​VIDEO Cum arata parcul Tei la doar o zi dupa ce a fost sfasiat un copil de catre caini: In continare, maidanezii se plimba nestingheriti prin spatiul de joaca, iar gardul care separa parcul de terenul viran a ramas nesecurizat  

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2013, 14:39 Actualitate | Esenţial


Un copil in varsta de patru ani a murit, luni, dupa ce a fost sfasiat de caini maidanezi langa Parcul Tei. Primaria sectorului 2 spune ca nu are nicio vina deoarece tragedia s-a petrecut pe un teren proprietate privat. Primaria nu-si asuma nicio responsabilitate chiar daca nu a securizat nici macar gardul care separa locul de joaca din Parcul Tei de acel teren viran, plin de gunoaie. Nici macar uciderea unui copil nu determina in vreun fel autoritatile sa ia masuri. Marti dimineata, la o zi dupa tragedie, gardul era in continuare nesecurizat, in timp ce niste copii mici imparteau cu un maidanez locul de joaca.

Dupa ce HotNews.ro a filmat aceste imagini, a aparut un cetatean indignat. "Ce aveti dumneavoastra cu cainii? Sunteti multumita acum dupa ce ati filmat acum bietul caine? Nu vedeti ca e un caine pasnic?"







Echipele de hingheri ale Primariei Capitalei au reusit sa captureze luni cei sase caini care au provocat decesul copilului de patru ani in zona parcului Tei, iar animalele vor fi supuse unor analize si cercetari timp de 14 zile, a declarat luni pentru Agerpres directorul general al Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA), Razvan Bancescu. In realitate, cainii umbla inca nestingheriti prin Parcul Tei, chiar pe locul de joaca.





Seful ASPA a precizat ca patrupedele care au provocat tragicul accident se aflau pe o proprietate privata si vina ar reveni proprietarului, care nu avea cainii sterilizati, vaccinati si inregistrati, asa cum prevede legea.

"Amenda se poate da, dar intra in vigoare din ianuarie 2014. Vom face sesizari catre Directia Sanitar Veterinara ca acei caini nu erau vaccinati si catre Serviciul de specialitate din Primarie ca nu avea gardul securizat", a explicat directorul ASPA.

Bancescu a admis ca la nivelul Capitalei problema cainilor maidanezi exista.
"Nu este vorba de vina si nu ne ascundem dupa asta. Stim cu totii ca exista acesti caini. Nu puteam sa intram pe proprietate privata, trebuie o modificare legislativa ca autoritatile sa poata interveni si pe proprietate privata, daca situatia o impune. Simtul proprietatii pentru unii este prost inteles", a mai spus Razvan Bancescu.

Potrivit lui Bancescu, in aceasta perioada municipalitatea actioneaza pentru strangerea cainilor din jurul scolilor si gradinitelor, iar peste o saptamana PMB ar putea avea 15 autovehicule pentru prinderea cainilor, in urma unor intelegeri cu firme private.

    Bunica baiatului ucis de caini a sunat la Politie dupa 20 de minute de la disparitia nepotilor sai

Bunica baiatului de patru ani ucis de caini in apropierea Parcului Tei din Capitala le-a spus anchetatorilor ca a sunat la 112 dupa 20 de minute de la disparitia nepotilor sai, timp in care i-a asteptat sa se intoarca de la joaca, au declarat luni surse din Politie, citate de Mediafax.

Femeia a fost audiata de politisti, ea sustinand ca luni a fost pentru prima data in Parcul Tei impreuna cu cei doi nepoti, in varsta de sase si, respectiv, patru ani, in conditiile in care parintii celor doi copii locuiesc in alt cartier.

Aceasta le-a spus anchetatorilor ca a iesit cu cei doi nepoti in parcul de langa locuinta ei si s-a asezat pe o banca, lasandu-i pe cei mici sa se joace in apropiere. In jurul orei 12.00, femeia a constatat ca nepotii au disparut si a avut, initial, intentia sa-i caute. Ulterior, aceasta a renuntat, gandindu-se ca, daca acestia se intorc intre timp si nu o mai gasesc, vor intra in panica.

Dupa aproximativ 20 de minute, baiatul de sase ani s-a intors singur si a anuntat-o pe bunica lui ca fratele sau mai mic a fost prins de niste caini.

Femeia a sunat la numarul de urgenta 112 si a plecat in graba, impreuna cu nepotul ei, la locul indicat de acesta.

