Va reusi sa evite Romania o criza de sistem?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 10 martie 2014, 15:50 Actualitate | Esenţial


Pariul Romaniei pe termen mediu si lung pare sa fie urmatorul: cum sa recastige increderea populatiei in sistem, in democratie si in institutiile ei. Cu sau fara voia politicienilor, statul nu-si permite sa forteze limitele unei populatii ajunse la exasperare deoarece risca sa faca oricand implozie. Dupa 25 de ani de rotire a cadrelor si generalizarea coruptiei, cetatenii obisnuiti par sa-si fi pierdut speranta. Cel mai clar s-a vazut ca am ajuns, ca tara, intr-un punct critic cu ocazia protestelor din toamna lui 2013. Blamarea clasei politice in bloc a fost un mare semnal de alarma.

A devenit limpede ca Romania nu mai poate continua asa. Ori schimba radical un mod de a face politica si de a guverna, ori ruptura dintre decidenti si cetateni se va adanci pana la destramarea tesutului social, punct in care tara se poate scufunda oricand in anaharie.

La o privire mai atenta, putem nota preocupare cvasi-generala, de la stanga la dreapta,  fata de schimbarea garniturii de figuri care au dominat scena politica a Romanei. Daca preocupara e reala sau doar mimata, asta e alta discutie. La nivelul unor elite politice se vehiculeaza intens teoria intrarii in scena a "generatiei 40" concomitent cu iesirea "tatucilor natiunii". Pompati sange proaspat, par sa strige in cor cei care observa apropierea vertiginoasa a zidului.

La ultima remaniere, premierul Victor Ponta a adus in guvern oameni foarte tineri, fapt apreciat public de insusi Traian Basescu. Putem spune orice despre manevra premierului: ca pus un guvern de vitrina, de campanie electorala sau de marionete. Dar nu putem trece cu vederea ca baronilor li s-a comunicat post-factum numele noilor ministri. Spre stupoarea lor, de data asta nu i-a consultat nimeni.

Este iarasi un gest simbolic de rupere fata de un model feudal, din nefericire consacrat in politica romaneasca. Corupti si fara vreo alta viziune in afara de jefuirea resurselor publice, baronii au castigat in putere si influenta ajungand sa se confude cu insasi puterea. In Romania a picat un guvern si sub presiunea lor. Pana mai ieri, era de neconceput sa se formeze un nou guvern fara ei.

Cum era de neconceput ca baronii sa cada sub investigatiile ANI sau DNA. Valul de anchete a lovit cele mai dure baronate PSD: Ploiesti, Constanta, Arges etc. In plina baroniada, televiziunea condusa de deputatul PSD, Sebastian Ghita, anunta triumfator inscrierea unor ministri tehnocrati drept parte a "planului de reformare a PSD iniţiat de Ponta, prin atragerea de noi politicieni, recunoscuţi profesional în domeniile lor de activitate". Or, nimeni nu pomenise public de existenta vreunui "plan de reformare a PSD". A fost o simpla euforie editoriala? Posibil.

Dar se vede cu ochiul liber ca exista un plan general de improspatare a partidelor, o preocupare in directia asta, de la PDL la PSD. Nu e nimic conspirationist aici, pur si simplu orice politician cu ceva experienta a inteles ca nu se poate continua cu aceleasi figuri prafuite, in consecinta liderii cauta cu disperare nume noi, figuri necompromise. Nomenclatura interna din fiecare partid a atins pragul critic de uzura dupa atatea rotiri la putere. A trecut, totusi, un sfert de veac cu unii si aceiasi oameni.  

Inclusiv presedintele Traian Basescu profetea pe 31 ianuarie, deci cu vreo doua saptamani inainte ca televiziunea lui Ghita sa vorbeasca despre "planul de reformare initiat de Ponta" ca se va produce curand o mica revolutie a modului de selectie in politica. "(...) încă avem probleme în selectarea oamenilor politici care ajung în Parlament, partidele încă nu au responsabilitatea selecţiei celor mai buni oameni pe care îi au la dispoziţie, dar convingerea mea este că lecţiile ultimilor doi ani, pentru actuala majoritate parlamentară, vor duce la o revoluţionare a modului de selectare a oamenilor politici", afirma seful statului la Munchen, dupa o conferinta pe teme de securitate.

