Manifestare pentru proiectul de la Rosia Montana: Cei 33 de mineri au coborat din nou in subteran, pentru un protest de cateva ore

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2013, 20:56 Actualitate | Esenţial


Cei 33 de mineri au coborat din nou in subteran, la Rosia Montana, duminica, pentru un protest de cateva ore, cerand aprobarea proiectului minier, ei fiind sustinuti la suprafata de 250 de persoane, in timp ce in Alba Iulia, Aiud si Campeni au avut loc actiuni impotriva proiectului.

Liderul Sindicatului "Viitorul Mineritului" de la Rosia Montana, Cristian Albu, a declarat penru Mediafax ca acei 33 de mineri care s-au blocat, in urma cu aproximativ zece zile, in galeria miniera Catalina-Monulesti, au coborat din nou in subteran duminica, in jurul orei 18.30, in semn de protest, ei cerand aprobarea proiectului minier si crearea de locuri de munca.

Albu a spus ca actiunea va dura peste doua ore, perioada in care minerii vor sa le arate celor care protesteaza in Piata Universitatii si in alte locuri din tara care sunt conditiile in galeria Catalina-Monulesti, la un kilometru sub pamant, respectiv temperatura de maxim 6 grade Celsius, umiditate extrem de ridicata, fara lumina naturala, si nivel de oxigen foarte scazut.

Potrivit lui Albu, s-a creat o parere gresita ca in galerie ar fi de fapt conditiile dintr-un muzeu si de aceea minerii au coborat din nou in subteran pentru a arata, cu ajutorul jurnalistilor, in ce conditii au protestat si care sunt conditiile in care lucreaza.

Actiunea de protest este sustinuta, la gura minei, de peste 250 de persoane - mineri si localnici din Rosia Montana - care solicita aprobarea proiectului minier si crearea de locuri de munca in minerit.

In paralel, in trei orase din judetul Alba, respectiv Alba Iulia, Aiud si Campeni, cateva sute de oameni au protestat duminica seara, cerand respingerea proiectului minier de la Rosia Montana.


Astfel, la Alba Iulia aproximativ 100 de persoane au participat la un mars, solicitand parlamentarilor si guvernantilor sa respinga proiectul minier de la Rosia Montana. Oamenii au scandat lozinci precum "Uniti salvam Rosia Montana", "Romania, trezeste-te" si au purtat pancarte cu mesajele "Indiferenta ucide. Spuneti NU cianurii", "Pastrati Apusenii bogati si curati!", "Nu vrem poluare".

Cel mai mare protest a avut loc la Campeni, unde circa 450 de persoane s-au adunat in centrul orasului cerand sa nu fie aprobat proiectul de extragere a aurului si argintului de la Rosia Montana. Oamenii au protestat cu steaguri tricolore si pancarte cu mesaje impotriva proiectului minier.

Un protest de mai mica amploare a avut loc, duminica seara, la Aiud, unde 25-30 de persoane s-au adunat in centrul orasului.

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Alba, Cosmin Jurcovet, a declarat pentru Mediafax ca toate actiunile de protest organizate in judet, pro sau contra proiectului minier de la Rosia Montana, sunt autorizate.

In urma cu aproximativ zece zile, 33 de mineri de la Rosia Montana s-au blocat in subteran, cerand deplasarea in zona a lui Crin Antonescu. Ei au iesit la suprafata in urma cu o saptamana, dupa ce premierul Victor Ponta le-a promis ca le va aduce Comisia parlamentara.

Parlamentarii din Comisia speciala pentru proiectul de lege privind Rosia Montana au decis, miercuri, sa mearga peste o saptamana la fata locului, vizita urmand sa dureze doua zile.

Conform deciziei conducerii Parlamentului, pana la 1 octombrie se vor depune amendamente la comisie din partea senatorilor si deputatilor, iar pana la 20 octombrie urmeaza sa fie elaborat un raport asupra proiectului de lege propus de Guvern.

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, duminica, la Rosia Montana, la iesirea din galeria miniera Catalina-Monulesti, ca cei care sunt impotriva proiectului trebuie sa propuna solutii pentru locuri de munca, el adaugand: "Nu poti sa fi numai asa, Gica Contra".

Presedintele Camerei a precizat ca a coborat in galeria miniera pentru a da un mesaj de normalitate colegilor sai din Parlament, un mesaj prin care vrea sa arate ca "daca vrei sa iei o decizie, trebuie sa te documentezi in prealabil si sa asculti atat argumente pro cat si argumente contra".

Din 1 septembrie, in centrul Capitalei si in mai multe orase din tara au loc zilnic proteste ale celor care se opun proiectului minier de la Rosia Montana. Protestele au inceput dupa ce Guvernul a aprobat, in 27 august, un proiect de lege care reglementeaza exploatarea minereurilor din perimetrul Rosia Montana, documentul fiind transmis Parlamentului spre adoptare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1408 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Valea Jiului (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:07)

    Un cititor [utilizator]

    Este un exemplu pentru acesti bieti oameni manipulati. Vor ajunge oricum muritori de foame, fie ca lucreaza pe nimic si aurul ajunge la straini (via Ponta, Zgonea,Sova si gasca de mafioti) , fie satul lor va fi pustiit de otrava. Daca Ponta nu are altasolutie decit otrava , otrava sa fie dar sa dea el primul exemplu.
    • +8 (14 voturi)    
      De fiecare data cand minerii viziteaza un muzeu (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:04)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      primim si noi de stire :)))
    • -1 (1 vot)    
      Nu e solutia lui Ponta (Luni, 23 septembrie 2013, 0:39)