Mai multe echipaje de politie venite la fata locului l-au cautat pe baietel, initial existand banuiala ca acesta a cazut in lacul din zona Parcului Tei.

Cadavrul a fost descoperit pe terenul unei societati comerciale, de unul dintre politisti, care a cautat impreuna cu fratele baiatului de patru ani, acesta aratandu-i zona in care au atacat cainii.

Potrivit politistilor, nici bunica celor doi copii si nici proprietarii terenului pe care s-a produs tragedia nu au fost pusi sub acuzare pana in prezent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12914 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    primarul reales (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:55)

    snowflake [utilizator]

    Dopa ce hontanu a fost rereales la al x-ulea congres/alegeri il mai doare undeva de viata unui copil?
  • +17 (17 voturi)    
    Parcul sau parcuri (Marţi, 3 septembrie 2013, 14:56)

    danutz68 [utilizator]

    Nici nu ar trebui sa se vorbeasca de un singur parc pentru ca toate parcurile din capitala sunt impanzite de maidanezi, protejati de ONG-uri sau oameni "milosi".
  • +13 (13 voturi)    
    felicitari (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:13)

    vlad.pe [utilizator]

    felicitari hotnews, din partea primarilor aveti un punct de vedere ?

    - intr-o tara civilizata, primarii, prefecții si reprezentanții din colegiu ar fi trebuit sa vina sa facă verificări, măcar de ochii lumii care plătește taxe si impozite ...
  • +6 (10 voturi)    
    Autoritati locale ZERO (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:14)

    GabrielNeagoe [anonim]

    In acel parc autorităţile se ocupa doar de păzirea parcării pentru restaurantul ANATOLIA situat în parc. Până în urmă cu doi ani parcarea era păzită de către POLIŢIA LOCALĂ care lăsa doar clienţii restaurantului să parcheze acolo. Acum parcarea este păzită de o firmă de specialitate plătită din banii cetăţenilor.

    Primarul sectorului 2, ONŢANU, ajuns general peste noapte din pomana preşedintelui preamărit BĂSESCU, ar trebui să-şi dea demisia împreună cu şeful ADMINISTRAŢIEI PARCURILOR.

    Pe acolo umblă mai multe rase de câini, inclusiv câinii SPP, ale căror petreceri se ţin la restaurantul cu pricina. Când se ţin aceste petreceri jumatate din parc este ocupat de maşinile SPP.
  • +8 (14 voturi)    
    clar, bunica e de vina (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:15)

    boogiewoogie [utilizator]

    viata nu ti-o faci doar tu ci ti-o influenteaza multi alti dobitoci...

    "dar daca bunica statea cu copilul in lesa"?!
    Sigur o sa gaseasca ca neglijenta cei de la protectia copilului sau Politie
    Si de unde stim cine sunt proprietarii cainilor?! au certificate ceva sau crotali?
    De unde stim ca presupusii caini prinsi dupa ce un COPIL A MURIT, sunt fix acei caini care l-au atacat?

    asa am ajuns in anul 2013, oamenii si copii sa stea in lesa, iar cainii sa umble dupa placul si DREPTURILE LOR, pe unde vor, cand vor si sa faca CE vor.


    din fericire nu stau in Bucuresti ... dar dupa cum am comentat si in alt parte, as vrea sa vad cine se "Solidarizeaza" si considera ca moartea unui copil e mai importanta decat un proiect care inca nu a inceput si nu a omorat pe nimeni (dupa se poate relua prostul si blocajul RMGC)

    vai de noi ...
  • +10 (10 voturi)    
    strada Tuzla, colegiu (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:18)

    vlad.pe [utilizator]

    Colegiul D5 din care face parte strada Tuzla a fost castigat de Daniel Tudorache - PSD,
    - a fost votat de cetatenii acestui cartier, ce a facut el pentru acesti cetateni ?
    - care este parerea Daniel Tudorache legata de cainii maidanezi ?
    asteptam cu interes raspunsuri ..
  • +6 (6 voturi)    
    deci nu se poatea sa ceva (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:24)

    ColdNews2013 [utilizator]

    Potrivit politistilor, nici bunica celor doi copii si nici proprietarii terenului pe care s-a produs tragedia nu au fost pusi sub acuzare pana in prezent.