Destui sceptici vor exclama: nu-i credeti! Toate vorbele insirate mai sus reprezinta bla-bla-uri tipice politicienilor! Acestia spun ce vrea populatia sa auda, dar in realitate nu se schimba nimic. In general, asa este, dar scepticilor le sugerez sa priveasca ceva mai atent in jur. Anchetele DNA nu s-au oprit, dimpotriva, au continuat sa destructureze retele de coruptie care afectau afaceri intregi (vezi cazul ASF, cu ministri, sotii de ministri si alti oameni influenti cercetati sau chiar arestati preventiv). In paranteza fie spus, lipsa de activitate a Parchetului General condus de Tiberiu Nitu (o alegere evident proasta) a iesit in evidenta, prin contrast. 

Justitia a continuat sa pronunte sentinte exemplare. Nastase si Vantu au intrat pentru a doua oara in inchisoare, iar condamnarea unui fost ministru a devenit loc comun. Cel mai mare impact l-au avut de departe condamnarile pronuntate in Dosarul Transferurilor. Opt nume de impresari, patroni de cluburi si fosti fotbalisti au ajuns la inchisoare, desi nimeni nu credea ca vor plati vreodata pentru faptele lor.

Aceste condamnari au avut, intre altele, si un rol de supapa sociala
, dupa cum bine observa Catalin Tolontan intr-un interviu pentru HotNews.ro. Efectul condamnarilor din fotbal depaseste granitele acestui sport. Publicul a avut sentimentul masiv ca se face, in sfarsit, dreptate intr-o tara in care increderea in justitie si in institutii in general se afla in cadere. Pana si alegerea unui tanar de 30 de ani in fruntea Federatiei Romane de Fotbal se inscrie, parca, tot in seria actelor demonstrative. De notat ca noul sef FRF s-a pronuntat impotriva gratierii lui Giga Popescu, in raspar cu majoritatea politicienilor.

Sigur ca e nevoie de mult mai mult, dar in esenta s-au creat minime premise pentru a restabili increderea publicului in institutii. Cel putin exista vointa, doar cei de rea credinta n-o vad. Sistemul pare azi din nou functional, desi a existat un risc real de a fi blocat de majoritatea de 70% instalata dupa alegerile din decembrie 2012. Ar fi fost o catastrofa continuarea guvernarii USL. Gigantul politic format din PSD, PNL si televiziuinea lui Voiculescu dinamita orice speranta ca sistemul se mai poate regenera. Opozitia s-a mai inviorat cu iesirea PNL de la guvernare, a aparut si acolo competitia. Pe ansamblu, tot sistemul de cheks&balances a avut de castigat.

In contextul regional tensionat, Romania nu-si permite crize politice sau sociale de amploarea celor din Grecia, Bulgaria, Bosnia sau Ucraina. Macinate de coruptie cum sunt, tarile din Estul Europei traverseaza in esenta tot o criza de incredere in democratie. Alternativa ar fi dezastrul. Am mai spus-o: tot ce a ramas in afara sferei occidentale de influenta (UE, NATO, Statele Unite) s-a dovedit falimentar. Ucraina este exemplu viu.

Americanii au identificat perfect acest pericol. In noiembrie 2013, Victoria Nuland, secretar de stat adjunct pentru Europa, a pus diagnosticul corect al regiunii."Increderea popoarelor in guvernele lor alese se erodeaza in Europa Centrala si de Est pentru ca alegatorii cred ca liderii lor raspund mai intai propriilor interese inaintea celor ale poporului", a spus Nuland intr-un discurs sustinut putin inainte de parafarea acordurilor de asociere de la Vilnius (Moldova, Georgia si Ucraina, care avea sa faca pasul inapoi). "Coruptia ucide in mod periculos visurile democratice", a adaugat Nuland, afirmand ca "in Europa si in Eurasia, calitatea democratiei si statului de drept este profund inegala".

Nu mai punem la socoteala si actiunile Moscovei in tentativa Rusiei de a-si recupera influenta in intreaga zona, cu forta in Ucraina, prin alte metode in Ungaria, Bulgaria (cumparate in cash, fie prin imprumuturi, fie prin finantarea unor proiecte energetice).

