Lucian Papici pentru EuropaFM: Acuzatiile premierului, "nepotrivite si nedemne". Dosarul Referendumului nu mai poate fi intors din drum

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2013, 16:17 Actualitate | Esenţial


Intr-un interviu in exclusivitate pentru Europa FM, procurorul Lucian Papici a respins acuzatia potrivit careia dosarul Referendumului ar fi fost instrumentat la comanda politica. Fostul sef al Sectiei I a DNA a adaugat ca dosarul Referendumului nu mai poate fi intors din drum si a apreciat ca el va ajunge in instanta. Lucian Papici a declarat la Europa FM ca va ramine procuror de executie in cadrul DNA si ca va continua sa faca aceleasi dosare, "in masura in care imi vor fi repartizate".

Procurorul anticoruptie a trimis insa Consiliului Superior al Magistraturii o cerere de aparare a reputatiei personale. El a calificat acuzatiile pe care i le-a adus premierul Ponta intr-un interviu televizat drept "nepotrivite si nedemne" pentru functia de prim-ministru.

"Desfid conotatiile depreciative folosite de Victor Ponta in sintagma <<dosare politice>>", a spus Lucian Papici.
Procurorul DNA banuieste ca delegarea sa in functia de sef de sectie a incetat din cauza ca a instrumentat dosarul referendumului, in care este cercetat - printre alte citeva zeci de persoane - vicepremierul Liviu Dragnea. "Nu exista vreo motivatie a hotaririi prin care imi inceteaza delegarea", a continuat Lucian Papici, adaugind ca, in practica DNA, eventualele delegari pe functii trebuie facute cu recomandarea procurorului-sef al institutiei, ceea ce nu s-a intimplat in acest caz.

"Este o presiune la adresa procurorilor onesti care vor sa faca anticoruptie. Nu vom ceda, e iluzoriu ca politicienii sa creada asa ceva", a mai spus Lucian Papici.

De altfel, dosarul in care Liviu Dragnea e invinuit de trucarea voturilor la referendum nu mai poate fi intors din drum - el a ajuns in mapa Laurei Kovesi pe 29 septembrie, data la care Lucian Papici era inca sef de sectie. "Nu mai au cum sa-l intoarca", a spus Papici."Am inaintat un rechizitoriu prin care propun trimiterea in judecata a inculpatului Dragnea si a altor citeva zeci de invinuiti".

Intrebat de Europa FM daca e de parere ca Laura Kovesi va trimite dosarul in instanta, procurorul DNA a raspuns afirmativ.

Lucian Papici a confirmat ca premierul Ponta ceruse de doua ori sa fie audiat in dosarul referendumului. Solicitarea "a fost respinsa motivat" pentru ca - "declaratia sa nu ar fi fost utila si concludenta cauzei".

"Nu o sa capitulam, o sa ne repozitionam. Sa vedem daca trec noile propuneri", a mai spus Lucian Papici, referindu-se la inlocuitorii propusi de ministrul Robert Cazanciuc la conducerea Sectiei I. "Daca cele doua numiri sunt agreate, unii colegi si-au exprimat dorinta sa plece", a incheiat procurorul DNA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5543 vizualizari

  • +35 (37 voturi)    
    sustinere (Joi, 3 octombrie 2013, 16:36)

    pragmatism [utilizator]

    Felicitari, dle Papici! Romanii simpli va apreciaza munca si va multumesc pt indarjirea dv!!! Keep cool!!!
  • +18 (20 voturi)    
    Duminica 6 Oct Piata Universitatii - 17:00 (Joi, 3 octombrie 2013, 16:41)

    lf_iron [utilizator]

    Jos labele de pe Justitie!
  • +17 (17 voturi)    
    justitia pe timpul lui Nastase (Joi, 3 octombrie 2013, 16:42)

    lrh [utilizator]

    Sa nu uitam cazul procurorului Lele si a procurorului Panait.
  • +19 (19 voturi)    
    Bravo Papici! (Joi, 3 octombrie 2013, 16:48)

    triciupa [utilizator]

    Omul asta merita pe deplin sa simta ca nu e singur impotriva ticalosilor.
    Trebuie sa protestam impotriva incercarilor de subjugare a justitiei.
    Duminica, in strada! Procurorii si judecatorii curajosi au nevoie de sprijinul nostru si noi le datoram acest sprijin daca vrem sa avem o justitie puternica si independenta.
  • +18 (18 voturi)    
    Respect (Joi, 3 octombrie 2013, 16:49)

    Trojan.H [utilizator]

    Respect pentru Lucian Papici.
  • +17 (17 voturi)    
    Capul sus dle Papici (Joi, 3 octombrie 2013, 16:51)

    Savitar [utilizator]

    Cuvintele unui dottor plagiator mangla cum fraude nu valoreaza nici cat o ceapa degerata. Nu aveti de ce sa va simtiti jignit de catre un idiot. Prosti sunt multi, daca ar fi sa pui la suflet tot ce le macane gura ... ajungi la nebuni.
  • +10 (10 voturi)    
    nu va jucati cu (Joi, 3 octombrie 2013, 17:03)