    ar trebui luati toti cainii de pe strada si sa-i creasca CUtu |Cutu co. sau sa-i eutansieze. nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul parintilor pt ca si eu sunt parinte...dar eu cred ca beleam toti cainii din parc daca maraiau la copilul meu nu mai zic sa incerce sa-l atace..in acest caz in ...."mangaiam" cu ranga....luati masuri ca nu e bine
  • +12 (12 voturi)    
    Ce facem? (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:30)

    Alfabetix [utilizator]

    Cum pot cetatenii normali la cap sa lupte impotriva legii care permite asemenea bestialitati in plin centrul capitalei?
  • -15 (27 voturi)    
    Bunica (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:39)

    HP [utilizator]

    Bunica e de vina.

    Asa iti trebuie cand lasi copiii cu o baba senila care se planteaza pe o banca si ii lasa nesupravegheati.
    • +4 (12 voturi)    
      Esti muscat (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:44)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Esti cam muscat de un caine turbat pesemne, altfel nu-mi explic.

      Bunica a gresit si sigur va plati, oricum cu siguranta e devastata dpdv sufleteste si moral.

      Dar edilii tai de ce nu fac nimic sa previna? De le mura lor copilul tot asa faceau?
      • +1 (7 voturi)    
        cainii vagabonzi (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:41)

        Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ar trebui eutanasiati daca nu pot fi adoptati. dar parlamentul a votat impotriva eutanasierii. legea trebuie schimbata in parlament. ar fi cel mai simplu. primarii in situatia asta au mainile legate. ar putea face adaposturi binenteles, dar la cati caini sunt, ma indoiesc ca sunt fonduri.

        Nu stiu de unde formularea cu "edilii mei"...
        Bunica trebuia arestata pe loc, nu ca va plati... Abordarea ta ca oricum e devastata sufleteste nu e tocmai buna. Pe principiul asta nu ar mai trebui sa existe legi care obliga la purtarea centurii de siguranta sau casca pentru scootere. Daca mori tu esti vinovat si ai platit cu viata. Nu asa se pune problema intr-un stat dezvoltat, dar dupa cate minusuri am luat se pare ca noi mai avem mult pana acolo.
        • +1 (1 vot)    
          Despicam firu-n 4 (Marţi, 3 septembrie 2013, 23:06)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

          Daca tot despicam firu'-n patru, bunica a gresit si va plati intr-o forma sau alta sau in mai multe forme.

          Intrebarea mea e, ce au facut intre timp edilii pe care nu ii pomenesti deloc in comentariul tau si despre care este de fapt vorba in articolul asta?
  • +11 (11 voturi)    
    Revoltator (Marţi, 3 septembrie 2013, 15:47)

    Fblack [utilizator]

    E de-a dreptul revoltator! Nu suntem in stare sa ne trezim in al 12-lea ceas si sa facem ceva cu aceste animale. Tara lui Papura Voda...nu avem cadrul legal pentru a omori niste caini vagabonzi care ataca oamenii si pot provoca asemenea tragedii in schimb avem cadrul legal pentru a-i supune unor "analize si cercetari timp de 14 zile"!!! Pentru ce?!? Or sa gaseasca acel caine vinovat de ucidere si sa ii dea inchisoare pe viata?!?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu! O sa-l gaseasca... (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:46)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Fblack

      ...NEVINOVAT (!) dupa cum l-au gasit si pe cainele care l-a omorat pe JAPONEZ. Avocata apararii: Paula Iacob.
  • +9 (9 voturi)    
    Cainele apartine unui ONG (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:01)

    giigi [utilizator]

    http://www.b365.ro/scandalos-cainele-care-a-omorat-copilul-ieri-in-bucure-ti-apar-inea-unui-ong_194201.html
  • +6 (6 voturi)    
    cum se vireaza unele terenuri (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:04)

    teofilos [utilizator]