Romania a rezistat binisor deocamdata, a inregistratchiar mici succese, dar nu vor fi suficiente pentru a depasi momentul critic. Intarirea simbolica a statului, lupta impotriva coruptiei, tentativele de improspatare a politicii sunt castiguri certe dar mai e nevoie de ceva. Cetatenii nu se vor multumi doar cu simple cosmetizari de sistem.

Daca toate aceste gesturi demonstrative nu sunt insotite de un inceput de prosperitate, sperantele publicului se naruiesc repede. Din pacate, Romania n-a facut mare lucru in plan economic pentru a recastiga increderea cetatenilor ca tara poate fi administrata si altfel. Economia reala se sufoca lent sub taxe si impozite, modelul de succes a ramas din pacate capitalismul de stat, generator de coruptie. Acest model trebuie abandonat, incurajata competitia reala.

Pentru a depasi criza de incredere in sistem e nevoie de rezultate, de eficienta in guvernare, altfel gesturile simbolice de restabilire a prestigiului statului nu vor rezista prea mult in timp.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














10479 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    istoria! iar! (Luni, 10 martie 2014, 16:12)

    cinic [utilizator]

    cand ienicerii alegeau un nou sultan, prima actiune a alesului era ELIMINAREA [mai ales FIZICA] a contra-candidatilor.

    Face Ponta altceva?
    Cine va actiona mai repede: Ponta scalpand baronii actuali (ca sa-i inlocuiasca cu baroni mai tineri, alde Sova, Banicioiu etc) sau baronii in functie care sa-l mazileasca pe Ponta?
    Vom vedea de pe margine.
    Pentru cei TRAITI inainte de '89, rotirea cadrelor facuta de Ceasca nu urmarea impiedicarea baronilor de atunci sa prinda radacini?
    A inventat Ponta [sfatuit de Ilici?] ceva nou?
    • +5 (5 voturi)    
      intradevar.... (Luni, 10 martie 2014, 18:40)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui cinic

      ....plagiatorul nu a inventat nimic nou.

      Neincrederea cetatenilor in actualul sistem politic vine din insasi "realizarile" sistemului care se autoproclama cu obraznicie mincinoasa drept "democratie".

      Democratia (puterea poporului) nu inseamna doar dreptul de a alege si de a fi ales ci mai intati de toate, puterea suprema a poporului de a decide asupra problemelor de interes general.

      Falsitatea acestui sistem politic ticalos, a fost dovedita cand o mana de oameni, "alesi ai neamului", au decis ca ei sunt mai presus de vointa poporului si au refuzat sa puna in aplicare rezultatul valid al unui referendum care le leza interesele (300 de inutili si o singura camera de dezmat).

      Din acel moment, orice afirmatie asupra democratiei sistemului, nu este altceva decat o bataie de joc la adresa poporului.

      Faptul ca escrocii politicianisti au inceput sa fie inchisi, nu inseamna democratie ci functionarea justitiei.
      Si in dictaturi sunt inchisi escrocii, ba unii sunt chiar executati.

      Incercarea de cosmetizare a sistemului, nu inseamna decat revelarea perfidiei celor care profita de pe urma lui, adica exact ce spunea un mare dusman al romaniei - socialim cu fata umana !

      Mentinerea acestui sistem politic ticalos, nu va face decat sa adanceasca mizeria morala, demobilizarea adevaratelor valori, imbecilizarea si saracirea poporului iar in final, dezmembrarea tarii.

      De aceea va trebui desfiint acest sistem politic si instaurarea meritocratiei prin sistemul de administrare a statului prin contract.
      Abia atunci, poporul va avea adevarata putere de decizie asupra propriului destin (democratie) iar escrocii, mincinosii si incompetentii vor disparea automat din structurile de decizie administrativa.
  • +6 (14 voturi)    
    Octavian Paler (Luni, 10 martie 2014, 16:23)

    LegatusAugusti [utilizator]

    " Romania nu e o ţară coruptă, România e o ţară jefuita, e o ţară prădată, e o haită de lupi şi dinăuntrul ţării şi din afară care în complicitate, fură tot ce se poate în Romania !"

