Ambasada SUA, despre cazul Chitoiu: Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2014, 18:09 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA la Bucuresti a precizat, marti, dupa decizia deputatilor de neridicare a imunitatii lui Daniel Chitoiu, ca nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege, iar demnitarii trebuie sa respecte cele mai inalte standarde etice.

"Nu facem comentarii cu privire la cazuri sau anchete aflate in desfasurare. Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege. Toti demnitarii trebuie sa respecte cele mai inalte standarde etice", a spus misiunea diplomatica, raspunzand unei intrebari a agentiei Mediafax.

Camera Deputatilor a respins, marti, prin vot secret, cererea privind incuviintarea urmaririi penale a lui Daniel Chitoiu.

Au votat impotriva solicitarii de incepere a urmarii penale 248 de deputati, iar in favoarea cererii s-au inregistrat 108 voturi. De asemenea, trei voturi au fost anulate.

Directia Nationala Anticoruptie a cerut Procurorului general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie sa solicite Camerei Deputatilor aviz pentru urmarirea penala a lui Daniel Chitoiu, in dosarul "Carpatica", pentru abuz in serviciu si constituirea unui grup infractional organizat, in perioada in care a fost ministru al Finantelor. Procurorul general, Tiberiu Nitu, a inaintat Camerei referatul DNA privind cererea de aviz pentru urmarirea penala a lui Chitoiu.

Din probele administrate de procurori a rezultat ca, in calitate de ministru al Finantelor, Daniel Chitoiu a initiat proiectul de ordonanta de urgenta care reducea numarul membrilor consiliului si prevedea noi cerinte legate de calificarile profesionale minime, fiind introdusa conditia experientei profesionale de minimum noua ani de la data absolvirii studiilor.

In referatul procurorilor se mai arata ca, prin faptele descrise, au fost aduse vatamari atat intereselor Guvernului si ASF, institutii cu rol esential in garantarea respectarii legii si a principiului transparentei institutionale si care ar trebui sa actioneze exclusiv in interesul public, cat si lui Daniel George Tudor, vicepresedinte pe sectorul de supraveghere a asigurarilor, care a fost nevoit sa demisioneze din functia ocupata.

"In acelasi timp, grupul infractional care viza protejarea intereselor SC Carpatica Asig SA ar fi obtinut un folos nepatrimonial prin adoptarea acestui act normativ, constand in posibilitatea de a influenta deciziile autoritatii de supraveghere si control", potrivit procurorilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2152 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    lol (Marţi, 11 martie 2014, 18:21)

    corvus coraX [utilizator]

    ii doare fix la basca de ambasada SUA
  • +11 (13 voturi)    
    chitoiu (Marţi, 11 martie 2014, 18:31)

    federal [utilizator]

    e mai presus de lege, și toți cei care au votat aceasta măreață noua realizare sunt la rândul lor cu mult peste lege.
    brutăria ar trebui ajutata in cazuri de astea.

    sa vedem de unde vine ajutorul, pentru ca odată și odată o sa se oprească vraja asta cu votul in parlament ca sa apere corupții.

    in rest, somn ușor, lasă sa latre,șatra merge câinii latră, ambasada vorbește de la gard.
  • -5 (7 voturi)    
    dublu standard (Marţi, 11 martie 2014, 18:35)

    Gustav666 [utilizator]

    Da' lovitura de stat din Ucraina s-a incadrat in prevederile legale?
    M-am cam saturat de lectiile americane despre "dimocrasi".
    • 0 (0 voturi)    
      Standard unic: omenie (Marţi, 11 martie 2014, 23:17)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Europa si SUA n-au sustinut protestele violente sau represiunea violenta a protestelor, cu arme de foc. Nici in Ucraina si nici in vreo alta tara.

      Nu te supara. Dar asa-i in Europa. Nu este permisa reprimarea protestelor cu arme de foc. Daca in Europa apare un protest amplu, de nestavilit, atunci pica guvenul. Punct. Nu conteaza cit de bun este guvernul. Pica si cu asta basta.

      Lectia asta nu-i americana. Lectia asta tine de omenie. Daca nu poti intelege principiul, macar mila trebuie sa simti. Fata de victimele din toate taberele. Mila fata de protestatari si fata de fortele de ordine. Toate victimile au suflet, au mama si tata, familie si prieteni. Dreptul la viata.
  • +3 (5 voturi)    
    ANTICIPATE! (Marţi, 11 martie 2014, 18:36)

    ZaR [utilizator]

    Parlamentarii se reprezinta doar pe ei!!!! Sa-i trimtem deci acasa!!!
  • -3 (5 voturi)    
    despre lege (Marţi, 11 martie 2014, 18:42)

    Gustav666 [utilizator]

    Votul deputatilor este perfect legal si constitutional.
    Angajati-va ambassador, yankeilor, ad-interimul e trompeta lui Basescu.
  • +2 (4 voturi)    
    Chitoiu (Marţi, 11 martie 2014, 18:54)

    Cristinesti [utilizator]

    Pai ei ce vor face daca vor trebui sa dea cu subsemnatul ? nu le trebuie colegi sa-i scoata?
    Daca-i cinstit si nu a facut nimic,LASA legea sa isi faca treaba,apoi da-i in judecata pentru CALOMNIE !
    Nu se respecta JUSTITIA !
  • +4 (6 voturi)    
    Stie cineva... (Marţi, 11 martie 2014, 18:55)

    Mihaita Antisistem [utilizator]

    cand a fost introdusa in Constitutie posibilitatea ca parlamentarii sa voteze pro sau contra urmaririi penale?

    Pentru ca, pana una alta nu s-a intamplat nimic ilegal. Ambasada SUA a subliniat ideea de "standard etic" si este corecta abordarea lor. Dar cine a introdus articolul asta in Constitutie?
  • +5 (7 voturi)    
    referendum (Marţi, 11 martie 2014, 18:58)

    GeorgeT [utilizator]

    Cum poate gloata, cei multi si iubiti de alesi, sa initieze un referendum in care sa se ceara inlaturarea privilegiilor in fata legilor a tuturor inclusiv alesii de gloata, VIP-uri, loaze ale societatii ??
  • -4 (4 voturi)    
    De ce ? (Marţi, 11 martie 2014, 19:07)

    Primula [utilizator]

    De ce nu au lansat acest semnal inainte de votarea ridicarii imunitatii? Daca nu au facut asta cand trebuia, mai bine tac! Lucrurile erau clare. Un infractor, aparat ca atatia altii din zona puterii. Se pare ca infractorii fac bani negri de care se bucura si cei din zona puterii. Ce diferenta este intre cei care percep ilegal taxe de protectie si puterea de la Bucuresti?
  • +5 (5 voturi)    
    Eeeei, nu.... (Marţi, 11 martie 2014, 19:15)

    IancuJianu [utilizator]

    in Romania politrucii sint o casta aparte, niste mici dumnezei pe pamint...