    terenul virat a ramas nesecurizat ... poate l-ati virat prea mult la stanga tovarasi ....!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Multumim usele! (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:06)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Va multumim votaci uslasi!
    Ati votat moartea unui copil nevinovat, doar pentru un mic, o sarma, un pix, o sacosa...
    Milogilor, toate cele ce se intampla sa nu va lase sa muriti pana nu va veti vere scuze unui suflet nevinovat!
    Nenorocitilor, ati amanetat viata urmasilor vostri pentru o sticla de ulei, pentru o votca, pentru 50 de amarati de lei pe care ii castigati la "mitingele" kkriste!
    Asa ar trebui sa plateasca si vesnicul nevinovat, ilici!
    Cat de prost poate fi neamul asta de allege mereu asa de ... inteligent?!
    Numai Dumnezeu ne poate scapa de javrele rosii, galbene si albastre!
    De caini putem scapa noi; exista destule modalitati de a/I lasa pe ai de la fier pfoten si cutu-cutu, fara papica!
    Cu javrele e mai greu, dar se poate scap si de aia!
    Si de votacii lor!
    Exista un Dumnezeu!
    • -5 (15 voturi)    
      inainte de usl, nu erau caini (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:17)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      ce pacat ca am votat usl. daca nu era usl-ul problema cainilor era rezolvata:))) oamenii mor togurlane si to tot cu balaceala politica. tipic basist
      • +3 (11 voturi)    
        ba da (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:27)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        erau si inainte javre, inclusiv pe forum, chiar si ale varanului se joaca acum pe aici.
      • +3 (3 voturi)    
        erau (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:05)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        dar primar era to mitica oparescu, tot ontzanu la doi, tot marean, piedone...
        la marean nu se intampla ca nu e caini rai.
  • -11 (19 voturi)    
    Bunica (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:19)

    Rares101 [utilizator]

    trebuie sa faca puscarie in cazul asta. Toleranta 0! In orice stat dezvoltat unde protectia omului e sfanta, daca lasi un copil de 4 ani in casa, nesupravegheat si te duci sa cumperi o paine, intri in puscarie daca autoritatile afla. Chiar daca nu se intampla nimic. De aia exista programe "au pair" prin care tineri absolventi din tari emergente pleaca in alta tara sa locuiasca cu parintii si sa le supravegheze copiii cand acestia sunt la servciu. Nu, protectia copiilor lor nu e un moft si nici respectarea legii. Sa aduci pe cineva din alta tara, fara un interviu in persoana in prealabil, reprezinta un cost si un risc deopotriva. Dar noi nu intelegem asta. Pentru noi Occidentul e locul unde sunt salarile mari si nu intelegem ce fac "fraierii" de acolo cu ele de nu apuca sa-si cumpere niste masini tari.
    Problema cainilor vagabonzi trebuie si ea rezolvata de urgenta, fara indoiala, dar tare ma tem ca rezolvarea e la parlament nu la primarii...
    • +14 (16 voturi)    
      Ai dreptate! (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Rares101

      Bunicuta trebuie sa mearga la puscarie!
      Pentru ca de 23 de ani, este tot nevinovata!
      Nu are pete!
      Le/a lasat in urma!
      Ba, berbecule, da' javra aia ce cauta acolo!?
      Daca javra nu era, copilul putea sa fie sanatos, indifferent ce facea sau nu bunica/ta!
      • -8 (16 voturi)    
        Dic berbec (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:30)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Daca bunica nu era cu mintea in anii '70, copilul nu se indeparta de ea si nu patea nimic.

        Daca iesi la plimbare cu copilul in oras si nu il tii de mana cand trece strada, a cui e vina daca il loveste masina ?

        Daca copiii pleaca nesupravegheati de la scoala in timpul orelor si se drogheaza sau sunt ucisi intr-o altercatie, a cui e vina ?

        Eu stiu de la BUNICA asa: "paza buna trece primejdia rea".
        • +6 (8 voturi)    
          Ai dreptate! (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:45)

          omezu [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Mai ales ca bunica era karatista si experta in auto-aparare. Ce te face sa crezi ca bunica n-ar fi sfarsit tot sfasiata de caini?
          Copiii si batrani sunt aproape la fel de vulnerabili in fata unei haite de caini.
          • -3 (5 voturi)    
            Bineinteles (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:32)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui omezu

            Normal ca am dreptate.

            Cainii nu erau pe domeniul public, ci pe proprietate privata.

            Daca am discuta despre un atac intr-o parcare, ti-as da dreptate.