    Cata dreptate avea maestrul !
    Golanimea talharo-politruka , descendenta directa a bolsevicilor kominternisti si securistilor, cu asta se ocupa de 25 de ani ! Impreuna cu fostii lor sefi externi - experti acum in "democratie si economie de piata". Tata Ilici sa traiasca !
    Nu-i asa, mai draga ?
    • +4 (4 voturi)    
      Asa, si? (Luni, 10 martie 2014, 16:53)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Asa, si? Ce sa facem ? Ca nu ne angajeaza pe toti la Antena 3, ca n-au bani suficienti!

      (Ma intreb mereu, de ce s-a bagat Paler in card cu alde turnatoru' si gasca lui? Nu gasesc decat un singur raspuns logic dar refuz sa-l spun si altora!)
    • +8 (12 voturi)    
      "Maestrul" nu a spus la fel la colectivizare! (Luni, 10 martie 2014, 17:08)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Nu-l mai tot dati exemplu pe Paler, tocmai in zilele astea, cind vedem "liberalul" din tata (vitreg si turnator) in fiu! Ca nu acelasi lucru spunea "maestrul" si la colectivizare, in anii 50! Greu sa te straduiesti atit, incit sa folosesti toate formele poetice pentru a indemna taranii (chiar aia care se indreptau spre Canal) sa intre in colhoz, pentru a produce pentru Sovprom-uri, adica organizatiile care pradau absolut tot din tara asta! Acum, tot spre colhozuri ne-am indrepta, daca ar fi dupa mintea lui Ponta, care si-a facut din omul spin (ca el) de la Kremlin idolul!
    • +10 (10 voturi)    
      siiguuur (Luni, 10 martie 2014, 17:56)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Ce ne mai place sa ne imbatam cu apa rece!

      Cine a furat imediat dupa revolutie placile de beton din canalele de irigatii ? (indiciu, viziteaza satele de pe langa si vezi cati au alei cu 'dale')

      Miile/sutele de mii de pensionati 'pe caz de boala' tot securistii i-au facut ?

      Cei 6-7 milioane de asistati social pe diverse motive ?

      Numai 'o haita' de oameni dau spaga politistilor ca sa scape de o infractiune ?

      Singura (si marea) vina a conducatorilor e ca doar mentin status quo-ul dar nu ei l-au creat si asta ar fi bine s-o inteleaga multi altfel n-o sa se schimbe nimic.
  • -10 (16 voturi)    
    aveam impresia (Luni, 10 martie 2014, 16:26)

    pecereu [utilizator]

    Ca sunteti jurnalist experimentat dar naiv niciodata.
    Chiar vedeti acest popor sa faca implozie pentru niste idei de dreapta.
    Pentru "reformarea PSD" cum spuneti,dar de ce reformare pentru a avea o clasa politica pe placul lui Basescu.
    Motivul cu penalii si justitia nu tine intr-un sistem profund politizat si servil jupanului care da ordine.
  • +8 (12 voturi)    
    Astia tinerii is dupa chipul si asemanarea (Luni, 10 martie 2014, 16:26)

    Dalinar [utilizator]

    tatucilor sau marionete; din cate vad Romania se indreapta spre partidul unic si ala bolshevic. Nu-mi spuneti va rog ca astia isi schimba naravul peste noapte.
  • +11 (13 voturi)    
    Sunt dezamagit! (Luni, 10 martie 2014, 16:40)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Sunt dezamagit de articolul dlui Tapalaga! Din doua motive : improspatarea cadrelor n-are a face cu presiunea populara decat in mica masura! Pana si nea Nicu o facea, din cand in cand, dar avea grija ca aia noi sa fie la fel ca aia vechi! Al doilea motiv este ciudata opacitate care s-a asezat peste ecranul prin care dl.Tapalaga priveste lumea exterioara! Nu, dle Tapalaga, poporul roman, alegatorul roman, nu este exasperat, nici gata sa dea in clocot, mamaliga nu este nici macar pe foc! Masa de nemultumiti este extrem de mica fiindca nemultumiti sunt doar oamenii care gandesc cu propriul cap, cei pentru care viata nu se reduce la o pensie amarata, la doi mici, o bere si cateva pitipoance dezbracate! Iar dintre cei care ar putea sa fie dezamagiti, multi o duc bine, sunt de partea "buna" a politicii, castiga binisor la stat sau la firme mari si, aproape mereu, banii compenseaza "zbuciumul" constiintei!
    • +2 (2 voturi)    
      Idei preconcepute (Luni, 10 martie 2014, 21:58)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      Judeci foarte simplist. Exista foarte multi oameni nemultumiti care fac parte din categoria pe care tu o dispretuiesti. Acest lucru se vede cel mai bine din sondejele de opinie.

