne descurcăm.