VIDEO Basescu, la 96 de ani de la unirea Basarabiei cu Romania: Trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a fi din nou impreuna

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 martie 2014, 18:30 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a decorat joi o serie de personalitati din Republica Moldova, la 96 de ani de la unirea Basarabiei cu Romania, afirmand ca "trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a fi din nou impreuna".

Seful statului a precizat ca decoratiile au fost acordate personalitatilor politice, culturale, ziaristi si preoti din Republica Moldova, in "semn de recunostinta pentru ce au realizat pentru a promova limba, cultura si spiritualitatea romaneasca in Republica Moldova".

Traian Basescu a subliniat ca, in ziua de 27 martie, "noi nu avem voie sa uitam faptul ca Basarabia a fost prima provincie care in 1918 a facut pasul spre infaptuirea Romaniei Mari".

"Astazi suntem impariti in doua state, dar suntem acelasi popor" iar "romanii de peste Prut fac parte din corpul natiunii romane", a continuat seful statului.

Presedintele a precizat ca Romania respecta "Republica Moldova si pe toti cetatenii ei, indiferent de etnie", adaugand ca "si in Romania exista minoritari rusi care se bucura de toate conditiile necesare, la standarde europene pentru a-si pastra specificul, limba si identitatea culturala".

"Sustinem integrarea europeana a Moldovei, vrem ca toti romanii sa se bucure de aceleasi drepturi si libertati pe care UE le garanteaza cetatenilor sai", a continuat Basescu, subliniind ca autoritatile de la Bucuresti vor continua sa sprijine "spiritualitatea si cultura romaneasca in Basarabia".

"Este pentru mine un adevar ca fara devotamentul dascalilor, fara implicarea scriitorilor si a jurnalistilor, fara daruirea preotilor romani si a tuturor celor care se bucura cu credinta in apararea neamului romanesc nu putem realiza idealul unirii, care ne obliga sa privim cu incredere spre un viitor comun", a incheiat seful statului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8128 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    NATO ce zice? (Joi, 27 martie 2014, 18:49)

    destanga [utilizator]

    Transnistria are trupe rusesti,serviciile secrete moldovene sunt pline de kgb isti.
    Despre ce unire vorbim,poate doar in cuget si simtiri fizic mai este mult pana acolo.
    • +8 (12 voturi)    
      Asa si? (Joi, 27 martie 2014, 19:00)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui destanga

      Stefan Cel Mare a biruit pe otomani (cea mai mare forta militara din lume la vremea respectiva), acuma e la fel!
      Traiasca Romania Mare!!
    • +11 (17 voturi)    
      NATO (Joi, 27 martie 2014, 19:24)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui destanga

      din punct de vedere strict strategic NATO este interesata de unirea Romaniei cu Moldova, daca pana acum nu erau foarte interesati acum sunt mai motivati, stiind ca asta ar fi o palma data Rusiei.
      Este foarte posibil ca in culise sa se fi facut deja o intelegere in acest sens, nu degeaba Basescu a lansat aceasta tema de ceva timp si a declarat ca urmatorul obiectiv de tara este UNIREA
      Tine cont ca nici o cancelarie nu spus nimic impotriva acestui obiectiv, nici macar RUSIA

      De fapt cel mai mult vorbeste despre unire chiar RUSIA, mai mult decat PSD
      • -9 (11 voturi)    
        ... (Joi, 27 martie 2014, 19:35)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        pffff, daca te nu legai de psd la final...filozof ramaneai. Asa esti doar un mic postac.
    • +2 (4 voturi)    
      Chiar, despre ce "unire" vorbesti? (Joi, 27 martie 2014, 20:08)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Basescu a spus "sa fim impreuna" in sensul de a fi ambele tari in UE.
      • +4 (4 voturi)    
        A fi in UE ... (Joi, 27 martie 2014, 21:13)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ... si Romania si Republica Moldova, inseamna a fi unite DE FACTO!
    • +2 (2 voturi)    
      NATO ... (Joi, 27 martie 2014, 21:11)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      ... este alaturi de membrii ei si le sprijina interesele!
  • +4 (4 voturi)    
    Basarabia e Romania! (Joi, 27 martie 2014, 21:59)

    Luca Arbore [anonim]

    Am avut mult de suferit în 1940 dar asta nu înseamnă că roata istoriei nu se poate întoarce în favoarea noastră iar noi trebuie să ne mobilizăm activ să profităm de această întorsătură a lucrurilor. Idealul reunirii trebuie să ne preocupe permanent și să lucrăm activ să-l realizăm. Românii de pe ambele maluri ale Prutului vor realiza că este cel mai bine pentru ei să refacem țara și să fim din nou împreună, fără granițe. Unde-s mulți puterea crește.
  • -5 (7 voturi)    
    unirea şi comuniştii (Joi, 27 martie 2014, 23:13)

    Sakura [utilizator]

    Voi ăştia care vă gândiţi la "unire", v-aţi gândit vreodată că PSD-ul se alege cu încă câteva milioane de votanţi, de nostalgici comunişti? După unire un partid de dreapta nu va mai avea nici o sansă.
    • +6 (8 voturi)    
      Ai ramane surprins (Joi, 27 martie 2014, 23:40)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      Dar basarabenii nu traiesc in Teleorman
  • +1 (1 vot)    
    Istoria se repeta (Vineri, 28 martie 2014, 10:11)

    veliad [utilizator]

    Istoria se repeta iar drumul e unul singur, indiferent cat de mult se opun unii sau altii. Nu exista viitor pentru romanii din Basarabia si pentru Basarabia insasi decat in interiorul granitelor Romaniei!
  • +1 (1 vot)    
    Uniti suntem puternici (Vineri, 28 martie 2014, 13:21)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Nu impartiti in 2 state