      "Potrivit unui sondaj IRES (12 decembrie 2013), comandat de Digi24, romanii sunt nemultumiti de tara lor":

      - In ce directie merg lucrurile in Romania?
      Gresita: 75%

      - Cat de multumit sunteti de felul in care traiti?
      Nu prea multumit: 44%
      Deloc multumit: 27%

      - Cum stau romanii cu banii
      Abia ne ajung de la o luna la alta: 46%
      Nu ajung nici pentru strictul necesar: 18%

      http://tinyurl.com/oay8qvo

      Problema este ca multi oameni sunt confuzi, nu identifica corect solutiile pentru rezolvarea problemelelor cu care se confrunta Romania. Asta se datoreaza in mare masura si manipularii la care sunt supusi de catre televiziunile mogulilor, care profita de pe urma acestei confuzii. Si sistemul de invatamant din Romania are o mare vina pentru lipsa reperelor valorice (morale, politice, economice) ale oamenilor si pentru faptul ca multi oameni "nu gandesc cu propriul cap" (scoala romaneasca se bazeaza pe memorare mecanica, nu pe dezvoltarea gandirii critice, pe intelegerea notiunilor, a fenomenelor). Politicienii si formatorii de opinie onesti, care doresc sa indrepte lucrurile in Romania, trebuie sa tina seama de aceste realitati. Desconsiderarea si blamarea oamenilor dezorientati reprezinta o mare greseala, de care profita din plin coruptii Romaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        Asta e! (Marţi, 11 martie 2014, 9:44)

        GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

        Nu dispretuiesc pe nimeni, doar constat! Cine e de vina, este o alta poveste! Eu cred ca NOI suntem de vina! Ce vina are scoala ca nu poate educa niste copii invatati deja, din familie, ca importante sunt alte lucruri, nu scoala!? Important este sa ai bani, tupeu, sa te descurci! In ultimii 20 de ani, la genul asta de educatie (in plus, parintii, deodata, nu mai au nicio responsabilitate, ii doare-n cot de copii, daca pot sa le asigure ceva banuti e in regula, de educatia lor sa se ocupe altii!), s-a adaugat si mirajul occidentului : daca esti needucat, pleci in vest, muncesti si castigi mai multi bani decat un profesor in Romania! De ce ai invata? Nu mai bine pleci si speli vase la Madrid? Sau furi? Sau dai in cap?
  • +12 (12 voturi)    
    doua chestii (Luni, 10 martie 2014, 16:43)

    Fapte [utilizator]

    1) Nu cred ca valul de anchete a lovit baronatele PSD ci baronatele au atras valul.
    2) nu exista "punct critic" de la care incolo putem respira linistiti. Daca ai sobolani in pod nu e suficient sa-i extermini intr-un an si apoi sa stai linistit pina la sfirsitul zilelor. Din pacate asta viata, asa sintem noi, oamenii, construiti. Coruptia e ca unghiile de la picioare: daca nu le tai constant, chiar daca nu se vad, la un moment dat iti vor gauri ciorapii.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate ca ... (Luni, 10 martie 2014, 17:23)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Este buna comparatia cu unghiile, dar cu sobolanii, lucrurile stau putin diferit: DACA timp de un an iei masuri de limitare a numarului de sobolani (exterminarea totala este la fel de irealizabila ca si "eradicarea coruptiei"), atunci ei or sa priceapa ca nu prea le prieste la tine in pot, si ar fi preferabil sa viziteze si alte locuinte ...
  • +3 (3 voturi)    
    hm (Luni, 10 martie 2014, 16:46)

    Xorciser [utilizator]

    Recastigarea increderii se face cu oameni de incredere... iar oamenii sunt aceiasi.
  • +3 (3 voturi)    
    Hmm (Luni, 10 martie 2014, 16:47)

    emil bobu [utilizator]

    Nu era sloganul lui Rares Manescu "Nu schimbam nimic, numai oamenii" ? Sau al lui Prigoana? Nu mai stiu. Concret, vor veni oameni la putere identici cu cei vechi, pentru ca au fost instruiti de cei vechi. Aceasta lichea comunista, ponta, a fost instruit de Nastase si Ilici si uitati ce-a iesit.
  • +1 (5 voturi)    
    Reformarea trebuie sa inceapa din interior... (Luni, 10 martie 2014, 16:48)

    uluit [utilizator]

    ...din interiorul fiecaruia. Este acea reannoire a sufetului, care ne da binete si speranta de mai bine.