    IlieSaftoiu [anonim]

    sa intelegem o data :"legea 303/2004" (si altele )e neconstitutionala deoarece art. 134 din constituia româniei, care spune aşa: "consiliul superior al magistraturii propune preşedintelui româniei numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor, cuexcepţia celor stagiari, în condiţiile legii".sa intelegem ca şeful dnasi procurorul general sunt stagiari si fac parte din exceptie si se legifereaza separat? citim pe text , ce sa interpretam? muzica dupa ureche? citim text sau note muzicale poate se rezolva d 117/p/2002, al p î c c j, secția de urmărire penală și criminalistică din dec '89 se aplica noul cod penal: "asa vrea muschiul meu ,eu fac legea / ordonanta tu nu o executi - faci puscarie ; tu o executi - faci puscarie eu parlamentar sau ministru(ultimul exemplu poşta română': chiuariu & co ) ? ca nu se bazeaza de nici o culoare pe codul comercial in vigoare din 01.09.1887 ( carol i ) pana in dec.1989 cand a fost decretat comunist.ati desfiintat institutii in ro care functionau dupa personalitatea juridica stabilita de cuza , carol i , ferdinand , carol ii (ca aia au taiat regat si au pus rpr sau rsr mare scofala , luati si cititi documentele inclusiv codurile )totul se rezuma in 10 cuvinte:imixtiune totala incepind de la personalitatea juridica pana la patrimoniu.si noul cod penal: "asa vrea muschiul meu ,eu fac legea / ordonanta tu nu o executi - faci puscarie ; tu o executi - faci puscarie eu parlamentar sau ministru
  • +16 (16 voturi)    
    Felicitari (Joi, 3 octombrie 2013, 17:16)

    EMP [utilizator]

    Domnule Papici, vreau sa stiti ca sunt multi romani care va apreciaza. Din pacate nu suntem majoritari, nici nu prezentam mult interes pentru instrumentele media care servesc interese particulare - din acest motiv vocea noastra se aude doar in surdina.
    Va multumesc dvs. si colegilor dvs. pentru ca ati inceput asanarea societatii noastre. Cu siguranta vor fi sincope si probabil inversari temporare ale directiei in care merge justitia, dar important este ca dvs. v-ati facut datoria si ati aratat ca mafia politico-economica nu este intangibila.
  • +6 (6 voturi)    
    (si) pentru Justitie! (Joi, 3 octombrie 2013, 17:45)

    Al.I. [utilizator]

    Ma socheaza cat de sfidator este acest prim ministru mitoman si hot! Acest om trebuie demis si anchetat pentru ce face. Cate magarii trebuie sa mai comita acest om si acest guvern ca sa ii convinga pe romani sa-si paraseasc canapelele si fotoliile caldute pentru a-si afirma identitatea? Ne vedem in Piata Unirii (Cluj)!
  • +5 (5 voturi)    
    martir (Joi, 3 octombrie 2013, 18:24)

    mircearh [utilizator]

    Incep prin a ma defini ca basist in contextul acestui scandal, ca sa nu se inteleaga gresit ce spun. Ii sustin pe Papici, Kovesi , Morar si alti procurori care fac cinste breslei.
    Acest scandal are menirea de a-l martiriza pe acest Papici, pana ieri un functionar anonim in structura DNA.
    Aflam ca i-a intocmit dosarul lui Dragnea ( plus multi alti inculpati ), l-a predat lui Kovesi spre trimitere la tribunal si pentru asta a fost retrogradat . Este evident. Nu exista coincidente in astfel de situatii.
    De acum incolo are un nume sonor , o reputatie solida de procuror -basist si sperietoare care alaturi de Kovesi , Morar sau Stanciu are un nume, e o tinta. Va deveni favorit, sub vremuri mai bune decat cele useliste, la a prelua functii mai importante si vizibile in DNA sau Procuratura avand dovedit pedigree-ul de procuror vertical.
    • -2 (2 voturi)    
      Martir (Joi, 3 octombrie 2013, 22:14)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Incep a ma defini ca antibasist vazand repeziciunea cu care se cerceteaza unele dosare si tinerea la sertar a dosarelor sensibile.
      De ce nu se face o lista publica a situatiei dosarelor pe care le au procurorii si o sa va dati seama de apetenta unor asa zisi martiri(Papici,Morar and Co.) pentru unele dosare si totala ignorare a altora.
      Si,spre completa lamurire a caracterului infect a domnului Papici va amintesc ca anul trecut,stimabilul procuror impreuna cu o colega il presau pe alt coleg sa spuna si sa gandeasca ce vroiau ei,altfel o sa vada el.
      Curat martir!!!
  • +2 (2 voturi)    
    D-le Papici (Joi, 3 octombrie 2013, 21:39)

    ty [utilizator]

    o aparare a reputatiei personale mai credibila decat modul parsiv in care ati fost inlaturat din functie nu poate sa va dea nimeni.
    Cel care va inlaturat din functie si-a pierdut si bruma de credibilitate pe care o mai avea. El nu poate apela nicaieri pentru asi repara reputatia.
  • +2 (2 voturi)    
    profund respect pentru curajul dvs dle (Joi, 3 octombrie 2013, 21:55)

    fosta zoezoe [utilizator]

    procuror!
  • +2 (2 voturi)    
    va rog sa observati ca a cerut CSM sa-i (Joi, 3 octombrie 2013, 22:23)

    fosta zoezoe [utilizator]

    apere prestigiul profesional pe care ponta (a cata oara) l-a terfelit (referitor la justitie procurori mai ales dar si judecatori) si stiind ca omul nu are voie sa vorbeasca.Sa mai observati ca incearca sa divida DNA ii inseamna cu fierul rosu ca pe vite (in mintea lui) in buni si rai , in basisti si pontisti ....Daca credea ca dosarul lui Dragnea e politic cred ca putea face o plangere sau cum s-o numi catre inspectia judiciara impotriva procurorului sa zicem.Daca el se indoieste de justitia din Romania eu, cetatean ce sa zic, MCV-ul ce sa zica ?