      Olizx [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Investitorii venisera inca dinaintea lui. Iar cianura nu e otrava atata timp cat este neutralizata dupa folosire. Chill
    • +1 (1 vot)    
      Si alta solutie (Luni, 23 septembrie 2013, 1:26)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Care ar fi? Nu e otrava. Asa cum in Finlanda, Noua Zeelanda se face acelasi minerit, la noi de ce ar fi "otrava"?
  • +7 (11 voturi)    
    numa 33 ? (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:24)

    tz3p3s [utilizator]

    nu-i bai ... 33 + inca 500 tradatori de neam si tara....

    unde esti tu Tepes...
    • -1 (1 vot)    
      Tradare (Luni, 23 septembrie 2013, 0:39)

      Olizx [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

      E aia in care lumea vrea sa opreasca un proiect urias si util.
    • +2 (2 voturi)    
      Tepes (Luni, 23 septembrie 2013, 1:27)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

      Tragea in teapa hotii, adica noi ar trebui sa tragem in teapa guvernantii care ne-au tinut in saracie si au furat de la noi atatia ani. Nu niste mineri
  • +12 (14 voturi)    
    Hai sa ne blocam cu totii! (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:31)

    Bunicutza [utilizator]

    Incepand de azi ma blochez si eu in subteran, in pivnita casei, in semn de protest fata de protestul minerilor care s-au blocat in subteran de-aia ca altii protesteaza sub cerul liber. Sper sa ma viziteze si pe mine dl. Ponta, dl. Zgonea si o comisie parlamentara special desemnata pentru a ma sustine.
    Sugerez tuturor romanilor nemultumiti de actuala guvernare sa procedeze la fel. In acest mod vom tine guvernul si parlamentul ocupate, ca sa nu se mai tina de prostii.
  • +13 (17 voturi)    
    Dar fara suparare.. (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:32)

    Inna100 [utilizator]

    Destinele Rosiei Montana nu poate fi decisa de cei 33 de asa zisi mineri spilcuiti, care cica dupa cateva zile de protest initial ies din .." subteran" sunt barbieriti parfumati si nici macar cearcane nu au..
    Imi vine sa vomit de atata furie. Chiar asa de imbecili ne cred cei cu PR de la rmgc?
    • -4 (4 voturi)    
      Nu ti-e putin rusine?? (Luni, 23 septembrie 2013, 0:40)

      Olizx [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Nu ti-e putin rusine?? Si mie imi vine sa vomit din cauza celor ca tine care manipuleaza cu minciuni peste tot! Daca oamenii aia ies spilcuiti, atunci tu esti chiar batuta-n cap.
      • +1 (1 vot)    
        mai uita-te inca odata, .. (Luni, 23 septembrie 2013, 19:27)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Olizx

        o sa te convingi si apoi o sa vezi cine este ... batut in cap
  • +13 (17 voturi)    
    se culeg viile (Duminică, 22 septembrie 2013, 21:59)

    liviusmaximus [utilizator]

    So se cauta forta de munca. In aer curat si uscat. Panarame de mineri inchipuiti...
    • -3 (3 voturi)    
      Panarame? (Luni, 23 septembrie 2013, 1:25)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      Ei sunt cei de care Ro ar trebui sa fie mandra. Ca la cati someri si pierde vara avem in tara asta, aveam nevoie si de oameni care sa protesteze pentru munca nu pt stat degeaba.
      • +1 (1 vot)    
        S-au terminat ajutoarele? (Luni, 23 septembrie 2013, 8:57)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_009

        S-au terminat ajutoarele si acum "protesteaza" pentru munca, vezi doamne...

        Tot pt munca a "protestat" si aia care ne spune cum sta treaba cu calcaiul si laba?
  • +4 (4 voturi)    
    ziaristi (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:46)

    sorin.sava [utilizator]

    Se zvoneste ca acei mineri nici nu ar fi din Rosia Montana, nici un ziarist nu a reusit sa le faca o poza apoi sa se duca la primarie sa intrebe daca respectivii locuiesc in zona ?
  • +1 (1 vot)    
    Ce de mai (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:47)

    Kute [utilizator]

    firfirei pentru fardurile chinezeşti pentru filmări! Ce operetă, ce regizor, ce nesimţire, câtă neruşinare!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar tare adanca e mina aceea! (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:50)

    Vasilena [utilizator]

    "conditiile in galeria Catalina-Monulesti, la un kilometru sub pamant, " ?????????????????????
  • +2 (2 voturi)    
    33 (Duminică, 22 septembrie 2013, 22:57)

    nano2k [utilizator]

    33 de oameni platiti sa apere cianura si spagile luate de politicieni si presa!

    33 de fomisti care nu au in principiu nicio vina ca trebuie sa se prostitueze ca sa-si hraneasca familiile intr-o zona demult declarata monoindustriala.
  • +2 (2 voturi)    
    E foarte greu in mina (Duminică, 22 septembrie 2013, 23:29)

    un dac [utilizator]

    D-aia militeaza pentru mineritul la suprafata. Bai, voi chiar sunteti prosti? Ce cautati voi la un km adancime? Pe cine vreti sa pacaliti? Aia de la suprafata care va sustin, de ce nu coboara si ei? Daca tot sunt mineri, banuiesc ca doua ore nu mor de frig la 6 grade...
    S inca ceva. E greu sa fii prost, dar totusi va intreb: ce protest e asta la locul de munca? Faceti greva japoneza? Adica de ce ne tot spuneti ca protestati intr-un mediu ostil? Pai nu pentru acest mediu protestati?