    Cat despre clasa politica, 2014 se anunta un an al schimbarilor si ar fi bine sa se intample asa.

    Este suficienta doar o mica scanteie, iar valul schimbarilor, cu proteste masive de strada, va veni din nou (nu numai la noi) ci in mai multe tari din Europa de Est.
    • -2 (4 voturi)    
      uluit de naiv (Luni, 10 martie 2014, 18:11)

      pecereu [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Sa iasa lumea in strada pentru "dreapta politica",UE este mai nou socialista si pro rusa daca te uiti
      a germani.
  • +1 (1 vot)    
    partidele/ politicfienii erodate/erodati la maxim (Luni, 10 martie 2014, 16:59)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca este nevoie de o guvernare formata de tehnocrati.

    Asa s-a intamplat in1999 cand un tehnocrat a preluat si a stabilizat economia. Politicienii, multi si tot degeaba, ardeau gazul mai mult degeaba.

    Sigur Parlamentul nu este pregatit acum pentru a acorda increderea unui guvern format din tehnocrati. Asa ca trebuie sa mai cadem putin ca sa ne invatam lectia pana la sfarsit.

    Corecta afirmatia ''Aceste condamnari au avut, intre altele, si un rol de supapa sociala" dar nu este suficient.

    Constructia nu se ridica numai prin daramarea vechilor site-uri si indreptarea pe ici pe colo...

    Este nevoie de mult aer curat care nu poate sa vina decat de la o noua generatie educata si care are notiunile elementare clare si bine definite - nu poate sa fie ametita cu tiribombe lansate din Rusia - chiar daca ingana nu stiu de sloganuri eco...

    Este nevoie de minte si viteza de reactie - tara, tara se cauta oameni responsabili si pregatiti!

    Si este singura data cand multumesc Rusiei ca ne ajuta sa grabim/ limpezim treburile!
  • +2 (2 voturi)    
    o parere (Luni, 10 martie 2014, 17:00)

    Europiu [utilizator]

    A propos de "reforma clasei politice", probabil ca au spus-o (mai pertinent si mai documentat) si altii inaintea mea: ideea in sine de "politician de meserie" este absurda si duce la compromiterea si coruperea sistemului democratic, si ma refer nu numai la noi, ci in toata lumea.

    Cred ca cei care vor sa se angajeze politic in viata unei societati ar trebui sa fie constransi sa ramana la profesiile lor si "activitatea politica" sa fie doar ca un fel de delegare; hobby, daca vreti. Ai castigat un mandat de consilier municipal, parlamentar, ce-o fi? OK, te duci, ti-l faci, dar retributia ti-o iei conform calificarii/meseriei pe care o ai.
  • +2 (2 voturi)    
    dar Oprea? (Luni, 10 martie 2014, 17:05)

    Mdv [utilizator]

    Asta, de exemplu, pur si simplu nu se da dus. Mai este mult de lucru.
  • +1 (3 voturi)    
    Greu, taica, greu.. (Luni, 10 martie 2014, 17:07)

    v_sile [utilizator]

    Societatea are nevoie ca de aer de figure politice noi. Chiar daca nu sunt cine stie cat de mari competente sau de modele de cinste. E nevoie de carne proapspata pentru ca ciclu sa se reia: interes, incredere, asteptari, dezamagire.

    Dar trebuie musai fetze noi, caci altfel suntem doar in faza dezamagire, dezamagire si iar dezamagire.

    Ori "sperantele" in politica romaneasca sunt de genul Ponta, Sova, Banicioiu, Neamtu, sau Udrea.

    Mult prea putin. Plus ca si "sperantele" astea sunt destul de uzate, fiind tot scoase in fata de vreo 10 ani, vezi Ponta si Udrea, de exemplu.