            In cazul de fata este vorba pur si simplu de "neglijenta criminala".
        • +4 (6 voturi)    
          Epsoane, (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:57)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui HP

          faci o mare eroare!
          Una este sa dea masina peste el si alta este sa il mananca un caine, lasat acolo din nemernicia unor oameni!
          Acolo era bunica de vina, aici, nemernicii care isi burdusesc buzunarele pe seam unor javre!
          Cat despre elucubratiile tale, manipulare tipic latrina 3!
          Pofta mare!
        • +1 (5 voturi)    
          mmm... (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:32)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui HP

          du-te si spune-le asta parintilor...da' bunica-ta te scotea din casa??? Ma scuzi dar la cum pui tu problema ar trebui sa stau inchis in casa.

          daca pentru tine e normal sa ai 60 000 (pe putin) de caini pe strazi: no comment.

          pentru mine unul nu.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 septembrie 2013, 20:51)

          [anonim] i-a raspuns lui HP

      • 0 (2 voturi)    
        berbec... (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:46)

        Rares101 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Eu inteleg ca a da vina pe cineva ne face sa ne simtim mai bine, dar eu nu am spus nicaieri ca bunica e singura vinovata. nici vorba! chiar am spus ca avem o problema cu cainii vagabonzi si ca problema e la parlament, institutie care a declarat eutanasierea ilegala.
      • +1 (1 vot)    
        corect ! (Marţi, 3 septembrie 2013, 19:03)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        toate javrele la puscarie !

        sau, sapun de lux, posete din piele de dama, pantofi moi si usori....
  • +4 (4 voturi)    
    Poate lansam un semnal de alarma (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:24)

    Mariussssss [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/sustineti_eutanasierea_maidanezilor_neadoptati_in_30_de_zile
  • +9 (9 voturi)    
    Primaria reactioneaza in termen de 30 de zile (Marţi, 3 septembrie 2013, 16:29)

    mhc1979mhc [utilizator]

    .... doar nu va asteptati la o reactie prompta.

    Locul ala de joaca mi se pare foarte aproape de acel teren viran de unde oricand isi poate face aparitia o jigodie care sa muste tot ce-i sta in cale...
  • +6 (6 voturi)    
    caini maidanezi si oameni inconstienti... (Marţi, 3 septembrie 2013, 17:15)

    altheia [utilizator]

    1. Este o tampenie sa sterilizezi cainii maidanezi, dupa care sa le dai drumul tot pe strazi.

    2. Oamenii care nu gandesc limpede, adica cei cu gandirea de felul celui care v-a abordat in parc ("Ce aveti dumneavoastra cu cainii? Sunteti multumita acum dupa ce ati filmat acum bietul caine? Nu vedeti ca e un caine pasnic?") nu trebuie luati in considerare cand se ia o decizie privitoare la cainii vagabonzi. Masurile legale trebuie luate cat mai rapid in functie de regulile bunului simt si a judecatii limpezi, nu a unor inconstienti.
  • +3 (7 voturi)    
    copilul (Marţi, 3 septembrie 2013, 18:42)

    nash pandelica [utilizator]

    n'a fost ucis in tzarcul de joaca.
    plecase, impreuna cu un frate cu doi ani mai mare, de langa bunica, care, probabil cazuse la niste amintiri cu o alta bunica.

    dupa ce s'a dat la teve, era pe un maidan, nu la locurile de joaca. probabil iesit tot prin sparturile din gard.

    primaria si mitica oparescu nu fac nimic pentru binele cetateanului.
    nici primaria de sector.
    ontzanu, alt mitic pesedist.

    dar, am si io o intrebare, barbatii din vecinatate, ai caror copii se joaca acolo, nu pot face si ei niscai voluntariat, sa repare gardul ala, sa mai curate parcurile.
    in occident, se practica.

    romanul asteapt primaria sa'i curate troutuarul din fatza casei.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:35)

    srpc [utilizator]

    daca nu bunica e de vina ci cainii, ce raspuns ati da in cazul in care copilul n-ar fi fost muscat de caini ci violat de un pedofil sau rapit pentru prelevare de organe? aud?
    • 0 (0 voturi)    
      raspunsul asta (Vineri, 6 septembrie 2013, 3:58)

      monica85 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      sunt 65 000 de maidanezi in Bucuresti in momentul asta, zice Primaria=>>probabil ca de facto sunt 80 000.din fericire, nu exista printre noi nu atat de multi pedofili si prelevatori de organe.=>>sansele ca un copil sa fie agresat de un caine sunt de cel putin 1000 de ori mai mari, asta in cazul in care in Bucuresti in momentul de fata exista 700 de pedofili, desi sincer nu cred.+pedofilii si prelevatori de organe sunt de obicei, odata identificati luati de pe strazi si bagati la mititica.