    Din pacate, noua generatie copiaza destul de tare vechea generatie. Sistemul de partid din Ramania incurajeaza sistemul asta: treci din faza trepadus la "tare in gura", apoi la carat servieta lui sefu, apoi sef mic, apoi sef mai mare, care foloseste iar trepadusi la carat servieta SI trebuie sa faci asta 5-10 ani.

    E nevoie de rabdare si stomac tare si cam atat. Nimic in privinta calitatii umane.

    Si parem si incapabili ca societate sa generam alte partide.

    Daca o tinem tot asa inca 10 ani de aici incolo, sistemul risca sa faca bum. In sensul ca "roadele" pot sa fie culese de populisti-extremisti cu tupeu, care sa calareasca neincrederea in partide si in politica, in general.
  • +2 (2 voturi)    
    Criza de sistem? (Luni, 10 martie 2014, 17:28)

    SebastianD [utilizator]

    Sistemul politic nu are cum sa intre intr-o criza cat timp vorbim de un grup de oameni ce lucreaza impreuna de ani buni prin rotatie (vezi aliantele create prin diverse permutari ... PDL cu PNL, PDL cu PSD, PSD cu PNL, etc). Cei ajunsi la puscarie sunt piese din acelasi sistem care nu mai sunt necesari pentru "buna" functionare a acestuia.

    Romania se indreapta in schimb spre o criza demografica. Din pacate (sau din fericire pt. politicieni) e un proces incet, si cam in 10 ani vor incepe sa se vada efectele celor 25 ani politica post decembrista ce au cauzat exodul unor generatii intregi.
    Din Anglia pot spune ca spre deosebire de valul 2007-2008 cand plecau in general oameni pe la 35-50 ani, cu familii inca in Romania (motivul principal al emigrarii fiind de a trimite bani acasa), acum a venit randul generatiei nascute in anii 80-90. Pentru acestia nu exista motiv de intoarcere, in afara de a-si vizita parintii si a le explica prietenilor cam care e distanta ce ne separa ca tara de vestul europei.
    Intr-un final fiecare isi decide singur prioritatile, dar viata e scurta si reformarea Romaniei este mult mai departe decat realizeaza majoritatea. Trebuie schimbat sistemul electoral cumulat cu o reforma majora a educatiei in speranta ca masa de viitori alegatori va reusi sa aduca schimbarea. (in vreo 20-30 ani cand raportul angajati/pensionari va ajunge de la 1/1.3 cat e astazi la 1/3)
    Pana atunci mai mimam putin democratia ca oricum oameni sunt atat de usor de pacalit cu televizorul.(si cu micii si berea gratis oferiti inainte de fiecare alegeri)
  • +2 (4 voturi)    
    Nu prea (Luni, 10 martie 2014, 17:37)

    HP [utilizator]

    In primul rand vrajeala cu justitia, tipic basista, nu intereseaza decat prostimea.

    In al doilea rand, poate sa schimbe Ponta si Basescu o suta de generatii de politruci intre ei, daca niciunul nu are nimic in cap.

    Romania are nevoie de profesionisti, de oameni cu experienta, nu de politruci, tineri sau in varsta.

    Sistemul se schimba o data cu suflul de profesionalism si integritate, nu de copiii celor de ieri.

    Justitia nu aduce prosperitate. Justitia isi face treaba si atat. Da, stim, gargara cu "acum 8 ani" nu mergea. Foarte bine ca merge acum, ne bucuram, dar nu ne mai scoateti ochii cu justitia aia, care a fost singurul lucru bun al basistilor.

    Ca in rest, incompetenta crasa dovedita de catre pedelisti nu e cu nimic mai prejos decat cea a pesedistilor. Toti au adus tara in criza, perpetuand mizeria si saracia din '89 pana azi.

    PMP, PDL, PSD, mai devreme sau mai tarziu cercul istoriei se va inchide si se vor uni toate in marele partid de stanga in Romania.

    Iar partidul de dreapta, din care va face parte probabil doar NR, ca unica formatiune reala de dreapta, oricum nu va castiga electorat niciodata.

    Pentru ca dreapta, pe langa prosperitate, are o groaza de probleme - conservatorism, religiozitate excesiva si nu va fi votata de catre tineret niciodata.
  • +1 (1 vot)    
    cheks&balances (Luni, 10 martie 2014, 18:50)

    rokoz [utilizator]

    cheks&balances = checks&balances - ma ingrijoreaza acest aspect. Desi PNL a trecut in opozitie, de la alegeri au fost multe transferuri dinspre PPDD spre PSD.
    Deasemenea, PDL si-a pierdut relevanta statistica in parlament/senat. Parte din PDL a plecat la PM sau PNL/USD.
    PNL are in fata niste vremuri tulburi, iesiti murdari dintr-o alianta facuta impotriva oricarei logici ale bunuli simt ( "Jos Basescu" nu e un program politic ci mai degraba o obsesie). Opozitia in general nu are o structura de suport pentru a fi eficienta in fata aliantei USD/UDMR, mai degraba se vad discrepante majore intre micile partide de opozitie. Probabil, la europarlamentare vor vedea ca nu au nici o sansa daca nu restrang randurile si scot in fata persoane noi, nu reciclari din trecutul nu neaparat glorios.
    Alianta guvernamentala curenta nu mai are 70%, insa are 60%, suficient cat sa continue atacul la institutiile de stat.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu cred. Sint sceptic in continuare (Luni, 10 martie 2014, 20:05)

    it_s__not_news [utilizator]

    Cred ca totul e doar o fatada, cam cum a fost guvernul lui MRU (in spate, aceleasi figuri).

    Romania TREBUIE sa aiba o criza, preferabil, pentru sanatatea noastra ca natie, cu singe de politician. Frica pazeste bostana. Fara ca imbecilii de la conducere sa aiba FRICA, nu se va schimba nimic.
  • +1 (1 vot)    
    credinta (Luni, 10 martie 2014, 20:15)

    zeus333 [utilizator]

    Felicit autorul pt articol!Bravo!Noi tinerii o sa schimbam in bine Romania,sunt convins!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Aparatorii Sistemului se tem ca sistemul sa nu cad (Marţi, 11 martie 2014, 3:13)

    alex1234 [utilizator]

    Aparatorii Sistemului de tip "Tapalaga"

    se tem ca "Sistemul sa nu cada"

    Poate sa fie Sistemul "Corupt, Hot, Tradator de tara,

    Antinational, Sa duca la saracirea completa a Romanilor"

    nu are importanta pentrua cesti indivizi

    Important pentru propagandistii de tip Tapalaga
    (propagandistii cianurilor si a gazelor de sist )
    este ca Sistemul "sa nu cada"


    De ce? Pentru ca Sistemul e foarte util Multinationalelor care jupoaoie de resurse
    si saracesc popoarele

    Eu imi doresc ca Sistemul

    sa cada d-le Tapalaga

    si sa vina oameni patrioti care sa valorifice resursele

    tarii pentru ridicarea nivelului de trai al romanilor

    nu spre profiturile uriase ale OMV, Gold, Chevron, Gazprom etc...

    Si ca mine gandesc 80% dintre romani

    Cum de faci parte dintre cei care sprijina un sistem

    ultracorupt de tip America Latina a anilor '80?
  • +1 (1 vot)    
    va reusi (Marţi, 11 martie 2014, 12:57)

    consting [utilizator]

    cu asemenea politicieni nu se va rez nimic. se vede clar ca nu vor sa aprobe trimiterea in judecata a coruptilor. cum sunt tatal si fiisu de la prahova ca sa dau un ex. nu merita sa le fie pronuntate numele. spun inca odata ca legile de funct a camerelor tre sa fie facute de societatea civila, onguri sau asa ceva. corb la corb nu-si scot ochii hulpavi de averi. apoi e vb de recuperarea furtuisagurilor. neaparat tre sa fie ca la americani. cateva generatii inainte si inapoi. sunt dezamagit si scarbit de actuala clasa poilitica.
  • 0 (0 voturi)    
    Ascultarea poporului (Miercuri, 12 martie 2014, 14:31)

    Cleopatra02 [utilizator]

    Politicienii ar trebui sa de'a poporului ceea ce au nevoie si cer. S-au daramat uzine intregi ce puteau fi refolosite spre cresterea economiei de stat fara a se implementa atatea taxe si impozite care nu fac altceva decat enervarea si mai mult a statului.